Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, xnikos said:

κανονικά από Play? στο δικό μου X96 με SLIMBOXTV δεν ανοίγει καν το original app
ποιο magisk έχεις?

- NAI κανονικά από το Playstore

- Πράγματι τις πιο πολλές φορές έκλεινε από μόνη της η εφαρμογή. Σε άλλες προσπάθειες έβγαζε μήνυμα να αποσυνδέσεις την μεγάλη οθόνη (καλώδιο HDMI). Σε κάποιες δε "εύρισκε" και το ρουτ. Τέλος πάντων στα 3 κουτιά (X88 King, H96 max X3 & HK1 Box) τελικά την εγκατέστησα με επιτυχία.

- Magisk version 26.1      Στο X96 max Plus 2101W όπου έχω Slimbox AOSP έχω βάλει δικό μου Magisk (δεν υπήρχε από την ρομ), το οποίο και αναβάθμισα στην τελευταία έκδοση 27.0.  Και εδώ άρχισε τα γνωστά (απότομο κλείσιμο κλπ), όμως πλέον δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο. Ούτε καν τα χρειαζόμουν στα 3 κουτιά, έχοντας ήδη 3Smart TVs, 1 tablet, 1 laptop, 1 smartphone (διαγραφή/εγγραφή κοκ). Απλά τα έκανα για το γ@μώτο😁

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

Καποια εφαρμογή να μπορώ να χειριστω το hk1 box από το κινητό γιατί ξεχασα το τηλεκοντρολ σε αλλο σπίτι; Πλην του zank remote 

Για καποιο λογο στην εφαρμογή της f1 δεν μπορεί να γίνει κλικ με το ποντίκι ουτε με την συγκεκριμένη εφαρμογη

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, manthes4 said:

Καποια εφαρμογή να μπορώ να χειριστω το hk1 box από το κινητό γιατί ξεχασα το τηλεκοντρολ σε αλλο σπίτι; Πλην του zank remote 

Για καποιο λογο στην εφαρμογή της f1 δεν μπορεί να γίνει κλικ με το ποντίκι ουτε με την συγκεκριμένη εφαρμογη

CetusPlay, DroidMote
με τον αντίστοιχο client στο box

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, xnikos said:

CetusPlay, DroidMote
με τον αντίστοιχο client στο box

Το server στο tvbox και το client στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή σήμερα ο ΑΝΤ1 μεταδίδει την F1 τόσο στο "κανονικό" κανάλι όσο και στον ANT1+, έβαλα τον ANT1+ στην μεγάλη εικόνα (μέσω του TVbox X88 King) και σε Picture in Picture (PIP) τον "κανονικό" ANT1😉

- Στην μεγάλη εικόνα με τον ΑΝΤ1+ δεν υπάρχουν διαφημίσεις (φυσικά), ενώ στην μικρή υπάρχουν.

- Επίσης λογικά υπάρχει μία υστέρηση δευτερολέπτων μεταξύ της Ιντερνετικής μετάδοσης του ΑΝΤ1+ και της μετάδοσης στον ΑΝΤ1😉

***Οι επόμενοι αγώνες F1 θα είναι μόνο μέσω ΑΝΤ1+ (εκτός του τελευταίου)

*** Όσοι έχετε ΔΕΗ μπορείτε ακόμα να πάρετε το δωρεάν 9μηνο ΑΝΤ1+ έως 15/3/2024 (δόθηκε παράταση)

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,  σκέφτομαι να πάρω το vontar με Amlogic 905X4 tv 📺 box. Έχω το μποξάκι H96 Max με Amlogic S905X3. Αξίζει η αναβάθμιση? Θα δω διαφορά? Έχω βάλει slimbox. Είδα ότι έχει βγει και slimbox για Amlogic S905X4. Γενικά τι προτείνετε για αναβάθμιση σε Amlogic επεξεργαστές? Ποια η διαφορά με τον s905x5, λέτε να περιμένω αυτόν τον επεξεργαστή?

Και μια ακόμα ερώτηση με τα παλιά μποξάκια τι τα κάνετε? Για παράδειγμα έχω ένα αρχαίο minix android 4.4.2. Καμία ιδέα για repurpose πριν πάει για ανακύκλωση?

