Jump to content

Galaxy Ace 2 : Οδηγός για Root, CWM Recovery & Init.d Script Support


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΟΔΗΓΟΣ ROOT + CWM Recovery + Init.d Script Support

 

http://i48.tinypic.com/2hi2tkw.jpg

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Θα χάσετε την εγγύηση, τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί τρόπος να κάνουμε reset το counter.

 

 

FEATURES

 

  • XXLL2 stock kernel
  • CWM 5.0.2.6 (backup on external SD card is available)
  • Supports init.d executing during boot (place in /system/etc/init.d/)

 

 

ΟΔΗΓΙΕΣ

 

  1. Πριν αρχίσουμε κατεβάστε αυτά το Odin και τον kernel XXLL2.
  2. Αν δεν εχετε εγκατεστημένο το Samsung Kies, κατεβάστε και εγκαταστήστε τους usb drivers της samsung από εδώ.
  3. Κατεβάστε την εφαρμογή SuperUser ή SuperSU σε .zip, και περάστε την στην κάρτα μνήμης.
  4. Ανοίξτε το Odin, απενεργοποιήστε και βάλτε το κινητό σας σε download mode ("Vol Down + Home + Power"), συνδέστε το με usb και περιμένετε λίγα δευτερόλεπτα να το αναγνωρίσει το odin.
  5. Επιλέξτε το αρχείο κερνελ που κατεβάσατε στο βήμα 1 στο PDA και τικάρετε το. Πατήστε Start. Μόλις τελειώσει η διαδικάσία (Σε λίγα δευτερόλεπτα) το κινητό θα κάνει επαννεκίνηση και θα ανοίξει.
  6. Απενεργοποιήστε το ξανά και χρησιμοποιώντας τον συνδιασμό ("Vol Up + Home + Power") μπείτε στο CWM recovery.
  7. Χρησιμοποιώντας τα κουμπιά που αυξομειώνετε τον ήχο και το κεντρικό πλήκτρο "home", επιλέξτε "Install zip from sdcard" => "choose zip from sdcard" και επιλέξτε το zip που περάσατε στο βήμα 3. και κάντε reboot.
  8. Got root? :p
  9. !!!Μην ξεχάσετε να ενεργοποιήσετε το debugging mode (Settings => Application => Development // Ρυθμίσεις => Εφαρμογές => Ανάπτυξη => το πρώτο τικ)

 

 

ΥΓ: Ευχαριστούμε τον antsm από xda-developers!!

ΥΓ2: Αν για οποινδήποτε λόγο θέλετε να γυρίσεται στον stock kernel, μπορείτε να τον βρείτε εδώ.

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Θα χάσετε την εγγύηση, τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί τρόπος να κάνουμε reset το counter.

Edited by kyrillos13
Updated: XXLL2 kernel
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το μεγαλύτερο πρόβλημα και αυτό που αποτρέπει τους χρήστες να ρουτάρουν το ace 2 είναι το γεγονός ότι δεν υπάρχει τρόπος μηδενισμού του counter με αποτέλεσμα σε περίπτωση που θέλουμε να πάμε στο service να μην καλυπτόμαστε από εγγύηση.

 

Οι τρόποι που εγώ ξέρω μέχρι στιγμής ήταν το triangle away του chainfire ή αλλιώς το usb jig.Στην μεν πρώτη περίπτωση δεν υπάρχει προ ics έκδοση,άρα δεν μπορεί να δουλέψει,στην δε δεύτερη περίπτωση το jig δεν δουλεύει μιας και είναι κλειδωμένος ο bootloader (τουλάχιστον αυτό ίσχυε από την 2.3.5 και μετά).

 

Άρα τι κάνουμε?

 

Στους XDA υπάρχει εδώ μια λύση (?)

Ο φίλος έχει ανεβάσει μια prerooted rom που φλασάροντας την δεν γράφει ο counter και ταυτόχρονα γινόμαστε root.

