Jump to content

Αγορά Laptop-Βοήθεια-Πληροφορίες


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτες τις μερες προκειται να αγορασω ενα laptop.Mπηκα στη σελιδα του πλαισιου αλλα οι τιμες μου φανηκαν αρκετα ακριβες.

Επειδη δεν εχω ιδεα απο laptops (απο υπολογιστες εχω) θα ηθελα να με βοηθησετε.π.χ. που κυμαινονται οι τιμες για ενα ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟ laptop,προτασεις κτλ

Υπολογιζω να διαθεσω γυρω στα 1300 €.

Αν υπαρχουν καλα και με λιγοτερα χρηματα,μη διστασετε! :p

Αν απο την αλλη,τα συχρονα κοστιζουν πανω απο 1300,ευπροσδεκτες οι οποιες προτασεις!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικές απόψεις (δηλαδή όχι απαραίτητα σωστές ή ευρύτερα αποδεκτές):

 

έχω φορητό τα τελευταία τρια χρόνια ως αποκλειστικό μου υπολογιστή.

Όταν ξαναπάρω (πάλι φορητό θα πάρω γιατί μου χρειάζεται η φορητότητα) θα προσέξω τα εξής:

 

1) Να έχει επεξεργαστή χαμηλής κατανάλωσης (mobile). Ακόμη και αν θα είναι πάντα στο ρεύμα ο φορητός, οι επεξεργαστές χαμηλής κατανάλωσης δεν ζεσταίνονται και άρα ούτε θόρυβο κάνουν τα ανεμιστηράκια τους, ούτε κολλάνε για πλάκα το καλοκαίρι μόλις πεις να παίξεις ή να ανοίξεις καμία βαριά εφαρμογή (στην Ελλάδα είμαστε, έχει ζέστη!)

 

2) Οι φορητοί υπολογιστές έχουν ένα καλό: δεν βάζει ο οποιοσδήποτε "χέρι" για την επισκευή τους και άρα δύσκολα τους χαλάει ο "ειδικός φίλος". Αυτό όμως σημαίνει ότι εάν χαλάσει (δεν χαλάνε εύκολα κατά την χρήση αλλά είναι πολύ συχνό το να έχει πρόβλημα από την αρχή το μηχάνημα) μόνο η αντιπροσωπεία θα τον φτιάξει! Δεν έχει αλλάζω μία κάρτα, βάζω άλλη μνήμη, άλλο επεξεργαστή κλπ. Κατά συνέπεια να φροντίσεις να πάρεις φορητό από εταιρεία με καλή φήμη, καλούς τεχνικούς και δυνατότητα επισκευής ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (αλλιώς θα περιμένεις κανένα μήνα τουλάχιστον για την όποια επισκευή, χώρια το ρίσκο και τα έξοδα της μεταφοράς). Έχω ακούσει απίστευτες (κακιές) ιστορίες για πολλές εταιρίες (π.χ. HP, Siemens, Acer, Gericom).

 

3) Πριν αγοράσεις να ρωτήσεις στο κατάστημα τί γίνεται σε περίπτωση βλάβης. Έχω ακούσει πολλά (από φίλους) με αποκορύφωμα το "Πολύ φοβάμαι ότι πρέπει να τον στείλετε στην Αυστρία με δικά σας έξοδα και ευθύνη..." για μηχάνημα 6 μηνών που τελικά ήταν τόσο προβληματικό που χρειάστηκε άλλη μητρική (και τώρα πάει για πούλημα γιατί έβγαλε κι άλλα προβλήματα κι άντε να το ξαναστείλεις για ένα μήνα Αυστρία... Σημείωσε ότι μιλάω για φορητό που κόστισε €2000 πέρυσι...). Επίσης μάθε τους όρους της εγγύησης, π.χ. η μπαταρία έχει εγγύηση και για πόσο διάστημα, η οθόνη στα πόσα καμμένα pixel θεωρείται προβληματική, το τροφοδοτικό έχει εγγύηση ή θα ζητάς τα ρέστα από τη ΔΕΗ;...