Edited by zacharis
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, zacharis said:

Καλησπέρα,  σκέφτομαι να πάρω το vontar με Amlogic 905X4 tv 📺 box. Έχω το μποξάκι H96 Max με Amlogic S905X3. Αξίζει η αναβάθμιση? Θα δω διαφορά? Έχω βάλει slimbox. Είδα ότι έχει βγει και slimbox για Amlogic S905X4. Γενικά τι προτείνετε για αναβάθμιση σε Amlogic επεξεργαστές? Ποια η διαφορά με τον s905x5, λέτε να περιμένω αυτόν τον επεξεργαστή?

Και μια ακόμα ερώτηση με τα παλιά μποξάκια τι τα κάνετε? Για παράδειγμα έχω ένα αρχαίο minix android 4.4.2. Καμία ιδέα για repurpose πριν πάει για ανακύκλωση?

Καλυτερα να μεινεις με το Χ3 που εχεις...!
Αν ομως θελεις οπως και δηποτε να παρεις κατι σε Χ4
καλυτερα να μην παρεις αυτο το Χ4 που σκεφτεσαι...!
Δεν ειναι και απο τα καλυτερα Χ4 που κυκλοφορουν...
Καλυτερα ''χτυπα'' ενα ΤΟΧ3 ... πρωτο ξαδερφο των Ugoos!
Οσο για τους Χ5 ... μεχρι να κυκλοφορισουν μεχρι να ''στρωσουν'' τα λογισμικα τους και μεχρι να ασχοληθει ο SlimHouse θα παρει πολυ καιρο ακομα !!!
Τωρα για το ΜΙΝΙΧ ...
Παλιος κατοχος και εγω ενος MINIX NEO X7 με RK3188 ...
Μηχανηματα ΜΕ ... κακαλα!
Του εχω βαλει ενα 5.0.1 custom λογισμικο και το εδωσα σε ενα φιλο μου με πολυ απλες απαιτησεις ...
Μπορει να αργει λιγο αλλα αυτα που θελει αυτος τα κανει!!!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, gatos814 said:

Καλυτερα να μεινεις με το Χ3 που εχεις...!
Αν ομως θελεις οπως και δηποτε να παρεις κατι σε Χ4
καλυτερα να μην παρεις αυτο το Χ4 που σκεφτεσαι...!
Δεν ειναι και απο τα καλυτερα Χ4 που κυκλοφορουν...
Καλυτερα ''χτυπα'' ενα ΤΟΧ3 ... πρωτο ξαδερφο των Ugoos!
Οσο για τους Χ5 ... μεχρι να κυκλοφορισουν μεχρι να ''στρωσουν'' τα λογισμικα τους και μεχρι να ασχοληθει ο SlimHouse θα παρει πολυ καιρο ακομα !!!
Τωρα για το ΜΙΝΙΧ ...
Παλιος κατοχος και εγω ενος MINIX NEO X7 με RK3188 ...
Μηχανηματα ΜΕ ... κακαλα!
Του εχω βαλει ενα 5.0.1 custom λογισμικο και το εδωσα σε ενα φιλο μου με πολυ απλες απαιτησεις ...
Μπορει να αργει λιγο αλλα αυτα που θελει αυτος τα κανει!!!

Ευχαριστώ πολύ, για το minix neo x5, custom με android 5 που βρήκες? Μέχρι 4.4.2 είχα βρει και είχα περάσει. Υπάρχει κάποιο link?, νομίζω έχουν ίδιο επεξεργαστή 

Edited by zacharis
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, zacharis said:

Ευχαριστώ πολύ, για το minix neo x5, custom με android 5 που βρήκες? Μέχρι 4.4.2 είχα βρει και είχα περάσει. Υπάρχει κάποιο link?, νομίζω έχουν ίδιο επεξεργαστή 

