Jump to content

[Android - Προτάσεις] Launchers II


zxr
 Κοινοποίηση

Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;  

1.575 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;

    • ADW Launcher (& EX)
    • GO Launcher (& EX)
    • LauncherPro (& Plus)
    • Next
    • SPB Mobile Shell
    • TSF
    • Nova
    • Apex
    • Stock
    • Άλλος (Atom, Action, Zeam, Nemus, Trebuchet, Regina 3d, Holo, Launcher 7/8 κτλ)


Recommended Posts

Φίλε μου αν δεν κάνω λάθος asus =Κίνα.

 

Οπότε οι ένοικοι μιας πολυκατοικίας στο Πεκίνο να τον κάνουν download να το 1.000.000+:p:p

:) Σωστή προσέγγιση miltos74

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν δεν κάνω λάθος asus =Κίνα.

 

Οπότε οι ένοικοι μιας πολυκατοικίας στο Πεκίνο να τον κάνουν download να το 1.000.000+:p:p

Νομίζω ότι είναι Taiwan

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν δεν κάνω λάθος asus =Κίνα.

Οπότε οι ένοικοι μιας πολυκατοικίας στο Πεκίνο να τον κάνουν download να το 1.000.000+:p:p

 

:lol: έχεις μια βάση αυτό που λες αλλά ακόμα κι αν είναι έτσι, οι κινέζοι δεν είναι ικανοί να συγκρίνουν και να αξιολογούν σωστά ; Και τρελή αγάπη να έχουν για την Asus, αν ο launcher της είναι πολλά επίπεδα κάτω του Nova, δεν το συνειδητοποιούν ; Εγώ στις κριτικές βλέπω και πολλές 5άστερες αξιολογήσεις από Έλληνες. Άντε εσύ μετά να βασίζεσαι στις αξιολογήσεις μιας εφαρμογής...

Link to comment
Share on other sites

Ο ένας είναι τελείως free, ο άλλος είναι με πληρωμή με μια free έκδοση με μειωμένες δυνατότητες... Λογικά μου φαίνονται τα downloads. Τώρα για τις αξιολογήσεις, πάντα ήταν αναξιόπιστες

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερος launcher είναι αυτός που κάνει στον καθένα.

 

Συμφωνώ και διαφωνώ μαζί. Όντως ο καθένας έχεις τις δικές του απαιτήσεις/ανάγκες. Όταν όμως αξιολογούμε μια εφαρμογή πρέπει κατά τη γνώμη μου να την αξιολογούμε πάντα συγκριτικά. Αλλιώς προς τι η αξιολόγηση. Σκέψου για παράδειγμα ότι αγοράζεις μια συσκευή που προσφέρει 2-3 βασικά πράγματα και εσύ απαιτείς μόνο αυτά τα 2-3 βασικά πράγματα. Θα τη βαθμολογήσεις ως την καλύτερη συσκευή στην αγορά ; Αν ο άλλος που διαβάζει αξιολογήσεις θέλει να βρει την καλύτερη συσκευή στην αγορά , θα τον βοηθήσεις με την αξιολόγησή σου ; Το ίδιο και για τους launchers. Yπάρχουν κάποια κριτήρια αξιολόγησης ενός launcher : To αν είναι smooth, το αν είναι αλαγκάριστος, το αν είναι σταθερός, το αν κάνει redraws, το πόση μπαταρία καταναλώνει, το πόσες επιλογές παραμετροποίησης προσφέρει ( gestures, grid, theming κτλ). Σε κάποια από αυτά τα κριτήρια ένας launcher Χ μπορεί να είναι καλύτερος από έναν launcher Y και ο Υ σε κάποια άλλα. Εκεί ναι ο καθένας να βαθμολογεί με βάση τα κριτήρια που θεωρεί σημαντικότερα. Το να βαθμολογήσεις όμως έναν launcher με 5 αστέρια όταν δεν υπερτερεί σε κανένα από τα παραπάνω κριτήρια , το βρίσκω λάθος γιατί μου σπαταλά τσάμπα χρόνο δοκιμής.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και διαφωνώ μαζί. Όντως ο καθένας έχεις τις δικές του απαιτήσεις/ανάγκες. Όταν όμως αξιολογούμε μια εφαρμογή πρέπει κατά τη γνώμη μου να την αξιολογούμε πάντα συγκριτικά. Αλλιώς προς τι η αξιολόγηση. Σκέψου για παράδειγμα ότι αγοράζεις μια συσκευή που προσφέρει 2-3 βασικά πράγματα και εσύ απαιτείς μόνο αυτά τα 2-3 βασικά πράγματα. Θα τη βαθμολογήσεις ως την καλύτερη συσκευή στην αγορά ; Αν ο άλλος που διαβάζει αξιολογήσεις θέλει να βρει την καλύτερη συσκευή στην αγορά , θα τον βοηθήσεις με την αξιολόγησή σου ; Το ίδιο και για τους launchers. Yπάρχουν κάποια κριτήρια αξιολόγησης ενός launcher : To αν είναι smooth, το αν είναι αλαγκάριστος, το αν είναι σταθερός, το αν κάνει redraws, το πόση μπαταρία καταναλώνει, το πόσες επιλογές παραμετροποίησης προσφέρει ( gestures, grid, theming κτλ). Σε κάποια από αυτά τα κριτήρια ένας launcher Χ μπορεί να είναι καλύτερος από έναν launcher Y και ο Υ σε κάποια άλλα. Εκεί ναι ο καθένας να βαθμολογεί με βάση τα κριτήρια που θεωρεί σημαντικότερα. Το να βαθμολογήσεις όμως έναν launcher με 5 αστέρια όταν δεν υπερτερεί σε κανένα από τα παραπάνω κριτήρια , το βρίσκω λάθος γιατί μου σπαταλά τσάμπα χρόνο δοκιμής.

