Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 ώρες πριν, tsigalkos said:

TOX3 Plus slim BOX tv 114.15 αυτό είναι το firmware;

Διιαβάζω πιο πάνω που κάποιος αγόρασε το ΤΟΧ3 τον συμβουλέψατε να μην το πειράξει γιατί έχει λογισμικό Ugoos. Μήπως κατάλαβα κάτι άλλο;

Ναι αυτό είναι, αλλά εσύ θέλεις custom λογισμικό για να το γυρίσεις σε ATV όπως είπες.

IMG_20240518_055148.jpg

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

https://imgur.com/a/ZQYDnC5 αυτά τι διαφορά έχουν; είδα στο yt κάποιος πέρασε το slim BOX tv, για αυτό ρωτάω

σόρρυ για τις ερωτήσεις, προσπαθώ να μπω στο νόημα

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, tsigalkos said:

https://imgur.com/a/ZQYDnC5 αυτά τι διαφορά έχουν; είδα στο yt κάποιος πέρασε το slim BOX tv, για αυτό ρωτάω

σόρρυ για τις ερωτήσεις, προσπαθώ να μπω στο νόημα

Όπως θα δεις στην υπογραφή μου έχω το ΤΟΧ3. Εάν όμως έχεις ως προυπόθεση Cosmote TV και ΕΟΝ, για να μην παιδεύεσαι πας σε κάποιο πιστοποιημένο (ΙΜΗΟ). Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν αυτά οπότε πήγα στο ΤΟΧ3.

Πέρα από αυτό που σου προτάθηκε υπάρχει και το Mibox s 2nd generation, σε τιμή χώμα στο eshop.gr (47,70 euro) με μοναδικό μεγάλο μειονέκτημα την έλειψη θύρας lan εάν θέλεις να βάλεις καλώδιο ethernet. Πάντως για όλα αυτά που ζητάς δεν είναι απαραίτητα τα 4GB.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

γενικά το box της cosmote ζορίζεται αρκετά με το kodi τελευταία, παρά τον καθαρισμό μνήμης.

Θα ήθελα ενα box λίγο να πειραματιστώ, να περάσω καμιά άλλη εφαρμογή, να κάνω καμιά δοκιμή με διάφορα kodi builds.

Οπότε καταλήγω στο TOX3, αρχικά με το μανίσιο firmware (απ' ότι κατάλαβα είναι αξιόλογο) και στο μέλλον ανάλογα με τις ανάγκες βλέπουμε. Αν κάνω κάποιο λάθος. όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Κι ας βλέπω cosmote από το άλλο box, έτσι κι αλλιώς μόνο καμιά μπάλα να δω

Edited by tsigalkos
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tsigalkos said:

γενικά το box της cosmote ζορίζεται αρκετά με το kodi τελευταία, παρά τον καθαρισμό μνήμης.

Θα ήθελα ενα box λίγο να πειραματιστώ, να περάσω καμιά άλλη εφαρμογή, να κάνω καμιά δοκιμή με διάφορα kodi builds.

Οπότε καταλήγω στο TOX3, αρχικά με το μανίσιο firmware (απ' ότι κατάλαβα είναι αξιόλογο) και στο μέλλον ανάλογα με τις ανάγκες βλέπουμε. Αν κάνω κάποιο λάθος. όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Κι ας βλέπω cosmote από το άλλο box, έτσι κι αλλιώς μόνο καμιά μπάλα να δω

Το TOX3 έρχεται με AOSP και όχι με ATV version....όμως πράγματι υπάρχουν πολλοί τρόποι να πάρεις εκεί και ATV. Κάθε λύση έχει τα υπέρ και τα κατά. Προσωπικά κράτησα την AOSP και έτσι κάνω σε όλα τα κουτιά μου. Εσύ έχεις ήδη το κουτί της Cosmote? Καλά κατάλαβα?