Δεν μιλησα για το Minix Neo Χ5 με τον 2 πυρινο RK3066 και custom Android 5 αλλα για το (δικο μου) Minix Neo Χ7 με τον 4 πυρινο RK3188 !!!
Καποιος απο τα παιδια εκει στο φορουμ της ΜΙΝΙΧ ειχε κανει αυτην την προσπαθεια ... και μεχρι εκει!
Εχει τα θεματακια του το λογισμικο αλλα σαφως εχει περισσοτερες συμβατοτητες με εφαρμογες μιας και αρκετες απο αυτες τουλαχιστον μεχρι προσφατα ειχαν σαν μινιμουμ εγκατασταση το Android 5 !
Δυστυχως ομως για το Neo Χ5 ... απ'οσο ξερω ... δεν εχει βγει τιποτα πιο πανω απο Android 4.4.2 οπως ειπες και εσυ ...!
Οποτε ... το αφηνεις στην ακρη για να το εχεις για τα πολυ πολυ βασικα ... και αν το αποφασισεις για Χ4 κοιτα το ΤΟΧ3 που σου ειπα που για κανα 2 μερες ακομα το εχουν σε πολυ καλη προσφορα !
Σαν 1ος ξαδερφος Ugoos ... το παιρνεις και δεν ξανα ασχολεισε με λογισμικα και φασαριες (αν θελεις μιας και υπαρχει και slimbox λογισμικο) !

 

0-02-05-5e6a6d72b68c38801005ee0e275bf2c258f5da4d5d3b6c5a72722a8ffe28fed3_96932b5b4dc1d494.thumb.jpg.ff6dccfb7788f7e032c74c8342053a73.jpg

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες,

Στο Model SDSTB01 ΕΟΝ TV BOX μπαίνει CoreELEC?

κι αν ναι ποιό image και ποιό device tree?

Ειναι κλειδωμένο, και λέω να του βάλω το Kodi σε microsd.

Ευχαριστώ!

sdstb01eontvbox.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές δοκιμές νομίζω ότι ισχύουν τα εξής:

1. Για διακοπές ως γνωστόν "Σαν την Χαλκιδική δεν έχει..." 😁

2. Για ελευθερία θέασης "Σαν ένα Android TVbox δεν έχει....."

3. Για Smart TV  "Σαν μία Android/Google Smart TV δεν έχει ....."

Τέλος υπενθυμίζω ότι 15/3/2024 15-4-2024 (νέα παράταση της προσφοράς) είναι η τελευταία προθεσμία για όσους έχουν ΔΕΗ (και myDEH app) για να πάρουν 9 μήνες δωρεάν ΑΝΤ1+ (με F1 που θα μεταδίδεται ζωντανά ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ και το υπόλοιπο περιεχόμενο).

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-03-14 012716.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1. Αν και βγαινουμε ουσιαστικα εκτος θεματος αυτο με την ΔΕΗ και τον ΑΝΤ1+ εχει καμια φακα που δεν την βλεπουμε με αυτοματη παραμονη στην υπηρεσια μετα την ολοκληρωση του 9μηνου; Ληγει αυτοματα; Θελει καποια διαδικασια ακυρωσης; Οτιδηποτε παραξενο;

............................................

2. Επισης θελω να αγορασω ενα air mouse. Εχει κανεις αποψη για αυτα ποσο κραταει η μπαταρια τους; Ενα αλλο που ειχα MT1 αν θυμαμαι καλα ηθελε τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα νεες μπαταριες. Ειμαι αναμεσα στο g20s pro και το g20bts plus. Αν καταλαβαινω καλα η μονη τους διαφορα ειναι πως στο δευτερο δεν χρειαζεται το usb και εχει ενσωματωμενη την λειτουργια του bluetooth ή ειναι κατι αλλο;

image.thumb.png.693bb471ef6f05784cb5489f2ed6c3f1.png

Screenshot 2024-03-20 at 11-16-16 2.62€ 87% OFF Tv Remote App Free 2.4g Wireless Voice Remote For Android Tv Box - Backlit Gyroscope Ir.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, manthes4 said:

1. Αν και βγαινουμε ουσιαστικα εκτος θεματος αυτο με την ΔΕΗ και τον ΑΝΤ1+ εχει καμια φακα που δεν την βλεπουμε με αυτοματη παραμονη στην υπηρεσια μετα την ολοκληρωση του 9μηνου; Ληγει αυτοματα; Θελει καποια διαδικασια ακυρωσης; Οτιδηποτε παραξενο;

............................................

