Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, madmax said:

Λοιπον,

Εχω το HK1 S905x4 με slimbox rom.
Προσπαθω να συνδεσω επανω καποια gamepads για το Retroarch.
Οποιοδηποτε και αν συνδεσω, αναγνωριζεται σαν virtual.
Παραθετω εικονα.

virtual.thumb.jpg.c92437d8e82192e92fd7197b758688ed.jpg

Το ενα gamepad λειτουργει κανονικα μεν, αλλα εμφανιζεται προβλημα οταν παω να συνδεσω παραπανω απο ενα:
Αναγνωριζονται επισης σαν virtual και αυτο εχει σαν αποτελεσμα διενεξεις. Τα κουμπια του ενος μπερδευονται με τα κουμπια του αλλου.
Εχω δοκιμασει ολους τους συνδιασμους και ολους τους τυπους συνδεσης. Ασυρματα, καλωδιο, bluetooth.

Αντιθετα στην stock rom αναγνωριζονται με το ονομα τους και δεν υπαρχει κανενα προβλημα οσα και να συνδεσω.
normal.thumb.jpg.b984bf982e3f3ef6e003c0a7ed8ccf00.jpg

Με βαση λοιπον τα παραπανω φαινεται οτι ειναι 100% θεμα rom.
Εχω δοκιμασει να περασω ενα module μεσω magisk υποτιθεται ειναι για gamepads αλλα απο οτι καταλαβα ειναι μονο για mapping πληκτρων και ουσιαστικα δεν αλλαξε κατι.
Υποψιαζομαι οτι απο την slimbox λειπουν drivers.

Εχετε γενικα κατι υποψιν σας ωστε να μπορεσουν να προστεθουν απο πανω η καποια αλλη λυση;

Αρχικά δεν έχω το κουτί σου, όμως το δοκίμασα στο X96 max Plus 2101 (S905X3) με Slombox AOSP 9.9  και στο X88 King (S922) με Ugoos port 0.5.4. Και στα 2 κανένα θέμα. Αναγνωρίζονται με τα ονόματά τους. Μήπως δεν έκανες clean install την Slimbox?

Να σημειώσω μόνο ότι το καθένα έχει το δικό του dongle (όχι δηλαδή BT).

Να λείπουν ντράιβερς το βρίσκω λίγο δύσκολο γιατί ο Slim βασίζεται/πατάει στην στοκ...ίσως κάποια άλλη ρύθμιση?

Screenshot_20230910-014051.png

Screenshot_20230910-014540.png

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1278

  • makis1024

    550

  • ath156

    1781

Σε κουτί HK1 S905X3 έχω πάνω την 54.5 slimbox. 

Θεωρητικά ποια είναι η καλύτερη ρομ για αυτό το κουτί;

Ευχαριστώ 

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, nik187 said:

Σε κουτί HK1 S905X3 έχω πάνω την 54.5 slimbox. 

Θεωρητικά ποια είναι η καλύτερη ρομ για αυτό το κουτί;

Ευχαριστώ 

Για εμένα θεωρητικά καλύτερη είναι η 0.5.4 (αντίστοιχη αυτής που λες) από Sadman88...η καθαρή της έκδοση (όχι η Hybrid)..είναι δηλαδή μία "καθαρή" ugoos port 0.5.4...όμως "περί ορέξεως"...Ugoos port 0.5.4 AOSP + ATV "original" Sadman888

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ο Slimbox , σε σχέση με την απείραχτη port Ugoos του Vortex πιέζει περισσότερο τον χρονισμό στον επεξεργαστή στα άκρα. Οπότε εάν ένα μηχάνημα έχει, έτσι και αλλιώς τάση για υψηλότερες θερμοκρασίες πιστεύω η Vortex port Ugoos θα το ψύξει λίγο. Με την 54.11 του Slimbox ένα box που δούλευε στους 55-58-60 βαθμούς με προγενέστερες Rom θα δει 70-75 βαθμούς.