Αυτό εννοούσα. :) Ο, τι ο καθένας που ψηφίζει, (όπως κι εγώ), δεν ξέρεις πως ψηφίζει, και θεωρεί καλύτερο αυτό που του κάνει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω πως ο εν λόγω launcher είναι και ο προεπιλεγμένος launcher των Asus συσκευών, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Κάθε συσκευή αποτελεί και από ένα download όταν συνδεθεί στο Play store.

Παρ'όλα αυτά, θα συμφωνήσω πως ο Nova παίζει μόνος του, εύχομαι να μην τον πουλήσει ο άνθρωπος και να συνεχίσει στο ίδιο μοτίβο αναβαθμίσεων.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πέρασα μόλις τον ZenUI launcher για δοκιμή.Συμπαθητικός και είναι συμβατός τουλάχιστον με ένα Icon Pack που έχω αγοράσει από το PlayStore.Θα δείξει στην πορία :happy:

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για την beta έκδοση;

Ναι, αν δεις το προηγούμενό μου post αναφερόταν στο lag που υπάρχει στον Nova από την beta5 και έπειτα.

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

:lol: έχεις μια βάση αυτό που λες αλλά ακόμα κι αν είναι έτσι, οι κινέζοι δεν είναι ικανοί να συγκρίνουν και να αξιολογούν σωστά ; Και τρελή αγάπη να έχουν για την Asus, αν ο launcher της είναι πολλά επίπεδα κάτω του Nova, δεν το συνειδητοποιούν ; Εγώ στις κριτικές βλέπω και πολλές 5άστερες αξιολογήσεις από Έλληνες. Άντε εσύ μετά να βασίζεσαι στις αξιολογήσεις μιας εφαρμογής...

 