2. Επισης θελω να αγορασω ενα air mouse. Εχει κανεις αποψη για αυτα ποσο κραταει η μπαταρια τους; Ενα αλλο που ειχα MT1 αν θυμαμαι καλα ηθελε τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα νεες μπαταριες. Ειμαι αναμεσα στο g20s pro και το g20bts plus. Αν καταλαβαινω καλα η μονη τους διαφορα ειναι πως στο δευτερο δεν χρειαζεται το usb και εχει ενσωματωμενη την λειτουργια του bluetooth ή ειναι κατι αλλο;

image.thumb.png.693bb471ef6f05784cb5489f2ed6c3f1.png

Screenshot 2024-03-20 at 11-16-16 2.62€ 87% OFF Tv Remote App Free 2.4g Wireless Voice Remote For Android Tv Box - Backlit Gyroscope Ir.png

Για μενα ... οτι και να παρεις μην αγορασεις κατι με ΒΤ !
Καλυτερα με receiver στικακι ...!
Αυτα τα 3 πιο κατω ειναι δοκιμασμενα απο εμενα ...
ΜΧ3
G30
G10S PRO

123659.thumb.png.b28c789d0766eceec8844d101041dcad.png

Με διαρκεια μπαταριας απο 1 - 2 μηνες ... αναλογως με την χρηση !
Το 1ο gt king που ειχα ηταν με ενα σχεδον ιδιο G10S PRO με αυτο και με στικακι και ειχε πολυ καλη αισθηση ...
Το 2ο μου gt king που ειναι με ΒΤ G10S PRO ... το air mouse το αλλαξα και το δουλευω με το G30 !
Βεβαια οπως ολα τα κινεζικα ... θελει και λιγο τυχη σε τι ποιοτητα  ... θα πεσεις !!!
Γιατι κυκλοφορει πολυ πραμα εκει εξω και ενω ολα φαινονται ιδια ... δεν δουλευουν ιδια και σε τρελενουν !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έδειξα είναι απο το κατάστημα της vontar οποτε βασίζομαι σε αυτό. 

Δηλαδή το Bluetooth που γράφει είναι πως απλά δεν χρειάζεται στικακι; 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, manthes4 said:

1. Αν και βγαινουμε ουσιαστικα εκτος θεματος αυτο με την ΔΕΗ και τον ΑΝΤ1+ εχει καμια φακα που δεν την βλεπουμε με αυτοματη παραμονη στην υπηρεσια μετα την ολοκληρωση του 9μηνου; Ληγει αυτοματα; Θελει καποια διαδικασια ακυρωσης; Οτιδηποτε παραξενο;

μα προφανώς και πρέπει να την ακυρώσεις πριν το 9μηνο αλλιώς θα χρεωθείς στην συνέχεια αυτόματα...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση..Εχω αλλαξει αρκετα μποξακια..Πρωτη φορα, σε καθε εκκινηση του μποξ με βγαζει στη χαμηλοτερη αναλυση εικονας,και αναγκαζομαι να την αλλαζω σε full...Τι παιζει...κραταει μνημες και τις εχασε?

Edited by optostyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, optostyle said:

Μια ερωτηση..Εχω αλλαξει αρκετα μποξακια..Πρωτη φορα, σε καθε εκκινηση του μποξ με βγαζει στη χαμηλοτερη αναλυση εικονας,και αναγκαζομαι να την αλλαζω σε full...Τι παιζει...κραταει μνημες και τις εχασε?

Σε ποιο μποξακι αναφερεσαι και με τι λογισμικο ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

A95X F4 Android 11 Amlogic S905X4 4GB/32GB TV BOX 2.5G+5G WIFI Bluetooth 4.2 8K HDR

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, optostyle said:

A95X F4 Android 11 Amlogic S905X4 4GB/32GB TV BOX 2.5G+5G WIFI Bluetooth 4.2 8K HDR

Κοιτα ... ειναι 1000% θεμα λογισμικου ...