 

Η ερώτηση μου είναι αν κάποιος την έχει δοκιμάσει (εγώ όχι μιας και είναι XXLD8) ή αν έχει βρεί κάπου καμμιά έτοιμη prerooted XXLI2 για να φλασάρουμε,μιας και απ' ότι καταλαβαίνω,αν δεν αναβαμίσει η Samsung σε JB όπως έχει πει,τσάμπα θα παιδευόμαστε!

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν βαλουμε την I8160XXLI2 μονο χωρις το CWM recovery δεν μπορουμε να το παμε για service; δεν το πολυκαταλαβα γιατι ειναι η 1η φορα που το κανω και μολις το εκανα και μετα διαβασα οτι ειναι δυσκολο να το γυρισεις στην stock.εκανα μ@@@κια;
Link to comment
Share on other sites

προβλημα περασα την XXLI2 αλλα δεν μου κανει ρουτ την συσκευη μου βγαζει το μυνημα failed to verified whole file signature ακολουθησα βημα βημα ολες της οδηγειες απο εδω http://www.myphone.gr/foru...d.php?t=344590
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

προβλημα περασα την XXLI2 αλλα δεν μου κανει ρουτ την συσκευη μου βγαζει το μυνημα failed to verified whole file signature ακολουθησα βημα βημα ολες της οδηγειες απο εδω http://www.myphone.gr/foru...d.php?t=344590

 

Δηλαδη σε πιο βημα εχεις προβλημα? Στο 7?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη σε πιο βημα εχεις προβλημα? Στο 7?

ναι στο 7 εχω προβλημα

 

 

μετα απο την διαδικασια ειναι κολλημενο στην οθονη ανοιγματοσ που λεει galaxy ace 2 i8160 περασαν 20 λεπτα τι γινεται ?

 

 

οταν κανω το βημα 7 μου βγαζει το εξης μηνυμα e: fail to verify whole file signature

e:signature verification failed

ολη την διαδικασια την κανει αριστα αλλα σε αυτο το βημα εχω προβλημα με αποτελεσμα η συσκευη να μην αναγνωριζεται σαν root ..τι να κανω ?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

ναι στο 7 εχω προβλημα

 

 

μετα απο την διαδικασια ειναι κολλημενο στην οθονη ανοιγματοσ που λεει galaxy ace 2 i8160 περασαν 20 λεπτα τι γινεται ?

 

 

οταν κανω το βημα 7 μου βγαζει το εξης μηνυμα e: fail to verify whole file signature

e:signature verification failed

ολη την διαδικασια την κανει αριστα αλλα σε αυτο το βημα εχω προβλημα με αποτελεσμα η συσκευη να μην αναγνωριζεται σαν root ..τι να κανω ?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

 

Όταν μπαίνεις στο recovery σου έχει την CWM recovery (πορτοκαλί γράμματα) ή την κανονική που έχει 4 επιλογές?

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπαίνεις στο recovery σου έχει την CWM recovery (πορτοκαλί γράμματα) ή την κανονική που έχει 4 επιλογές?

 

την κανονικη που εχει 4 επιλογες

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

την κανονικη που εχει 4 επιλογες

 

Τοτε εχεις ξεχασει ενα βημα πιο πανω που φλασαρεις τον κερνελ.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε εχεις ξεχασει ενα βημα πιο πανω που φλασαρεις τον κερνελ.

 

Επιλέξτε το αρχείο κερνελ που κατεβάσατε στο βήμα 1 στο PDA και τικάρετε το. Πατήστε Start. Μόλις τελειώσει η διαδικάσία (Σε λίγα δευτερόλεπτα) το κινητό θα κάνει επαννεκίνηση και θα ανοίξει.

Απενεργοποιήστε το ξανά και χρησιμοποιώντας τον συνδιασμό ("Vol Up + Home + Power") μπείτε στο CWM recovery.

 

τα εχω κανει και τα 2 βηματα αυτα δεν ενοεις ?

