Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά! Έχω ένα νεξους 4 εδώ και 2 μέρες αλλά παρατήρησα πως όταν σβήσει η οθόνη δεν έρχονται τα μηνύματα από whatsapp, viber κτλ. Γίνεται σε όλους αυτό ; έχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα; το έψαξα και λίγο στο Google και έχουν και άλλοι το πρόβλημα, και από ότι λένε είναι θέμα software. Έχει κανείς λύση;

 

Έβαλα και παραπάνω την απορία μου :)

 

Ναι, δεν είσαι ο μόνος.

Το αντιμετωπίζω κι εγώ το πρόβλημα, αλλά και άλλοι πολλοί, όση ώρα είμαστε με WiFi. Με 3G κανένα πρόβλημα.

Επειδή όμως δεν το έχουν όλοι, δεν έχω καταλάβει τί ακριβώς φταίει..

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω πιστευω οτι χειροτερεψε το κινητο στο θεμα μπαταριας απο τοτε που το εκανα ρουτ και εβαλα φρανκο κλπ...

 

Σαν την στοκ δεν εχει...

 

Το root αυτο καθε αυτο δεν εχει καμια σχεση με την μπαταρια.Ουτε και ο kernel θα ελεγα.Ψαξε τις εφαρμογες σου.Καποια απο αυτες σου κανει wakelocks.Απο κει και περα αν εχεις κανει OC ή εχεις αλλαξει governor π.χ. performance ή αλλαξες το min frequency σε 1512mhz (παραδειγμα δινω) λογικο ειναι.Και εγω στην αρχη ετσι ελεγα αλλα μετα ειδα τεραστια διαφορα με franco τουλαχιστον.

 

P.S. Οποιος εχει custom π.χ. Xylon,Liquid,PA ή οτιδηποτε αλλο και του λειτουργει το Clock widget ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ας κανει εναν κοπο να μου στειλει το apk.Ειναι το μοναδικο που δεν μου δουλευει σε Carbon 1,6 κατα τα αλλα super.Ειδικα το pie control.

Link to comment
Share on other sites

Το root αυτο καθε αυτο δεν εχει καμια σχεση με την μπαταρια.Ουτε και ο kernel θα ελεγα.Ψαξε τις εφαρμογες σου.Καποια απο αυτες σου κανει wakelocks.Απο κει και περα αν εχεις κανει OC ή εχεις αλλαξει governor π.χ. performance ή αλλαξες το min frequency σε 1512mhz (παραδειγμα δινω) λογικο ειναι.Και εγω στην αρχη ετσι ελεγα αλλα μετα ειδα τεραστια διαφορα με franco τουλαχιστον.

 

P.S. Οποιος εχει custom π.χ. Xylon,Liquid,PA ή οτιδηποτε αλλο και του λειτουργει το Clock widget ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ας κανει εναν κοπο να μου στειλει το apk.Ειναι το μοναδικο που δεν μου δουλευει σε Carbon 1,6 κατα τα αλλα super.Ειδικα το pie control.

 

δοκιμασε αυτο φιλε μου.το εχω με xylon και λειτουργει κανονικα.

https://www.dropbox.com/s/34vceuh7he1vnou/LockClock.apk

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε αυτο φιλε μου.το εχω με xylon και λειτουργει κανονικα.

https://www.dropbox.com/s/34vceuh7he1vnou/LockClock.apk

 

Thnx φιλαρακι λειτουργει (επιτελους) κανονικα!Και οτι ημουνα ετοιμος να γυρισω σε Xylon ή PA μονο και μονο γιαυτο :lol:

Link to comment
Share on other sites

ο νεος κερνελ 120 τι λεει?? το εβαλε κανεις??

 

εγω ακομη εχω τον 111.. !!!δεν τον προλαβενουμε τον τυπο..!!καθε μερα κ νεο βγαζει..??χαχαα

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε αυτο φιλε μου.το εχω με xylon και λειτουργει κανονικα.

https://www.dropbox.com/s/34vceuh7he1vnou/LockClock.apk

 

Είσαι αρχηγός δουλεύει και σε στοκ Ρομ.

 

 

 

 

 

ο νεος κερνελ 120 τι λεει?? το εβαλε κανεις??

 

εγω ακομη εχω τον 111.. !!!δεν τον προλαβενουμε τον τυπο..!!καθε μερα κ νεο βγαζει..??χαχαα

Μην τον βάλεις γτ έχει κάποιο λάθος. Έχω τον 119 με κάτι ρυθμίσεις στο hotplug driver, και πάει πολύ καλά.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μην τον βάλεις γτ έχει κάποιο λάθος. Έχω τον 119 με κάτι ρυθμίσεις στο hotplug driver, και πάει πολύ καλά.

 

Για κανε ενα κοπο ρε συ και γραψε τις ρυθμισεις σου.Ειχα δει ενος τυπου που ελεγε οτι παει καλα αλλα βαριεμαι να ξαναψαχνω :p

Δυσκολα θα φυγω απο 111 παντως.Μονο αν πετυχω παραπλησια μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Για κανε ενα κοπο ρε συ και γραψε τις ρυθμισεις σου.Ειχα δει ενος τυπου που ελεγε οτι παει καλα αλλα βαριεμαι να ξαναψαχνω :p

Δυσκολα θα φυγω απο 111 παντως.Μονο αν πετυχω παραπλησια μπαταρια.

