Jump to content

LG Optimus True HD LTE (P936) / Nitro HD


MickWellington
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οσοι εχουν restarts τα ειχαν απο την αρχη ή παρουσιαστηκε αργοτερα ?

εμενα φτου φτου εδω και 15 μερες ολα καλα με ics και αρκετες εφαρμογες απο το google play περασμενες

προβλημα οντως η μπαταρια

vazelos αν σου πουν τιποτα απο την LG για την μπαταρια και μετα διορθωθει το προβλημα της χαμηλης αυτονομιας ενημερωσε μπας και σωθουν και οι υπολοιποι :D

 

 

king παρακαλώ :lol: - εννοειται πως ό,τι μου πει η lg θα ενημερωσω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 325
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οσοι εχουν restarts τα ειχαν απο την αρχη ή παρουσιαστηκε αργοτερα ?

εμενα φτου φτου εδω και 15 μερες ολα καλα με ics και αρκετες εφαρμογες απο το google play περασμενες

 

Εμένα παρουσιάστηκε από την αρχή αλλά επειδή το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν η αναβάθμιση στο ICS δεν μπορώ να ξέρω πως θα έπαιζε με gingerbread.

Link to comment
Share on other sites

most of these sudden reboots are caused by something known as a "kernel panic". what basicly happens is that your phone has some kind of app running that takes to much memory for a long amount of time. when the problem continues with memory your phone will start "lagging first", but when reserving system memory from other apps doesn't work your phone will try to fix the problem with a reboot.

Μετάφραση

τα περισσότερα από αυτά ξαφνικές επανεκκινήσεις προκαλούνται από κάτι γνωστό ως "πανικού πυρήνα". basicly τι συμβαίνει είναι ότι το τηλέφωνό σας έχει κάποιο είδος της λειτουργίας app που χρειάζεται για πολύ μνήμη για μεγάλο χρονικό διάστημα. όταν το πρόβλημα συνεχίζεται με τη μνήμη του τηλεφώνου σας θα αρχίσουν να "μείνει πρώτος", αλλά κατά την κράτηση μνήμη του συστήματος από άλλες εφαρμογές δεν λειτουργεί το τηλέφωνό σας θα προσπαθήσει να λύσει το πρόβλημα με μια επανεκκίνηση.

http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=28819

λογικα θα περιμενουμε να βγει μια καινουρια ροουμ ....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή συσκευή, ποιοτικά πλαστικά, άψογη οθόνη , super-smooth μετά την official αναβάθμιση σε 4.0.4! (με το ginger είχε τα θεματάκια του).

Σίγουρα μία τίμια πρόταση σε αυτή την τιμή.

 

μερικές photo http://imageshack.us/g/1/9983410/

 

ακόμα έρχεται με SD 16GB και από ότι έχω διαβάσει/δει σε ξένα reviews φοράει gorilla glass 1 (αυτό βέβαια δεν υπάρχει πουθενά στα spects, gsmarena κτλ).

 

από ποιο skroutzομάγαζο το παρήγγειλες και σου ήρθε δώρο η SD?

Link to comment
Share on other sites

Κυριακή έστειλα mail στην LG

Καλημέρα

Στις αρχές του μήνα αγόρασα ένα LG Optimus True HD LTE (P936)

το οποίο κάνει τυχαίες επανεκκινήσεις από την πρώτη κιόλας μέρα, είτε βρίσκεται σε κατάσταση αναμονής-αδράνειας είτε χρησιμοποιείς την συσκευή..

Από ότι έψαξα στο διαδίκτυο πολλοί κάτοχοι αυτής της συσκευής υποφέρουν από το ίδιο πρόβλημα, όχι όμως όλοι..

Κάποιοι εγκατέστησαν την επίσημη αναβάθμιση σε Ανδροιδ 4ics χωρίς όμως αποτελέσματα..

Έχει βρει η LG που μπορεί να οφείλονται, και αν μπορεί να επιλυθεί το πρόβλημα;

 

Σχεδόν αμέσως πήρα απάντηση από πιθανότατα αυτοματοποιημένο μήνυμα...