Οπότε ισχύει ο κανόνας εάν έχεις με εικοσάλεπτο χρονισμό στους 1908Μhz θερμοκρασία στους 55-58 βαθμούς , άριστη επιλογή είναι η Slimbox. Εάν στον εικοσάλεπτο χρονισμό στους 1908 MHz δεις 72-75 βαθμούς κάτσε καλύτερα με τον Vortex port Ugoos.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, ath156 said:

Αρχικά δεν έχω το κουτί σου, όμως το δοκίμασα στο X96 max Plus 2101 (S905X3) με Slombox AOSP 9.9  και στο X88 King (S922) με Ugoos port 0.5.4. Και στα 2 κανένα θέμα. Αναγνωρίζονται με τα ονόματά τους. Μήπως δεν έκανες clean install την Slimbox?

Να σημειώσω μόνο ότι το καθένα έχει το δικό του dongle (όχι δηλαδή BT).

Να λείπουν ντράιβερς το βρίσκω λίγο δύσκολο γιατί ο Slim βασίζεται/πατάει στην στοκ...ίσως κάποια άλλη ρύθμιση?

Screenshot_20230910-014051.png

Screenshot_20230910-014540.png

Eυχαριστω για τα screen.

Το τραβηξα ενα καινουργιο flash με slimbox 11.16 AOSP.
Στο flashtool 3.2 επιλεγω "erase bootloader" και "erase flash".
Βαζω τα gamepads και φαινεται να τα αναγνωριζει.Με το δικο τους dongle επισης.
Αλλα για λιγο. Δλδ μετα απο καποιες δοκιμες βαλε βγαλε, αρχισε παλι να τα αναγνωριζει σαν virtual!!

Παντως για το θεμα των drivers, διαβασα και στο 4pda οτι πολλοι εχουν προβληματα με τα gamepads. Ακομα και ο slim ειχε βγαλει ενα apk το οποιο προσθετε την υποστηριξη καποιων χειριστηριων.
https://web.archive.org/web/20221129140125/https://slimboxtv.ru/xbox-ps3/

Οποτε φανταστηκα οτι κατι γινεται με την rom. Εδω ομως εχουμε το φαινομενο μια να παιζει και μια οχι. Δλδ στην αρχη επαιξε και μετα κλειδωσε στο virtual.
Πολυ μυστηρια πραγματα και δεν ξερω που οφειλεται για να προσπαθησω να βγαλω ακρη. Ειναι rom? η ειναι το retroarch?

Edited by madmax
Link to comment
Share on other sites

Και νέα αξιοποίηση του εξαιρετικού HUB Baseus 8 in 1...σε απίθανη προσφορά 11,50 ευρώ (προσφορά ή κλοπή καλύτερα😁).

Το X96 max Plus 2101W, όταν του βάλεις Linux (Armbian) δεν λειτουργεί ούτε το Ethernet ούτε το WiFi. Έχω 3-4 USB wifi adapters που μπορούν να χρησιμοποιηθούν, πρέπει όμως να έχεις Ιντερνετ έστω και προσωρινά για την εγκατάσταση των drivers τους.

Ε λοιπόν το Baseus έκανε το θαύμα του και εδώ...βάζοντας το καλώδιο αμέσως ενσύρματη σύνδεση στο Ιντερνετ.

Άρα όταν δεν "υπάρχει"/"καταλαβαίνει" το ενσωματωμένο ethernet module παίρνεις άνετα μέσω του HUB (προφανώς και σε οποιοδήποτε άλλο κουτί με αντίστοιχο πρόβλημα ή όπου δεν υπάρχει θύρα Ethernet όπως στο Mi στο Box s😉).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ath156 said:

Και νέα αξιοποίηση του εξαιρετικού HUB Baseus 8 in 1...σε απίθανη προσφορά 11,50 ευρώ (προσφορά ή κλοπή καλύτερα😁).

θύμισε μας ποιο είναι φίλε Θανάση....

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, kek said:

θύμισε μας ποιο είναι φίλε Θανάση....

Ήταν περίπτωση στην τιμή που το πήραμε από το επίσημο κατάστημα Baseus...για να καταλάβεις τώρα το έχει 66,89 από 121,62 (καλά η αρχική τιμή λίγο θεωρητική, όπως κάτι Ugoos).

