Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά έχω την εξής ερώτηση να κάνω..Πρόσφατα λόγω αλλαγής οθόνες έπρεπε να το κάνω πάλι στοκ οπότε πέρασα την 4.2.2.Όταν το πήρα έτοιμο πΑρατήρησα ότι η μπαταρία έπεφτε απίστευτα γρήγορα.Πριν είχα Φράνκο και έπαιζα στις 4.30 ώρες sot.Τώρα έβαλα πρώτα sema k και τώρα has.Ε δεν μπορώ να περάσω τις 3 ώρες sot με τίποτα...παίζει να μην έκατσε καλά η ρομ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γενικά είναι ότι πιο smooth έχω δοκιμάσει, κι έχω δοκιμάσει πολλά. Ίσως να είναι και o πιο smooth-lagfree συνδυασμός. Στατιστικά μπαταρίας δεν πολυκοιτάω αλλά η μέρα βγαίνει άνετα και το ευχαριστιέσαι κιόλας. Μακρυά από φορτιστή για 24 ώρες έχει SOT > 4 ωρών στάνταρ. Επίσης δεν έχω πρόβλημα με την καθυστέρηση στις ειδοποιήσεις πλέον, όπως παλιότερα. Μαζί με τη ROM όλα αυτά, από τότε που την έμαθα ότι και να 'βαλα ξαναγύριζα.[]

 

Ευχαριστώ πολύ...θα την δοκιμάσω σίγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έχω την εξής ερώτηση να κάνω..Πρόσφατα λόγω αλλαγής οθόνες έπρεπε να το κάνω πάλι στοκ οπότε πέρασα την 4.2.2.Όταν το πήρα έτοιμο πΑρατήρησα ότι η μπαταρία έπεφτε απίστευτα γρήγορα.Πριν είχα Φράνκο και έπαιζα στις 4.30 ώρες sot.Τώρα έβαλα πρώτα sema k και τώρα has.Ε δεν μπορώ να περάσω τις 3 ώρες sot με τίποτα...παίζει να μην έκατσε καλά η ρομ?

 

Στη θεση σου θα δοκιμαζα μια επανεγκατασταση ρομ+κερνελ.

Ειναι οντως λιγο οι 3 ωρες.

Η μηπως καμια εφαρμογη σου κανει τη ζημια?

OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε, τόσο καταλαβαίνω :lol:

 

Προσπαθώ να περάσω τις ρυθμίσεις που δίνει στο δεύτερο ποστ, άλλα δεν με αφήνει να ανεβάσω το max clock πάνω από 1512 GHz. Όλες τις άλλες ρυθμίσεις τις έκανα.

 

Πέρασα το touch recovery clockworkmod και πήρα ένα nandroid backup όπως ήταν τελείως stock. Τώρα σκέφτομαι να κάνω άλλο ένα με τον kernel του Faust και τις ρυθμίσεις του και ένα τρίτο με του Franco. Θα υπάρχει πρόβλημα στην επαναφορά αυτών των backups;

 

Ο mainline δεν εχει oc στο ποστ του ακριβως απο κατο εχει αλλους δυο στα 1.8 κ 1.9 νομιζω τσεκαρετο!

Για τα backup αν εξερεσεις οτι θα σου πιασουν 2gb το καθε ενα οχι δεν υπαρχει προβλημα!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Το τεστ αυτονομιας του ΑΚ Κερνελ ελαβε τελος.

Διαμορφωση Συσκευης:

Wifi On

Bluetooth On

NFC On

GPS On

Συγχρονισμοι On

Δικτυο 2G On

Data Off

Φωτεινοτητα οθονης Αυτοματη.

Λογισμικο Πλοηγησης Sygic (Ανοικτο σε ολη τη διαρκεια του τεστ)

Ρομ PA3+ latest

 

Το τηλεφωνο δεν εκανε τιποτα αλλο κατα τη διαρκεια του τεστ,εκτος απο λιγη πλοηγηση στο Ιντερνετ.

Το τεστ αυτο λειτουργει ενδεικτικα,ως ενα μετρο συγκρισης αυτονομιας.