Συμφωνώ και διαφωνώ μαζί. Όντως ο καθένας έχεις τις δικές του απαιτήσεις/ανάγκες. Όταν όμως αξιολογούμε μια εφαρμογή πρέπει κατά τη γνώμη μου να την αξιολογούμε πάντα συγκριτικά. Αλλιώς προς τι η αξιολόγηση. Σκέψου για παράδειγμα ότι αγοράζεις μια συσκευή που προσφέρει 2-3 βασικά πράγματα και εσύ απαιτείς μόνο αυτά τα 2-3 βασικά πράγματα. Θα τη βαθμολογήσεις ως την καλύτερη συσκευή στην αγορά ; Αν ο άλλος που διαβάζει αξιολογήσεις θέλει να βρει την καλύτερη συσκευή στην αγορά , θα τον βοηθήσεις με την αξιολόγησή σου ; Το ίδιο και για τους launchers. Yπάρχουν κάποια κριτήρια αξιολόγησης ενός launcher : To αν είναι smooth, το αν είναι αλαγκάριστος, το αν είναι σταθερός, το αν κάνει redraws, το πόση μπαταρία καταναλώνει, το πόσες επιλογές παραμετροποίησης προσφέρει ( gestures, grid, theming κτλ). Σε κάποια από αυτά τα κριτήρια ένας launcher Χ μπορεί να είναι καλύτερος από έναν launcher Y και ο Υ σε κάποια άλλα. Εκεί ναι ο καθένας να βαθμολογεί με βάση τα κριτήρια που θεωρεί σημαντικότερα. Το να βαθμολογήσεις όμως έναν launcher με 5 αστέρια όταν δεν υπερτερεί σε κανένα από τα παραπάνω κριτήρια , το βρίσκω λάθος γιατί μου σπαταλά τσάμπα χρόνο δοκιμής.

 

Τον δοκιμασα λιγο τον Zen launcher, τον παρουσιαζεις σαν να ειναι κανα τελευταιος, ενω εχει αρκετα features.

Δηλαδη, εσυ εισαι σιγουρος οτι apps που εχεις βαθμολογησει με 5, δεν αξιζουν 2 για τους αλλους; :rolleyes:

 

Ο Nova για καποιους ειναι ενας ξερος launcher, δεν εχει κανενα στυλ, ουτε παιρνει θεματα. Οταν τον πρωτοβαλεις δε, στις περισσοτερες συσκευες ειναι απαραδεκτος και θελει οπωσδηποτε να ασχοληθεις με ρυθμισεις. Κατι icon και folder size που εχει αρχικα ειναι απλα απαραδεκτα.

 

Ο Zen ειναι πιο ωραιος στο ματι, παιρνει θεματα και ειναι πιο ευκολο για τον αδαη να τον ρυθμισει. Ασχετο που δεν μου κανει εμενα και σενα για το Φ Χ Ψ λογο.

Link to comment
Share on other sites

Ο Nova για καποιους ειναι ενας ξερος launcher, δεν εχει κανενα στυλ, ουτε παιρνει θεματα. Οταν τον πρωτοβαλεις δε, στις περισσοτερες συσκευες ειναι απαραδεκτος και θελει οπωσδηποτε να ασχοληθεις με ρυθμισεις. Κατι icon και folder size που εχει αρχικα ειναι απλα απαραδεκτα.

 

Qft.

 

Οι σκέψεις μου ακριβώς. Βλέπω ένα τρελό hype για τον nova από χρήστη σε χρήστη, ο ένας επηρεάζει τον άλλον και έχει καταντήσει το θέμα εντελώς μονοθεματικό.

 

Ο nova για εμένα είναι όλα αυτά που λες, χωρίς χαρακτήρα και στυλ. Ένας απρόσωπος all-around launcher.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Το ότι μιλάμε τόσο πολύ για τον Nova οφείλεται στο ότι τόσα χρόνια δοκιμάζουμε όποιον launcher βγαίνει και πάλι στον Nova ξαναγυρνάμε. Τουλάχιστον η μεγάλη πλειοψηφία. Προσωπικά δεν κρίνω ποτέ κάτι χωρίς να το έχω τεστάρει. Aν ήταν ένα hype θα είχε μειωθεί με την πάροδο των χρόνων όπως έγινε με την περίπτωση του Hola. Όσο για το ZenUI της Asus δεν χρειάζεται να κάνω ανάλυση για να πείσω κάποιον ότι υστερεί πολύ σε σχέση με τον Nova Prime. Aς συγκρίνει απλά όποιος θέλει τις επιλογές στις ρυθμίσεις της αρχικής οθόνης, των εικονιδίων, των φακέλων, των gestures, του μενού, του dock και ας βγάλει τα συμπεράσματά του. Υπάρχει χάος μεταξύ των δύο launchers και αυτό μπορεί να το καταλάβει όποιος ασχολείται χρόνια με τις δυνατότητες των launchers. Επίσης όποιος ασχολείται χρόνια με launchers ξέρει ότι τον Nova μπορεί να τον φτιάξει όπως θέλει γι΄αυτό και όσοι ασχολούνται με theming βασίζονται σε αυτόν και στον Apex. Το αν οι απαιτήσεις σας είναι μικρές , πχ να θεωρείτε μη αναγκαία τη ρύθμιση των gestures ( double tap κτλ) αυτό είναι σεβαστό. Απλά δεν υπάρχει κοινός τόπος συζήτησης και το σταματώ εδώ.
Link to comment
Share on other sites