Ισως ισως ομως να ειναι και σε ενα ελαχιστο ποσοστο ... ο συνδυασμος με την ΤV σου!
Ολα αυτα τα μαμα λογισμικα εχουν τα θεματακια τους ... ποσο μαλιστα αυτα με Android 11 που ειναι και πολυ ''μπασταρδεμενα'' !
Για μενα ειναι μονοδρομος η αλλαγη λογισμικου με ενα τυπου ugoos και ευτυχως για σενα ο slimhouse εχει την λυση!
Και λεω εχει την λυση γιατι στα τυπου ugoos εχει ενα σωρο ρυθμισεις που θα σου λυσουν τα χερια!

Οπως π.χ. αυτη ...

0-02-05-d562db78a1433c6c3836e885c7fdabb4e7d6daeaf347ef2905e1044acff6f008_adbf8e18559300d5.thumb.jpg.55ace33aeb1c059799394f33346bfd08.jpg

 

Slimbox

Προτεινω καλυτερα την slimBOXtv mod που εχει περισσοτερα καλουδια (σχεδον οτι εχουν και οι βερσιον με Android 9) !

 

5 ώρες πριν, manolisvol said:

Καλημέρα σας

Πώς μπορώ να δω ant1+ σε box με slimbox περασμένη επάνω του? X96 x4

Ευχαριστώ 

Δυστυχως σε Android 11 δεν φαινεται να λειτουργει τιποτα απο ANT1+ ...

Ουτε και σε ugoos ugoos μποξακια ...

Απεναντιας σε Android 9 και ugoos μποξακια η και σε μποξακια με πατσαρισμενο ugoos ugoos λογισμικο η εφαρμογη κατεβαινει και ανοιγει μια χαρα !

Δυστυχως ομως δεν εχω κωδικους ANT1+ για να δω και αν παιζει ... αλλα φανταζομαι πως αν δεν παιζει ... με μια ΜΑΓΙΚΗ τριπλα θα ειναι πολυ ΚΟΝΤΑ να συμβει !

Παρολα αυτα εχω να σου δωσω μια εφαρμογη για δοκιμη αν θελεις η οποια σε αλλο φιλο με αλλο μποξακι δουλεψε αλλα μονο στα live !!!

Αν θελεις πες μου σε π.μ ...

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Eνδιαφέρουσα περίπτωση . . .  https://www.aliexpress.com/item/1005006479634866.html

MOD EDIT:

Τα affiliated links απαγορεύονται στο παρόν φόρουμ. Παρακαλώ προς συμμόρφωση σύμφωνα με τους κανονισμούς.

 

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το πολυδιαφημισμένο X96 max Plus 2101W αποφάσισε να τα "παίξει" ξαφνικά, χωρίς κανέναν προφανή λόγο. Ήταν δε "νινί μπομπό" πάντοτε με ανεμιστήρα από κάτω. Έγινε δε αυτό που έχω ακούσει και από πολλούς άλλους για διάφορα κουτιά (έκλεισε κανονικά μετά την χρήση του και την επόμενη ημέρα απλά δεν άνοιγε😡).

Σε προσπάθεια εγκατάστασης ρομ βγάζει το γνωστό λάθος 7% που συνήθως σημαίνει πρόβλημα στην EMMC. Ήδη δοκιμάστηκαν διάφοροι τρόποι, ακόμα και κάποιες "κουφές" προτάσεις, όμως πάπαλα....φυσικά θα συνεχίσω τις προσπάθειες γιατί η αλήθεια είναι ότι με τις ηλεκτρονικές συσκευές έχω δει διάφορα κουφά (ακόμα και να "επανέρχονται" από μόνες τους μετά από καιρό....βέβαια στην προκειμένη περίπτωση το expectation για κάτι τέτοιο είναι από μηδαμινό έως ανύπαρκτο...πιο πολύ ως επιθυμία).

Λοιπόν "The X96 max Plus is dead, long live the King X88"😁  (and H96 max X3 and HK1 Box and Beelink GT1)

Επί τη ευκαιρία να πω ότι το e-shop.gr έβγαλε και πάλι το Mi box s 2nd gen στην τιμή 45,80 ευρώ συν διαχειριστικό κόστος 0,50 ευρώ ανά παραγγελία (όχι ανα αντικείμενο). Για όσους επιθυμούν ένα καλό και φθηνό πιστοποιημένο κουτί είναι πράγματι μία εξαιρετική και τίμια λύση.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...