Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

Παίζει να είναι τούβλο πλέον το κινητό..

 

Δεν υπάρχει αυτό που λες σε nexus συσκευή, εκτός και αν βγήκε κάποιο πρόβλημα με την εσωτερική μνήμη, τυχαίο και άσχετο με φλασαρισμα. Αν φλασαρεις μόνο αρχεία που προορίζονται για αυτό, δεν γίνεται Press papier.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

edit: από ότι είδα πλέον βγάζει στο status στο imei, baseband κτλ unknown.. wtf???

 

Για αυτό έχω διαβάσει κάτι σχετικό στο xda (απώλεια imei κτλ) που φταίνε τα πολλά φλασαρισματα.....

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο, δοκίμασε από το τερματικό ή με το τουλκιτ. Θα το τσεκάρω. Αν και τα πρώτα βήματα (root, unlock, custom recovery και flash μετα) τα έχω δοκιμάσει ο ίδιος και δεν είχα κανένα θέμα.

 

Δεν ειναι περιεργο, ειναι κοινο προβλημα.

Τουχει πειραχτει ο EFS φακελος.

Γινεσαι στοκ, βαζεις προγραμμα τυπου CWM, κανεις backup ΜΟΝΟ αυτον τον φακελο.

Κανεις restore μετα την εγκατασταση νεας ρομ, all done.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι περιεργο, ειναι κοινο προβλημα.

Τουχει πειραχτει ο EFS φακελος.

Γινεσαι στοκ, βαζεις προγραμμα τυπου CWM, κανεις backup ΜΟΝΟ αυτον τον φακελο.

Κανεις restore μετα την εγκατασταση νεας ρομ, all done.

 

μα το θέμα είναι ότι σε φουλ στοκ κατάσταση συνεχίζει να έχει το θέμα.. Επίσης μόλις παρατήρησα ότι δεν μπορώ να αντιγράψω κανένα αρχείο στη μνήμη του κινητού

 

κατα τα άλλα λειτουργεί άψογα πλέον (δεν κάνει τα κουλά που έκανε με τα toggles κτλ)

Edited by equi
s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις κρατησει stock backup σε περιπτωση που κατι στραβωσει? Ειναι νομος ακομα και για τη πιο απλη διαδικασια.

Στοκ full εννοεις οτι flashαρες τη μνημη σβηνοντας τα παντα, σωστα?

Απο που κατεβασες το stock image?

Editαρω τον εαυτο μου γιατι το nexus δεν εχει ακριβως efs αλλα blocks under dev.

Edited by g47
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις κρατησει stock backup σε περιπτωση που κατι στραβωσει? Ειναι νομος ακομα και για τη πιο απλη διαδικασια.

Στοκ full εννοεις οτι flashαρες τη μνημη σβηνοντας τα παντα, σωστα?

Απο που κατεβασες το stock image?

Editαρω τον εαυτο μου γιατι το nexus δεν εχει ακριβως efs αλλα blocks under dev.

 

σωστά! και αυτό το έχω κάνει 2-3 φορές.. κατέβασα από το google support την τελευταία official.. το backup το είχα στην συσκευή και σβήστηκε όταν ο υπερπαίχτης στο service μου έκανε factory reset

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις κρατησει stock backup σε περιπτωση που κατι στραβωσει? Ειναι νομος ακομα και για τη πιο απλη διαδικασια.

Στοκ full εννοεις οτι flashαρες τη μνημη σβηνοντας τα παντα, σωστα?

Απο που κατεβασες το stock image?

Editαρω τον εαυτο μου γιατι το nexus δεν εχει ακριβως efs αλλα blocks under dev.

 

Δηλαδή αν κατεβάσεις από google και φλασαρεις την factory image από fastboot, δεν λύνεται το θέμα; Για πες τι άλλο ξέρεις. Ενδιαφέρον θέμα άνοιξες... Πάλι θα με βρίζουν γιατί ασχολούμαι με το κινητό Σαββατόβραδο...

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατεβάσεις από google και φλασαρεις την factory image από fastboot, δεν λύνεται το θέμα; Για πες τι άλλο ξέρεις. Ενδιαφέρον θέμα άνοιξες... Πάλι θα με βρίζουν γιατί ασχολούμαι με το κινητό Σαββατόβραδο...

 

κι όμως δεν λύνεται..

 

edit: σε bootloader mode η baseband .48 φαίνεται να είναι κανονικά περασμένη..

Edited by equi
s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Tωρα αν σου προτινω να διαγραψεις το system και να περασεις μετα εκ νεου τη rom με sideload? :lol:

Η στοκ ρομ απο γουγλ δουλευει, οποτε προφανως καποια αρχεια δεν αντικαθιστανται με τα στοκ στη συσκευη σου.