@ipred Συμφωνω απολυτα σε οτι ειπες.Εχω δοκιμασα τα παντα και παντα καταληγω σε nova εδω και χρονια οπως ειπες! :)

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια εποχή είχα 7-8 launchers στο κινητό μου που μπορούσαν να φορτώσουν ανα πάσα στιγμή. Μέχρι και τον stock της Sony είχα. Τόσους έχω δοκιμάσει γιατί μου αρέσουν οι αλλαγές (πάλι μια εποχή άλλαζα εικονίδια ανα 2 μέρες), σαν τον Nova δεν είναι κανένας. Αλαγκάριστος όσον δεν πάει σε Note 3 και με τις beta εκδόσεις. Είναι γελοίο να γράφεται ότι ο Nova έχει τέτοια βαθμολογία λόγω hype! Αν δεν ήταν ο καλύτερος με all around χαρακτηριστικά θα είχε καταρρεύσει σε δημοτικότητα από την στιγμή που υπάρχουν πολλές επιλογές. Σίγουρα ο καθένας μπορεί να βρει στοιχεία που του αρέσουν σε κάθε καλό launcher που βρίσκεται στο playstore, απλώς οι περισσότεροι γυρνάμε στον Nova. Έχει συζητηθεί το θέμα τόσες φορές και οι περισσότεροι το ίδιο λέμε. Αν δεν είχαμε δοκιμάσει άλλους launchers, να δώσω ένα δίκιο αλλά σχεδόν όλοι έχουμε δοκιμάσει δεκάδες που ξεφυτρώνουν κατα καιρούς. Ο καθένας επιλέγει λοιπόν όποιον του ταιριάζει, το να αμφισβητείται η κυριαρχία του Nova για διάφορους λόγους είναι αστείο.
Link to comment
Share on other sites

Αστείο είναι να θεωρεί κάποιος ότι επειδή κάνει κάτι σε κάποιον, αυτομάτως κάνει σε όλους.

 

Όσο για τα gestures που είπε ένα παιδί πιο πάνω κ παρουσιάζεται σαν αποκλειστικό feature του nova.. Όλοι οι launchers που έχω δοκιμάσει τελευταία είχαν παραμετροποιήσιμες επιλογές. Επηρεασμένος από το hype έχω πιέσει πολλές φορές τον εαυτό μου να μου αρέσει ο nova. Τον έχω αγοράσει και τον έχω βάλει κ βγάλει τουλάχιστον 4 φορές το 2016.

Δεν έχω μπορέσει ποτέ να δω όμως αυτό που βλέπετε οι περισσότεροι και να τον κρατήσω. Τον βρίσκω βαρετό και θεωρώ ότι έχουν ανέβει πολύ οι άλλοι launchers τελευταία για να κολλάει κάνεις εκεί, αλλά περί ορέξεως..

me > you
Link to comment
Share on other sites

Αστείο είναι να θεωρεί κάποιος ότι επειδή κάνει κάτι σε κάποιον, αυτομάτως κάνει σε όλους.

 

Όσο για τα gestures που είπε ένα παιδί πιο πάνω κ παρουσιάζεται σαν αποκλειστικό feature του nova.. Όλοι οι launchers που έχω δοκιμάσει τελευταία είχαν παραμετροποιήσιμες επιλογές.

 

Kαταρχάς δεν είπα ότι μόνο ο Nova έχει gestures. Eίπα ότι από τον Asus λείπει ακόμα και αυτό το πράγμα. Μπορείς να θέσεις στον ZenUI τι να κάνει το double tap του δαχτύλου σου ή το swipe up στην οθόνη ; Να συνδέσεις action με κάθε διαφορετική κίνηση του δαχτύλου ; Αν ναι sorry δεν τον έψαξα καλά στις ρυθμίσεις. Αν όχι τότε προφανώς δεν μπορούμε να συννενοηθούμε. Στον ΖenUI μόνο το swipe down είδα που το έχουν όλοι οι launchers ( αν δεν είχαν κι αυτό τότε δεν θα έπρεπε καν να υπήρχαν στο store).

