Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ. Κατεβάζω, κανω δοκιμή και θα γράψω τα αποτελέσματα. Η ρομ είναι για το 1000 lan ε; Ελπίζω να μην βάλω φώτο. 😁

23 minutes ago, ath156 said:

***Και γιατί το μποξάκι που έβαλα εγώ δεν είναι ίδιο με το δικό σου? Από που έβγαλες το συμπέρασμα αυτό? Τιπ....τα motherboards έχουν μπρος πίσω πλευρά

Είμαι φάουλ για την πλακέτα. Αυτη είναι, δίκιο έχεις 

 

Η ρομ αυτή που μου πρότεινες γράφει 100 lan. Εβαλα το ubtv2. 2.0  και με την πορτ ugoos του vortex που μου είχες προτείνει το 2022, βγάζει αυτά :

IMG_20240426_194104.jpg

Edited by i8000stathis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1094

  • gatos814

    1291

  • makis1024

    555

  • ath156

    1817

2 ώρες πριν, i8000stathis said:

Σε ευχαριστώ. Κατεβάζω, κανω δοκιμή και θα γράψω τα αποτελέσματα. Η ρομ είναι για το 1000 lan ε; Ελπίζω να μην βάλω φώτο. 😁

Είμαι φάουλ για την πλακέτα. Αυτη είναι, δίκιο έχεις 

 

Η ρομ αυτή που μου πρότεινες γράφει 100 lan. Εβαλα το ubtv2. 2.0  και με την πορτ ugoos του vortex που μου είχες προτείνει το 2022, βγάζει αυτά :

IMG_20240426_194104.jpg

Τα λινκ που σου έδωσα εγώ είναι σίγουρα για 1.000άρα λαν....δεν ξέρω που βρηκες το 100.

Όταν βγάζεις την οθόνη σε παρακάλεσα να φαίνεται ολόκληρη η οθόνη για να βλέπω τα πάντα. Τέλος πάντων πλέον φεύγω, οπότε μόνο αργά το βράδυ θα μπορέσω να σε βοηθήσω. Εύχομαι στο ενδιάμεσο να λύσεις το θέ μα σου. Ορίστε και πως μου βγάζει εμένα το λινκ που σου έδωσα:

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-04-26 200935.png

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, i8000stathis said:

Τελικά είχες δίκιο και με την ρομ. Αυτά μου βγάζει τώρα :

Καταγραφή_010053.PNG

Δοκίμασε και την τελευταία στοκ ρομ Latest stock HK1 Box

παρεπιπτόντως τι μήκος έχει το καλώδιο που χρησιμοποιείς? Εάν έχει θύρα USB 3.0 ο υπολογιστής/λαπτοπ που έχεις, χρησιμοποίησε αυτήν.

*** Μιας και είχες αρχικά προσπαθήσει να βάλεις μία τελείως άσχετη ρομ (για S905X2) δοκίμασε ξανά την UGoos 0.5.4 με την επιλογή όμως "erase all".

*** Στην στοκ ρομ πρέπει να έχεις βάλει και το Licence Folder στο UBT, αλλιώς πιθανότατα θα σου βγάζει λάθος για "Key file....." κλπ

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2024 at 1:20 ΜΜ, gatos814 said:

 

 ΤΕΣΤ ANT1+ ...

Χθες μου εδωσε ενας φιλος μου κωδικους για το Ant1+ και ξεκινησα να δω και εγω τι ακριβως γινεται με το ΠΕΡΙΦΗΜΟ λαθος ΑΝΡΕ8002 που βγαζει σε ολα τα μποξακια της ''πιατσας'' (AOSP + ATV) ...
Μετα απο καποιες δοκιμες εφτασα στο εξης συμπερασμα...
Οτι το λαθος αυτο συμβαινει για εναν και μονο λογο...
Λογου του player που χρησιμοποιει η εφαρμογη...!