Η ακομα καλυτερα διεγραψε τα partitions m9kefs1, m9kefs2 και m9kefs3 απο /dev/block/mmc.

Edited by g47
Link to comment
Share on other sites

Tωρα αν σου προτινω να διαγραψεις το system και να περασεις μετα εκ νεου τη rom με sideload? :lol:

Η στοκ ρομ απο γουγλ δουλευει, οποτε προφανως καποια αρχεια δεν αντικαθιστανται με τα στοκ στη συσκευη σου.

 

η τελευταία απόπειρα ήταν με sideload αφού διέγραψα τα απαξάπαντα! :X

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

κι όμως δεν λύνεται..

 

edit: σε bootloader mode η baseband .48 φαίνεται να είναι κανονικά περασμένη..

 

Να ρωτήσω τα βήματα που κάνεις ακριβώς όμως; 1,2,3, για να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε, όπως λέει και ο g47 μπορεί να χρειαστεί πιο λεπτή επέμβαση

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δληαδη "brickαρες" ηθελημενα το κινητο για να σιγουρευτεις οντως οτι τα διεγραψες? Δηλαδη δεν εκανες reset η flash απο πανω, σωστα? Σωστη προσεγγιση αν το εκανες ετσι και περιεργο που δε δουλεψε.

Εκανα edit στο προηγουμενο αλλα στο γραφω εδω.

Διεγραψε τα partitions m9kefs1, m9kefs2 και m9kefs3 απο /dev/block/mmc και περνα τη stock rom παλι.

Οι πληρεις διαδρομες των αρχειων που σου δημιουργουν το προβλημα ειναι /dev/block/mmcblk0p8, /dev/block/mmcblk0p9 και /dev/block/mmcblk0p10.

 

Επιτελους ενδιαφεροντα Post!!

Edited by g47
Link to comment
Share on other sites

Δληαδη "brickαρες" ηθελημενα το κινητο για να σιγουρευτεις οντως οτι τα διεγραψες? Δηλαδη δεν εκανες reset η flash απο πανω, σωστα? Σωστη προσεγγιση αν το εκανες ετσι και περιεργο που δε δουλεψε.

Εκανα edit στο προηγουμενο αλλα στο γραφω εδω.

Διεγραψε τα partitions m9kefs1, m9kefs2 και m9kefs3 απο /dev/block/mmc και περνα τη stock rom παλι.

Οι πληρεις διαδρομες των αρχειων που σου δημιουργουν το προβλημα ειναι /dev/block/mmcblk0p8, /dev/block/mmcblk0p9 και /dev/block/mmcblk0p10.

 

Επιτελους ενδιαφεροντα Post!!

 

μέσω twrp? να το ξαναπεράσω?

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Δληαδη "brickαρες" ηθελημενα το κινητο για να σιγουρευτεις οντως οτι τα διεγραψες? Δηλαδη δεν εκανες reset η flash απο πανω, σωστα? Σωστη προσεγγιση αν το εκανες ετσι και περιεργο που δε δουλεψε.

Εκανα edit στο προηγουμενο αλλα στο γραφω εδω.

Διεγραψε τα partitions m9kefs1, m9kefs2 και m9kefs3 απο /dev/block/mmc και περνα τη stock rom παλι.

Οι πληρεις διαδρομες των αρχειων που σου δημιουργουν το προβλημα ειναι /dev/block/mmcblk0p8, /dev/block/mmcblk0p9 και /dev/block/mmcblk0p10.

 

Επιτελους ενδιαφεροντα Post!!

Σωστά όλα αυτά που λες αλλά αν τα έχει σβήσει πρέπει να μας πει πως; Τι εντολές έδωσε για να φτάσει σε αυτό το αποτέλεσμα, για να το δούμε βήμα βήμα, είμαι πολύ περίεργος.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

μέσω twrp? να το ξαναπεράσω?

 

Χειροκινητα με file manager. Σιγουρα πραγματα. Και οπως λεει και ο γυαλακιας, εισαι σιγουρος οτι πριν σβηστικαν ολα? boot δεν εκανε η συσκευη? Εσβησες το system? Full wipe?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά όλα αυτά που λες αλλά αν τα έχει σβήσει πρέπει να μας πει πως; Τι εντολές έδωσε για να φτάσει σε αυτό το αποτέλεσμα, για να το δούμε βήμα βήμα, είμαι πολύ περίεργος.

 

Στην απελπισία που έφτασα έσβησα μέσω recovery τα πάντα έτσι ώστε όταν πάταγα reboot system μου έλεγε no OS exist... εκεί μέσω sideload έκανα flash τα official recovery, boot, radio_bootloader και image..

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Οποτε μαλλον ειχες σβησει το system. Ειναι δυνατον να εχουν μεινει βασικα αρχεια αναγνωριστικα της συσκευης τα οποια δεν αντικαθιστανται αν ηδη υπαρχουν? Το αγνοω.