Τέλος πάντων εάν πάρεις τελικά και το ΤΟΧ3 έχω βρει τρόπο να κάνω το τέλειο backup και σε S905X4😎 Με μία κίνηση όλα backup και με μία κίνηση όλα restore !! Δυστυχώς επειδή έχω κάποια θεματάκια τελευταία έχω κάνει μόνο το backup και όχι το restore....δεν έχω και τον χρόνο για αυτά...ελπίζω/υποθέτω/πιστεύω ότι θα είναι ΟΚ και αυτό....εάν λοιπόν έχεις όρεξη για πειραματισμούς με διάφορες versions μάλλον θα σου φανεί πολύ βολικό εφόσον θα μπορείς με 1 κίνηση να ξαναγυρίσεις σε προηγούμενη έκδοση και όπως την είχες στήσει με όλες τις εφαρμογές και δεδομένα😉

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tsigalkos said:

γενικά το box της cosmote ζορίζεται αρκετά με το kodi τελευταία, παρά τον καθαρισμό μνήμης.

Θα ήθελα ενα box λίγο να πειραματιστώ, να περάσω καμιά άλλη εφαρμογή, να κάνω καμιά δοκιμή με διάφορα kodi builds.

Οπότε καταλήγω στο TOX3, αρχικά με το μανίσιο firmware (απ' ότι κατάλαβα είναι αξιόλογο) και στο μέλλον ανάλογα με τις ανάγκες βλέπουμε. Αν κάνω κάποιο λάθος. όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Κι ας βλέπω cosmote από το άλλο box, έτσι κι αλλιώς μόνο καμιά μπάλα να δω

Το σημαντικο ειναι οτι κατεληξες σε μποξακι ... και μαλιστα στο ΤΟΧ3 ...!
Ολα τα αλλα θα τα δεις/βρεις στην συνεχεια και μονος σου !
Μια μικρη συμβουλη ομως ...
Καλο ειναι να αγορασεις και ενα air mouse για καλυτερη εμπειρια χρησης μιας και το μαμα κοντρολ ειναι με υπερυθρες και δεν ειναι καθολου ... βολικο !
Υπαρχει βεβαια και η λυση ενος ασυρματου ποντικιου αλλα οταν καθεσαι ξαπλωμενος στον καναπε δεν βολευει εξισου ... καθολου ! 

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ath156 said:

Το TOX3 έρχεται με AOSP και όχι με ATV version....όμως πράγματι υπάρχουν πολλοί τρόποι να πάρεις εκεί και ATV. Κάθε λύση έχει τα υπέρ και τα κατά. Προσωπικά κράτησα την AOSP και έτσι κάνω σε όλα τα κουτιά μου. Εσύ έχεις ήδη το κουτί της Cosmote? Καλά κατάλαβα?

Τέλος πάντων εάν πάρεις τελικά και το ΤΟΧ3 έχω βρει τρόπο να κάνω το τέλειο backup και σε S905X4😎 Με μία κίνηση όλα backup και με μία κίνηση όλα restore !! Δυστυχώς επειδή έχω κάποια θεματάκια τελευταία έχω κάνει μόνο το backup και όχι το restore....δεν έχω και τον χρόνο για αυτά...ελπίζω/υποθέτω/πιστεύω ότι θα είναι ΟΚ και αυτό....εάν λοιπόν έχεις όρεξη για πειραματισμούς με διάφορες versions μάλλον θα σου φανεί πολύ βολικό εφόσον θα μπορείς με 1 κίνηση να ξαναγυρίσεις σε προηγούμενη έκδοση και όπως την είχες στήσει με όλες τις εφαρμογές και δεδομένα😉

Ναι έχω το κουτί της cosmote.
Αυτό με το άμεσο back up/restore θα ήταν το ιδανικό. Θα δοκιμάσω αν είναι με AOSP, μπορεί να με βολέψει στην τελική
Το slimboxtv είναι κι αυτό AOSP?

 

30 minutes ago, gatos814 said:

Το σημαντικο ειναι οτι κατεληξες σε μποξακι ... και μαλιστα στο ΤΟΧ3 ...!
Ολα τα αλλα θα τα δεις/βρεις στην συνεχεια και μονος σου !
Μια μικρη συμβουλη ομως ...
Καλο ειναι να αγορασεις και ενα air mouse για καλυτερη εμπειρια χρησης μιας και το μαμα κοντρολ ειναι με υπερυθρες και δεν ειναι καθολου ... βολικο !
Υπαρχει βεβαια και η λυση ενος ασυρματου ποντικιου αλλα οταν καθεσαι ξαπλωμενος στον καναπε δεν βολευει εξισου ... καθολου ! 

Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν... Παρήγγειλα το πρωί το G30S 
https://ichip.gr/android-tv-box/4908-android-tv-box-tox3-432gb-amlogic-s905x4-android-11-Tox3.html

Απο εδώ θα παταγγείλω και γω. Απο Κίνα είναι πιο ακριβό

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, tsigalkos said:

Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν... Παρήγγειλα το πρωί το G30S 
https://ichip.gr/android-tv-box/4908-android-tv-box-tox3-432gb-amlogic-s905x4-android-11-Tox3.html

Απο εδώ θα παταγγείλω και γω. Απο Κίνα είναι πιο ακριβό

Ωραιος!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, tsigalkos said:

Απο εδώ θα παταγγείλω και γω. Απο Κίνα είναι πιο ακριβό

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-05-18 165716.png

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θέλω να ρωτήσω αν στο TV box Nokia 8010 μπορώ να περάσω οποία εφαρμογή θελω εγώ δηλαδή αρχείο APK η να κατεβασω άλλο store

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα το TOX3. αρχικά πέρασα ένα ελληνικό build στο KODI για να κάνω τις πρώτες δοκιμές.

Το χειριστήριο με δυσκόλεψε πολύ στην πλοήγηση, οπότε έβαλα ένα ασύρματο ποντίκι μέχρι να ρθει το airmouse. Σαν να με βολεύει η  AOSP, οπότε βλέπω να μην πηγαίνω σε ATV.

Με ανοιχτό ένα VPN και στο KODI να παίζει 4Κ ταινία πιάνει θερμοκρασίες 75-80°C. Να δοκιμάσω να ένα ανεμιστηράκι απο κάτω; Είναι αρκετά υψηλές.

Επίσης η RAM έφτανε γύρω στα 2.6Gb. Καμιά καλή για καθαρισμό μνήμες έχετε να προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tsigalkos said:

Ήρθε σήμερα το TOX3. αρχικά πέρασα ένα ελληνικό build στο KODI για να κάνω τις πρώτες δοκιμές.

Το χειριστήριο με δυσκόλεψε πολύ στην πλοήγηση, οπότε έβαλα ένα ασύρματο ποντίκι μέχρι να ρθει το airmouse. Σαν να με βολεύει η  AOSP, οπότε βλέπω να μην πηγαίνω σε ATV.

Με ανοιχτό ένα VPN και στο KODI να παίζει 4Κ ταινία πιάνει θερμοκρασίες 75-80°C. Να δοκιμάσω να ένα ανεμιστηράκι απο κάτω; Είναι αρκετά υψηλές.

Επίσης η RAM έφτανε γύρω στα 2.6Gb. Καμιά καλή για καθαρισμό μνήμες έχετε να προτείνετε;

 

1713251434830.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, nantofs said:

Καλησπέρα παιδιά θέλω να ρωτήσω αν στο TV box Nokia 8010 μπορώ να περάσω οποία εφαρμογή θελω εγώ δηλαδή αρχείο APK η να κατεβασω άλλο store

Και βεβαια μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, tsigalkos said:

ωραίο σύστημα έχεις φτιάξει. έχεις βάλει και βάση;

Καλημέρα. Τι εννοείς και βάση? Εννοείς εάν κάθεται απευθείας επάνω στον ανεμιστήρα? Ναι κάθεται επάνω απευθείας χωρίς πρόβλημα, παρόλο που εκεί είχα προηγουμένως το X96 max Plus (που τα έπαιξε) και όντας λίγο μεγαλύτερο του είχα βάλει και πλαστικά/ελαστικά όπου πατούσε. Εάν κάνεις κλικ επάνω στην φωτο φαίνεται η λεπτομέρεια.

Θέλει λίγο φαντασία και μπορείς να αξιοποιήσεις πολλά (κάνοντας και ανακύκλωση ταυτόχρονα😎)😉

π.χ. στην φωτογραφία

- Το TOX3 και το X88 King ψύχονται από διαφανείς ανεμιστήρες προερχόμενους από Tower PCs (ευγενική χορηγία φίλου του νήματος προς εμένα. Τον ευχαριστώ και πάλι).

