Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

12 ώρες πριν, panosss567 said:

Δυστυχώς δεν γίνεται η εγκατάσταση, μάλλον γιατί υπάρχει προεγκατεστημένη σε αυτό το box και ότι προσπαθήσεις να του βάλεις μετά το βλέπει σαν update και δεν το βάζει.

Εχω ενα μικρο update για το μποξακι της wind απο τον φιλο μου...
Πριν ενα μηνα περιπου το εδωσε στην αδερφη του αλλα τοτε μου ειπε δουλευε κανονικα η εφαρμογη η δικια του !
Σημερα αυριο μεθαυριο ... θα παει απο εκει και θα μου πει αν ακομα συνεχιζει σε αυτον !
Απο την στιγμη παντως που ειναι ενσωματωμενη στο συστημα αυτη η εφαρμογη δυσκολευουν τα πραγματα μιας και δεν μπορεις να την απεγκαταστησεις !
Ισως να δοκιμασεις με μια mobile εφαρμογη νετφλιξ και χειρισμο με ποντικι ...
Βεβαια μακαρι να παιξει και ας ειναι και ετσι...!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να βρουμε πουθενα το build.prop απο καποιο επωνυμο box (οχι κινητο ή ταμπλετ); Σκεφτομαι μηπως βοηθησει η αλλαγη του fingerprint σε συνδυασμο με το play integrity fix του magisk γιατι αυτη την στιγμη δεν περναει το strong integrity και ισως να ειναι εκει το προβλημα καθως κανονικα δεν χρειαζεται το drm o ant1 για smart tv & box

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, manthes4 said:

Μπορουμε να βρουμε πουθενα το build.prop απο καποιο επωνυμο box (οχι κινητο ή ταμπλετ); Σκεφτομαι μηπως βοηθησει η αλλαγη του fingerprint σε συνδυασμο με το play integrity fix του magisk γιατι αυτη την στιγμη δεν περναει το strong integrity και ισως να ειναι εκει το προβλημα καθως κανονικα δεν χρειαζεται το drm o ant1 για smart tv & box

Δυστυχως δεν παει ετσι απλα ...!
Το build.prop που αναφερεσαι δεν ειναι ενα αλλα δυο στο Android 9 ...
Υπαρχει το build.prop στον φακελο System που δεν μπορεις να τον πειραξεις και στον φακελο Vendor που ναι μεν δεχεται αλλαγες αλλα πρεπει να ξερεις και τι να κανεις !
Ας πουμε τωρα οτι αλλαζεις ολο το build.prop στον φακελο Vendor ...
Επειδη θα ειναι απο εντελως αλλο μποξακι δεν θα ξανανοιξει ποτε το μποξακι σου !
Αρα η αμεσως επομενη κινηση ειναι να τα ενσωματωσεις στο ηδη υπαρχον λογισμικο (και στον System και στον Vendor) και να το φορτωσεις με UBT
Αν οπως ειπαμε ειναι απο αλλο εντελως μποξακι η ''συρραφη'' του νεου .img δεν θα τελειωσει ποτε και αν το περασεις και αυτο το σταδιο με καποιον τροπο το μονο σιγουρο ειναι πως δεν θα φορτωνεται το λογισμικο στο μποξακι !!!
Και αν καταφερεις να το προσπερασεις και αυτο τοτε θα δεις οτι δεν θα ανοιγει με την καμια το μποξακι σου !!!
Υπαρχει ομως μια μοντουλα στο magisk που κανει η που ισως να κανει αυτο που θες !


MagiskHide Props Config

tabs5eprop1.thumb.jpg.bf940ddf4ed78971de30ea4f5c1aa1ef.jpg


Θελει ομως αρκετη μελετη (υπαρχουν βιντεακια στο νετ) και ενα σχετικο ρισκο...
Ρισκο για το αν γινει καμια ''στραβη'' να εισαι ετοιμος να ξανα φλασαρεις το μποξακι σου !

Καλη επιτυχια (αν ασχοληθεις...) !
Αν καταφερεις κατι εδω ειμαστε να το δουμε μαζι !

