Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

Παιδιά λύστε μου μερικές απορίες!

1. Διάβασα κάπου πως με κερνελ από cm built, αν θες να φλασαρεις άλλον κερνελ θέλει καθάρισμα η ramdisk. Πως γίνεται αυτό;

2. Ο Franco βλέπω έχει 2 λινκ. Ένα milestones και ένα cm. Το milestones σε ποιες ρομ απευθύνεται; εγώ νόμιζα πως ότι αφορούσε το nexus ήταν όλες οι ρομ στην κατηγορία cm!

3.κατα την γνώμη των πιο έμπειρων στα νεξους ποια είναι η καλύτερη σε συνδυασμό ταχύτητας και μπαταρίας ρομ - κερνελ;

 

Προς το παρόν εγώ είμαι σε paranoid +Franco 119 αλλά νιώθω πως το κινητό μου έγινε πιο αργό, και μεγάλωσε η κατανάλωση μπαταρίας. Δεν έχω αλλάξει τίποτα στις ρυθμίσεις του κερνελ. Έρχομαι από νοτε 2 που το άλλαξα λόγω μεγέθους, και είμαι λίγο χαμένος στο χάος!

 

1.Δε νομιζω να ισχυει.Απλα φλασαρεις τον kernel που θες μεσω recovery.

2.Που το ειδες αυτο?Milestones και nightlies εχει.Οι milestones (o milestone βασικα,εναν εχει βγαλει ως τωρα) ειναι οι stable εκδοσεις και οι nighlties ειναι οι experimental builds.

3.Προσωπικη αποψη για μπαταρια καλυτερος συνδυασμος stock rom + franco r111 kernel.Εβλεπα πανω απο 5 ωρες οθονη με τη χρηση που κανω.Διαφορες μεγαλες στην ταχυτητα δεν θα δεις.Ετσι και αλλιως το Nexus φυσαει.Απο κει περα εξαρταται ποσο θες να παραμετροποιησεις τη συσκευη σου.Μπορεις να το αφησεις τελειως stock,μπορεις να το εχεις stock με nova launcher π.χ. για να κερδισεις κατι σε εμφανιση και μπορεις να βαλεις custom (οπως εχεις ηδη) και να τρελαθεις στο πειραγμα.Nexus ειναι!!Ο,τι θες κανεις!

 

Ο 119 παρεπιπτοντως και εμενα δεν με ικανοποιει.Στα πιο απλα παιχνιδακια π.χ. Hillclimb,subway surfers εβγαζε lag και ανεβαζε θερμοκρασια ακομα και με πειραγμα του hotplug driver.Οτι και να λεει ο franco ο 111 ειναι ο καλυτερος που εβγαλε μεχρι στιγμης.Και ειναι λογικο να το αισθανεσαι λιγο πιο φορτωμενο και αργο με την PA αφου εχει ενα σκασμο πραματα μεσα!!Ειδικα τα dpi per app τα σπανε!Με το αναλογο κοστος στην μπαταρια βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1)Οταν αλλαζεις κερνελ δεν χρειαζεται wipe τπτ.Αναφερομαι για του Φρανκο τους κερνελ κ μονο γτ μονο με αυτους παιζω

2)Μilestone ειναι ο πιο σταθερος.δεν εχει περαιτερω αναπτυξη.Οι αλλοι που βλεπεις ειναι nightly που σημαινει εχουν τα τελευταια updates και οτι παραμετροποιηση εχει γινει μεχρι τωρα.

3)Εγω με στοκ ρομ κ 119 κερνελ ειμαι μια χαρα.Δες 2 ποστ πιο πανω.Δεν εχω παιξει ακομα με αλλη ρομ και δν το βλεπω αμεσα!

 

Ευχαριστώ prioxx! Εγώ άλλαξα ρομ γιατί μου φαίνεται τεράστια η μπάρα των touch controls, και ήθελα να την μικρυνω! Άρα αν κατάλαβα καλά αν φλασαρω κερνελ Milestone δεν έχω πρόβλημα ανεξάρτητα τι ρομ έχω επάνω. Μέχρι στιγμής πάντως η στοκ ρομ μου φάνηκε καλύτερη.

Επίσης κάτι που ξέχασα! Βλέπω σε πάρα πολλές ρομ το όνομα mako στον τίτλο. Αυτός είναι developer η καμιά σχέση;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ prioxx! Εγώ άλλαξα ρομ γιατί μου φαίνεται τεράστια η μπάρα των touch controls, και ήθελα να την μικρυνω! Άρα αν κατάλαβα καλά αν φλασαρω κερνελ Milestone δεν έχω πρόβλημα ανεξάρτητα τι ρομ έχω επάνω. Μέχρι στιγμής πάντως η στοκ ρομ μου φάνηκε καλύτερη.

