Jump to content

Φορητή "οθόνη" 15-17".΄Έχετε προτάσεις;


miaow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Δεδομένα:

[1] εργασία με χρήση laptop σε διαφορετικούς τόπους

[2] κάθε τόπος δεν εγγυάται την υπάρξη εξωτερικής οθόνης για να συνδεθεί το laptop (για καλύτερη θέαση και πιο άνετη εργασία)

 

Ανάγκη: να έχω άμεσα διαθέσιμη οθόνη 17", ανεξαρτήτως που βρίσκομαι, ώστε όταν η εργασία μου διαρκεί ώρες, να έχω την άνεση μεγάλης επιφάνειας θέασης και ανάπτυξης.

 

Ζητούμενο: οθόνη 17" (ούτε ίντσα λιγότερο ή περισσότερο), με στήριγμα αναδιπλούμενο / πτυσσόμενο. Το βάρος δεν με απσχολεί και δεν το συζητώ (θα μπαίνει σε backpack).

 

Έχετε κάποια ιδέα; Έχετε αντιληφθεί να κυκλοφορεί κάτι στην αγορά;

 

Παρακαλώ, για απαντήσεις προσανατολισμένες σε πιθανότητα της συγκεκριμένης λύσης.

Μη θέσετε ερωτήματα "γιατί επιθυμώ αυτή τη λύση".

Θεωρήσετε το απόλυτη επιθυμία (ενδεχομένως χωρίς λύση).

 

Ευχαριστώ όλους, ανεξαρτήτως αποτελέσματος.

 

 

:)

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Καμία πρόταση ή ιδέα ρε Παίδες; :)

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός ότι δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο, είναι λογικό να μην υπάρχει κιόλας γιατί καταργείται οποιαδήποτε έννοια φορητότητας. Όσοι κάνουν δουλειές που απαιτούν χώρο στην οθόνη και χρειάζονται φορητότητα, επιλέγουν κάποιο μηχάνημα με οθόνη με μεγάλη ανάλυση, είναι η μόνη λύση. Αυτό που ζητάς, πραγματικά δεν έχει νόημα.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Mod και σε ευχαριστώ που απάντησες.

 

Άδικο δεν έχεις, όμως οι συμβατικές ανάγκες δεν είναι και οι μόνες και κατά περίπτωση ξεπερνιούνται.

Η έννοια της φορητότητας είναι υποκειμενικό θέμα.

Αυτό που περιγράφω, δηλαδή την ανάγκη να έχω μια οθόνη στο backpack και να την τοποθετώ οπουδήποτε δεν έχω παρεχόμενη μεγαλύτερη οθόνη, είναι μια πολύ λογική περίπτωση.

Π.χ. ως εργαζόμενος που του έχει διατεθεί εταιρικό laptop λίγων ιντσών, όταν μετακινούμαι σε εταιρικά sites δεν είναι δεδομένο ότι θα βρίσκω παντού "ορφανά" monitors. Από την άλλη πλευρά, όλοι ξέρουμε ότι αντικειμενικά η εργασία σε Η/Υ για επαγγελματικούς λόγους ευνοείται από μια οθόνη αξιοπρεπούς μεγέθους (γι΄αυτό όρισα, ως δικό standard τις 17"). Έτσι σκέφτηκα να αναζητήσω μια λύση δικής μου δαπάνης, με τον τρόπο που περιέγραψα.

 

Παρεμπιπτόντως:

προ 2+ ετών, αγόρασα μια οθόνη για Η/Υ, LG FLATRON, 16:9, στις 22", με μόλις μια επιλογή διασύνδεσης (VGA) από το MEDIA MARKT, για < 150 Euros.

Η ιδιαιτερότητά της: έχει στήριγμα αναδιπλούμενο, τϋπου "κορνίζας".

Την αγόρασα για τη κόρη μου. Δεν με εξυπηρετεί γι΄αυτό που θέλω (οι 22" είναι εκτός ορίων) αλλά θα με εξυπηρετούσε αν ήταν 17".

Θα ταίριαζε "γάντι" στο HP backpack που μου έχει διατεθεί μαζί με το εταιρικό HP EliteBook και τις σημειώσεις μου και "εμένα μέσα".

 

Ό λόγος που άνοιξα το thread ήταν για το ενδεχόμενο να εκδηλώσει, κάποιος, την εφαρμογή μιας παρεμφερούς λύσης π.χ. να έχει αγοράσει μια συμβατική οθόνη (με συμβατική βάση), να έχει αφαιρέσει τη βαση και να έχει προσαρμόσει (ίσως) κάποιο παρελκόμενο του εμπορίου (αν υπάρχει) που να επιτρέπει τη στήριξη της οθόνης με τον τρόπο που περιέγραψα, ή να εκδηλωθεί οποιοσδήποτε ενδέχεται να έχει συνατήσει στην αγορά έτοιμη οθόνη, σε 17", με στήριγμα παρεμφερές αυτού που περιέγραψα (LG Flatron).

 

Αυτά.:)

Edited by miaow

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...