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gatos814 said:

Εχω ενα μικρο update για το μποξακι της wind απο τον φιλο μου...
Πριν ενα μηνα περιπου το εδωσε στην αδερφη του αλλα τοτε μου ειπε δουλευε κανονικα η εφαρμογη η δικια του !
Σημερα αυριο μεθαυριο ... θα παει απο εκει και θα μου πει αν ακομα συνεχιζει σε αυτον !
Απο την στιγμη παντως που ειναι ενσωματωμενη στο συστημα αυτη η εφαρμογη δυσκολευουν τα πραγματα μιας και δεν μπορεις να την απεγκαταστησεις !
Ισως να δοκιμασεις με μια mobile εφαρμογη νετφλιξ και χειρισμο με ποντικι ...
Βεβαια μακαρι να παιξει και ας ειναι και ετσι...!

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις οδηγίες.

Δυστυχώς είναι σε κρεβατοκάμαρα και ο χρήστης ( η γυναίκα μου) δεν θα ήθελε ποντίκι.

Το netflix σταμάτησε να υποστηρίζει αυτό το box στις 20-24 του προηγούμενου μήνα.

Αν δουλεύει στο box της αδελφής του φίλου σου , ενημέρωσε να το ψάξω πάρα πάνω.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, gatos814 said:

 

Ρισκο για το αν γινει καμια ''στραβη'' να εισαι ετοιμος να ξανα φλασαρεις το μποξακι σου !

Καλη επιτυχια (αν ασχοληθεις...) !
Αν καταφερεις κατι εδω ειμαστε να το δουμε μαζι !

Το props config ήταν το πρώτο που δοκίμασα αλλά έτσι και αλλιώς δεν εχει επιλογές για tv box οποτε επιλεγοντας ταμπλετ ή κινητό παμε στον περιορισμό του drm. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, manthes4 said:

Το props config ήταν το πρώτο που δοκίμασα αλλά έτσι και αλλιώς δεν εχει επιλογές για tv box οποτε επιλεγοντας ταμπλετ ή κινητό παμε στον περιορισμό του drm. 

Καλά τόσο δεν θυμάμαι καλά? Εσύ δεν ήσουν που χρησιμοποιούσες πριν από χρόνια, ακόμα και με την ρομ μου, το Mi box s? (πάλι βέβαια το βλέπει ως τάμπλετ - σε αυτό έχεις δίκιο). Βέβαια αυτό από μόνο του δεν ήταν αρκετό και ήθελε και άλλα "κόλπα" (καλό είναι να μην  τα λέμε φόρα παρτίδα εδώ). Μια και άνοιξε το θέμα όμως δεν ισχύει αυτό? Πλέον βέβαια πολλά που ίσχυαν παλαιότερα έχουν ξεπεραστεί πλέον και οι τρύπες έκλεισαν σε πολλά σημεία. Επίσης όταν μιλάς για strong υποθέτω ότι μιλάς για το παρακάτω screenshot και το κόκκινο εκεί...που και να το πετύχεις αμφιβάλλω ότι θα παίξει παντού ο ΑΝΤ1+ στο εξτρα περιεχόμενό του...γιατί για αυτό μιλάς υποθέτω. Πάντως εάν θέλεις να κάνω και εγώ κάποια δοκιμή πες μου...όπως έχω ξαναπεί μάλλον διακόπτω οριστικά ΑΝΤ1+ στις 29/4.

UPDATE: Από τα πολλά σβήσε/γράψε συσκευών (TVbox) άρχισε να μου βγάζει και μήνυμα λάθους στο 32άρι Smart Monitor Samsung που έχω.....ότι "μπορώ να βλέπω μόνο σε 2 οθόνες ταυτόχρονα" !!!😁 ενώ δεν έβλεπα σε καμία άλλη😉.....Τέλος πάντων έχει και live F1 τώρα....σίγουρα αυτό το έβλεπα στο H96 max X3 μέχρι πριν λίγο καιρό...όχι πλέον (μόνο απλό περιεχόμενο).

Screenshot_20240418-151207.png

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

 

On 18/4/2024 at 2:03 ΜΜ, panosss567 said:

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις οδηγίες.

Δυστυχώς είναι σε κρεβατοκάμαρα και ο χρήστης ( η γυναίκα μου) δεν θα ήθελε ποντίκι.