 

 

Θεωρείς δεδομενο πως είναι ο player; Νομιζα πως οι εφαρμογές έχουν δικο τους player. Αν απεγκαταστησουμε τον player του λειτουργικού και βάλουμε πχ τον vlc μπορεί να εχει πιθανοτητες λειτουργιας; 

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ath156 said:

Δοκίμασε και την τελευταία στοκ ρομ Latest stock HK1 Box

παρεπιπτόντως τι μήκος έχει το καλώδιο που χρησιμοποιείς? Εάν έχει θύρα USB 3.0 ο υπολογιστής/λαπτοπ που έχεις, χρησιμοποίησε αυτήν.

*** Μιας και είχες αρχικά προσπαθήσει να βάλεις μία τελείως άσχετη ρομ (για S905X2) δοκίμασε ξανά την UGoos 0.5.4 με την επιλογή όμως "erase all".

*** Στην στοκ ρομ πρέπει να έχεις βάλει και το Licence Folder στο UBT, αλλιώς πιθανότατα θα σου βγάζει λάθος για "Key file....." κλπ

Καλημέρα. Το καλώδιο είναι καπου 40 πόντους, χοντρό απο εξωτερικό σκληρό και έχω δοκιμάσει κ με ενα άλλο που φλασαρα παλιά. Έχω δοκιμάσει και με το erase all. Τον φάκελο licence που τον βρίσκω; Η τελευταία stock έχει μεσα το ubt v2.0.8.. Να δω με αυτό ή το v2.2.0 που έχω; 

Edited by i8000stathis
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, manthes4 said:

Θεωρείς δεδομενο πως είναι ο player; Νομιζα πως οι εφαρμογές έχουν δικο τους player. Αν απεγκαταστησουμε τον player του λειτουργικού και βάλουμε πχ τον vlc μπορεί να εχει πιθανοτητες λειτουργιας; 

 

Ολες οι εφαρμογες εχουν δικο τους προγραμμα αναπαραγωγης...
Αλλα...!
Παλια π.χ το mobile app την nova οταν το πρωτοβγαλαν ηταν δεν ηταν 5-6 mb ...
Τωρα το αντιστοιχο της eon ειναι 26 mb !
Το πρωτο χρησιμοποιουσε αυτουσια τους codecs του μποξ ενω αυτο εχει ενσωματωμενους τους δικους του...
Οι περισσοτερες απο αυτες τις εφαρμογες χρησιμοποιουν τον exo player που εχει και τις περισσοτερες συμβατοτητες
Αρκετες χρησιμοποιουν ομως και τον VLC ...
Το ζητημα λοιπον ειναι αυτο ... τι codecs χρησιμοποιουν...!
Και μαλλον εδω υπαρχει και καποιο θεμα με copyrights μιας και δεν παιζει συγκεκριμενα πραγματα !
Και οχι δεν θα αλλαξει κατι αν απεγκαταστησουμε τον δικο τους player ...
Βασικα ειναι εφαρμογη συστηματος και δεν γινεται αυτο αλλα και να γινοταν λογο μαλλον των copyrights δεν θα ειχε καποιο αποτελεσμα !
Τωρα ... παιζει σε cast επειδη ειναι η Android TV μου αδειοδοτημενη ;
Χμμ... και γιατι τοτε παιζει και σε αλλη TV της ιδιας μαρκας βεβαια αλλα με open source λογισμικο !
Να και μια καλη ερωτηση εδω ...
Αραγε παιζει σε ολες τις τηλεορασεις ΤΕΛΙΚΑ που εχουν ιντερνετ και την λειτουργεια cast ; !!!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έφτιαξα το ubt με το φάκελο licence, προσπάθησα με την στοκ και παλι σταμάτησε στο 9%. Μπορώ να δοκιμάσω κάτι άλλο; 

Καταγραφή_100617.JPG

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, i8000stathis said:

Τελικά έφτιαξα το ubt με το φάκελο licence, προσπάθησα με την στοκ και παλι σταμάτησε στο 9%. Μπορώ να δοκιμάσω κάτι άλλο; 

Καταγραφή_100617.JPG

3-4 πραγματακια ...
Τι υπολογιστη χρησιμοποιεις (σταθερο η λαπτοπ) ;
Με τι Windows ... 7 , 8 ,10 η 11 ;
Ποιο λογισμικο φορουσε το μποξακι σου πριν γινει ... κοκο μπλοκο ;

Και πως ακριβως εγινε αυτο ( boot loop) ;

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, gatos814 said:

3-4 πραγματακια ...
Τι υπολογιστη χρησιμοποιεις (σταθερο η λαπτοπ) ;
Με τι Windows ... 7 , 8 ,10 η 11 ;
Ποιο λογισμικο φορουσε το μποξακι σου πριν γινει ... κοκο μπλοκο ;

Και πως ακριβως εγινε αυτο ( boot loop) ;

Λαπτοπ με w10, πριν ειχε ή slimbox ή ugoos δεν είμαι σίγουρος. Την ειχα βάλει το 22 απο το ίδιο λαπτοπ . Το boot loop έγινε μόλις το άνοιξα μια μέρα, χωρίς σκάλισμα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, i8000stathis said:

Λαπτοπ με w10, πριν ειχε ή slimbox ή ugoos δεν είμαι σίγουρος. Την ειχα βάλει το 22 απο το ίδιο λαπτοπ . Το boot loop έγινε μόλις το άνοιξα μια μέρα, χωρίς σκάλισμα. 

Και πως ακριβως κανεις το φλασαρισμα ;

Βημα βημα...

Οταν ανοιγεις το ubt το ανοιγεις με δικαιωματα διαχειριστη ;

 

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, gatos814 said:

Και πως ακριβως κανεις το φλασαρισμα ;

Βημα βημα...

Οταν ανοιγεις το ubt το ανοιγεις με δικαιωματα διαχειριστη ;

 

Ναι. Και εγκατάσταση έτσι την έκανα. 

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Usb 3 καλώδιο usb 2 κ3. Έτσι το ειχα φλασαρει κ στο παρελθόν. Θα δοκιμάσω κ με τροφοδοτικό κ γράφω., 👍

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, i8000stathis said:

Οχι. Usb 3 καλώδιο usb 2 κ3. Έτσι το ειχα φλασαρει κ στο παρελθόν. Θα δοκιμάσω κ με τροφοδοτικό κ γράφω., 👍

Λοιπον...
Δοκιμασε να κατεβασεις το λογισμικο απο αλλο browser ...
Κατεβασε και δοκιμασε και με αυτο το λογισμικο :
https://disk.yandex.ru/d/bPOLwwym45nCmQ/sbx_vontar_x3_aosp_54_16.zip
Tο λογισμικο βαλτο στο φακελο C πριν το χρησιμοποιησεις ...
Τελος ...
Ακολουθα κατα γραμμα  τις οδηγιες απο εδω :
https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7026435
Αν τα κανεις ολα αυτα και δεν εχεις αποτελεσμα τοτε ισως ειναι πιο ... σοβαρα τα πραγματα!
Καλη επιτυχια!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, gatos814 said:

Λοιπον...
Δοκιμασε να κατεβασεις το λογισμικο απο αλλο browser ...
Κατεβασε και δοκιμασε και με αυτο το λογισμικο :
https://disk.yandex.ru/d/bPOLwwym45nCmQ/sbx_vontar_x3_aosp_54_16.zip
Tο λογισμικο βαλτο στο φακελο C πριν το χρησιμοποιησεις ...
Τελος ...
Ακολουθα κατα γραμμα  τις οδηγιες απο εδω :
https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7026435
Αν τα κανεις ολα αυτα και δεν εχεις αποτελεσμα τοτε ισως ειναι πιο ... σοβαρα τα πραγματα!
Καλη επιτυχια!