Ειναι διαμορφωμενο ετσι ωστε να δειχνει αποτελεσματα απο τη συσκευη,με ολες τις λειτουργιες (αισθητηρες) ενεργους και Οθονη ενεργη συνεχως,ταυτοχρονα με χρηση προγραμματος πλοηγησης,ωστε οι ενεργειακες απαιτησεις της συσκευης να ειναι αυξημενες.

 

Αν καποιος ενδιαφερεται για τις ρυθμισεις του κερνελ μεσω Trickster Mod,μπορω να τις ανεβασω με screenshots. :)

 

Ειχα κανει και εγω ενα τετειο τεστ για το xda αλλα μου κλεισαν το thread και το αφησα εχοντας τεσταρει μονο faux,franco,sema

 

Nexus 4 Kernel Benchmarks Spreadsheet

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει και εγω ενα τετειο τεστ για το xda αλλα μου κλεισαν το thread και το αφησα εχοντας τεσταρει μονο faux,franco,sema

 

Nexus 4 Kernel Benchmarks Spreadsheet

 

Φοβερή δουλεια φιλαρακι!

Μπράβο σου και ντροπή τους..

Μακάρι να υπηρχαν και άλλοι σαν εσένα!

Οτι πιο σωστο εχω δει μέχρι στιγμής!

OmniRom 4.4.2 - ΑΚ KO v.242 - TWRP 2.6.3.3 @Dalvik_Must_Die@
Link to comment
Share on other sites

Φοβερή δουλεια φιλαρακι!

Μπράβο σου και ντροπή τους..

Μακάρι να υπηρχαν και άλλοι σαν εσένα!

Οτι πιο σωστο εχω δει μέχρι στιγμής!

 

Ενταξη λεει οτι υπαρχει ιδιο thread τεσπα απλα με εκοψε απο το να το τελειώσω γιατι θελει ενα 4ωρακι για να γινει ολοκληρωμένα!!

 

uXylon

 

2013-06-17%2B22.39.20.png

 

Xylon σε αλλη φαση πολυ ποιο επεξεργασμενη εκδοση..

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

 

Έχεις τόσο καλές εντυπώσεις απο AXI0M; Γιατί πριν μερικές μέρες που τη φλάσαρα με το δικό της kernel, δε μου άρεσε. Σπασίματα στο scrolling ακόμα και στα settings, για το browser δε το συζητώ. Άσχημο theming, βασικά όλο το πράμα δεν... Για μένα πάντα, έτσι; :) Εσένα σου πάει νερό;

 

Γενικά είναι ότι πιο smooth έχω δοκιμάσει, κι έχω δοκιμάσει πολλά. Ίσως να είναι και o πιο smooth-lagfree συνδυασμός. Στατιστικά μπαταρίας δεν πολυκοιτάω αλλά η μέρα βγαίνει άνετα και το ευχαριστιέσαι κιόλας. Μακρυά από φορτιστή για 24 ώρες έχει SOT > 4 ωρών στάνταρ. Επίσης δεν έχω πρόβλημα με την καθυστέρηση στις ειδοποιήσεις πλέον, όπως παλιότερα. Μαζί με τη ROM όλα αυτά, από τότε που την έμαθα ότι και να 'βαλα ξαναγύριζα.

 

Ευχαριστώ πολύ...θα την δοκιμάσω σίγουρα...

 

Τα τελευταία builds έχουν ένα bug, βέβαια, που και που κρασάρει ο aosp browser αν το ζορίσεις και μ' έχει χαλάσει λίγο. Παρόλαυτα συμβαίνει μόνο στην αρχή που θα τη φλασάρεις, μετά κάπως φτιάχνει και δεν κρασάρει σχεδόν ποτέ κατά ένα περίεργο λόγο. Δεν είναι κι από τις πιο παραμετροποιήσιμες rom πχ δεν μπορείς να αλλάξεις τα quick settings, ότι πήρες πήρες σαν και την rasbeanjelly ένα πράμα. Κατά τ' άλλα τα βασικά τα έχει, σου λέω για να ξέρεις.