Το netflix σταμάτησε να υποστηρίζει αυτό το box στις 20-24 του προηγούμενου μήνα.

Αν δουλεύει στο box της αδελφής του φίλου σου , ενημέρωσε να το ψάξω πάρα πάνω.

Για να δουμε...

EDIT :

Ηρθε και η επιβεβαιωση...
Δυστυχως δεν γινεται τιποτα !
Επαιζαν τοσο καιρο αυτα τα μποξακια με αδεια παλια !
Μαλλον η συμβαση τους θα ηταν μεχρι εκει !
Μονο mobile εφαρμογη αν παιξει και αυτη με ερωτηματικο !

0-02-05-f4822a1bb46a50a27c34b71da57dcb1c045732178e79055790ba4f49f8b5e2d8_1d7f1f2cef2b132.thumb.jpg.8799cdf0669f66d7b3ac091697814741.jpg

 

21 ώρες πριν, manthes4 said:

Το props config ήταν το πρώτο που δοκίμασα αλλά έτσι και αλλιώς δεν εχει επιλογές για tv box οποτε επιλεγοντας ταμπλετ ή κινητό παμε στον περιορισμό του drm. 

Μα εχει απο την Xiaomi...
Αλλα ετσι και αλλιως δοκιμασε και καμια Aosp (αυτην που εχουμε πει για παραδειγμα) και ισως να εκπλαγεις ευχαριστα !
Μεσα σε ολα αυτα μια δοκιμη ακομα δεν θα σου ειναι κατι το επιβαρυντικο !

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειχα ποτε mi box. 

Aosp δεν βαζω και επειδη απο οτι διαβασα γενικα σε όσους παιζει το ant1+ δεν παίζουν οι κονσερβες και για λαιβ εχω λυση. Αυτό που με καιει είναι να μπορώ να δω εναν αγωνα f1 αμεσως μετα την ληξη του, εκτος αν μιλαμε για αγωνες στην Αμερικη. 

 

Τελος παντων το αφήνουμε εδω το θέμα γιατί νομίζω πως δύσκολα θα βρεθεί λυση

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, manthes4 said:

Οχι δεν ειχα ποτε mi box. 

Aosp δεν βαζω και επειδη απο οτι διαβασα γενικα σε όσους παιζει το ant1+ δεν παίζουν οι κονσερβες και για λαιβ εχω λυση. Αυτό που με καιει είναι να μπορώ να δω εναν αγωνα f1 αμεσως μετα την ληξη του, εκτος αν μιλαμε για αγωνες στην Αμερικη. 

 

Τελος παντων το αφήνουμε εδω το θέμα γιατί νομίζω πως δύσκολα θα βρεθεί λυση

Για το props config λεω οτι εχει Xiaomi box...
Τεσπα...
Εσυ ξερεις!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, manthes4 said:

Οχι δεν ειχα ποτε mi box. 

Aosp δεν βαζω και επειδη απο οτι διαβασα γενικα σε όσους παιζει το ant1+ δεν παίζουν οι κονσερβες και για λαιβ εχω λυση. Αυτό που με καιει είναι να μπορώ να δω εναν αγωνα f1 αμεσως μετα την ληξη του, εκτος αν μιλαμε για αγωνες στην Αμερικη. 

Τελος παντων το αφήνουμε εδω το θέμα γιατί νομίζω πως δύσκολα θα βρεθεί λυση

Τέλος υπάρχει και αυτή που κάνει το κουτί να φαίνεται ως Mi box s (βασίζεται στη ρομ του Mi box s)....είναι φυσικά ATV που εσύ θέλεις μόνο....πιθανότατα θα παίζει και η άλλη εφαρμογή που ήθελες από παλιά Κοσμ@τ@.......εκτιμώ ότι και ο ΑΝΤ1+ θα παίζει εκεί χωρίς θέμα (δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ, υπάρχουν όμως πολλοί που την εκθειάζουν). Εάν δεν βαριέσαι την δοκιμάζεις και λες εντυπώσεις.  Aidan's rom for HK1 Box

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2024 at 11:13 ΠΜ, saviano said:

Υπάρχει "τρόπος" να τις δείς....αλλά αφου το έδωσες...οκ.