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Επιλέξτε το αρχείο κερνελ που κατεβάσατε στο βήμα 1 στο PDA και τικάρετε το. Πατήστε Start. Μόλις τελειώσει η διαδικάσία (Σε λίγα δευτερόλεπτα) το κινητό θα κάνει επαννεκίνηση και θα ανοίξει.

Απενεργοποιήστε το ξανά και χρησιμοποιώντας τον συνδιασμό ("Vol Up + Home + Power") μπείτε στο CWM recovery.

 

τα εχω κανει και τα 2 βηματα αυτα δεν ενοεις ?

 

O kernel (o XXLD8 ή ο XXLI2,ανάλογα ποια rom έχεις)φλασάρεται στην θέση pda στο odin.Λές ότι το έχεις κάνει,άρα έχεις custom recovery (cwm).

Στην συνέχεια μπαίνεις σε recovery με τα 3 κουμπιά (όπως σου λέει και ο Κύριλλος)και πατάς install zip-chose zip και επιλέγεις το super user ή το super suser,ανάλογα ποιό έχεις στην sd.Κάνεις rebbot και είσαι έτοιμος.

Αν δεν έχεις cwm σημαίνει ότι δεν έχεις φλασάρει τον Kernel σωστά και δεν έχεις cwm,με αποτέλεσμα να σου εμφανίζει το μήνυμα που αναφέρεις:

"e: fail to verify whole file signature ,e:signature verification failed "

Πριν φλασάρεις με odin να έχεις ξετικάρει στο ρυθμίσεις-εφαρμογές-ανάπτυξη,το εντοπισμός σφαλμάτων.
Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

αναφέρεις: Πριν φλασάρεις με odin να έχεις ξετικάρει στο ρυθμίσεις-εφαρμογές-ανάπτυξη,το εντοπισμός σφαλμάτων.

 

το εχω ξετικαρει ολες της φορες που το φλασαρισα

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

1) Mε ποια rom είσαι? (Ρυθμίσεις>Πληροφορίες σχετικά...>έκδοση βασικού φάσματος,τι γράφει εκεί, I8160XXLD8 ή I8160XXLI2 ?

 

2) Πατώντας home+vol down+power μπαίνεις σε recovery.Πες αν πάνω γράφει η όχι "Android system recovery <3e>" με πορτοκαλί γράμματα.Αν ναι τότε δεν έχεις cwm που σημαίνει ότι δεν έχεις φλασάρει σωστά τον Kernel!

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

1) Mε ποια rom είσαι? (Ρυθμίσεις>Πληροφορίες σχετικά...>έκδοση βασικού φάσματος,τι γράφει εκεί, I8160XXLD8 ή I8160XXLI2 ?

 

2) Πατώντας home+vol down+power μπαίνεις σε recovery.Πες αν πάνω γράφει η όχι "Android system recovery <3e>" με πορτοκαλί γράμματα.Αν ναι τότε δεν έχεις cwm που σημαίνει ότι δεν έχεις φλασάρει σωστά τον Kernel!

 

I8160XXLI2 γραφει δεν το γραφει με πορτοκαλι γραμματα το Android system recovery <3e>

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,θελω να την περασω..μπορει να μου πει καποιος ομως τι αλλαζει κ αν αξιζει...

ευχαριστω πολυ.

...htc one...
Link to comment
Share on other sites

Για όσους είναι root μπορούν να έχουν TWRP Recovery φλασάροντας τον HD custom Kernel παρακάτω:

Download

I8160

GT-I8160-TWRP-Kernel.tar.md5

GT-I8160_HD-Kernel_TWRP.zip

 

Όσοι πάλι έχετε κάνει root το τηλ. με την pre-rooted XXLI2 για να μην σας γράψει ο counter μπορείτε να κάνετε τα εξής:

1) Αποσυμπιέζετε το zip και αντγράφετε το αρχείο kernel.bin.md5 στην sd.

