Jump to content

Πρόβλημα με τη δημιουργία διαμερίσματος (partition)


DonJuan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας. :)

 

Αγόρασα έναν σκληρό δίσκο Seagate στα 320gb (κανονικό αποθηκευτικό χώρο έχει 290gb), πέρασα με επιτυχία τα Windows 7 και διάφορα άλλα προγράμματα και αρχεία κι έτσι έχω διαθέσιμο χώρο 102gb. Τώρα θέλω να περάσω τα XP αλλά όχι σαν κύριο λειτουργικό σύστημα, θέλω να τα περάσω σε ένα άλλο "διαμέρισμα" του σκληρού.

Προσπάθησα χθες να το κάνω χωρίς, όμως, επιτυχία. Είδα βιντεάκια, διάβασα άρθρα, αλλά η διαφορά μου με όσα είδα είναι στο ότι δεν μπορώ να βάλω εγώ όσα gb θέλω προκειμένου να δημιουργήσω ένα διαμέρισμα στο οποίο θα μπορέσω να εγκαταστήσω τα XP, αλλά να μείνει χώρος και για 1-2 προγράμματα.

Όταν πατάω το "Συρρίκνωση" πάνω στο σκληρό μου, στο αμέσως επόμενο κουτάκι που εμφανίζεται να βάλω τα mb που θέλω, το μέγιστο που μπορώ να βάλω είναι τα 800mb κι έτσι μπορώ να φτιάξω διαμέρισμα μόνο των 800mb κι δεν μπορώ να εγκαταστήσω τα XP.

 

Καμία ιδέα; :worry:

Link to comment
Share on other sites

δε γνωρίζω για το παρτισιον αλλά δε μπορείς να εγκαταστήσεις έτσι απλά τα xp μετά τα 7αρια.

η εγκατασταση θα πρέπει να γινει με σειρά παλαιότητας(πρωτα θα βάλεις xp και μετά 7).

αν αλλαξε κάτι τώρα τελευταία πάνω σε αυτό που σε είπα θα σε γελάσω :)

Link to comment
Share on other sites

δε γνωρίζω για το παρτισιον αλλά δε μπορείς να εγκαταστήσεις έτσι απλά τα xp μετά τα 7αρια.

η εγκατασταση θα πρέπει να γινει με σειρά παλαιότητας(πρωτα θα βάλεις xp και μετά 7).

αν αλλαξε κάτι τώρα τελευταία πάνω σε αυτό που σε είπα θα σε γελάσω :)

 

Συμφωνώ !! Πρώτα τα XP και μετά τα 7. :happy:

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα τη λύση. Έσβησα κάποια άχρηστα πράγματα που ήθελα, ο σκληρός είχε 120gb ελεύθερα, ξαναπροσπάθησα κι ως δια μαγείας μπορούσα να φτιάξω "διαμέρισμα" έως 20gb. :D

 

Αυτό με το "πρώτα τα XP και μετά τα 7" ισχύει για όσους 7 και θέλουν να περάσουν τα XP, αλλά σαν κύριο λειτουργικό σύστημα. Στα "διαμερίσματα", τα οποία δεν έχουν κάποιο λειτουργικό σύστημα, κάποιος μπορεί να βάλει και τα Windows 98. ;)

Link to comment
Share on other sites

απλα πρεπει να εχεισ διλοσεισ τα διαμερισματα απο τιν αρχει και μετα κανεισ οτι θελεισ μπορεισ να βαλεισ και lunix
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...