Για πες τον τρόπο γιατί έχω πάλι το mi box gen2  στα χέρια μου. 

Ευχαριστώ 

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θέλω να ρωτήσω αν το nokia TV Box 8010 έχει tik tok εφαρμογή ακριβώς όπως τα κινητά η τι μπορούμε να κάνουμε γιατί σκέφτομαι να το αγοράσω 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, nantofs said:

Καλησπέρα παιδιά θέλω να ρωτήσω αν το nokia TV Box 8010 έχει tik tok εφαρμογή ακριβώς όπως τα κινητά η τι μπορούμε να κάνουμε γιατί σκέφτομαι να το αγοράσω 

Σε Android TV λογισμικο υπαρχει η εφαρμογη Τικ Τοκ απ'οσο ξερω...
Δεν βλεπω λοιπον τον λογο να μην υπαρχει και στο Νokia 8010 !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλημέρα. 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα σε ένα xiaomi tv box gen2. 

Σε εφαρμογές για ταινίες  BeeTv  , film plus δεν μου κατέβαζε υπότιτλους. 

Το περίεργο είναι ότι την πρώτη φορά που σετάρισα από την αρχή το box έβλεπα ταινίες στις συγκεκριμένες εφαρμογές κανονικά με υπότιτλους. 

Το κλείνω,  το ανοίγω την άλλη μέρα δεν μου παίζει υπότιτλους.  Το κάνω μία επαναφορά εργοστασιακων δεδομένων. 

Βάζω λογαριασμούς εφαρμογές κτλ βλέπω κανονικά ταινίες με υπότιτλους. Το κλείνω. 

Το ανοίγω σήμερα πάλι τα ίδια. 

Πατάω ταινία,  play with subtitles,  μου εμφανίζει τους υπότιτλους από το opensubtitles , επιλέγω κάποιον αλλά δεν τους βλέπω μέσα στην ταινία. 

Σαν να μην τους κατεβάζει. Γιατί την ώρα που ξεκινάει η ταινία κανονικά πετάει ένα μήνυμα κάτω στο κέντρο της οθόνης download subs κάτι τέτοιο.  

Μετά την επαναφορά το μήνυμα αυτό το βλέπω και φυσικά παίζουν και οι υπότιτλοι.  Μετά όταν έχω το πρόβλημα το μήνυμα δεν εμφανίζεται. 

Κοίταξα λίγο μέσα στις ρυθμίσεις με τα δικαιώματα και τις άδειες δεν κατάφερα κάτι. 

Τι παίζει?

Edited by nik187
Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2024 at 8:58 ΠΜ, nik187 said:

Παιδιά Καλημέρα. 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα σε ένα xiaomi tv box gen2. 

Σε εφαρμογές για ταινίες  BeeTv  , film plus δεν μου κατέβαζε υπότιτλους. 

Το περίεργο είναι ότι την πρώτη φορά που σετάρισα από την αρχή το box έβλεπα ταινίες στις συγκεκριμένες εφαρμογές κανονικά με υπότιτλους. 

Το κλείνω,  το ανοίγω την άλλη μέρα δεν μου παίζει υπότιτλους.  Το κάνω μία επαναφορά εργοστασιακων δεδομένων. 

Βάζω λογαριασμούς εφαρμογές κτλ βλέπω κανονικά ταινίες με υπότιτλους. Το κλείνω. 

Το ανοίγω σήμερα πάλι τα ίδια. 

Πατάω ταινία,  play with subtitles,  μου εμφανίζει τους υπότιτλους από το opensubtitles , επιλέγω κάποιον αλλά δεν τους βλέπω μέσα στην ταινία. 

Σαν να μην τους κατεβάζει. Γιατί την ώρα που ξεκινάει η ταινία κανονικά πετάει ένα μήνυμα κάτω στο κέντρο της οθόνης download subs κάτι τέτοιο.  

Μετά την επαναφορά το μήνυμα αυτό το βλέπω και φυσικά παίζουν και οι υπότιτλοι.  Μετά όταν έχω το πρόβλημα το μήνυμα δεν εμφανίζεται. 

Κοίταξα λίγο μέσα στις ρυθμίσεις με τα δικαιώματα και τις άδειες δεν κατάφερα κάτι. 

