Jump to content

Sony Xperia Go


Koucos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικά κάποια στιγμή θα σου εμφανιστεί και σένα το μεγάλο bug της jb. Δηλαδή το πρόβλημα με τις κλήσεις. Σίγουρα ελπίζω να είναι μακριά στο μέλλον... :p

Ένα παιδί στο thread του Xperia p έγραψε ότι ετοιμάζεται καινούργια έκδοση jb. Οπότε ας ελπίζουμε ότι θα λύνονται τα προβλήματα της έκδοσης που έχουμε τώρα.

εγω αλλαξα ηχο κλησης και δεν εχω πλεον αυτο το προβλημα :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 937
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εγω αλλαξα ηχο κλησης και δεν εχω πλεον αυτο το προβλημα :P

 

Τι εννοείς; Δηλαδή τι έβαλες;

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Νέος χρήστης Android λειτουργικού, είμαι κάτοχος Xperia Go εδώ και 15 ημέρες.

Του έκανα την αναβάθμιση σε 4.1.2. μέσω Seus και όλα ΟΚ σαν έξυπνη συσκευή, σαν κινητό όμως ΟΧΙ.

Το μεγαλύτερό μου πρόβλημα ήταν με την μεγάλη καθυστέρηση στην εκτέλεση εξερχόμενης κλήσης και την εμφάνισή της στην οθόνη.

Με απλά λόγια, έμπαινα στον τηλεφωνικό κατάλογο της συσκευής, διάλεγα τον αριθμό που ήθελα να καλέσω, πατούσα το πλήκτρο της κλήσης και για κάποια δευτερόλεπτα (5-10)...τίποτα. Ενώ το κινητό ήδη καλούσε τον αριθμό, η οθόνη δεν μου έδειχνε την εξέλιξη της κλήσης, ακόμα και όταν άκουγα από το ακουστικό τον συνομιλητή μου, έπρεπε να περάσει λίγος χρόνος για να μου επιβεβαιώσει οπτικά ότι έχω καλέσει και έχω συνδεθεί.

Για όποιον έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα, ίσως το λύσει με αυτό: Από τις ρυθμίσεις έκανα απενεργοποίηση συγχρονισμού σε όσους λογαριασμούς είχα (Email, Facebook, Google κλπ), κατόπιν επανεκκίνησα την συσκευή και όλα εντάξει με τις εξερχόμενες κλήσεις.

Είχα βέβαια και κάποια, περιστασιακά προβλήματα με τις εισερχόμενες κλήσεις (κάποιες φορές λειτουργούσε μόνο η δόνηση, κάποιες φορές έχοντας πατήσει απάντηση και πριν μιλήσω κολλούσε η συσκευή και έχανα την κλήση κλπ.)

Δεν έχω διαπιστώσει ακόμα αν και αυτά τα θέματα λύθηκαν (όπως σας είπα δεν ήταν μόνιμο πρόβλημα αλλά περιστασιακό).

Θα εκτιμούσα πολύ τις προτάσεις σας για εφαρμογή GPS

Link to comment
Share on other sites

Νέος χρήστης Android λειτουργικού, είμαι κάτοχος Xperia Go εδώ και 15 ημέρες.

Του έκανα την αναβάθμιση σε 4.1.2. μέσω Seus και όλα ΟΚ σαν έξυπνη συσκευή, σαν κινητό όμως ΟΧΙ.

Το μεγαλύτερό μου πρόβλημα ήταν με την μεγάλη καθυστέρηση στην εκτέλεση εξερχόμενης κλήσης και την εμφάνισή της στην οθόνη.

Με απλά λόγια, έμπαινα στον τηλεφωνικό κατάλογο της συσκευής, διάλεγα τον αριθμό που ήθελα να καλέσω, πατούσα το πλήκτρο της κλήσης και για κάποια δευτερόλεπτα (5-10)...τίποτα. Ενώ το κινητό ήδη καλούσε τον αριθμό, η οθόνη δεν μου έδειχνε την εξέλιξη της κλήσης, ακόμα και όταν άκουγα από το ακουστικό τον συνομιλητή μου, έπρεπε να περάσει λίγος χρόνος για να μου επιβεβαιώσει οπτικά ότι έχω καλέσει και έχω συνδεθεί.

Για όποιον έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα, ίσως το λύσει με αυτό: Από τις ρυθμίσεις έκανα απενεργοποίηση συγχρονισμού σε όσους λογαριασμούς είχα (Email, Facebook, Google κλπ), κατόπιν επανεκκίνησα την συσκευή και όλα εντάξει με τις εξερχόμενες κλήσεις.

Είχα βέβαια και κάποια, περιστασιακά προβλήματα με τις εισερχόμενες κλήσεις (κάποιες φορές λειτουργούσε μόνο η δόνηση, κάποιες φορές έχοντας πατήσει απάντηση και πριν μιλήσω κολλούσε η συσκευή και έχανα την κλήση κλπ.)

Δεν έχω διαπιστώσει ακόμα αν και αυτά τα θέματα λύθηκαν (όπως σας είπα δεν ήταν μόνιμο πρόβλημα αλλά περιστασιακό).

