Jump to content

Στίβος, η πορεία προς τους Ολυμπιακούς


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και πλησιάζουν οι Ολυμπιακοί Αγώνες μας, αποφάσισα να ανοίξω ένα thread σχετικά με ένα άθλημα όπου αναμένεται να πάμε πολύ καλά, το στίβο.

Σε αυτό το thread καταρχάς θα κάνω μια αναδρομή στο πρόσφατο παρελθόν αναφορικά με την παρουσία των Ελλήνων αθλητών στις μεγάλες διοργανώσεις του στίβου.

Πέρα από αυτό θα ασχοληθούμε με την προετοιμασία των αθλητών μας για τους αγώνες (επιδόσεις, αγώνες, θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη, επίτευξη ορίων πρόκρισης κλπ). Φυσικά κάθε επιπλέον νέο που αξίζει την προσοχή μας θα αναφέρεται.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 133
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχίζω με την αναδρομή που προανέφερα:

Για πολλές δεκαετίες μετά από το 1924 οι Έλληνες δεν είχαν ουσιαστικά καμία σημαντική παρουσία στις μεγάλες διοργανώσεις, με εξαίρεση μεμονωμένες επιτυχίες όπως το χαλκινο μετάλλιο της Άννας Βερούλη στον ακοντισμό στο πρώτο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 1983.

Αυτό μέχρι το 1992 στους Ολυμπιακούς της Βαρκελώνης, όπου είχαμε την τεράστια επιτυχία της Βούλας Πατουλίδου στα 100 μέτρα εμπόδια. Από τότε φάνηκε κάτι να αλλάζει καθώς δειλά δειλά κάποιοι Έλληνες αθλητές άρχισαν να φαίνονται σε διάφορες διοργανώσεις (κυρίως πανευρωπαϊκά πρωταθλήματα και παγκόσμια εφήβων). Το 1996 στην Ατλάντα ήρθε το εκπληκτικό ασημένιο της Νίκης Μπακογιάννη στο ύψος και μερικά ακόμη καλά πλασαρίσματα στην οκτάδα (Νίκη Ξάνθου, Όλγα Βασδέκη) και φάνηκε ότι αυτή η μικρή άνοιξη του ελληνικού στίβου είχε μια κάποια διάρκεια.

Από εκεί και μετά τα πάντα αλλάζουν. Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 1997 στην Αθήνα η Νίκη Ξάνθου είναι δεύτερη στο μήκος και ο Κώστας Γκατσιούδης τρίτος στον ακοντισμό. Παράλληλα πιο σημαντικό είναι το γεγονός ότι, εκτός από τα 2 μετάλλια, πολλοί αθλητές μας μπάινουν στην οκτάδα των αγωνισμάτων τους. Πλέον δε μιλάμε για μεμονωμένες επιτυχίες αλλά για ένα γενικό φαινόμενο, με αποτέλεσμα η Ελλάδα να θεωρείται πλέον υπολογίσιμη δύναμη από όλους. Το 1998 στο πανευρωπαϊκό της Βουδαπέστης η Όλγα Βαδέκη κερδίζει το τριπλούν και ο Χάρης Παπαδιάς με την Κατερίνα Θάνου τερματίζουν τρίτοι στα 100 μέτρα. Ειδικά η Θάνου πέτυχε συνεχόμενα πραγματικά εκπληκτικές επιδόσεις με τις οποίες εξασφάλιζε ακόμα και χρυσό σε Ολυμπιάδα, αλλά στην ίδια διοργάνωση πέτυχαν ακόμα καλύτερες η (θεά!) Κριστίν Αρόν και η Ιρίνα Πριβάλοβα και έτσι περιορίστηκε στην τρίτη θέση. Στο Παγκόσμιο κλειστού στίβου του 1999 στο Μαεμπάσι της Ιαπωνίας η Κατερίνα τερμάτισε πρώτη στα 60 μέτρα, αλλά το σημαντικότερο σε αυτήν τη διοργάνωση ήταν η πέμπτη θέση της Παρασκευής Τσιαμήτα στο τριπλούν, η οποία έκανε το come-back μετά από κάποια χρόνια που είχε εγκαταλείψει τον πρωταθλητισμό και έδειξε ότι έχει πολύ ταλέντο το οποίο έμενε αναξιοποίητο.