Επίσης κάτι που ξέχασα! Βλέπω σε πάρα πολλές ρομ το όνομα mako στον τίτλο. Αυτός είναι developer η καμιά σχέση;

 

Mako =codename του nexus 4

πχ o προκάτοχος galaxy nexus =maguro

Η εναλλαγή από franco σε faux kernel ,θελει πρωτα να φλασαρεις τον stock kernel γιατί ο franco χρησιμοποιει modified ramdisk.Για franco σε cm kernel δε γνωρίζω αν ισχύει το ίδιο

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Mako =codename του nexus 4

πχ o προκάτοχος galaxy nexus =maguro

Η εναλλαγή από franco σε faux kernel ,θελει πρωτα να φλασαρεις τον stock kernel γιατί ο franco χρησιμοποιει modified ramdisk.Για franco σε cm kernel δε γνωρίζω αν ισχύει το ίδιο

 

Και απο οποιονδηποτε kernel σε trinity.Θελει πρωτα περασμα του kernel που πηγαινει πακετο με την εκαστοτε rom.Στο thread του ο Franco γραφει πως ειναι ok παντως για Cm.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ prioxx! Εγώ άλλαξα ρομ γιατί μου φαίνεται τεράστια η μπάρα των touch controls, και ήθελα να την μικρυνω! Άρα αν κατάλαβα καλά αν φλασαρω κερνελ Milestone δεν έχω πρόβλημα ανεξάρτητα τι ρομ έχω επάνω. Μέχρι στιγμής πάντως η στοκ ρομ μου φάνηκε καλύτερη.

Επίσης κάτι που ξέχασα! Βλέπω σε πάρα πολλές ρομ το όνομα mako στον τίτλο. Αυτός είναι developer η καμιά σχέση;

 

Οσον αφορα τα nav bars εχω κατεβασει την εφαρμογη paid full!screen και εχω επιλεξει ποιες εφαρμογες και παιχνιδια να μου ανοιγει ολη την οθονη.Μολις βγαινω απο την εκαστοτε εφαρμογη μου τα ξαναβαζει παλι.Επισης για οση ωρα εισαι με αυτο εχεις στις κατω 2 γωνιες navbars δικα του που ρυθμιζεις ποσο μικρα μεγαλα αδιαφανα ή οχι θες.Βολευει.Μαλιστα διωχνει και την notification bar

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Χθες περασα την τελευταια xylon(8/4) πανω απο την προηγουμενη που ειχα(11/3 νομιζω κρατωντας φυσικα nandroid γιατι ημουν υπερευχαριστημενος) με matrix kernel v8 οπως παντα...

 

Ουσιαστικες διαφορες ως τωρα δεν εχω δει πλην του dark xylon,το one touch activation του 3g toggle και το διαφορετικο μενου ρυθμισεων...κλασσικα πολυ γρηγορη και σταθερη!

 

Για μπαταρια δεν μπορω να μιλησω ακομα αλλα ειναι σε καλο δρομο..

 

Μια απορια που ειχα,εχει δοκιμασει κανεις καποιον κερνελ που να σηκωνει overclock και να εχει κανει?παραμενει σταθερο το κινητο? Εχει διαφορα στη χρηση?και antutu τι score χτυπαει?

Edited by GaleaNatur
Link to comment
Share on other sites

 

Μια απορια που ειχα,εχει δοκιμασει κανεις καποιον κερνελ που να σηκωνει overclock και να εχει κανει?παραμενει σταθερο το κινητο? Εχει διαφορα στη χρηση?και antutu τι score χτυπαει?

 

Σε παρακαλω πολυ πες μου οτι κανεις πλακα.Για ποιο λογο να κανεις OC 4πυρηνο Krait με 2gb Ram?Για να βγαλεις 1000 παραπανω στο Antutu?Και θα κερδισεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

Αν "καιγομουν" θα το ειχα κανει και μονος μου απλα για να βγαλω αυτα τα 1000 παραπανω που λες...ρωταω απλα πληροφοριακα για να δω κατα ποσο παιζουν ρολο αυτα τα 200mhz παραπανω και το antutu που ρωτησα ειναι μια ευκολη απαντηση στα παραπανω που εγραψα...

Και στο κατω κατω γιατι αν το κινητο ειναι σταθεροτατο και υπαρχει διαφορα στη χρηση να μην το κανει καποιος;;(σιγουρα οχι εγω γιατι δεν αλλαζω τον ματριξ)

 

Οποτε οχι δεν κανω πλακα φιλτατε..