 

Αυτές οι ρύθμίσεις με 119.Τί πρόβλημα έχετε με τον 120?

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=40036341&postcount=23090

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Για κανε ενα κοπο ρε συ και γραψε τις ρυθμισεις σου.Ειχα δει ενος τυπου που ελεγε οτι παει καλα αλλα βαριεμαι να ξαναψαχνω :p

Δυσκολα θα φυγω απο 111 παντως.Μονο αν πετυχω παραπλησια μπαταρια.

 

Δηλ φιλέ μου ποσο σου βγάζει η μπαταρία.?? Απο τις ρυθμίσεις μπαταρία οθόνη ..πόσες ώρες σου λέει?? Εμένα με κερνελ 111 κ codefirex μου βγάζει 4 ώρες .μια μέρα ακριβως...για πες να συγκρίνουμε..!!!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι ρύθμίσεις με 119.Τί πρόβλημα έχετε με τον 120?

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=40036341&postcount=23090

 

Βασικα ο Φρανκο λεει οτι οι νεες ρυθμισεις ειναι 90/25/50 αλλα στην εφαρμογη δειχνει 90/50/30.Οπως το ειχα διαβασει γρηγορα το πρωι νομιζα οτι υπηρχε θεμα αλλα τελικα δν παιζει ρολο γιατι οι προτεινομενες ειναι περασμενες κανονικα.Οποτε θα περασω και γω στον 120

 

Δηλ φιλέ μου ποσο σου βγάζει η μπαταρία.?? Απο τις ρυθμίσεις μπαταρία οθόνη ..πόσες ώρες σου λέει?? Εμένα με κερνελ 111 κ codefirex μου βγάζει 4 ώρες .μια μέρα ακριβως...για πες να συγκρίνουμε..!!!

Εγω με στοκ ρομ και 119 κερνελ ειδα 4 ωρες και 20 λεπτα περιπου με 42% χρηση οθονη.Αλλα πολυ σερφαρισμα και με wifi και με 3g.Επρεπε να βγαλω screenshot.Τα σπαει απο θεμα μπαταριας.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

P.S. Οποιος εχει custom π.χ. Xylon,Liquid,PA ή οτιδηποτε αλλο και του λειτουργει το Clock widget ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ας κανει εναν κοπο να μου στειλει το apk.Ειναι το μοναδικο που δεν μου δουλευει σε Carbon 1,6 κατα τα αλλα super.Ειδικα το pie control.

 

Ποιο είναι το clock widget μαζί με τον καιρό;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το clock widget μαζί με τον καιρό;

 

Δες 3,4 ποστ πιο πανω.Το εβαλα κανονικα σε στοκ ρομ

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Έχω ένα νεξους 4 εδώ και 2 μέρες αλλά παρατήρησα πως όταν σβήσει η οθόνη δεν έρχονται τα μηνύματα από whatsapp, viber κτλ. Γίνεται σε όλους αυτό ; έχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα; το έψαξα και λίγο στο Google και έχουν και άλλοι το πρόβλημα, και από ότι λένε είναι θέμα software. Έχει κανείς λύση;

 

Έβαλα και παραπάνω την απορία μου :)

 

Ναι, δεν είσαι ο μόνος.

Το αντιμετωπίζω κι εγώ το πρόβλημα, αλλά και άλλοι πολλοί, όση ώρα είμαστε με WiFi. Με 3G κανένα πρόβλημα.

Επειδή όμως δεν το έχουν όλοι, δεν έχω καταλάβει τί ακριβώς φταίει..

 

Μήπως δεν είναι το "keep wi fi on during sleep" στo always?

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτή την εφαρμογή: https://play.google.com/store/apps/details?id=me.paranoid.touchcontrolfree με custom kernel και αν ναι με ποιον; Φαίνεται πολύ καλή αλλά λέει ότι υποστηρίζει μόνο stock (patched) και CM.
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτή την εφαρμογή: https://play.google.com/store/apps/details?id=me.paranoid.touchcontrolfree με custom kernel και αν ναι με ποιον; Φαίνεται πολύ καλή αλλά λέει ότι υποστηρίζει μόνο stock (patched) και CM.