Και φτάνουμε στο Παγκόσμιο της Σεβίλλης του 1999, στο οποίο η Ελλάδα κατεβαίνει ως εν δυνάμει πρωταγωνίστρια, αλλά έπρεπε και να το επιβεβαιώσει. Κάτι το οποίο συνέβη όντως, χάρη στους αθλητές αλλά κυρίως στις αθλήτριές της. Η Κατερίνα Θάνου πρόσθεσε στη συλλογή της το πρώτο μετάλλιο σε κορυφαία διοργάνωση (χάλκινο) και το ίδιο έκανε και η Αναστασία Κελεσίδου που πήρε το ασημένιο στη δισκοβολία ύστερα από πολλά χρόνια που σημείωνε κορυφαίες επιδόσεις αλλά το άγχος δεν της επέτρεπε να τις κεφαλαιοποιήσει στους μεγάλους αγώνες. Συγχρόνως η Μιρέλα Μανιάνι κέρδισε το χρυσό στον ακοντισμό ενώ ο Κώστας Γκατσιούδης περιορίστηκε στο ασημένιο, καθώς την τελευταία στιγμή τον πέρασε ένας αθλητής που ήρθε από το πουθένα. Το εκπληκτικότερο όμως επίτευγμα του ελληνικού στίβου σημειώθηκε το βράδυ του τελικού του τριπλούν γυναικών. Τότε που η Όλγα Βαδέκη ήταν ¨μόλις¨ τρίτη και συγχρόνως η Παρασκευή Τσιαμήτα κέρδισε το χρυσό μετάλλιο, ύστερα από μια σπουδαία επίδοση που πέτυχε στον προκριματικό (15,07μ). Σημαντική λεπτομέρεια: οι Ισπανοί διοργανωτές αναγκάστηκαν να ζητήσουν ελληνική σημαία από θεατή, γιατί δεν είχαν προβλέψει το ενεδεχόμενο να χρειαστούν 2 συγχρόνως και είχαν μόνο μία:p! Δυστυχώς αυτή η πρώτη σπουδαία εμφάνιση της Τσιαμήτα ήταν και η τελευταία της λόγω ενός πολύ σοβαρού τραυματισμού που την άφησε εκτός αγώνων οριστικά (αναμείνατε αφιέρωμα για αυτήν τη μεγάλη αθλήτρια). Πέρα από τα 6 μετάλλια, στο Παγκόσμιο της Σεβίλλης πάρα πολλοί αθλητές μας είχαν σπουδαίες εμφανίσεις και πήραν πολύ καλή κατάταξη. Ο ελληνικός στίβος έχει πλέον τεκμηριωμένα εισέλθει σε μια διαρκή άνοιξη...

(συνεχίζεται...)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή βαριέμαι να συνεχίσω την αναδρομή που έχω ξεκινήσει.

Την αφήνω προσωρινά γιατί θέλω να κάνω μια σύντομη αναφορά στα σημαντικοτερα επιτεύγματα των αθλητών μας στο πανελλήνιο Πρωτάθλημα που έγινε το περασμένο σαββατοκύριακο στο ΟΑΚΑ, κάτω από το νέο στέγαστρο (ήμουν και εγώ εκεί). Για τα υπόλοιπα μπορείτε να δείτε στο site του ΣΕΓΑΣ, δεν είμαι και αθλητικός συντάκτης...