Τι παίζει?

Με ποιον player παιζεις την εφαρμογη ;

 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 ΤΕΣΤ ANT1+ ...

Χθες μου εδωσε ενας φιλος μου κωδικους για το Ant1+ και ξεκινησα να δω και εγω τι ακριβως γινεται με το ΠΕΡΙΦΗΜΟ λαθος ΑΝΡΕ8002 που βγαζει σε ολα τα μποξακια της ''πιατσας'' (AOSP + ATV) ...
Μετα απο καποιες δοκιμες εφτασα στο εξης συμπερασμα...
Οτι το λαθος αυτο συμβαινει για εναν και μονο λογο...
Λογου του player που χρησιμοποιει η εφαρμογη...!
Και ποιον player χρησιμοποιουν αρκετες απο αυτου του ειδου εφαρμογες ;
Μα τον εσωτερικο player του tv box...
Και για την ακριβεια τους codecs του...
Ολες λοιπον οι ugoos και οι port ugoos υστερουν σε καποιον απο αυτους τους codecs που χρησιμοποιει η εφαρμογη...
Ισως αυτο να συμβαινει και λογο καποιας συγκεκριμενης αδειας που μπορει να θελει για να παιξει !
Οκ καλα μας τα λες ... θα μου πειτε ... λυση υπαρχει ;
Κατι μονιμο η αληθεια ειναι δεν βρηκα ...
Εμεινα και μονο με το gt king μιας που εδωσα στο φιλαρακι μου το ΤΟΧ 3 που ειχα για καμποσο καιρο και οι δοκιμες δεν εγιναν και σε Android 11 για πιο ασφαλη συμπερασματα !
Αλλα ... και επειδη υπαρχει παντα ενα αλλα ... βρηκα ενα τροπο να γινεται η δουλεια και μαλιστα πολυ καλα !
Δυστυχως ομως δεν παιζει σε ολες τις TV ...
Η τηλεοραση πρεπει να εχει 2 προυποθεσεις ...
Να συνδεεται στο ιντερνετ και να εχει την λειτουργεια cast !!!
Μολις μπεις στην εφαρμογη στο μποξακι πατας πανω δεξια το cast και διαλεγεις την τηλεοραση σου ...
Γυρνας στο μποξακι και διαλεγεις οτι ''κονσερβα'' θελεις και την βλεπεις αμεσως!
Θα μου πειτε ... αν εχεις smart tv δεν κατεβαζεις την εφαρμογη κατευθειαν στην τηλεοραση...
Δεν εχουν ομως ολες οι tv την δυνατοτητα αυτην ...!
Ιδιως οι πιο παλιες και φυσικα αυτες που δεν εχουν Android !
Και γιατι γινεται η δουλιτσα μια χαρα...
Μα γιατι ο player της tv εχει την καταληλη αδεια (ΙΣΩΣ) !
Λαθος ... σωστη ... αυτην ηταν η σκεψη μου και το συμπερασμα που εβγαλα ...!
Ο τροπος εχει δοκιμαστει σε 2 τηλεορασεις sony με την μια να ειναι Android και την αλλη οχι!

 

 

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, gatos814 said:

Με ποιον player παιζεις την εφαρμογη ;

 

 

Με αυτούς που δίνουν οι εφαρμογές. 

Το film plus σίγουρα με τον bee player. 

Το bee tv δεν θυμάμαι τώρα  είμαι στην δουλειά. 

Το film plus νομίζω ότι δεν έχει επιλογή γθα αλλαγή player.  Μόνο τον δικό του

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, nik187 said:

Με αυτούς που δίνουν οι εφαρμογές. 

Το film plus σίγουρα με τον bee player. 

Το bee tv δεν θυμάμαι τώρα  είμαι στην δουλειά. 