- Οι ανεμιστήρες έχουν και γαλάζια λεντς. Στο X88 King άφησα μόνο το 1 από τα 4, ενώ στο TOX3 και τα 4. Τα leds ΔΕΝ είναι μόνο για αισθητικούς λόγους, αλλά και για πρακτικούς. Οι ανεμιστήρες δουλεύοντας στα 5V αντί για 12V είναι εξαιρετικά αθόρυβοι. Άρα δεν καταλαβαίνεις καν εάν δουλεύουν !!! Οπότε όταν ανάβουν τα λεντς voila😉

- Στο TOX3 οι USB θύρες έχουν ρεύμα και όταν το κλείνεις. Άρα είτε θα συνδέσεις τον ανεμιστήρα στην θύρα USB της τηλεόρασης (ανοίγει/κλείνει με αυτήν😉) είτε βάζεις διακόπτη πριν το τροφοδοτικό, είτε USB Hub με διακόπτες κλπ

- Σαν ποδαράκια στους ανεμιστήρες, βίδωσα καπάκια από αντικουνουπικά (η ανακύκλωση που λέγαμε😁)

- Οι ανεμιστήρες έχουν ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις με το X88 King λες και ήταν παραγγελία !! Για το X96 max Plus + TOX3 εκεί που πατούσαν έβαλα και άλλα υλικά από ανακύκλωση😁(δεν λέω από που γιατί θα πέσει γέλιο)

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,  αυτό που σκέφτηκα για να μην έχω στον μυαλό μου άνοιξε κλείσε ανεμιστήρες, με δύο smart plugs/μετρητές κατανάλωσης να φτιάξω έναν αυτοματισμό στο Home Assistant όταν ανοίγει το TOX3 να ανοίγει και ο ανεμιστήρας. Θα βρω έναν usb ανεμιστήρα 120mm 5v, θα τον κουμπώσω σε έναν φορτιστή κινητού και έτοιμος ο αυτοματισμός, για μην έχω και ελεύθερη την usb του κουτιού.

Usb Hub μπορώ να βάλω όποιο βρω ή θέλει κάποιο που να είναι συμβατό;

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, tsigalkos said:

καλημέρα,  αυτό που σκέφτηκα για να μην έχω στον μυαλό μου άνοιξε κλείσε ανεμιστήρες, με δύο smart plugs/μετρητές κατανάλωσης να φτιάξω έναν αυτοματισμό στο Home Assistant όταν ανοίγει το TOX3 να ανοίγει και ο ανεμιστήρας. Θα βρω έναν usb ανεμιστήρα 120mm 5v, θα τον κουμπώσω σε έναν φορτιστή κινητού και έτοιμος ο αυτοματισμός, για μην έχω και ελεύθερη την usb του κουτιού.

Usb Hub μπορώ να βάλω όποιο βρω ή θέλει κάποιο που να είναι συμβατό;

USB Hub όποιο θέλεις, αρκεί να έχει διακόπτες στις θύρες. Ακόμα και το φθηνιάρικο κινέζικο που έχω μια χαρά είναι. Ίσως καλύτερα να έπαιρνες κάτι σε USB 3.0 και όχι USB 2.0 που έχω εγώ εκεί.

Βάζω και μια κοντινή φωτο από πάνω (τράβηξα επίτηδες το ΤΟΧ3 για να φαίνεται πως ήταν με το Χ96 - κανονικά δεν φαίνονται αυτά όταν το έχω τραβηγμένο προς το μέρος μου). Επίσης φαίνεται πόσο πιο απλά και άψογα στηρίζεται στον ανεμιστήρα το X88 King (ούτε παραγγελία να το είχα κάνει).