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με την LG Electronics

Αγαπητέ κύριε,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το πρόβλημα που μας αναφέρατε έχει προωθηθεί στο αρμόδιο τμήμα και διερευνάται. Θα επικοινωνήσουν σύντομα μαζί σας ώστε να σας ενημερώσουν για τον τον τρόπο της εξυπηρέτησής σας.

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνηση επικοινωνήστε με την LGE στο 801 11 200 900 ή 210 48 00 564, Δευτέρα με Κυριακή. Επίσης μπορείτε να επισκεφθείτε το site μας http://www.lg.com/gr και να δείτε όλα μας τα προϊόντα.

Με εκτίμηση,

Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών

LG Electronics

http://www.lghere4u.gr

http://www.bloglg.gr

Πέμπτη μεσημέρι δέχτηκα τηλεφώνημα από 2104800564

Μου ενημέρωσαν πως πρέπει να το δουν... Ρώτησα εάν υπάρχει αντιπροσωπεία LG στην Θεσσαλονίκη. Απάντησαν πως δεν υπάρχει γι' αυτό και κανονίζουν να το παραλάβουν μέσω ταχυμεταφορικής... Τους απάντησα πως επειδή χρειάζομαι την συσκευή, θα επικοινωνήσω στο μέλλον για την παραλαβή. Δυστυχώς όμως δεν ρώτησα ποιος χρεώνεται τα μεταφορικά.. ο πελάτης ή η LG?

Resources based economy supporter

kutt.it/nomoney

History: Ericsson T10s,Nokia-3510i,Motorola-V525,SE-W700i,SE-W705, Huawei Ideos X5,LG p936, fairphone, Lenovo k3 note, Huawei P9 lite vns-l21, oneplus5t Τρέχουσα συσκευή: oneplus6t

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι Ελληνικό ή από σκρουτζομάγαζο ΠορτογαλοΓερμανικό? Το λέω γιατί ένας φίλος παλιότερα ανέφερε ότι δεν τον κάλυπτε η LG Hellas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έδωσα χθες στην LG μπας και βγάλω άκρη (λόγω των επανεκκινήσεων). Να δούμε τι θα μου πει.

 

Καλά έκανες, περιμένουμε νεότερα. Πραγματικά θα εντυπωσιαστώ αν όντως αναγνωρίσουν το πρόβλημα. Σε ανάλογες περιπτώσεις παίζει ένας τεχνικός με το κινητό 20 λεπτά και αν δεν του κάνει επανεκκίνηση θεωρεί ότι δεν υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες ίσως χαζές ερώτησεις αλλα επειδή δεν ξέρω τα πάντα και μ΄ενδιαφέρει πολύ η συσκευή σας ρωτώ ..

1) Ποιοι είναι οι ανταγωνιστές του συγκεκριμένου κινητού με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά του(επεξεργαστής, ραμ, οθόνη, κάμερα) ;

2) Το πρόβλημα με την μπαταρία λύθηκε ή παραμένει σε κάποιους ;

3) Το πρόβλημα με τις επανεκκινήσεις λύθηκε ή παραμένει σε κάποιους ;

4) Η lg hellas αναγνωρίζει τις συσκευές που αγοράστηκαν απο skoutzομάγαζα, e-shop ή θα έχουμε τρεχάματα με την εγγύηση ;

5) Ο δείκτης SAR της συσκευής βρίσκεται στο 0,56 W/kg ή στο 1,020 W/kg ;

6) Υπάρχει πλαϊνό πλήκτρο για την κάμερα ή θα πρέπει να μαντεύω που είναι το shoot button στην οθόνη (όταν βγάζω self shoot photos) ;

7) Η κάμερα σε νυχτερινές λήψεις είναι αξιοπρεπής (όσο αναφορά το led);

 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη εαν σας κούρασα. :O

Edited by spasiklas
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες ίσως χαζές ερώτησεις αλλα επειδή δεν ξέρω τα πάντα και μ΄ενδιαφέρει πολύ η συσκευή σας ρωτώ ..

