Jump to content

Βοήθεια για WiFi οικιακό δίκτυο


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υλικά:

 

-2 PC με ethernet συνδεδεμένα μεταξύ τους με αντεστραμένο καλώδιο δικτύο γιατί δεν είναι πάνω σε hub, αλλά pc2pc.

-1 Pocket PC με ενσωματωμένη κάρτα WiFi

 

Όπως καταλαβαίνεται θέλω να συνδέσω το pocket pc με το οικιακό ενσύρματο δίκτυο. Η σύνδεση μου στο ίντερνετ είναι με PSTN αλλά μελοντικά (όταν έχει ο οτε Ports) θα βάλω DSL.

 

Ένας φίλος μου, μου πρότεινε να βάλω κατευθείαν router.

 

Τα ερωτήματα/προβλήματά μου είναι τα εξής:

 

Αν πάρω router, πρέπει να συνδέσω λογικά πάνω σε αυτό τα δύο pc. Η σύνδεση γίνεται με κανονικό καλώδιο δικτύου η αντεστραμένο (αυτο που ήδη έχω περάσει στα 2 δωμάτια);;;

 

Θέλω αν γίνεται δηλαδή να γίνει το εξής:

Ο υπολογιστής που είναι στο άλλο δωμάτιο να μείνει ως έχει και το αντεστραμένο καλώδιο που ξεκινάει από αυτόν να πάει πάνω στο router και ο υπολογιστής που είναι στο δικό μου δωμάτιο να συνδεθεί με ότι καλώδιο να'ναι. Γινεται αυτό;;;;;

Αν γίνουν όλα αυτά, και συνδέσω τους 2 υπολογιστές πάνω στο router, θα μπορώ να έχω κανονικά δίκτυο μεταξύ τους και με το pocket pc; Μπορεί δηλαδή ο ένας υπολογιστής να συνδεθεί πάνω στο router με το αντεστραμένο καλώδιο;

Αν έγινε αντιλυπτό, δεν θέλω να ξυλώσω το καλώδιο από τον τοίχο που έρχεται στο δωμάτιό μου!!!!

Επίσης θέλω να μου πείται αν το router αυτό κάνει για τη δουλεία που το θέλω!

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Μάκης.

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

ne vre tha ta sindesis ola pano sto router ine sxetika efkoli diadikasia...

afto pou den ime sigouros ine an doulevi to router me PSTN...

Buy, Sell or Rent Properties Around The World! - Real Estate Listings
Link to comment
Share on other sites

iparxoun apantiseis sto http://www.texnokosmos.com

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.

 

http://www.texnokosmos.com

Link to comment
Share on other sites

Τα καλώδια για σύνδεση με τον router θα πρέπει να είναι strait και όχι cross φυσικά υπάρχουν κάποιοι ο routers και καποιες κάρτες που διαθέτουν ενσωματωμένο σύστημα αναγνώρησης του τύπου του καλωδιόυ οποότε δουλέυουν και με τους 2 τύπους. Φυσικά το πιο σωστό είναι να έχεις strait καλώδια
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπανε και οι προλαλήσαντες, straight καλώδια για router, εκτός κι αν ο router έχει autosense.

 

Η γνώμη μου είναι:

 

Πάρε modem από τον ΟΤΕ με δόσεις, φρόντισε να πάρεις την έκδοση με τον ενσωματωμένο router, κι αν υπάρχει και έκδοση με ενσωματωμένο switch. Αν δεν έχει με ενσωματωμένο switch, πάρε εξωτερικό.

Κόψε τη μια άκρη του καλωδίου, και ξαναπέρνα βίσμα RJ45 για να το κάνεις (το καλώδιο) straight. Ρίξτα όλα πάνω στο switch.

Πάρε κι ένα εξωτερικό Access Point (π.χ. D-Link 900), ρίξτο κι αυτό πάνω στο switch και τέλειωσες!

 

Ούτε αγωνία αν θα κάνει το modem ή ο router, ούτε θα μειώσεις την ταχύτητα μεταξύ των δυο PC χρησιμοποιώντας το WiFi, ούτε το καλώδιο θα ξηλώσεις! :)

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...