 

Έχω τη paid.Έχει θεματακια.Διάβασε το νήμα του στο XDA.Για την ωρα την έχω απεγκαταστησει.Ρουφαει μπαταρία και που και που το touch παύει να λειτουργει

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δε παει καλά και φαινεται απο το 3,3 ώρες awake android os.κατέβασε το better battery stats να δεις τι είναι.
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ξαναειδα τα ss σου φαινεται οτι μαλλον δεν εχεις καλο σημα στην περιοχη σου.Επιλεξε το ''δικτυα 2g'' στις ρυθμισεις δικτυων και να το ξετικαρεις μονο οταν χρειαζεσαι mobile data αρα και 3g συνδεση.Οταν ψαχνει το κινητο συνεχεια 3g σημα ενω δεν καλυπτεται η περιοχη σου καλα καταναλωνει πολλη μπαταρια.Επισης βλεπω οτι εχεις και καταναλωση απο τους χαρτες.Αν εχεις και το gps συνεχεια on και τα location services συνεχεια On ειναι και αυτος ενας λογος.Η εφαρμογη σου βγαζει αναλυτικα τι μπαταρια χρησιμοποιει καθε εφαρμογη καθως και τα wake locks που εχεις.Το ποσο συχνα δλδ ''ξυπναει'' η συσκευη σου απο deep sleep για να κανει ανανεωσεις κλπ.Στειλε μου με inbox το mail σου αλλα γρηγορα γιατι την πεφτω για υπνο :)
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν είναι το "keep wi fi on during sleep" στo always?

 

H ρύθμιση είναι στο always.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και μένα με στοκ Ρομ και κερνελ κερνελ 119. Η μπαταρία τα πάει περίφημα.

edit:αυτοματος συγχρονισμος ανοιχτος,αυτοματη φωτεινοτητα στο 50%.εχω πειραξει λιγο τον hotplug driver.Αρκετο wifi και 3g.Gaming real racing kana 20 λεπτο και temple run oz κανα 15 λεπτο.κλσησεις μηνυματα και λοιπα

Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Δείτε και μένα με στοκ Ρομ και κερνελ κερνελ 119. Η μπαταρία τα πάει περίφημα.

 

Μια χαρά σε βρίσκω.εδώ είμαι εγώ απο χθες στις 11.carbon ROM Franco r119 kernel με πειραγμενα hot plug κλπ.εκανα βαριά χρηση κυρίως GPS 2ωρες και 45 λεπτά gaming και 30 λεπτα κλήσεις.μονο με WiFi και sync always on φωτεινότητα στο 50%.καλά τα πηγε!http://img507.imageshack.us/img507/8278/screenshot2013040915591.png http://img811.imageshack.us/img811/649/screenshot2013040915593.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λύστε μου μερικές απορίες!

1. Διάβασα κάπου πως με κερνελ από cm built, αν θες να φλασαρεις άλλον κερνελ θέλει καθάρισμα η ramdisk. Πως γίνεται αυτό;

2. Ο Franco βλέπω έχει 2 λινκ. Ένα milestones και ένα cm. Το milestones σε ποιες ρομ απευθύνεται; εγώ νόμιζα πως ότι αφορούσε το nexus ήταν όλες οι ρομ στην κατηγορία cm!

3.κατα την γνώμη των πιο έμπειρων στα νεξους ποια είναι η καλύτερη σε συνδυασμό ταχύτητας και μπαταρίας ρομ - κερνελ;

 

Προς το παρόν εγώ είμαι σε paranoid +Franco 119 αλλά νιώθω πως το κινητό μου έγινε πιο αργό, και μεγάλωσε η κατανάλωση μπαταρίας. Δεν έχω αλλάξει τίποτα στις ρυθμίσεις του κερνελ. Έρχομαι από νοτε 2 που το άλλαξα λόγω μεγέθους, και είμαι λίγο χαμένος στο χάος!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λύστε μου μερικές απορίες!

1. Διάβασα κάπου πως με κερνελ από cm built, αν θες να φλασαρεις άλλον κερνελ θέλει καθάρισμα η ramdisk. Πως γίνεται αυτό;

2. Ο Franco βλέπω έχει 2 λινκ. Ένα milestones και ένα cm. Το milestones σε ποιες ρομ απευθύνεται; εγώ νόμιζα πως ότι αφορούσε το nexus ήταν όλες οι ρομ στην κατηγορία cm!

3.κατα την γνώμη των πιο έμπειρων στα νεξους ποια είναι η καλύτερη σε συνδυασμό ταχύτητας και μπαταρίας ρομ - κερνελ;

 

Προς το παρόν εγώ είμαι σε paranoid +Franco 119 αλλά νιώθω πως το κινητό μου έγινε πιο αργό, και μεγάλωσε η κατανάλωση μπαταρίας. Δεν έχω αλλάξει τίποτα στις ρυθμίσεις του κερνελ. Έρχομαι από νοτε 2 που το άλλαξα λόγω μεγέθους, και είμαι λίγο χαμένος στο χάος!

 

1)Οταν αλλαζεις κερνελ δεν χρειαζεται wipe τπτ.Αναφερομαι για του Φρανκο τους κερνελ κ μονο γτ μονο με αυτους παιζω

2)Μilestone ειναι ο πιο σταθερος.δεν εχει περαιτερω αναπτυξη.Οι αλλοι που βλεπεις ειναι nightly που σημαινει εχουν τα τελευταια updates και οτι παραμετροποιηση εχει γινει μεχρι τωρα.

3)Εγω με στοκ ρομ κ 119 κερνελ ειμαι μια χαρα.Δες 2 ποστ πιο πανω.Δεν εχω παιξει ακομα με αλλη ρομ και δν το βλεπω αμεσα!

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...