 

Γενικώς εάν πρέπει να πάρεις φορητό, μην κάνεις τσιγκουνιά (θα την πληρώσεις κατά πάσα πιθανότητα αργότερα, αν και με €1500 μπορείς να πάρεις αξιόπιστο, αλλά όχι γρήγορο και ικανό, φορητό) και πάρε μηχάνημα ελαφρύ, ήσυχο και κρύο που να είναι από σοβαρό κατασκευαστή (αυτό θέλει πολύ ψάξιμο) και από σοβαρό κατάστημα (αυτό κι αν θέλει πάρα πολύ ψάξιμο).

 

Σε κάθε περίπτωση να τον χαίρεσαι και εύχομαι να μην δικαιωθώ σε τίποτε από όσα λέω! ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε και αυτό το topic: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=14825. Έχει πολλές σελίδες και μπορείς να βρεις αρκετές χρήσιμες πληροφορίες. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις την Αναζήτηση
Link to comment
Share on other sites

simfwnw me osa leei o filos o zoo.tha simplhrwsw pws

1.kalo einai na mhn exei dvd r giati to xrusoplhrwneis kai den exei megales taxythtes enw tou kotsareis opoio goustareis eswteriko me thiki.

2.ta toshiba einai aksiopista,rwta paidia pou exoun gia to ti leei h antiprwswpeia.

3.apo compaq parolo pou exei pollous eksousiodothmenous,exw dio kai den einai kai poli ths prokophs.

4.iparxoun polla on line katasthmata kai me kaliteres times apo oti to plaisio.

5.oti thes akoma rwta

6.eksartatai ti paixnidia tha paizeis,pantws o forhtos den pistevw na einai gia ta paixnidia pou tha bgoun tou xronou logw apaithsewn se kartes

kalh epilogh

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bomber21 ( 9 Ιούν. 2004 , 23:15)

 

Δηλαδη με τα 1300-1500 € που διαθετω να ξεχασω παιχνιδια κτλ??

 

 

Όχι φίλε μου, δεν χρειάζεται να ξεχάσεις τα παιχνίδια!

 

Με αυτά τα χρήματα μπορείς να πάρεις (πάντα με βάση όσα σου είπα νωρίτερα, δηλ. ήσυχο, κρύο και αξιόπιστο φορητό) κάτι σαν:

 

Pentium M 1,4 (Centrino Technology), 256MB ram, 40GB Hard Drive, ATI Radeon 7500 32MB, DVD/CD-RW combo, TFT 15' 1024x768, USB 2.0, Ethernet 10/100, modem 56k V92 (πρόκειται για φορητό της IBM, μοντέλο R40. Ένα παράδειγμα φέρνω, υπάρχουν κι άλλες αξιόπιστες λύσεις εάν ψάξεις)

 

Ο φορητός αυτός είναι ένας από τους αξιόπιστους που υπάρχουν (λόγω του ονόματος IBM) αλλά, όπως βλέπεις από τα στοιχεία του, όχι ιδιαίτερα ικανός. Παιχνίδια (τα περισσότερα σημερινά) θα μπορείς να παίξεις και μάλιστα πιθανότατα θα μπορείς να παίξεις όλα τα σημερινά παιχνίδια, αλλά δεν θα μπορείς να βάλεις ότι ανάλυση οθόνης και λεπτομέρεια (στο παιχνίδι) θέλεις εσύ και σε ένα ή δύο χρόνια από τώρα που λέει και ο φίλος brebosgeo μάλλον θα έχεις πρόβλημα με τα νέα παιχνίδια και τις απαιτήσεις τους σε ισχύ... :(

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια,το εψαξα το θεμα και διαπιστωσα οτι δεν αξιζει (για μενα) η αγορα laptop.Κατεληξα σε desktop!Ευχαριστω για τις απαντησεις σας οι οποιες με βοηθησαν να επιλεξω αυτο που με συμφερει!Ευχαριστω και παλι..!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...