Edited by GaleaNatur
Link to comment
Share on other sites

Αν "καιγομουν" θα το ειχα κανει και μονος μου απλα για να βγαλω αυτα τα 1000 παραπανω που λες...ρωταω απλα πληροφοριακα για να δω κατα ποσο παιζουν ρολο αυτα τα 200mhz παραπανω και το antutu που ρωτησα ειναι μια ευκολη απαντηση στα παραπανω που εγραψα...

 

Οποτε οχι δεν κανω πλακα φιλτατε..

 

Κανενα ρολο δε παιζουν.Εδω μετα βιας ειναι και οι 4 πυρηνες ενεργοι ακομα και σε 3D παιχνιδια.Και το κινητο αντεχει ακομα και με 2 πυρηνες.Και τα benchmarks δεν παιζουν κανενα ρολο.Ειδικα στο Nexus που δε εχουν γινει ακομα optimized για αυτο.Αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια.Απο κει και περα το ειπα χωρις ιχνος επιθετικοτητας οκ?Μη παρεξηγηθουμε κιολας.Αν θες να κανεις κατι παντως χιλιες φορες undervolt.

Link to comment
Share on other sites

Με paranoid android 3 & Franco kernel 111 ολα μια χαρά καλη μπαταρία 4 ώρες screen time πανω κάτω.έχω κανει undervolt -75 σε όλες τις συχνότητες και απο αποδοση πυροβολαει όπως πριν + νομιζω οτι δεν ζεσταίνεται τοσο ! Θα παίξω έτσι μερικές μέρες να δω πως θα παει
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Έχω ένα νεξους 4 εδώ και 2 μέρες αλλά παρατήρησα πως όταν σβήσει η οθόνη δεν έρχονται τα μηνύματα από whatsapp, viber κτλ. Γίνεται σε όλους αυτό ; έχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα; το έψαξα και λίγο στο Google και έχουν και άλλοι το πρόβλημα, και από ότι λένε είναι θέμα software. Έχει κανείς λύση;

 

Έβαλα και παραπάνω την απορία μου :)

 

Λοιπον,κατι βρηκαμε γιαυτο.Αλλα πρεπει να εισαι root.Και δεν θα σου ερθουν OTA updates γιατι αλλαζει μια τιμη στο system.Αν παρόλα αυτα θες καντο.Εγω παντως δεν εχω κανενα προβλημα.Απο εδω κατεβαζεις και περνας απο recovery το n4-wifi-sleepfix-mcast_and_bcast.zip που βρισκεται στο τελος του πρωτου post.Ουσιαστικα επιτρεπει στην συσκευη να δεχεται multicast and broadcast traffic during sleep οπως γραφει.Το αρνητικο (αν και δεν ειναι αρνητικο,φυσιολογικο ειναι) ειναι οτι αυξανεται η καταναλωση της μπαταριας ΑΝΑΛΟΓΑ ομως με την ''κινηση'' που θα εχεις.Αν δλδ σου ερθουν πολλα notifications ειτε σε FB,Viber,Whatsapp κλπ ''ξυπναει'' το κινητο απο deep sleep για να τις εμφανισει.Καλου κακου παρε και ενα backup μη στραβωσει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Ας το γράψω και εδώ μήπως ξέρει κανείς.

Θέλω με το tasker να αλλάζω το 3g σε 2g όταν το τηλέφωνο είναι συνδεδεμένο στο wifi. Γίνεται κάπως; έχω stock rom και root. Πρέπει να περάσω custom rom ή kernel; ή δεν γίνεται καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Ας το γράψω και εδώ μήπως ξέρει κανείς.

Θέλω με το tasker να αλλάζω το 3g σε 2g όταν το τηλέφωνο είναι συνδεδεμένο στο wifi. Γίνεται κάπως; έχω stock rom και root. Πρέπει να περάσω custom rom ή kernel; ή δεν γίνεται καθόλου;

 

Γίνεται. Το έκανα στο s2. Προσθέτεις κεραίες κινητής τηλεφωνίας και του βάζεις να αλλάζει το 3g σε 2g

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,κατι βρηκαμε γιαυτο.Αλλα πρεπει να εισαι root.Και δεν θα σου ερθουν OTA updates γιατι αλλαζει μια τιμη στο system.Αν παρόλα αυτα θες καντο.Εγω παντως δεν εχω κανενα προβλημα.Απο εδω κατεβαζεις και περνας απο recovery το n4-wifi-sleepfix-mcast_and_bcast.zip που βρισκεται στο τελος του πρωτου post.Ουσιαστικα επιτρεπει στην συσκευη να δεχεται multicast and broadcast traffic during sleep οπως γραφει.Το αρνητικο (αν και δεν ειναι αρνητικο,φυσιολογικο ειναι) ειναι οτι αυξανεται η καταναλωση της μπαταριας ΑΝΑΛΟΓΑ ομως με την ''κινηση'' που θα εχεις.Αν δλδ σου ερθουν πολλα notifications ειτε σε FB,Viber,Whatsapp κλπ ''ξυπναει'' το κινητο απο deep sleep για να τις εμφανισει.Καλου κακου παρε και ενα backup μη στραβωσει κατι.