Και με τροφοδοτικό ακριβώς τα ίδια. Κατεβάζω με brave. Θα κάνω μια δοκιμη με edge  και αυτα μου έδωσες. Σε ευχαριστώ! 

 

Τα εκανα όλα. Έβαλα και 2.2.3.3 και με την ρομ αυτή που μου έδωσες εκανε τα ίδια. Μέχρι 9% πάει. 

Edited by i8000stathis
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, i8000stathis said:

Και με τροφοδοτικό ακριβώς τα ίδια. Κατεβάζω με brave. Θα κάνω μια δοκιμη με edge  και αυτα μου έδωσες. Σε ευχαριστώ! 

Τα εκανα όλα. Έβαλα και 2.2.3.3 και με την ρομ αυτή εκανε τα ίδια. Μέχρι 9% πάει. 

Πριν δοκιμασουμε κατι αλλο που εχει σχεση με το hardware γενικα καλο θα ηταν να τα δοκιμασεις ολα αυτα απο την αρχη και με εναν αλλο υπολογιστη ...
Δεν ξερεις καμια φορα τι γινεται ...!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, gatos814 said:

Πριν δοκιμασουμε κατι αλλο που εχει σχεση με το hardware γενικα καλο θα ηταν να τα δοκιμασεις ολα αυτα απο την αρχη και με εναν αλλο υπολογιστη ...
Δεν ξερεις καμια φορα τι γινεται ...!

Δεν έχω άλλο για να δοκιμάσω κ εχω φλασαρει 2 μποξακια σε αυτόν. 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, i8000stathis said:

Δεν έχω άλλο για να δοκιμάσω κ εχω φλασαρει 2 μποξακια σε αυτόν. 

Αυτο δεν λεει κατι...!
Αν εχουν γραφτει καποα λαθος δεδομενα στην registry τοτε ολα ειναι πιθανα...!
Τεσπα...
Αν θελεις μπορεις να κανεις κατι ακομα σε αυτο τον υπολογιστη...
Δοκιμασε να τα σβησεις ολα εντελως...
Σβησε και οτι φακελους με Amlogic δεις σε δισκο C και Program files...
Χρησιμοποιησε μια εφαρμογη καθαρισμου της registry οπως το ccleaner και κανε επανεκκινιση το λαπτοπ...
Εγκατεστησε απο την αρχη το 2.2.3.3 και δωστου μια προσπαθεια ακομα...
Αν δεν γινει κατι ... ετοιμασου να ανοιξεις το μποξακι σου και να δοκιμασεις αυτο που θα σου πω !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, gatos814 said:

Αυτο δεν λεει κατι...!
Αν εχουν γραφτει καποα λαθος δεδομενα στην registry τοτε ολα ειναι πιθανα...!
Τεσπα...
Αν θελεις μπορεις να κανεις κατι ακομα σε αυτο τον υπολογιστη...
Δοκιμασε να τα σβησεις ολα εντελως...
Σβησε και οτι φακελους με Amlogic δεις σε δισκο C και Program files...
Χρησιμοποιησε μια εφαρμογη καθαρισμου της registry οπως το ccleaner και κανε επανεκκινιση το λαπτοπ...
Εγκατεστησε απο την αρχη το 2.2.3.3 και δωστου μια προσπαθεια ακομα...
Αν δεν γινει κατι ... ετοιμασου να ανοιξεις το μποξακι σου και να δοκιμασεις αυτο που θα σου πω !

Τα έχω κάνει όλα αυτά. Το μποξάκι είναι ανοιχτό και περιμένει. 😁

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, i8000stathis said:

Τα έχω κάνει όλα αυτά. Το μποξάκι είναι ανοιχτό και περιμένει. 😁

Υποθετουμε λοιπον πως ειναι θεμα hardware...!