Το film plus νομίζω ότι δεν έχει επιλογή γθα αλλαγή player.  Μόνο τον δικό του

2-3 πραγματακια...
Αδειες στους players εδωσες ;
Ρυθμισεις στους players για τους υποτιτλους εκανες ;
Δοκιμασες να δεις με σκετο play αν μετα μπορεις να τους φορτωσεις ;
Ολες αυτες οι εφαρμογες χρησιμοποιουν μια free κατασταση του OpenSubtitles και εχουν πλεον limitation στο κατεβασμα ...
Μηπως με το πατα ... πατα ξεπερασες αυτο το οριο ;
Εγω χρησιμοποιω τις mod εφαρμογες απο το Apktime και παιζουν μια χαρα ...!
Βεβαια απ'οτι καταλαβαινω σε αυτο το μποξακι υπαρχει και ενας βαθμος δυσκολιας με ολα αυτα !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gatos814 said:

2-3 πραγματακια...
Αδειες στους players εδωσες ;
Ρυθμισεις στους players για τους υποτιτλους εκανες ;
Δοκιμασες να δεις με σκετο play αν μετα μπορεις να τους φορτωσεις ;
Ολες αυτες οι εφαρμογες χρησιμοποιουν μια free κατασταση του OpenSubtitles και εχουν πλεον limitation στο κατεβασμα ...
Μηπως με το πατα ... πατα ξεπερασες αυτο το οριο ;
Εγω χρησιμοποιω τις mod εφαρμογες απο το Apktime και παιζουν μια χαρα ...!
Βεβαια απ'οτι καταλαβαινω σε αυτο το μποξακι υπαρχει και ενας βαθμος δυσκολιας με ολα αυτα !

Άδειες έδωσα. 

Ρυθμίσεις για τούς υπότιτλους έκανα 

Το τρίτο δεν το δοκίμασα. 

Από το apatime κατεβάζω. 

Το περίεργο είναι ότι αν κάνω επαναφορά το box και το στήσω από την αρχή όλα παίζουν κανονικά. 

Την άλλη μέρα δεν βλέπω υπότιτλους. 

Δύο φορές το έκανα επαναφορά,  και υις δυο φορές λειτούργησε με τον ίδιο τρόπο. 

Κάτι γίνεται με το box , σαν να κόβει το κατέβασμα υποτίτλων από το opensubtitles. 

Θα το παλέψω και θα δω

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, nik187 said:

Άδειες έδωσα. 

Ρυθμίσεις για τούς υπότιτλους έκανα 

Το τρίτο δεν το δοκίμασα. 

Από το apatime κατεβάζω. 

Το περίεργο είναι ότι αν κάνω επαναφορά το box και το στήσω από την αρχή όλα παίζουν κανονικά. 

Την άλλη μέρα δεν βλέπω υπότιτλους. 

Δύο φορές το έκανα επαναφορά,  και υις δυο φορές λειτούργησε με τον ίδιο τρόπο. 

Κάτι γίνεται με το box , σαν να κόβει το κατέβασμα υποτίτλων από το opensubtitles. 

Θα το παλέψω και θα δω

Τελικά κάτι κατάφερα. 

Για να  εγκαταστήσω τις εφαρμογές τις κατέβασα από τον υπολογιστή και τις πέρασα σε ένα usb stick. 

Έβαλα το usb στην θύρα από το box και τις έκανα εγκατάσταση με το usb πάνω στην θύρα. 

Απ ότι φαίνεται έβλεπε το usb σαν αποθηκευτικό χώρο και δημιούργησε φακέλους από τις εφαρμογές στο usb κατά την εγκατάσταση. 

Περνώντας τα apk στον εσωτερικό χώρο απο το box και κάνοντας απεγκατασταση και εγκατάσταση εκ νέου,  πλέων λειτουργούν κανονικά οι εφαρμογές .

Αυτό το ανακάλυψα τυχαία.  Βάζοντας το usb στο pc να περάσω τα apk  που ήθελα είδα μέσα αρκετούς φακέλους , όπως,  Android- Bluetooth- dcim - download- music κτλ και μου προξένησαν το ενδιαφέρον.  

Ανοίγοντας τον φάκελο Android- data 

, είδα μέσα φακέλους από τις εφαρμογές που έκανα εγκατάσταση. 

Έτσι κατάλαβα ότι κάτι γίνεται με το usb.

Σας ευχαριστώ 

 

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nik187 said:

Τελικά κάτι κατάφερα. 

Για να  εγκαταστήσω τις εφαρμογές τις κατέβασα από τον υπολογιστή και τις πέρασα σε ένα usb stick. 