Την πρώτη μέρα η Κατερίνα Βόγγολη (πρωταθλήτρια Ευρώπης το 2002 και τρίτη παγκόσμια πρωταθλήτρια πέρυσι) έκανε ένα εκπληκτικό νέο πανελλήνιο ρεκόρ στη δισκοβολία με 67,72 το οποίο είναι και καλύτερη επίδοση στον κόσμο (συγχρόνως η Αναστασία Κελεσίδου έχει την τρίτη επίδοση στον κόσμο με 67.03). Όλα δείχνουν ότι είναι πολύ πιθανό οι δυό τους να καταλάβουν τις 2 από τις 3 θέσεις του βάθρου για τρίτη συνεχόμενη διοργάνωση! Ο Κώστας Κεντέρης και η Κατερίνα Θάνου χωρίς να κουραστούν ιδιαίτερα κέρδισαν με αρκετά καλές επιδόσεις και πολύ καλές εμφανίσεις είχαν και αρκετοί ακόμα αθλητές μας.

Τη δεύτερη μέρα έλαμψε η Φανή Χαλκιά στα 400μ μέτρα εμπόδια. Το πρωί κατέρριψε το δικό της περυσινό πανελλήνιο ρεκόρ (56,40) κάνοντας 56,03 και το απόγευμα στον τελικό κυριολεκτικά διέλυσε αυτόν τον χρόνο τρέχοντας σε 54,88 δευτερόλεπτα. Μέσα στο στάδιο έγινε πανικός καθώς πλησίαζε στη γραμμή τερματισμού μόνη της, αν είχε και ανταγωνισμό πήγαινε άνετα ακόμα καλύτερα. Αυτός ο χρόνος είναι μάλλον 7η επίδοση φέτος στον κόσμο (δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν έχει ανανεωθεί από την Παρασκευή το site της iaaf http://www.iaaf.org/statistics/toplists/inout=O/ageGroup=N/season=2004/gender=W/discipline=400H/legal=A/index.htmx και για αυτό δεν ξέρω αν έχει γίνει και άλλη καλύτερη). Αυτή η εμφάνιση δείχνει ότι η κοπέλα είναι σε θέση να διεκδηκήσει ακόμα και είσοδο στον τελικό των Ολυμπιακών, κάτι πολύ σημαντικό αν σκεφτούμε ότι ποτέ δεν είχαμε παρουσία στο αγώνισμα.

Την τρίτη μέρα ο Μάριος Ευαγγέλου έκανε νέο πανελλήνιο ρεκόρ στο άλμα επί κοντώ με 5,62μ. Η επίδοση μπορεί να μην είναι παγκοσμίων διαστάσεων αλλά είναι πάρα πολύ σημαντική αφενός γιατί πρόκειται για νέο αθλητή με πολύ μέλλον και αφετέρου γιατί πρόκειται για ένα αγώνισμα που είχε μείνει πολύ πίσω στην Ελλάδα σε σχέση με τα υπόλοιπα που έκαναν άλματα. Με αυτήν την εμφάνιση έδειξε ότι στα επόμενα χρόνια μπορεί να πετύχει πολλά πράγματα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το ερχόμενο σαββατοκύριακο είναι το Ευρωπαϊκό Κύπελο στίβου.

Σε αυτό κάθε χώρα μετέχει με έναν αθλητή σε κάθε άθλημα και βγαίνει συνολική βαθμολογία.

Οι γυναίκες μας συμμετέχουν στη Σούπερ Λίγκα ενώ οι άντρες στην πρώτη κατηγορία επειδή έπεσαν πέρυσι. Στόχος φυσικά η παραμονή για τις γυναίκες και η άνοδος στη Σούπερ Λίγκα για τους άντρες.

Οι ομάδες που θα μας εκπροσωπήσουν είναι οι εξής.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα τραυματισμών ενόψι Ευρωπαϊκού Κυπέλου...

 

H Κατερίνα Θάνου έχει ενοχλήσεις στους προσαγωγούς και δε θα ρισκάρει να τραυματιστεί σοβαρά. Έτσι χάνουμε μια σίγουρη πρώτη θέση στα 100μ γυναικών και αποδυναμώνεται σοβαρά η ομάδα των 4x100.

Ο Περικλής Ιακωβάκης επίσης έχει προβλήματα αλλά θα ταξιδέψει στη Βουλγαρία όπου θα αποφασιστεί την τελευταία στιγμή αν θα συμμετάσχει.