1) Ποιοι είναι οι ανταγωνιστές του συγκεκριμένου κινητού με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά του(επεξεργαστής, ραμ, οθόνη, κάμερα) ;

2) Το πρόβλημα με την μπαταρία λύθηκε ή παραμένει σε κάποιους ;

3) Το πρόβλημα με τις επανεκκινήσεις λύθηκε ή παραμένει σε κάποιους ;

4) Η lg hellas αναγνωρίζει τις συσκευές που αγοράστηκαν απο skoutzομάγαζα, e-shop ή θα έχουμε τρεχάματα με την εγγύηση ;

5) Ο δείκτης SAR της συσκευής βρίσκεται στο 0,56 W/kg ή στο 1,020 W/kg ;

6) Υπάρχει πλαϊνό πλήκτρο για την κάμερα ή θα πρέπει να μαντεύω που είναι το shoot button στην οθόνη (όταν βγάζω self shoot photos) ;

7) Η κάμερα σε νυχτερινές λήψεις είναι αξιοπρεπής (όσο αναφορά το led);

 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη εαν σας κούρασα. :O

 

1)Στα 260ευρώ και 4,5¨ οθόνη με αυτή την ανάλυση δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.. Ωστόσο σαν συσκευή μου δίνει την εντύπωση ότι είναι λίγο ανώριμη(από άποψης rom)

2) Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη μπαταρία, απλά η χωριτικότητά της είναι μικρή για 4G κινητό. Δηλαδή δεν είναι κάτι που φτιάχνεται ή περιμένουμε να φτιαχτεί. Μετά από 4-5 φορτίσεις πάντως και σε 2G δίκτυο αν δεν παίξεις παιχνίδια έχεις μια μέρα αυτονομία με αρκετά αυξημένη χρήση κλήσεων και internet. Μη νομίζεις ότι κάποιο κινητό με αυτή την οθόνη και αυτό το μέγεθος μπορεί να επιτύχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα σε αυτό τον τομέα

3)Δεν λύθηκε.. είναι 50-50 απ'ότι έχω καταλάβει. Έχω ακούσει πάντως ότι το πρόβλημα είναι μόνο στην ICS έκδοση.

5)0.520 είναι το sar

6)Δεν υπάρχει πλήκτρο

7)Είναι αξιοπρεπής, νομίζω όμως ένα κλικ κάτω από samsung και sony.

 

Γενικά σαν συμπέρασμα αυτό το κινητό σε μπερδεύει.. έχει κάποια lags που δεν θα έπρεπε, το πρόβλημα με τις επανεκκινήσεις και σχετικά αδύναμη μπαταρία, αλλά η οθόνη του είναι ότι καλύτερο υπάρχει ακόμα και σε σύγκριση με τα ακριβότερα κινητά. Έχει λογικό sar και πολύ δυνατά specs.

Αν βγεί άμεσα rom που να διορθώνει τις επανεκκινήσεις και κάποια αδικαιολόγητα lag θα είναι η πιο συμφέρουσα αγορά που υπάρχει. Όπως είναι τώρα τα πράγματα πρέπει να ζυγίσεις τις προτεραιότητες σου.. εγώ προσωπικά το έχω μετανιώσει.

 

Αν το αγοράσετε φροντίστε να υπάρχει πολιτική επιστροφής και αντικατάστασης εντός 7 ημερών και μόλις γίνει η αγορά τεστάρετε έντονα

Edited by kekropas
Link to comment
Share on other sites

1)Στα 260ευρώ και 4,5¨ οθόνη με αυτή την ανάλυση δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.. Ωστόσο σαν συσκευή μου δίνει την εντύπωση ότι είναι λίγο ανώριμη(από άποψης rom)

2) Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη μπαταρία, απλά η χωριτικότητά της είναι μικρή για 4G κινητό. Δηλαδή δεν είναι κάτι που φτιάχνεται ή περιμένουμε να φτιαχτεί. Μετά από 4-5 φορτίσεις πάντως και σε 2G δίκτυο αν δεν παίξεις παιχνίδια έχεις μια μέρα αυτονομία με αρκετά αυξημένη χρήση κλήσεων και internet. Μη νομίζεις ότι κάποιο κινητό με αυτή την οθόνη και αυτό το μέγεθος μπορεί να επιτύχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα σε αυτό τον τομέα

3)Δεν λύθηκε.. είναι 50-50 απ'ότι έχω καταλάβει. Έχω ακούσει πάντως ότι το πρόβλημα είναι μόνο στην ICS έκδοση.