Λοιπον ...
Παρε μια μπατονετα και ριξε της λιγο οινοπνευμα...
Καθαρησε με υπομονη ολες τις επαφες του μποξ...
Πανω και κατω ...
Δωσε βαση σε αυτες που ειναι απο κατω απο τις μνημες και απο την eMMC...
Μολις τελειωσεις παρε το πιστολακι για τα μαλλια και σε χαμηλη ενταση ζεστης ριξε αερα στις μνημες και στην eMMC μεχρι να καταλαβεις οτι αρχιζει να καιει πιο πολυ !
Συγχρονως με το πιστολακι πιεζε με το αλλο χερι απαλα με ενα πλαστικο αντικειμενο (ας πουμε ενα στυλο) τις μνημες και την eMMC οταν ριχνεις επανω τον αερα...
Οταν τελειωσεις περιμενε να κρυωσει  και δωστου μια προσπαθεια ακομα στο φλασαρισμα!
Αν εισαι τυχερος μπορει να εχεις καποιο αποτελεσμα!
Εγω παντως θα επιμεινω και στο φλασαρισμα με εναν αλλο υπολογιστη...
Ελπιζω φιλοι και συγγενεις να σε βοηθησουν σε αυτο !
Πολυ καλη επιτυχια !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Απέτυχε και αυτό. Θα κάνω και μια δοκιμή το βράδυ σε ένα άλλο λαπτοπ και αν κάνει τα ίδια, εχει μείνει τίποτα άλλο να κάνω ή ρωτάω για πρόταση καινούργιου; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, i8000stathis said:

Απέτυχε και αυτό. Θα κάνω και μια δοκιμή το βράδυ σε ένα άλλο λαπτοπ και αν κάνει τα ίδια, εχει μείνει τίποτα άλλο να κάνω ή ρωτάω για πρόταση καινούργιου; 

Σκοπος ολου αυτου ηταν αν καποια κολληση ειχε παρει ''μεντα'' με την ζεστη και την σκονη ... μπορουσε να επανερθει!
Αλλα απ'οτι φαινεται ...οχι!
Δοκιμαζεις και σε ενα αλλο υπολογιστη και ...βλεπεις!
Προσοχη στον αλλον υπολογιστη να εγκατασταθουν σωστα οι drivers του ubt !
Αν δεν γινει και παλι τιποτα τοτε ενα ΤΟΧ3 Χ4 θα ηταν μια πολυ καλη λυση αυτην την στιγμη !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, gatos814 said:

Σκοπος ολου αυτου ηταν αν καποια κολληση ειχε παρει ''μεντα'' με την ζεστη και την σκονη ... μπορουσε να επανερθει!
Αλλα απ'οτι φαινεται ...οχι!
Δοκιμαζεις και σε ενα αλλο υπολογιστη και ...βλεπεις!
Προσοχη στον αλλον υπολογιστη να εγκατασταθουν σωστα οι drivers του ubt !
Αν δεν γινει και παλι τιποτα τοτε ενα ΤΟΧ3 Χ4 θα ηταν μια πολυ καλη λυση αυτην την στιγμη !

Τελικά έκανε ακριβώς τα ιδια και με αλλο λαπτοπ.  Πηγα κ αγόρασα το tox3 4/64. Έχουμε κάτι αξιόλογο για αυτό ή να το στήσω όπως είναι; 

Edited by i8000stathis
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, i8000stathis said:

Τελικά έκανε ακριβώς τα ιδια και με αλλο λαπτοπ.  Πηγα κ αγόρασα το tox3 4/64. Έχουμε κάτι αξιόλογο για αυτό ή να το στήσω όπως είναι; 

Για να ξεκινήσει η διαδικασία του "καψίματος" στο UBT χρειάζεται να πατάς και το reset αρχικά, ή ξεκινάει αυτόματα μόλις συνδέσεις το καλώδιο firmware?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...