Έβαλα το usb στην θύρα από το box και τις έκανα εγκατάσταση με το usb πάνω στην θύρα. 

Απ ότι φαίνεται έβλεπε το usb σαν αποθηκευτικό χώρο και δημιούργησε φακέλους από τις εφαρμογές στο usb κατά την εγκατάσταση. 

Περνώντας τα apk στον εσωτερικό χώρο απο το box και κάνοντας απεγκατασταση και εγκατάσταση εκ νέου,  πλέων λειτουργούν κανονικά οι εφαρμογές .

Αυτό το ανακάλυψα τυχαία.  Βάζοντας το usb στο pc να περάσω τα apk  που ήθελα είδα μέσα αρκετούς φακέλους , όπως,  Android- Bluetooth- dcim - download- music κτλ και μου προξένησαν το ενδιαφέρον.  

Ανοίγοντας τον φάκελο Android- data 

, είδα μέσα φακέλους από τις εφαρμογές που έκανα εγκατάσταση. 

Έτσι κατάλαβα ότι κάτι γίνεται με το usb.

Σας ευχαριστώ 

 

Καλημέρα.

Έτσι γίνεται στα στικάκια. Το σύστημα (Android TV or Google TV) δημιουργεί όλους τους φακέλους που "χρειάζεται" στο στικάκι. Μάλιστα υπάρχει περίπτωση ο ενσωματωμένος file explorer να μην "βλέπει" καν αρχεία apk που έχεις εκεί, αλλά μόνο αρχεία βίντεο, φωτογραφίας κλπ😉 ......για αυτό καμιά φορά μπορούμε να βάλουμε και ένα δικό μας file explorer (π.χ. FX File Explorer, Explorer+) και δίνοντάς του το αναγκαίο permission στην πρόσβαση αρχείων να "βλέπουμε" τα πάντα. 

Επίσης ένας άλλος πρακτικός τρόπος είναι να εγκαταστήσεις την εφαρμογή "Send files to TV", τόσο στο Smartphone όσο και στο TVbox (with Android or Google TV) και μετά να στέλνεις με wifi στο κουτί όποια εφαρμογή θέλεις να εγκαταστήσεις και δεν υπάρχει στο δικό της Playstore.  Send Files to TV

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, nik187 said:

Τελικά κάτι κατάφερα. 

Για να  εγκαταστήσω τις εφαρμογές τις κατέβασα από τον υπολογιστή και τις πέρασα σε ένα usb stick. 

Έβαλα το usb στην θύρα από το box και τις έκανα εγκατάσταση με το usb πάνω στην θύρα. 

Απ ότι φαίνεται έβλεπε το usb σαν αποθηκευτικό χώρο και δημιούργησε φακέλους από τις εφαρμογές στο usb κατά την εγκατάσταση. 

Περνώντας τα apk στον εσωτερικό χώρο απο το box και κάνοντας απεγκατασταση και εγκατάσταση εκ νέου,  πλέων λειτουργούν κανονικά οι εφαρμογές .

Αυτό το ανακάλυψα τυχαία.  Βάζοντας το usb στο pc να περάσω τα apk  που ήθελα είδα μέσα αρκετούς φακέλους , όπως,  Android- Bluetooth- dcim - download- music κτλ και μου προξένησαν το ενδιαφέρον.  

Ανοίγοντας τον φάκελο Android- data 

, είδα μέσα φακέλους από τις εφαρμογές που έκανα εγκατάσταση. 

Έτσι κατάλαβα ότι κάτι γίνεται με το usb.

Σας ευχαριστώ 

 

Μια χαρα...

Καλες τηλεθεασεις!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα hk1 box s905x3 1000lan. Έχει   κολλήσει στο Android που βγάζει στην αρχή. Δεν κάνει restore, wiipe, απο recovery κ βγάζει error οταν πάω να φλασαρω ρομ. Μπορώ να το επαναφέρω κάπως; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, i8000stathis said:

Εχω ενα hk1 box s905x3 1000lan. Έχει   κολλήσει στο Android που βγάζει στην αρχή. Δεν κάνει restore, wiipe, απο recovery κ βγάζει error οταν πάω να φλασαρω ρομ. Μπορώ να το επαναφέρω κάπως; 

Για να σε βοηθήσει κάποιος πρέπει να δώσεις ολες τις πληροφορίες.