Θα εκτιμούσα πολύ τις προτάσεις σας για εφαρμογή GPS

 

Ωραια επιδει εισαι καινουργιος στο android λογικο να μην ξερεις.Λοιπον ολα αυτα γινονται γιατι το κινητο εχει μικρη ram περιπου 360 απο τα 360 εχεις ελευθερα τα 160 περιπου απο τα 160 οταν τρεχουν στο backround (απο πισω) τοτε μενει πολυ μικρη ram και τοτε το κινητο κολαει και οταν σε καλουνε αυτοματα κλεινει αλλη εφαρμογη για να ανοιξει τον dialer για αυτο υπαρχει αυτη η 'καθυστερηση'Θα σου προτεινω να κατεβασεις απο το playstore ενα προγραμμα που το χρησημοποιουσα στο sole (ιδια ραμ) που οταν το τρεχεις θα σου καθαριζει την ram.Το προγραμμα λεγετε YAMC free.

Υ.Γ Πλεον τα κινητα για να περουν ανασες θελουν 1 γιγα ram και πανω αλλιως τα βρισκουν σκουρα.

Κατοχος Xperia P

Edited by darkstan7
Link to comment
Share on other sites

Ωραια επιδει εισαι καινουργιος στο android λογικο να μην ξερεις.Λοιπον ολα αυτα γινονται γιατι το κινητο εχει μικρη ram περιπου 360 απο τα 360 εχεις ελευθερα τα 160 περιπου απο τα 160 οταν τρεχουν στο backround (απο πισω) τοτε μενει πολυ μικρη ram και τοτε το κινητο κολαει και οταν σε καλουνε αυτοματα κλεινει αλλη εφαρμογη για να ανοιξει τον dialer για αυτο υπαρχει αυτη η 'καθυστερηση'Θα σου προτεινω να κατεβασεις απο το playstore ενα προγραμμα που το χρησημοποιουσα στο sole (ιδια ραμ) που οταν το τρεχεις θα σου καθαριζει την ram.Το προγραμμα λεγετε YAMC free.

Υ.Γ Πλεον τα κινητα για να περουν ανασες θελουν 1 γιγα ram και πανω αλλιως τα βρισκουν σκουρα.

Κατοχος Xperia P

 

Βασικα το θεμα με τις κλησεις ειναι προβλημα της jb 4.1.2 και αναμενεται νεα εκδοση, συμφωνα με φημες. Γενικα ο κοσμος λεει οτι υπαρχει memory leak στη rom και απαιτειται βελτιωμενη εκδοση απο τη Sony.

 

Στο xda έχει βγει ήδη νεα εκδοση jb (6.2.A.1.100) για το xperia P, οποτε λογικα πρεπει να βγει εντος ημερων και για το Xperia Go.

Edited by Psylos_

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το θεμα με τις κλησεις ειναι προβλημα της jb 4.1.2 και αναμενεται νεα εκδοση, συμφωνα με φημες. Γενικα ο κοσμος λεει οτι υπαρχει memory leak στη rom και απαιτειται βελτιωμενη εκδοση απο τη Sony.

 

Μπορεις φιλε αλλα στο δικο μου xperia p δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Ενας φιλοσ μου εχει το GO που του εκανα εγω το update (ειναι λιγο ασχετος με υπολογιστες)και δεν μου εχει πει τιποτα για τις κλησεις.Το μονο προβλημα ας το πω ετσι ειναι στο μενου το λαγκ που υπαρχει αλλα ενταξει αυτο υπηρχε και στην ICS και σε μεγαλυτερο βαθμο.Στην jb μειωθηκε

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα και στο αλλο thread για το XP, απο τη στιγμη που υπαρχει μια μεγαλη μεριδα κοσμου που αναφερει το προβλημα, ενω εχει γινει κανονικα το update με clean install, σημαινει οτι ειναι θεμα της ρομ. Στο go, στο δικο μου τουλαχιστον, το μενου λαγκαρει σχεδον ανεπαισθητα, σε σημειο που αν το ψαχνεις το προσεχεις. Οι κλησεις εμφανιζοντουσαν πολυ πιο συχνα και μια επανεκκινηση με εκκαθαριση δεδομενων του phone.apk ειναι προσωρινη λυση..

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και καλή εβδομάδα.

Έχω εγκαταστήσει το airdroid αλλά θέλω πλέον να το απεγκαταστήσω διότι δεν μπορω να συνδεθω στο pc και μου είναι παντελώς άχρηστο.

Παρόλα αυτά διαπύστωσα ότι δεν μου δίνει επιλογή για uninstall. Πως μπορώ να το ξηλώσω. (εχω jb στο τηλέφωνο).

 

Ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και καλή εβδομάδα.

Έχω εγκαταστήσει το airdroid αλλά θέλω πλέον να το απεγκαταστήσω διότι δεν μπορω να συνδεθω στο pc και μου είναι παντελώς άχρηστο.

Παρόλα αυτά διαπύστωσα ότι δεν μου δίνει επιλογή για uninstall. Πως μπορώ να το ξηλώσω. (εχω jb στο τηλέφωνο).