Τέλος κάνε όποια λύση σε βολεύει. Προσωπικά η καλύτερη πατέντα που έκανα ήταν στο H96 max X3 που του έβαλα εσωτερικά έναν αισθητήρα στην ψύκτρα και αρχίζει όταν φθάσει σε μία θερμοκρασία και σταματάει όταν την κατεβάσει σε προκαθορισμένο σημείο😎 Δουλεύει άψογα επί χρόνια.....εάν βρω το λινκ που το είχα ανεβάσει εδώ παλαιότερα θα το βάλω...όμως πρέπει να το ανοίξεις κλπ....ίσως όχι και η καλύτερη επιλογή για ολοκαίνουργιο κουτί😉

TOX3_and_X88_King_fan.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Emuelec στο TOX3

Είναι πολύ πρακτικό ότι ο ίδιος σκληρός δίσκος των 320GB που έχω κάνει εγκατάσταση το Emuelec λειτουργεί σε ΟΛΑ τα TVbox μου. Το μόνο που χρειάζεται κάθε φορά είναι να χρησιμοποιηθεί το κατάλληλο "dtb" αρχείο.😎

Στο ΤΟΧ3 μάλιστα δουλεύει άψογα και άμεσα και το wifi του (2.4GHz  & 5 GHz). Αυτό είναι πολύ χρήσιμο εκτός των άλλων εάν κάποιος θέλει να ενεργοποιήσει και την μπροστινή οθονίτσα κάθε κουτιού. Παρόλο που δίνει μία "ταπεινή" ένδειξη "CE4" είναι πολύ χρήσιμο για να καταλαβαίνει κάποιος εάν είναι ενεργό και με το Emuelec😉  Σχετικές οδηγίες ενεργοποίησης της οθόνης έχω δώσει εδώ και πάρα πολύ καιρό στο 4pda......χρειάζονται αρκετά βηματάκια, παρόλο που στην ουσία αντιγράφεις ένα μόνο αρχείο...βέβαια την 1η φορά πρέπει να εκτελέσεις και κάποιες εντολές γραμμής (αλλά μόνο 1 φορά).

UPDATE : Τελικά υπάρχει λύση για να φαίνεται η σωστή ώρα μετά την αρχική ένδειξη "CE4"😎😎

 

TOX3_Emuelec_Time_in_front_Screen.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, να κάνω μια ερώτηση αν και φοβάμαι ότι ξέρω την απάντηση...
έχω και το παρακάτω Vodafone box αλλά όχι πάροχο την Vodafone πια.
υπάρχει τρόπος να αξιοποιηθεί κάπως?  rom ή corelec/emuelec???

(πριν έπαιζε τουλάχιστον τα digea  κανάλια σαν αποκωδικοποιητής, μετά από update όμως συνδέεται στο δίκτυο, αλλά βγάζει σφάλμα SA005)

vodaTV.jpg

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xnikos said:

καλησπέρα παιδιά, να κάνω μια ερώτηση αν και φοβάμαι ότι ξέρω την απάντηση...
έχω και το παρακάτω Vodafone box αλλά όχι πάροχο την Vodafone πια.
υπάρχει τρόπος να αξιοποιηθεί κάπως?  rom ή corelec/emuelec???

(πριν έπαιζε τουλάχιστον τα digea  κανάλια σαν αποκωδικοποιητής, μετά από update όμως συνδέεται στο δίκτυο, αλλά βγάζει σφάλμα SA005)

vodaTV.jpg

Το μποξακι αυτο ... βαση της ταμπελιτσας του ειναι ενα 4πυρινο (?) μοντελο με 2/16 με βαση το Android  και το ονομα του ειναι το εξης :
Sagemcom DTIW387

Αλλου παντως το βλεπω και σαν 2πυρινο....!
Δυστυχως ομως δεν υπαρχει καποιος γνωστος τροπος για ... ''γαργαλημα'' !

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, xnikos said:

καλησπέρα παιδιά, να κάνω μια ερώτηση αν και φοβάμαι ότι ξέρω την απάντηση...
έχω και το παρακάτω Vodafone box αλλά όχι πάροχο την Vodafone πια.
υπάρχει τρόπος να αξιοποιηθεί κάπως?  rom ή corelec/emuelec???

(πριν έπαιζε τουλάχιστον τα digea  κανάλια σαν αποκωδικοποιητής, μετά από update όμως συνδέεται στο δίκτυο, αλλά βγάζει σφάλμα SA005)

vodaTV.jpg

Καλημέρα. Μήπως να δοκίμαζες με ένα private message στον φίλο εδώ? Link

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται, το AliExpress την δεδομένη χρονική στιγμή τρέχει κάποιες ειδικές προωθητικές προσφορές. Πιστεύω αξίζει τον κόπο.

IMG_20240606_155841.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...