Jump to content

DMA


0giorgos0
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

direct memory access. Πρέπει να είναι τσεκαρισμένο. Βελτιώνει νομίζω την ταχύτητα και ελαχιστοποιεί τα προβλήματα. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος
Link to comment
Share on other sites

DMA είναι τα αρχικά του Direct Memory Access.

Σημαίνει ότι μία περιφεριακή συσκευή(CDROM,δίσκος) μπορεί να έχει απευθείας πρόσβαση(ανάγνωση/εγγραφή) στη μνήμη χωρίς τη μεσολάβηση του επεξεργαστή.Προφανώς για καλό είναι αφού μειώνει τον φόρτο του επεξεργαστή οπότε άσε το τσεκαρισμένο.

Νομίζω ότι με ένα search στο google θα βρεις πολλές πληροφορίες.

"Ο μόνος τρόπος γιά να απαλλαγείς από ένα πειρασμό...είναι να ενδώσεις σ' αυτόν!"

Oscar Wilde

Γιατί να λέμε βίαια τα νερά ενός ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;Μ.Μπρέχτ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος argosxolos (14 Ιούλ. 2004 , 14:55)

 

DMA είναι τα αρχικά του Direct Memory Access.

Σημαίνει ότι μία περιφεριακή συσκευή(CDROM,δίσκος) μπορεί να έχει απευθείας πρόσβαση(ανάγνωση/εγγραφή) στη μνήμη χωρίς τη μεσολάβηση του επεξεργαστή.Προφανώς για καλό είναι αφού μειώνει τον φόρτο του επεξεργαστή οπότε άσε το τσεκαρισμένο.

Νομίζω ότι με ένα search στο google θα βρεις πολλές πληροφορίες.

 

POLY SWSTOS O FILOS!!!TO DMA PREPEI NA EINAI PANTA ENERGOPOIHMENO,TO KA8E DEDOMENO DE FWRTONEI TON C.P.U APLOS EXEI PROSBASI KATEY8EIAN STH RAM...TO APOTELESMA MPOREIS NA TO KATALABEIS KAI APO THN EGRAFI ENOS CD!!!OPOU TO BUFFER PARAMENEI STA8ERO ENW OTAN DEN EINAI ENERGOPOIHMENO PHGENEI SAN TRELO!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς μην γράφεις με κεφαλαία. Είναι πολύ κουραστικό στην ανάγνωση και είναι σαν να φωνάζεις.
Link to comment
Share on other sites

ο υπολογιστης μου->(δεξι κλικ)ιδιοτητες->διαχειριση συσκευων->βρες το cd-rom ή recorder παλι δεξι και ιδιοτητες και θα το βρεις

(για 98)

Link to comment
Share on other sites

Για WinXP στο Device manager->IDE ATA/ATAPI controllers->primary(/secondary) IDE channel properties

Στο tab advanced settings στο transfer mode βάλε DMA if available(λογικά το default αυτό είναι).

"Ο μόνος τρόπος γιά να απαλλαγείς από ένα πειρασμό...είναι να ενδώσεις σ' αυτόν!"

Oscar Wilde

Γιατί να λέμε βίαια τα νερά ενός ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;Μ.Μπρέχτ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mcde (14 Ιούλ. 2004 , 22:43)

 

Αν μπορείς μην γράφεις με κεφαλαία. Είναι πολύ κουραστικό στην ανάγνωση και είναι σαν να φωνάζεις.

 

ok!!!den yparxei problima... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...