Τέλος και ο Γιάννης Μαρακάκης έχει πρόβλημα τραυματισμού και επίσης θα απουσιάσει από το Μπρούνο Ζάουλι.

 

Το χειρότερο δυστυχώς δεν είναι η απουσία των αθλητών από το Μπρούνο Ζάουλι αλλά το ότι μένει πίσω η προετοιμασία τους για τους Ολυμπιακούς...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις. Και να σφυράς όταν ξέρεις.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Tι να σε ενημερώσω;

Διάβασε λίγο προσεκτικότερα 4 posts πιο πάνω!

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Den vgazoume akri...:worry:

Asto mi sou halao kai to thread.

 

edit gia na min kano alli apantisi: se ekeino to post den grafeis oti einai gia to bruno tzaouli! pou na to katalavo??

-the end-

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (18 Ιούν. 2004 , 21:52)

 

1. Den vgazoume akri...:worry:

2. Asto mi sou halao kai to thread.

 

 

Που να βγάλουμε άκρη; Αφού παραπάνω γράφω:

Οι γυναίκες μας συμμετέχουν στη Σούπερ Λίγκα ενώ οι άντρες στην πρώτη κατηγορία επειδή έπεσαν πέρυσι. Στόχος φυσικά η παραμονή για τις γυναίκες και η άνοδος στη Σούπερ Λίγκα για τους άντρες.

Άρα μια χαρά είμαστε στο Μπρούνο Ζάουλι, οι γυναίκες είναι στην οκτάδα της Ευρώπης και οι άντρες πέρυσι έπεσαν αλλά φέτος είναι από τα ισχυρότερα φαβορί για να ανέβουν.

edit (απάντηση στο παραπάνω edit): Ευρωπαϊκό Κύπελλο Στίβου = Μπρούνο Ζάουλι

 

2. Να 'σαι καλά.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω πίσω αυτό που έγραψα παραπάνω για τη Φανή Χαλκιά (ότι παίζει να μπει στον τελικό των Ολυμπιακών).

Με το 54,16 που έκανε πριν λίγο στο Μπρούνο Ζάουλι (πηγαίνοντας χαλαρά στο τέλος και με θερμοκρασία <20 βαθμούς C) πάει με τα 1000 για μετάλλιο στην Αθήνα! 2η επίδοση φέτος στον κόσμο!!!

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η Φανή θα είναι (και να μου το θυμηθείτε) η μεγάλη μας έκλπληξη στους Ολυμπιακούς! Έχει ανέβει πολλά επίπεδα το κορίτσι και αν συνεχίσει έτσι (κάτι που πιστεύω ευχόμαστε όλοι) θα μας κάνει υπερήφανους! Όσο για τον ελληι\νικό στίβο γενικότερα, είναι ναμφισβήτητα σε ανοδική πορεία τα τελευταία χρόνια. Και όσοι αμφισβητούν τις επιδόσεις των αθλητών μας με διάφορα γελοία κόλπα (ντόπινγκ κλπ) θα πρέπει πρώτα να κοιτάξουν τις δικές τους καμπούρες! Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά του στίβου στο πανευρωπαικό και (...κυρίως) στου Ολυμπιακούς! :) :)
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τη Φανή και άλλες γυναίκες είχαν πολύ καλές επιδόσεις (Βόγγολη, Τσιολακούδη, και φυσικά Δεβετζή) με αποτέλεσμα οι γυναίκες να είναι 5ες με 10 βαθμούς διαφορά από την 7η Ισπανία (η 7η και η 8η ομάδα υποβιβάζονται). αναλυτικά

Δυστυχώς δεν έχει ακόμα κριθεί η παραμονή μας στην κατηγορία αφού σήμερα δεν αναμένουμε σχεδόν καμία πρωτιά σε αγωνίσμα. Αν δεν έλειπε η Κατερίνα Θάνου τα πράγματα θα ήταν αλλιώς, αφού θα είχαμε σίγουρα +7 βαθμούς από τα 100μ που θα τερμάτιζε πρώτη (η Πατσού τερμάτισε 8η και τελευταία) και +2 τουλάχιστον από τα 4x100μ όπου (κλασικά) θα έκανε εκπληκτικό τερματισμό.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι άντρες δεν τα πήγαν όσα καλά αναμενόταν στη Βουλγαρία όπου γίνονται οι αγώνες της α΄κατηγορίας.