***Φίλε  @kek έχεις (συμπληρωματικό) προσωπικό μήνυμα

Link Baseus HUB 8 in 1

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρητικό με το πρακτικό έχει τεράστια διαφορά.

Θεωρητικά εάν έπαιρνες τρία baseus hub 8 σε 1 όσο έκανε ένα Ugoos AM7 σε προσφορά θα κέρδιζες θεωρητικά 166,17€.

Από την άλλη ένα tv box που το παίρνεις στο ένα τρίτο της τιμής του θεωρητικά κερδίζεις 200€ εάν πάρεις τρία.

Πρακτικά όμως θα έπρεπε να πάρεις και δύο αντάπτορες type c να τα συνδέσεις μεταξύ τους για να παίξεις τρενάκι. Μη έχοντας άλλη χρήση για αυτά. 

Πρακτικά στην περίπτωση του Ugoos AM7 πήρες ένα tv box που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από οποιοδήποτε tv box τόσο σε Hardware και πόσο μάλλον με μαμά software.

Στην τελική πρώτον δεν μπορούμε να συγκρίνουμε προσφορές σε διαφορετικά αντικείμενα.  Δεύτερον , από πότε τα USB Hubs είναι η επιτομή των απαραίτητων αξεσουάρ των tv box;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, madmax said:

Πολυ μυστηρια πραγματα και δεν ξερω που οφειλεται για να προσπαθησω να βγαλω ακρη. Ειναι rom? η ειναι το retroarch?

Δεν δοκιμάζεις και το PSPPP - PSP emulator (Playstore)  μήπως και βγάλεις κάποια άκρη?

Playstore PSP Emulator

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα τι συμβαινει ακριβως.

Υπαρχει ενα προβλημα μεταξυ Android 11 και gamepads τα οποια δεν αναγνωριζονται οπως πρεπει.
https://www.reddit.com/r/EmulationOnAndroid/comments/ohit0s/gamepad_showing_as_virtual_after_phone_update_not/

https://www.reddit.com/r/AndroidGaming/comments/kb8mzw/accessibility_services_block_controllers_android/

https://www.reddit.com/r/android_beta/comments/i2h817/xbox_bluetooth_gamepad_events_are_all_tied_to/

Η λυση ειναι η απενεργοποιηση των accessibility services.
Στα tvbox, δε ξερω σε ολα αλλα σιγουρα σ αυτα με slimbox, υπαρχει επιπλεον η εφαρμογη tvQuickActions μεσα στο μενου των accessibility services.

Μολις απενεργοποιηθει τα χειριστηρια αναγνωριζονται κανονικα. Δε ξερω σε μενα για καποιο λογο ηταν στο on και δημιουργουσε ολα αυτα τα προβληματα.
 

33 minutes ago, ath156 said:

Δεν δοκιμάζεις και το PSPPP - PSP emulator (Playstore)  μήπως και βγάλεις κάποια άκρη?

Playstore PSP Emulator

Μπορει να τρεξει psp ο s905x4 ????

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, madmax said:

Μπορει να τρεξει psp ο s905x4 ????

Φυσικά και παίζει, όπως και ο S905X3....μήπως μπερδεύεσαι με το emulation of PS2 που εκεί πράγματι μπορεί να σέρνεται?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, ath156 said:

Φυσικά και παίζει, όπως και ο S905X3....μήπως μπερδεύεσαι με το emulation of PS2 που εκεί πράγματι μπορεί να σέρνεται?

Οχι δεν ειχα δοκιμασει καν. Απλα δεν περιμενα να μπορει να το κανει. Ωραια θα βαλω και gow!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα.

Ξέρει κάποιος πως μπορώ να βάλω insert coins στο mame στην εφαρμογή emuelec???

Κανένα κουμπί από το gamepad δεν ανταποκρίνεται..

 

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, manolisvol said:

Καλησπέρα στην ομάδα.

Ξέρει κάποιος πως μπορώ να βάλω insert coins στο mame στην εφαρμογή emuelec???

Κανένα κουμπί από το gamepad δεν ανταποκρίνεται..