 

Ευχαριστώ

 

Μέσα από το app drawer αν πατήσεις μενού σου βγάζει επιλογή κατάργηση εφαρμογής και αντίστοιχα όποια εφαρμογή επιλέξεις την αποκαθιστά.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από το app drawer αν πατήσεις μενού σου βγάζει επιλογή κατάργηση εφαρμογής και αντίστοιχα όποια εφαρμογή επιλέξεις την αποκαθιστά.

 

 

Το uninstall είναι απενεργοποιημένο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Πάνε στο airdroid μέσα από το market και επέλεξε από εκεί την απεγκατάσταση.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Πάνε στο airdroid μέσα από το market και επέλεξε από εκεί την απεγκατάσταση.

 

Απο το market μου βγάζει επιλογή Deactivate. To πατάω και μου λέει:

 

"This app is a device administrator and must be deactivated before unistalling."

 

Πως στο καλό το ξηλώνω???

 

Απο το market μου βγάζει επιλογή Deactivate. To πατάω και μου λέει:

 

"This app is a device administrator and must be deactivated before unistalling."

 

Πως στο καλό το ξηλώνω???

 

Το βρήκα. FYI:

 

Menu\Settings\Security & Privacy\Device Administrators\ ήταν τσεκαρισμένο το airdroid

 

Το ξετσέκαρε και το ξήλωσα κανονικά και με τον νόμο!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βασικα το θεμα με τις κλησεις ειναι προβλημα της jb 4.1.2 και αναμενεται νεα εκδοση, συμφωνα με φημες. Γενικα ο κοσμος λεει οτι υπαρχει memory leak στη rom και απαιτειται βελτιωμενη εκδοση απο τη Sony.

 

Στο xda έχει βγει ήδη νεα εκδοση jb (6.2.A.1.100) για το xperia P, οποτε λογικα πρεπει να βγει εντος ημερων και για το Xperia Go.

 

Σήμερα πρώτη φορά που σύνδεσα το GO μου με το pc Companion μου έβγαλε αυτή την αναβάθμιση διαθέσιμη

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πρώτη φορά που σύνδεσα το GO μου με το pc Companion μου έβγαλε αυτή την αναβάθμιση διαθέσιμη

 

Και την έκανες;;; Την έχει πάρει κανένας άλλος;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικα στο Xperia Keyboard πως μπορούμε να κάνουμε επιλογή κειμένου και μετά αντιγραφη και επικόλληση; Γιατί δεν το έχω βρει τόσο καιρό και με έχει βολέψει και δεν θέλω να αλλάξω πληκτρολόγιο...

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Από ότι λένε πηγαίνει καλύτερα, αλλά μάλλον δεν έχει διορθωθεί το θέμα με τις κλήσεις. Εγώ περιμένω τη custom που φοράω να βγάλει νέα έκδοση με την .100, οπότε και δεν την έχω δοκιμάσει.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Mόλις έκανα την τελευταία αναβάθμιση,και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι όταν μπαίνω στις φωτογραφίες εμφανίζεται ένα μαύρος φόντος.

 

Η μόνη μου πρόσβαση για τις φωτογραφίες είναι μέσα από το κουμπί της κάμερας.

 

Καμία ιδέα κανείς?????

:shoot: :hunter: :rocket:
Link to comment
Share on other sites

Κανε μια εκκαθαριση τα δεδομενα του αλμπουν μεσα απο το μενου εφαρμογες - ολα - αλμπουμ

Edit - Update:

Βγήκε στο xda τρόπος για εύκολο root σε JB .100. Όποιος ενδιαφέρεται παραθέτω το σχετικό λινκ.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2336242

 

Δεν το εχω δοκιμάσει εγώ, γιατί είμαι με custom rom rooted..

Edited by Psylos_

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

η νεα αναβαθμιση μου διορθωσε πολλα απο τα lags. Δεν το εκανα clean αλλα OtA και παλι μια χαρα λειτουργει :D

 

Ελπίζω να μην σου βγάλει κανένα bug στο μέλλον χωρίς το αρχικό clean install. Περιμένουμε σχόλια από τη νέα έκδοση.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην σου βγάλει κανένα bug στο μέλλον χωρίς το αρχικό clean install. Περιμένουμε σχόλια από τη νέα έκδοση.

λογικα οταν μπορεσω θα την κανω clean install απλα βαριεμαι να κατεβαζω απ την αρχη ολες τις εφαρμογες :/

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2336242

εχω εναν φιλο που με πρηζει πως θα βγαλει τις περιττες εφαρμογες.το ρουταρε με τον παραπανω τροπο αλλα δεν σβηνονται.

οι custom roms να υποθεσω εχουν βγαλει τα περισσοτερα apps?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαίνουν από το μενού των εφαρμογών. Πρέπει να βάλει κάποια εφαρμογή, όπως titanium backup, για να τις αφαιρέσει.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

to titanium backup κανει και unistall?

αν δεν κανει τοτε να βαλει καποια ρομ που βγαζουν τα προγραμματα της sony π.χ. Street View, Latitude, Micoach, Walk Mate κτλ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Go

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...