 

Ενταξη λεει οτι υπαρχει ιδιο thread τεσπα απλα με εκοψε απο το να το τελειώσω γιατι θελει ενα 4ωρακι για να γινει ολοκληρωμένα!!

 

uXylon

 

2013-06-17%2B22.39.20.png

 

Xylon σε αλλη φαση πολυ ποιο επεξεργασμενη εκδοση..

 

Μου φαίνεται θα βάλω uXylon, καλή φάση! Pikachukaki την έχεις περάσει; Είναι stable;

Edited by souliber
Link to comment
Share on other sites

Έχεις τόσο καλές εντυπώσεις απο AXI0M; Γιατί πριν μερικές μέρες που τη φλάσαρα με το δικό της kernel, δε μου άρεσε. Σπασίματα στο scrolling ακόμα και στα settings, για το browser δε το συζητώ. Άσχημο theming, βασικά όλο το πράμα δεν... Για μένα πάντα, έτσι; :) Εσένα σου πάει νερό;

 

 

Τα τελευταία builds έχουν ένα bug, βέβαια, που και που κρασάρει ο aosp browser αν το ζορίσεις και μ' έχει χαλάσει λίγο. Παρόλαυτα συμβαίνει μόνο στην αρχή που θα τη φλασάρεις, μετά κάπως φτιάχνει και δεν κρασάρει σχεδόν ποτέ κατά ένα περίεργο λόγο. Δεν είναι κι από τις πιο παραμετροποιήσιμες rom πχ δεν μπορείς να αλλάξεις τα quick settings, ότι πήρες πήρες σαν και την rasbeanjelly ένα πράμα. Κατά τ' άλλα τα βασικά τα έχει, σου λέω για να ξέρεις.

 

 

 

Μου φαίνεται θα βάλω uXylon, καλή φάση! Pikachukaki την έχεις περάσει; Είναι stable;

 

Σχετικα...σαν βαση ναι..τα εξτρα που βαζουν δεν τα λες και rock solid...αν σ'αρεσει παντως η απλη xylon μαζι με την xenonhd ειναι 2 τοπ για μενα ρομ αυτη τη στιγμη...χωρις πολλα πολλα και πολυ σταθερες!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε ρε παιδιά το λευκο πως φαίνεται στο fb.. Μου το κάνει στην συνομιλία και σε ενα άλλο παιχνίδι. Για δείτε και εσείς η είναι μονο σε εμένα..

 

Κάποιος να βοήθησει λίγο γιατί πάω να σκασω! (Post #3040)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να βοήθησει λίγο γιατί πάω να σκασω! (Post #3040)

 

Να υποθεσω εισαι με PA Κερνελ??

 

Κατι με το θεμα σου παιζει να το κανει αυτο...δεν βρηκα κατι παρομοιο στο thread της PA σχετικα με αυτο..αλλα βλεπω οτι και τα icons στην statusbar ειναι λιγο θολα...οποτε δοκίμασε αλλο θεμα!!

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να βοήθησει λίγο γιατί πάω να σκασω! (Post #3040)

 

Από το screenshot διακρίνω ότι χρησιμοποιείς κάποιο θέμα. Δοκίμασε να βάλεις το system theme και κάνε reboot να δούμε...

 

Edit: Ήρθα δεύτερος :p

Edited by souliber
Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω εισαι με PA Κερνελ??

 

Κατι με το θεμα σου παιζει να το κανει αυτο...δεν βρηκα κατι παρομοιο στο thread της PA σχετικα με αυτο..αλλα βλεπω οτι και τα icons στην statusbar ειναι λιγο θολα...οποτε δοκίμασε αλλο θεμα!!

 

Ευχαριστώ πολύ το θέμα ηταν!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την xylon ήμουν καταευχαριστημενος....ότι και να έβαζα γύριζα σ'αυτήν.είχε αν θυμάμαι faux κερνελ...πολλή σταθερή και πολλή καλή μπαταρία..Μετά έγινε ένας χαμός και από τους devs και την κάνανε χάλια.Τώρα έχουμε δύο εκδόσεις...
Link to comment
Share on other sites

Στη θεση σου θα δοκιμαζα μια επανεγκατασταση ρομ+κερνελ.