Ευχαριστώ πολύ 

Καλησπέρα Μανώλη...κοίτα που βραδυάτικα με βάζεις να παίζω Emuelec😁

Λοιπόν δοκίμασε το εξής:

1. Βάλε ένα πληκτρολόγιο (κάνε και ριμπούτ εάν χρειασθεί για να το καταλάβει) και πάτα το ΤΑΒ.

2. Θα σου βγει το Μενού της εικόνας 1 και επιλέγοντας "Input (general)" θα βγει το μενού της 2ης εικόνας.

3. Προχωράς κάτω και ρυθμίζεις όπως νομίσεις (στο τέλος Escape ή Reurn to Game).

Ελπίζω να σε βοηθήσει....καλό παίξιμο ΜΑΜΕ.

(και εδώ ένα HUB θα βοηθούσε εάν το Emuelec το έχεις σε HDD όπως εγώ😎😁)

1694643544904_1.jpg

1694643544902_2.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, ath156 said:

Καλησπέρα Μανώλη...κοίτα που βραδυάτικα με βάζεις να παίζω Emuelec😁

Λοιπόν δοκίμασε το εξής:

1. Βάλε ένα πληκτρολόγιο (κάνε και ριμπούτ εάν χρειασθεί για να το καταλάβει) και πάτα το ΤΑΒ.

2. Θα σου βγει το Μενού της εικόνας 1 και επιλέγοντας "Input (general)" θα βγει το μενού της 2ης εικόνας.

3. Προχωράς κάτω και ρυθμίζεις όπως νομίσεις (στο τέλος Escape ή Reurn to Game).

Ελπίζω να σε βοηθήσει....καλό παίξιμο ΜΑΜΕ.

(και εδώ ένα HUB θα βοηθούσε εάν το Emuelec το έχεις σε HDD όπως εγώ😎😁)

1694643544904_1.jpg

1694643544902_2.jpg

Καλημέρα.

Συγγνώμη που σε έβαλα βραδυατικα σε μπελάδες!!!

🤣🤣🤣

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες σου .

Η αλήθεια είναι ότι συνδεσα πληκτρολόγιο χθες το βράδυ αργά ...αλλά νυσταζα τόσο πολύ που δεν σκέφτηκα το tab καθόλου..

Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2023 at 3:01 ΜΜ, gatos814 said:

Αντε...να ''αφησω'' και εγω κατι προς πληροφορηση ολων!

 

UGOOS-AM8-1024x568.jpg.webp

 

https://androidtvbox.eu/ugoos-am8-is-an-upcoming-8k-s928x-j-tv-box-with-dolby-vision-and-dolby-audio/

Το έχω σταμπαρει και εγώ Αλλά δεν ξέρω πως να το πάρω,υπάρχει μόνο από Κίνα με ότι αυτό συνεπάγεται,φόροι, τελωνείο και λοιπά η τιμή θα πάει στα ύψη 

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανενας αν απο geekbuying αν σταλει απο κινα περναει απο τελωνειο? επισης κανενα καλο boxaki οσο το δυνατο πιο φτηνο για kodi? επειδη ειναι για ηλικιωμενους

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, billyme said:

ξερει κανενας αν απο geekbuying αν σταλει απο κινα περναει απο τελωνειο? επισης κανενα καλο boxaki οσο το δυνατο πιο φτηνο για kodi? επειδη ειναι για ηλικιωμενους

Από όσο έχω καταλάβει με priority line και μέχρι 150 ευρώ δεν πληρώνεις κάτι,αλλά δεν ξέρω πόσο δεδομένο είναι στη πράξη 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Drandreas78 said:

Το έχω σταμπαρει και εγώ Αλλά δεν ξέρω πως να το πάρω,υπάρχει μόνο από Κίνα με ότι αυτό συνεπάγεται,φόροι, τελωνείο και λοιπά η τιμή θα πάει στα ύψη 

Νομιζω δεν χανεις κατι να ρωτησεις στην επισημη ugoos τι ακριβως ''παιζει'' με την ... ''φιλοσοφια'' της μεταφορας που χρησιμοποιουν ...
Μεταφορικη...τελωνειο κτλ...
https://ugoos.store/products/ugoos-am8
Αν παντως δεν παρεις σαφεις απαντησεις νομιζω οτι η αναμονη λογικα θα το φερει και στα αλλα 2 πιο γνωστα κινεζομαγαζα με πιο ''σιγουρους'' τροπους μεταφορας!
Τωρα το priority στο Geekbuying ειναι ερωτηματικο σε αυτα τα χρηματα σε αντιθεση με το  Banggood που σιγουρα εχει δειξει οτι ειναι σε καλυτερη μοιρα σε αυτα τα χρηματα και ... πανω!