Οποτε βρες τα αρχεια που σου ειπα και διεγραψε τα. Εισαι root ετσι? Μετα full wipe και με sideload βαλε τη στοκ αλλη μια φορα. Ελπιζω να δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

Στην απελπισία που έφτασα έσβησα μέσω recovery τα πάντα έτσι ώστε όταν πάταγα reboot system μου έλεγε no OS exist... εκεί μέσω sideload έκανα flash τα official recovery, boot, radio_bootloader και image..

 

Φίλε μου μην προσπαθείς με μεμονωμένα αρχεία μέσω recovery. Ακριβώς τις οδηγίες φλασαρισματος της στοκ. Κατέβασε το factory image από Google, Αποσυμπίεσέ το και δώσε μέσω τερματικού flash-all.bat. Γι αυτό λέω πες ακριβώς τα βήματα που γυρνάς σε στοκ. Π. Χ. Κατέβασα αυτό μετά έδωσα αυτό κτλ.

 

EDIT :Εννοείται μέσω υπολογιστή.

Edited by Gialakias

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην προσπαθείς με μεμονωμένα αρχεία μέσω recovery. Ακριβώς τις οδηγίες φλασαρισματος της στοκ. Κατέβασε το factory image από Google, Αποσυμπίεσέ το και δώσε μέσω τερματικού flash-all.bat. Γι αυτό λέω πες ακριβώς τα βήματα που γυρνάς σε στοκ. Π. Χ. Κατέβασα αυτό μετά έδωσα αυτό κτλ.

 

Κατ' αρχάς ευχαριστώ και τους 2..

 

έβαλα twrp (file manager δεν μπορώ να βάλω ούτε μέσω play store ούτε μέσω sdcard) και διέγραψα τα αρχεία που είπε ο g47. Έκανα advanced wipe και τσέκαρα τα πάντα. Εγκατέστησα την official πάλι μέσω nexus 4 toolkit 2.0.0 και πάλι τα ίδια

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ευχαριστώ και τους 2..

 

έβαλα twrp (file manager δεν μπορώ να βάλω ούτε μέσω play store ούτε μέσω sdcard) και διέγραψα τα αρχεία που είπε ο g47. Έκανα advanced wipe και τσέκαρα τα πάντα. Εγκατέστησα την official πάλι μέσω nexus 4 toolkit 2.0.0 και πάλι τα ίδια

 

Θα σε παρακαλούσα να ακολουθήσεις και τον οδηγό στο φόρουμ μέσω τερματικού, έτσι για να μου φύγει η απορία.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ευχαριστώ και τους 2..

 

έβαλα twrp (file manager δεν μπορώ να βάλω ούτε μέσω play store ούτε μέσω sdcard) και διέγραψα τα αρχεία που είπε ο g47. Έκανα advanced wipe και τσέκαρα τα πάντα. Εγκατέστησα την official πάλι μέσω nexus 4 toolkit 2.0.0 και πάλι τα ίδια

 

Gialakia σου ειναι δυσκολο να ανεβασεις αυτα τα αρχεια σε εναν uploader να τα αντικαταστησει να δουμε τι γινεται? Ειμαι με το λαπτοπ της δουλειας στον οποια δεν εχω drivers για το κινητο αυτη τη στιγμη. Mπορω να το κανω απο δευτερα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλούσα να ακολουθήσεις και τον οδηγό στο φόρουμ μέσω τερματικού, έτσι για να μου φύγει η απορία.

 

why not?? δοκιμάζω τώρα

 

Δευτέρα το πάω για service.. :cry:

Edited by equi
s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Gialakia σου ειναι δυσκολο να ανεβασεις αυτα τα αρχεια σε εναν uploader να τα αντικαταστησει να δουμε τι γινεται? Ειμαι με το λαπτοπ της δουλειας στον οποια δεν εχω drivers για το κινητο αυτη τη στιγμη. Mπορω να το κανω απο δευτερα.

 

Σε λίγο που θα πάω σπίτι. Θες τα αρχεία που έδωσες από τις διαδρομές σωστά;

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αν ειναι το παιδι να το παει τη Δευτερα και δε του δουλεψει ουτε ο οδηγος σου, ας δοκιμασει και αντικασταση απο ενα υγιες nexus μηπως και.
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο που θα πάω σπίτι. Θες τα αρχεία που έδωσες από τις διαδρομές σωστά;

 

είστε τεράστιοι πάντως!! :lol:

 

δώσε τα και αυτά μπας και..

 

πάντως έκανα και την διαδικασία μέσω adb και fastboot και μάλιστα πριν την προχωρήσω έδωσα τα παρακάτω:

 

fastboot erase boot

> fastboot erase cache

> fastboot erase recovery

> fastboot erase system

>fastboot format system

> fastboot erase userdata

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...