 

Ο nikchris είπε πιο πάνω ότι ο ZenUI είναι ευκολότερος να ρυθμιστεί για τον αδαή. Ωραία συμφωνώ κι επαυξάνω αφού διαθέτει πολύ μικρότερη παραμετροποίηση. Διαφωνώ στο να αξιολογεί όμως ο "αδαής" μια εφαρμογή. Έτσι ξεκίνησα την κουβέντα, λέγοντας ότι όταν κάποιος βαθμολογεί πρέπει να βαθμολογεί συγκριτικά αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα η αξιολόγηση. Βλέπω πχ στο skroutz να έχει ο άλλος το Χ κινητό των 250€ αρχική τιμή κυκλοφορίας και να λέει "τέλεια η κάμερά του!". Ψάχνω και βλέπω samples της κάμερας αυτής και είναι μάπα. Ε προφανώς αυτός που γράφει "τέλεια κάμερα" δεν έχει γνώση των καμερών που φορούν άλλες συσκευές. Συγκρίνει πχ με το παλιότερό του κινητό, τη βρίσκει πολύ καλύτερη και γράφει "τέλεια κάμερα!". Εγώ ως αναγνώστης της αξιολογήσής του, κερδίζω ή χάνω αν εμπιστευτώ την αξιολόγησή του ; Το ίδιο και για τους launchers. Αν βάζουμε 5 αστέρια όπου λάχει δεν βοηθάμε τον άλλον να καταλάβει ποιοι launchers είναι αντικειμενικά οι καλύτεροι συγκριτικά βάσει συγκεκριμένων κριτηρίων αξιολόγησης.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βολεύει ο νοβα και τον έχω χρόνια. Το μόνο που θα ήθελα αν γινόταν είναι να βάλω πάνω από 7 apps στο dock. Βλέπω ότι επιτρέπει έως 7

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή από τη συζήτηση καταλαβαίνω ότι κάποιοι δεν το γνωρίζουν για gestures ανεξαρτήτως launcher δείτε το "swipe home button ". Για να μην βασίζεστε στον launcher για να κάνετε πολλά πράγματα με λίγες κινήσεις
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους, έχω τον Nova Pro σε Samsung j5, θυμάμαι ότι σε παλαιότερα τηλέφωνα που είχα με εγκατέστημενο τον Nova, όταν πατάτα το συρτάρι εφαρμογών, είχα δόνηση. Τώρα δεν έχω και δεν μπορώ να βρω από που ενεργοποίητε. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

 

Στάλθηκε από το SM-J500F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους, έχω τον Nova Pro σε Samsung j5, θυμάμαι ότι σε παλαιότερα τηλέφωνα που είχα με εγκατέστημενο τον Nova, όταν πατάτα το συρτάρι εφαρμογών, είχα δόνηση. Τώρα δεν έχω και δεν μπορώ να βρω από που ενεργοποίητε. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

 

Στάλθηκε από το SM-J500F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Είχε δόνηση όταν παταγες το εικονίδιο του συρταριού? Σε μένα δεν είχε ποτέ όταν έμπαινα στο συρτάρι. Είχε όμως όταν παταγα παρατεταμένα κάποιο εικονίδιο!!! Τώρα δεν έχει.

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην N Preview 2 ο μόνος launcher που πάει "αέρα" είναι ο Google Experience Launcher. Όλοι οι άλλοι είτε με τον ένα, είτε με τον άλλο τρόπο βγάζουν προβλήματα. Συνήθως lags αλλά και πιο σοβαρά όπως πλήρες κόλλημα. Λογικό θα μου πείτε. Αλλά θέλω και το κατιτίς μου ρε Google. Δώσε 2-3 πραγματάκια.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλε και το androidcentral poll για ποιον launcher χρησιμοποιούμε:

 

http://www.androidcentral.com/what-launcher-do-you-use-your-phone?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

 

Πάλι ο Nova πρώτος με διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Launchers II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...