 

3 ώρες πριν, billyme said:

ξερει κανενας αν απο geekbuying αν σταλει απο κινα περναει απο τελωνειο? επισης κανενα καλο boxaki οσο το δυνατο πιο φτηνο για kodi? επειδη ειναι για ηλικιωμενους

Εδω υπαρχει μια τιμια λυση (ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΥΡΩΠΗ) για αυτο που θελεις ...και οχι μονο!
Ακομα και χωρις αλλαγη λογισμικου σε custom!

A95X-F3-Air

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, gatos814 said:

Νομιζω δεν χανεις κατι να ρωτησεις στην επισημη ugoos τι ακριβως ''παιζει'' με την ... ''φιλοσοφια'' της μεταφορας που χρησιμοποιουν ...
Μεταφορικη...τελωνειο κτλ...
https://ugoos.store/products/ugoos-am8
Αν παντως δεν παρεις σαφεις απαντησεις νομιζω οτι η αναμονη λογικα θα το φερει και στα αλλα 2 πιο γνωστα κινεζομαγαζα με πιο ''σιγουρους'' τροπους μεταφορας!
Τωρα το priority στο Geekbuying ειναι ερωτηματικο σε αυτα τα χρηματα σε αντιθεση με το  Banggood που σιγουρα εχει δειξει οτι ειναι σε καλυτερη μοιρα σε αυτα τα χρηματα και ... πανω!

 

Εδω υπαρχει μια τιμια λυση (ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΥΡΩΠΗ) για αυτο που θελεις ...και οχι μονο!
Ακομα και χωρις αλλαγη λογισμικου σε custom!

A95X-F3-Air

Δυστυχως ειμαι απο Κυπρο και δεν το στελνουν το συγκεκριμενο

αυτο εδω τι λεει για κοντι με ενα ελαφρυ build?
https://www.banggood.com/2+16G-H96Max-M1-Smart-TV-Box-Android-13-Rockchip-3528-Quad-4K-8K-Video-Dual-WIFI6-Set-Top-Box-H_265-Bluetooth-4_0-Player-p-1993760.html?cur_warehouse=CN&ID=47184&rmmds=CategoryElectronicsPri

Edited by billyme
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, billyme said:

Δυστυχως ειμαι απο Κυπρο και δεν το στελνουν το συγκεκριμενο

αυτο εδω τι λεει για κοντι με ενα ελαφρυ build?
https://www.banggood.com/2+16G-H96Max-M1-Smart-TV-Box-Android-13-Rockchip-3528-Quad-4K-8K-Video-Dual-WIFI6-Set-Top-Box-H_265-Bluetooth-4_0-Player-p-1993760.html?cur_warehouse=CN&ID=47184&rmmds=CategoryElectronicsPri

ΜΑΚΡΙΑ!

''Χτυπα'' καλυτερα ενα τετοιο και δεν θα εχεις κανενα προβλημα για την δουλεια που το θελεις!

https://www.geekbuying.com/item/X96-X4-Android-11-Amlogic-S905X4-8K-HDR-4GB-32GB-TV-BOX-478349.html

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα. Υπάρχει κάποια εφαρμογή σαν το youtube χωρίς να με τρελαίνει στης διαφημίσεις? Η κάποιο κόλπο στο youtube ώστε να μην μου πετάει διαφημίσεις κάθε 5 λεπτά. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kostas123464 said:

Καλησπερα. Υπάρχει κάποια εφαρμογή σαν το youtube χωρίς να με τρελαίνει στης διαφημίσεις? Η κάποιο κόλπο στο youtube ώστε να μην μου πετάει διαφημίσεις κάθε 5 λεπτά. Ευχαριστώ 

SmartYoutube Link SmartYoutube

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...