2) Κατεβάζετε από το google play το Android Terminal emulater

3) Aφού έχετε κάνει εγκατάσταση το Terminal emulater το ανοίγετε και δίνετε την παρακάτω εντολή:

$ su
# dd if=/sdcard/kernel.bin.md5 of=/dev/block/mmcblk0p15
# reboot

Αυτό ήταν,το τηλ. κάνει επανεκκίνηση και είστε έτοιμοι.Αν κλείσετε το τηλ. και με τα 3 κουμπιά πατημένα (home+vol up+power) μπαίνετε σε TWRP Recovery (Team Win Recovery Project) και πλέον μπορείτε να κάνετε πολλά πολλά πράγματα...

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μπορεί κάποιος να μου πει γιατί ενώ έκανα ακριβώς ότι λέει ο φίλος Κυριλος.. Μου βγάζει κ εμένα αυτο με τα πορτοκαλί ("Android system recovery <3e>)γράμματα που δεν έχει μέσα την επιλογή να διαλέξω από την κάρτα μου αυτά...."Install zip from sdcard" => "choose zip from sdcard"??? είδα ότι έχει κ άλλος φίλος το ίδιο πρόβλημα αλλά απάντηση δεν είδα. Ας βοηθήσει κάποιος που ξέρει...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

...htc one...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μπορεί κάποιος να μου πει γιατί ενώ έκανα ακριβώς ότι λέει ο φίλος Κυριλος.. Μου βγάζει κ εμένα αυτο με τα πορτοκαλί ("Android system recovery <3e>)γράμματα που δεν έχει μέσα την επιλογή να διαλέξω από την κάρτα μου αυτά...."Install zip from sdcard" => "choose zip from sdcard"??? είδα ότι έχει κ άλλος φίλος το ίδιο πρόβλημα αλλά απάντηση δεν είδα. Ας βοηθήσει κάποιος που ξέρει...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Αναρωτιέμαι τι πάει λάθος. Ποια έκδοση κατέβασες την XXLD8 ή την XXLI2 ?

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι τι πάει λάθος. Ποια έκδοση κατέβασες την XXLD8 ή την XXLI2 ?

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου εβαλα την XXLI2...

...htc one...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου εβαλα την XXLI2...

μαλλον δεν υπαρχει λυση στο προβλημα γιατι ουτε εσεις το γνωριζετε...

ετσι δεν ειναι?

...htc one...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου εβαλα την XXLI2...

 

Τοτε μερα το περασμα του κερνελ.με την CWM, θα πρεπε να εχεις την CWM εκτος αν εχω ανεβασει λαθος αρχεια που δε νομιζω. Εισαι σιγουρος οτι περασες τον κερνελ?

Link to comment
Share on other sites

Τοτε μερα το περασμα του κερνελ.με την CWM, θα πρεπε να εχεις την CWM εκτος αν εχω ανεβασει λαθος αρχεια που δε νομιζω. Εισαι σιγουρος οτι περασες τον κερνελ?

Καλησπερα,περασα ακριβως οτι εχεις ανεβασει...να ρωτησω κατι..οταν παω να ξεζιπαρω τον κερνελ μου εχει αλλο ενα αρχειο που λεει SS_DL.dll αυτο τι το κανουμε??

ευχαριστω

...htc one...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,περασα ακριβως οτι εχεις ανεβασει...να ρωτησω κατι..οταν παω να ξεζιπαρω τον κερνελ μου εχει αλλο ενα αρχειο που λεει SS_DL.dll αυτο τι το κανουμε??

ευχαριστω

 

Ο κερνελ είναι αυτός "I8160XXLI2_CWM_5.0.2.6_ANT.tar.md5". Δεν τον ξεζιπάρεις αλλά ακόμα και αν το έκανες δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο :S Ποιο αρχείο λες με την έννοια κερνελ?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα φιλε kyrillos ειναι οκ...

μαλλον ειχες λαθος αρχειο στο κερνελ...οπως κ να χει σε ευχαριστω πολυ!!!

...htc one...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...