5)0.520 είναι το sar

6)Δεν υπάρχει πλήκτρο

7)Είναι αξιοπρεπής, νομίζω όμως ένα κλικ κάτω από samsung και sony.

 

Γενικά σαν συμπέρασμα αυτό το κινητό σε μπερδεύει.. έχει κάποια lags που δεν θα έπρεπε, το πρόβλημα με τις επανεκκινήσεις και σχετικά αδύναμη μπαταρία, αλλά η οθόνη του είναι ότι καλύτερο υπάρχει ακόμα και σε σύγκριση με τα ακριβότερα κινητά. Έχει λογικό sar και πολύ δυνατά specs.

Αν βγεί άμεσα rom που να διορθώνει τις επανεκκινήσεις και κάποια αδικαιολόγητα lag θα είναι η πιο συμφέρουσα αγορά που υπάρχει. Όπως είναι τώρα τα πράγματα πρέπει να ζυγίσεις τις προτεραιότητες σου.. εγώ προσωπικά το έχω μετανιώσει.

 

Αν το αγοράσετε φροντίστε να υπάρχει πολιτική επιστροφής και αντικατάστασης εντός 7 ημερών και μόλις γίνει η αγορά τεστάρετε έντονα

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου. Οποιαδήποτε επιπλέον απάντηση απο άλλα μέλη φυσικά καλοδεχούμενη !! :)

Ποιοι ήταν οι λόγοι που το μετάνιωσες και τι θα επέλεγες να αγοράσεις στα ίδια χαρακτηριστικά με παραπλήσια χρήματα ;

Για το 4) ξέρουμε κάτι ; :cry:

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου. Οποιαδήποτε επιπλέον απάντηση απο άλλα μέλη φυσικά καλοδεχούμενη !! :)

Ποιοι ήταν οι λόγοι που το μετάνιωσες και τι θα επέλεγες να αγοράσεις στα ίδια χαρακτηριστικά με παραπλήσια χρήματα ;

Για το 4) ξέρουμε κάτι ; :cry:

 

Τα προβλήματα με τις επανεκκινήσεις είναι λίγο ξενέρωμα και η ανώριμη rom.. με αυτά τα χαρακτηριστικά τα lags δεν δικαιολογούνται

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες....το κινητο το πουλησα λογω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗΣ μπαταριας.

 

Δεν μου εκανε restart ουτε ειχε lags. Με το που το πηρα του εβαλα ics.

To κινητο το ειχα λατρεψει αυτες τις 3-4 ημερες που το κρατησα και η αληθεια ειναι οτι λυπηθηκα πολυ που το εδωσα.

 

Υποψιν τα εξης: πριν το αγορασω ειχα επικοινωνησει με το eshop.gr αλλα ΚΑΙ την LG οι οποιοι με διαβεβαιωσαν οτι το κινητο δεν αποτελει "παραεισαγωγη" και να προχωρησω ησυχος,το οποιο και εκανα.

 

3-4 ημερες αφοτου το πηρα και κατοπιν επικοινωνιας με την LG, ηρθαν και το πηραν δωρεαν απο το χωρο μου για να δουν μηπως η μπαταρια ηταν ελλατωματικη.Κανα 2 ημερες μετα μου απαντουν οτι "θα το κρατησουμε λιγο ακομη γιατι το κινητο δεν ειναι της LG Ελλας και δεν καλυπτεται απο την εγγυηση". Εριξα κατ'ευθειαν ακυρο, μου το φεραν πισω και το πουλησα. Στην αγγελια ανεφερα φυσικα το λογο πωλησης, δεν κοροιδεψα κανενα.

 

Αυτη ηταν η δικη μου συντομη ιστορια με το κατα τ'αλλα υπεροχο αυτο smartphone

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες, περιμένουμε νεότερα. Πραγματικά θα εντυπωσιαστώ αν όντως αναγνωρίσουν το πρόβλημα. Σε ανάλογες περιπτώσεις παίζει ένας τεχνικός με το κινητό 20 λεπτά και αν δεν του κάνει επανεκκίνηση θεωρεί ότι δεν υπάρχει πρόβλημα

 

Και εγώ αυτό φοβάμαι και μάλιστα το τόνισα στον άνθρωπο που μίλησα τηλεφωνικά, δηλ. την συχνότητα εμφάνισης του προβλήματος. Θα δούμε τώρα. Τουλάχιστον ότι ήταν να κάνω από πλευράς μου το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ψιλομπερδευτεί..