Ειναι οντως λιγο οι 3 ωρες.

Η μηπως καμια εφαρμογη σου κανει τη ζημια?

 

Όχι από εφαρμογές φαίνονται όλα οκ..Οπότε θα κάνω μια επανεγκατάσταση όλα και να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Όχι από εφαρμογές φαίνονται όλα οκ..Οπότε θα κάνω μια επανεγκατάσταση όλα και να δούμε.

 

παιζει ρόλο και πια εκδώσει kervel είχες πριν και ποια τώρα ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι από εφαρμογές φαίνονται όλα οκ..Οπότε θα κάνω μια επανεγκατάσταση όλα και να δούμε.

 

-ξηλωσε οτι εφαρμογη εχεις για κερνελ πχ. trickster mod η franco updater

-wipe cache/dalvik

-dirty flash την ρομ και τα gapps

-kernel που θες να βαλεις

-κανε 2-3 reboots να στρωσει το scrolling

 

πιστευω θα σαι καλα μετα :D

Link to comment
Share on other sites

-ξηλωσε οτι εφαρμογη εχεις για κερνελ πχ. trickster mod η franco updater

-wipe cache/dalvik

-dirty flash την ρομ και τα gapps

-kernel που θες να βαλεις

-κανε 2-3 reboots να στρωσει το scrolling

 

πιστευω θα σαι καλα μετα :D

 

Είμαι στοκ ρομ!! Οπότε περνάω 4.2.2 αλλάζω κερνελ και βλέπουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 4 franco updates το κινητο μου δε δεχεται uv.

Η συμπεριφορα του ειναι η εξης:

Σε idle και χαμηλο φορτιο δεν υπαρχει κανενα θεμα.

Μολις πρεπει να χρησιμοποιησει τριτο πυρηνα η δευτερο πολυ ψηλα τοτε κολλαει για 10 δευτερα και μετα restart.

Πχ κατεβαζε ενα update απο google play, ολα καλα.

Μολις το κατεβασε και αρχιζει την εγκατασταση, τσουπ, επανεκκινηση.

Μου εκοψε μετα απο πολλη ωρα γιατι κατηγορουσα την εφαρμογη που εγκαθισταται. :lol:

Το θεμα ειναι οτι συνεχιζεται μεχρι τωρα.

Το uv μου ειναι το standard -100 (με μικροδιαφορες μετα απο προσωπικο ψαξιμο σε καθε συχνοτητα) με fast cpu οπου δεν ειχα ποτε θεμα.

Δεν ειναι και πολυ χρησιμο το post, αλλα ηθελα να κλαφτω. :)

 

Eπανερχομαι γιατι αυτο που τελικα δε του αρεσει ειναι ο υπερχρονισμος στα 1.7 GHz.

Eννοειται δεν τον αφαιρεσα αλλα παιζω με εργοστασιακο voltage, ιδιαιτερα χαμηλα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση για όποιον ξέρει...Με στοκ ρομ ποιόν κερνελ να βάλω τον faux η τον harsh;

 

Δεν υπαρχει απαντηση σε αυτη την ερωτηση απο κανενα..αν δεν βαλεις να δοκιμασεις τη σ'αρεσει δεν θα καταληξεις..καθε κερνελ εχει καλα και κακα!!Τωρα αν θες να σου προτείνουμε εγω λεω faux..

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Τους έχω δοκιμάσει με άλλες ρομ όπως xylon,xenon αλλά ποτέ με στοκ.κυρίως με ενδιαφέρει η μπαταρία...

 

Τη SOT ειχες μεχρι στιγμης με τη χρηση που κανεις??

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες και με όλα στο on

 

Να υποθεσω πως δεν το αφηνεις σε ησυχια το κιν σου...πανω απο 3 SOT με ολα On δεν ξερω με ποιον θα βγαλεις...γιατι και εγω καπου εκει ειμαι..αλλα το κιν δεν ησυχαζει ολη μερα!!!αν εχεις δοκιμασει franco,faux δεν εχω κατι αλλο να σου προτείνω..δες τον sema μπορει να σου κατσει καλυτερα!!

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...