Εξαίρεση ο Χριστόφορος Χοϊδης που έτρεξε τα 100μ σε 10.14 που είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην Ελλάδα μετά το πανελλήνιο ρεκόρ 10.11 του Άγγελου Παυλακάκη.

Οι υπόλοιποι είχαν αρκετά καλές εμφανίσεις αλλά για μια αλόμη φορά έγινε μια άκυρη αλλαγή στη σκυταλοδρομία 4x100μ με αποτέλεσμα σε ένα αγώνισμα που πηγαίναμε για την πρώτη θέση να πάρουμε 0 βαθμούς. Έτσι είμαστε 5οι, 10 βαθμούς πίσω από τους Ρουμάνους που είναι πρώτοι (μόνο η 1η ομάδα προκρίνεται). αναλυτικά

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επίσης χτες διεξήχθη το πανελλήνιο πρτάθλημα νέων.

Σε αυτό σημειώθηκαν δύο εξαιρετικές επιδόσεις από 2 κοπέλες.

Η Αθανασία Πέρρα στο τριπλούν έκανε 14,39μ, πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία της και 4η επίδοση όλων των εποχών στην Ελλάδα στην κατηγορία των γυναικών.

Αντίστοιχα η Στέλλα Παπαδοπούλου έκανε πανελλήνιο ρεκόρ στη σφυροβολία στην κατηγορία της με 67.54μ η οποία είναι επίσης 4η επίδοση όλων των εποχών στην Ελλάδα στις γυναίκες.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για μεγάλο χρονικό διάστημα παράτησα το thread...

 

Τεσπα, όπως θα μάθατε όσοι ενδιαφέρεστε οι άντρες δεν ανέβηκαν στη Super Λίγκα και μάλιστα, πραγματοποιώντας τη χειρότερη εμφάνισή τους εδώ και πολλά χρόνια, έμειναν 5οι... Αναλυτικά

Οι γυναίκες πάλι πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση διατηρήθηκαν άνετα στη Super Λίγκα. :) Μπράβο! Αναλυτικά

 

Επίσης στη δεύτερη μέρα του πανελλήνιου πρωταθλήματος νέων είχαμε άλλο ένα πανελλήνιο ρεκόρ για την κατηγορία από την Αφροδίτη Σκαφίδα στο άλμα επί κοντώ με 4.30μ, που είναι δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών από Ελληνίδα!!! Μπράβο της επίσης.

 

Επόμενος μεγάλος (σχετικά) αγώνας τα Βενιζέλεια στις 28/6.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα έχει Τσικλητήρια!

19:30 στον ΑΝΤ1. Καλή προθέρμανση για τον ΤΕΛΙΚΟ!!!

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

...και αμέσως μετά καπάκι ο δήμος Ηρακλείου θα στήσει μία τεράστια γιγαντοοθόνη μέσα στο Παγκρήτιο για να δούνε όλοι πώς σηκώνεται μια... κούπα! :p
Link to comment
Share on other sites

Και για να μη μένουμε πίσω μέσα στη χαρά μας για την εθνική, η Φανή Χαλκιά ξαναχτύπησε στα Τσικλητήρεια καταρρίπτοντας για πολλοστή φορά φέτος το πανελλήνιο ρεκόρ στα 400μ εμπόδια.