Οι συσκευές από e-shop.gr δεν κάνουν restart, ούτε lagάρουν μετα την αναβάθμιση στην ics.. απλά έχουν μικρές μπαταρίες (θέμα της lg) ;

 

kingvazelos: εσύ το πήρες απο το e-shop.gr και η LG δεν αναγνώριζε την εγγύηση σου ;

 

Πως μπορώ να γνωρίζω εάν κάποια συσκευή είναι παραεισαγωγής πριν ή αφού την αγοράσω ;

Link to comment
Share on other sites

Όλες παραεισαγωγή είναι.. Πορτογαλικό ή Γερμανικό(κυρίως)..

Επιφυλάσσομαι μόνο για τον Γερμανό και την Cosmote αλλά το έχουν 500 ευρώ οπότε δε νομίζω να αξίζει τον κόπο να ασχοληθούμε

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θέλει θήκη μπουκί, αυτή που έχει το e-shop στο crazy sundays για το galaxy s3 με 3 ευρώ ταιριάζει μια χαρά και στο δικό μας.
Link to comment
Share on other sites

θελω να αναβαθμισω το lg p936 στην εκδοση 4 απο 2.3.6.πως θα την κανω την αναθαθμιση και εαν εχω προβλημα γενικα με την χρηση τηλεφωνου flash player, ελληνικη γλωσσα κλπ. μετα την αναβαθμιση.
Link to comment
Share on other sites

θελω να αναβαθμισω το lg p936 στην εκδοση 4 απο 2.3.6.πως θα την κανω την αναθαθμιση και εαν εχω προβλημα γενικα με την χρηση τηλεφωνου flash player, ελληνικη γλωσσα κλπ. μετα την αναβαθμιση.

 

Μάλλον πως θα κάνεις υποβάθμιση (4->2.3) είναι αυτό που ψάχνεις... :)

 

Εγώ τζίφος με την LG. Αφού παρέλαβαν το κινητό με ενημέρωσαν ότι δεν προορίζεται για την Ελληνική αγορά και μου το στείλαν πίσω. Το κατάστημα λέει ότι πρέπει να τους το στείλω εγώ αν θέλω service. Δεν νομίζω ότι θα τους το στείλω αυτή τη στιγμή. Θα δω πως κυλίσει η κατάσταση και βλέπω. Προς το παρόν χρησιμοποιώ τη συσκευή έχοντας ως δεδομένο ότι κάνει ~1 reboot την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πως θα κάνεις υποβάθμιση (4->2.3) είναι αυτό που ψάχνεις... :)

 

Εγώ τζίφος με την LG. Αφού παρέλαβαν το κινητό με ενημέρωσαν ότι δεν προορίζεται για την Ελληνική αγορά και μου το στείλαν πίσω. Το κατάστημα λέει ότι πρέπει να τους το στείλω εγώ αν θέλω service. Δεν νομίζω ότι θα τους το στείλω αυτή τη στιγμή. Θα δω πως κυλίσει η κατάσταση και βλέπω. Προς το παρόν χρησιμοποιώ τη συσκευή έχοντας ως δεδομένο ότι κάνει ~1 reboot την ημέρα.

Απο που το εχεις αγορασει;

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να αναβαθμισω το p936 στην εκδοση 4 ice cream μεσω support tool.σταματαει στην αρχη στο 38% και βγαζει μηνυμα οτι δεν υποστηριζεται.πως ακριβως γινεται;
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να αναβαθμισω το p936 στην εκδοση 4 ice cream μεσω support tool.σταματαει στην αρχη στο 38% και βγαζει μηνυμα οτι δεν υποστηριζεται.πως ακριβως γινεται;

 

Έχεις εγκαταστήσεις τους usb drivers πρώτα; Από την ίδια σελίδα τους κατεβάζεις..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...