 

Να το φλασαρω κανονικά λες πάνω στην paranoid +Franco kernel που έχω στο κινητό ή θα έχω κανένα "θέμα";

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,κατι βρηκαμε γιαυτο.Αλλα πρεπει να εισαι root.Και δεν θα σου ερθουν OTA updates γιατι αλλαζει μια τιμη στο system.Αν παρόλα αυτα θες καντο.Εγω παντως δεν εχω κανενα προβλημα.Απο εδω κατεβαζεις και περνας απο recovery το n4-wifi-sleepfix-mcast_and_bcast.zip που βρισκεται στο τελος του πρωτου post.Ουσιαστικα επιτρεπει στην συσκευη να δεχεται multicast and broadcast traffic during sleep οπως γραφει.Το αρνητικο (αν και δεν ειναι αρνητικο,φυσιολογικο ειναι) ειναι οτι αυξανεται η καταναλωση της μπαταριας ΑΝΑΛΟΓΑ ομως με την ''κινηση'' που θα εχεις.Αν δλδ σου ερθουν πολλα notifications ειτε σε FB,Viber,Whatsapp κλπ ''ξυπναει'' το κινητο απο deep sleep για να τις εμφανισει.Καλου κακου παρε και ενα backup μη στραβωσει κατι.

 

Δεν εχει καποιο θεμα το συγκεκριμενο fix?Κατι ειχα διαβασει στον Φρανκο αλλα δεν το θυμαμαι,γτ θα μπορουσε να το βαλει στον κερνελ του

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Για διαβάστε λίγο για τα sleep states.Όποιος ενδιαφέρεται και γνωρίζει αγγλικά.Ενδιαφερον

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ας το γράψω και εδώ μήπως ξέρει κανείς.

Θέλω με το tasker να αλλάζω το 3g σε 2g όταν το τηλέφωνο είναι συνδεδεμένο στο wifi. Γίνεται κάπως; έχω stock rom και root. Πρέπει να περάσω custom rom ή kernel; ή δεν γίνεται καθόλου;

 

Μήπως κάτι τέτοιο?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=it.elaware.webready

Link to comment
Share on other sites

Είμαι root με paranoid rom .υπάρχει τρόπος να αυξήσουμε την φωτεινότητα της οθόνης του κινητού περισσότερο; τώρα που έφτιαξε ο καιρούς παρατήρησα ότι στον ήλιο με τέρμα την φωτεινότητα δεν βλέπω τίποτα, ούτε ελάχιστα.... Με το iphone δεν είχα τέτοιο θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι root με paranoid rom .υπάρχει τρόπος να αυξήσουμε την φωτεινότητα της οθόνης του κινητού περισσότερο; τώρα που έφτιαξε ο καιρούς παρατήρησα ότι στον ήλιο με τέρμα την φωτεινότητα δεν βλέπω τίποτα, ούτε ελάχιστα.... Με το iphone δεν είχα τέτοιο θέμα.

 

Δεν γίνεται να μην βλέπεις. Είναι από τα λίγα κινητά που βλέπεις στον ήλιο. Έχεις φτιάξει τα χρώματα με φρανκο κερνελ;

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να μην βλέπεις. Είναι από τα λίγα κινητά που βλέπεις στον ήλιο. Έχεις φτιάξει τα χρώματα με φρανκο κερνελ;

 

εχεις π.μ.........

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να μην βλέπεις. Είναι από τα λίγα κινητά που βλέπεις στον ήλιο. Έχεις φτιάξει τα χρώματα με φρανκο κερνελ;

 

καποιο λινκ και γι'αυτους που το πηραν τωρα;

Link to comment
Share on other sites

καποιο λινκ και γι'αυτους που το πηραν τωρα;

 

Θα γραψω το απογευμα πως γινεται.Αλλα αν ψαξετε θα το βρειτε εδω μεσα :)

edit:Για να αλλαξεις τα χρωματα αλλα και πολλες ρυθμισεις γινεται μεσα απο την εφαρμογη του φρανκο αυτη την οποια την αγοραζεις.Αλλιως πας εδω και κατεβαζεις το μεγαλυτερο νουμερο και το φλασαρεις απο recovery χωρις wipe.Απλα ετσι αρκεισαι με τις προτεινομενες ρυθμισεις.Δοκιμαστε τα κ πειτε

Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...