Αυτή τη φορά έσπασε το φράγμα των 54 δευτερολέπτων με χρόνο στα 53.99, αλλά και πάλι έδειξε ότι έχει ακόμα περισσότερες δυνατότητες αφού έκανε λίγα λαθάκια. Αγώνα με τον αγώνα γίνεται καλύτερη και κανείς δεν ξέρει πια πού μπορεί να φτάσει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στο διάστημα που έλλειψα ανακοινώθηκε και η ομάδα που θα μας εκπροσωπήσει στην Ολυμπιάδα μας:

Δείτε την

 

Διόρθωση: στα 5000μ γυναικών μόλις χτες η Μαρία Πρωτόπαππα σημείωσε νέο πανελλήνιο ρεκόρ και έπιασε το υψηλό όριο, άρα θα συμμετάσχει και αυτή στους αγώνες. Αυτό που δεν έχω ακόμα καταφέρει να μάθω είναι αν με αυτόν τον τρόπο αφήνει απέξω την Χρύσοστομία Ιακώβου (αν έχει μόνο το χαμηλό όριο μάλλον θα μείνει απέξω).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σύντομα αρχίζει και στίβος.

Βέβαια το περιστατικό με τον Κεντρέη και τη Θάνου είναι πολύ δυσάρεστο και μας στερεί 2 σχεδόν σίγουρα μετάλλια, αλλά υπάρχουν πολλοί ακόμα να σηκώσουν ψηλά τη σημαία μας.

 

Την Τετάρτη έχουμε τη σφαιροβολία (στο αρχαίο γήπεδο της Ολυμπίας!) και από την Παρασκευή αρχίζουν κανονικά στο ΟΑΚΑ και τα άλλα αγωνίσματα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (18 Ιούν. 2004 , 02:39)

 

Sto bruno tzaouli den ehoume kai poli kali katataksi nomizo..:whistle:

 

Στα Βενιζέλεια έχουμε όμως. :p

 

Καλή επιτυχία στην μεγάλη, δυνατή και γενικά φανταστική ομάδα μας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σήμετα Τετάρτη διεξάγεται η σφαιροβολία στο αρχαίο στάδιο της Ολυμπίας.

Συμμετέχουν 2 αθλήτριές μας αλλά κανένας αθλητής...

Η Καλλιόπη Ουζούνη με 18.90μ φετινή επίδοση και ατομικό της ρεκόρ και η Ειρήνη Τερζόγλου με 19.10μ ατομικό ρεκόρ από πέρυσι.

Και οι δύο έχουν τη δυνατότητα να μπουν στον τελικό σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ ή έστω πλησιάζοντάς το. Ας τους ευχηθούμε καλή επιτυχία. :)

Ο προκριματικός αρχίζει στις 8:30 και ο τελικός στις 16:00.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σφαιροβολία (Γ): Εκτός Ουζούνη, Τερζόγλου

18/08/2004 10:10 Δυστυχώς δεν τα πήγαν καλά.

 

http://www.contra.gr/athens2004/story.html,46908

 

Αποκλείστηκαν στα προκριματικά της σφαιροβολίας οι Πόπη Ουζούνη και Ειρήνη Τερζόγλου, καθώς αμφότερες δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα, στον αγώνα που διεξήχθη στην Αρχαία Ολυμπία, όπου για πρώτη φορά στα χρονικά, αγωνίστηκαν γυναίκες.

 

Η 31χρονη κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ έριξε βολή στα 18.03μ. και κατετάχθη έκτη στο β΄ προκριματικό γκρουπ και 13η στο σύνολο και για μία θέση δεν κατάφερε να μπει στην τελική δωδεκάδα. Το τελευταίο εισιτήριο για τον τελικό το πήρε η Κινέζα Λι Μεϊγιού με 18.16μ.

 

Η Ειρήνη Τερζόγλου είχε βρισκόταν στο ίδιο γκρουπ με την Ουζούνη, ωστόσο είχε χαμηλότερη βολή, με τη σφαίρα να φτάνει στα 17.34μ. Μάλιστα, η 25χρονη σφαιροβόλος δεν πραγματοποίησε την τρίτη της προσπάθεια και κατετάχθη δέκατη στο β΄ γκρουπ.

 

 

 

Πρέπει όμως να ήταν μοναδική εμπειρεία να αγωνίζεσαι στην αρχαία Ολυμπία!!! :!: :eek: :happy: ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...