Τι firmware προσπαθείς να βάλεις, ποιο USB Burning Tool χρησιμοποιείς, τι λάθος βγάζει κλπ. Το καλύτερο είναι να ανεβάσεις πλήρη φωτογραφία της οθόνης του USB Burning Tool και του λάθους του.

Πιθανόν να πρέπει να ενώσεις και τα 2 πινάκια εάν το έχεις μπρικάρει με οποιοδήποτε τρόπο. Στα δίνω από τώρα (εάν και μπορεί να μην σου χρειασθούν).

*** To κυριότερο.....δοκίμασες μήπως φταίει το τροφοδοτικό....μπορείς και να το τροφοδοτήσεις από την  USB θύρα (ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙ) χρησιμοποιώντας το καλώδιο firmware και το τροφοδοτικό του smartphone σου (πάντα μιλάμε για 5V τροφοδοτικό !!!!!! και όσα παραπάνω Ampere τόσο το καλύτερο)

 

HK1Box_VontarX3_short.pins.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, ath156 said:

Για να σε βοηθήσει κάποιος πρέπει να δώσεις ολες τις πληροφορίες.

Τι firmware προσπαθείς να βάλεις, ποιο USB Burning Tool χρησιμοποιείς, τι λάθος βγάζει κλπ. Το καλύτερο είναι να ανεβάσεις πλήρη φωτογραφία της οθόνης του USB Burning Tool και του λάθους του.

Πιθανόν να πρέπει να ενώσεις και τα 2 πινάκια εάν το έχεις μπρικάρει με οποιοδήποτε τρόπο. Στα δίνω από τώρα (εάν και μπορεί να μην σου χρειασθούν).

*** To κυριότερο.....δοκίμασες μήπως φταίει το τροφοδοτικό....μπορείς και να το τροφοδοτήσεις από την  USB θύρα (ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙ) χρησιμοποιώντας το καλώδιο firmware και το τροφοδοτικό του smartphone σου (πάντα μιλάμε για 5V τροφοδοτικό !!!!!! και όσα παραπάνω Ampere τόσο το καλύτερο)

 

HK1Box_VontarX3_short.pins.jpg

Καλησπέρα. Τροφοδοτικό ηταν το πρώτο που δοκίμασα. Απο ubt το 2.0.9 και το 3.0.2. Rom  απο 4pda δοκίμασα με  2 αλλά έχω μια δυσκολία με τα ρώσικα 😁. Αν μπορείς να μου δώσεις κάποιο λινκ να κατεβάσω.  Το μποξακι δεν είναι σαν αυτο που έχεις βάλει. 

IMG_20240426_172927.jpg

IMG_20240426_172636.jpg

IMG_20240426_171511.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, i8000stathis said:

Καλησπέρα. Τροφοδοτικό ηταν το πρώτο που δοκίμασα. Απο ubt το 2.0.9 και το 3.0.2. Rom  απο 4pda δοκίμασα με  2 αλλά έχω μια δυσκολία με τα ρώσικα 😁. Αν μπορείς να μου δώσεις κάποιο λινκ να κατεβάσω.  Το μποξακι δεν είναι σαν αυτο που έχεις βάλει. 

IMG_20240426_172927.jpg

IMG_20240426_172636.jpg

IMG_20240426_171511.jpg

Η έκδοση 3 είναι άσχετη για το κουτί μας. Χρησιμοποίησε αυτή που σου βάζω εδώ: https://mega.nz/file/E0MHyaDa#n5BHOVwobmWxLmfgnD9Bn8BWjjfH4RLgesKTiiuwFzY

***Δοκίμασε αυτά που είναι "καθαρές" Ugoos Ports (AOSP or ATV....what you prefer) Clean Ugoos Ports

*****Καλά προσπαθείς να του βάλεις ρομ για S905X2 ??????????????

****Και γιατί το μποξάκι που έβαλα εγώ δεν είναι ίδιο με το δικό σου? Από που έβγαλες το συμπέρασμα αυτό? Τιπ....τα motherboards έχουν μπρος πίσω πλευρά

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...