Jump to content

Κατευθυντικές κεραίες και νομοθεσία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, εγώ πάντως έπιασα τα 980 kb/s (~8 MBp/s) με 22 MBps μηχανάκι, στα 21.7 χιλιόμετρα (Ωραιόκαστρο Θεσ/νίκης - Χορτιάτης Πάρκο κεραιών). Στάθμη λήψης -64 dBm με δικές μου κεραίες :cool: :)

Τα ping ήταν <10 mS.

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

21,7 km?Καλα τι κεραία έβαλες?:lol: Βασικά αναφερόμαστε στο γεγονός ότι μερικές φορές το πρώτο ping είναι μεγαλύτερο από τα άλλα κατι το οποίο μπορεί να είναι πρόβλημα όταν θες να παίξεις ένα game στο Internet από inet που είναι share ασύρματα..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από τον murdof

Και το εξηγώ. Το 11Mbit αναφέρεται σε τιμή half-duplex το οποίο σημαίνει ότι παίζουμε στο μισό δηλαδή 5.5 Mbit και αν βγάλουμε και τα overheads είμαστε στα 4.4Mbit.

 

To 802.11b (όπως και τα a και g) δεν είναι half-duplex αλλά παίζουν με time slot.

 

Η πραγματική ταχύτητα που πιάνεις μπορεί να φτάσει μέχρι τα 6mbit ενώ συνήθως είναι (για πολύ κοντινές αποστάσεις) γύρω στα 5mbit.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sigmacom

 

Όσο για τις κεραίες, εδώ

 

 

Αγαπητέ, μια που έβγαλες στον αέρα το Link με τις κεραίες που πουλάς, να πω ότι :

 

α) Είναι παράνομο να εκπέμπεις με παραπάνω από 20db, και είναι και αντιιδεολογικό στα WLANs καθότι γεμίζεις θόρυβο την συχνότητα (παρότι τα πιάτα σου είναι αρκετά κατευθηντικά)

 

β) Είναι τα πιο ακριβά πιάτα που έχω δει, είδα ότι έχεις απλά και επάργυρα, αλλά οι τιμές σου είναι για επίχρυσα.... Κανονικά θα έπρεπε να έχουν γύρω στα 80-100 ευρώ

 

γ) Δεν υπάρχει 0-360 μοίρες πόλωση..... Η πόλωση είναι είτε οριζόντια/κάθετη είτε κυκλική. Υπάρχει και η δυνατότητα για εκπομπή σε 45 μοίρες το οποίο όμως δεν είναι απόλυτο (δεν χρησιμοποιήτε ποτέ)

 

δ) Το αρχειάκη που έχεις για να υπολογίζει τα db με τις αποστάσεις είναι στην κυριολεξία για τα μπάζα......

 

ε) Τα ΑΡ που διαφημίζεις είναι εξωφρενικά ακριβά για τις δυνατότητες τους (80db@11mbit) ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Papashark

 

Αγαπητέ, μια που έβγαλες στον αέρα το Link με τις κεραίες που πουλάς, να πω ότι :

 

α) Είναι παράνομο να εκπέμπεις με παραπάνω από 20db, και είναι και αντιιδεολογικό στα WLANs καθότι γεμίζεις θόρυβο την συχνότητα (παρότι τα πιάτα σου είναι αρκετά κατευθηντικά)

 

β) Είναι τα πιο ακριβά πιάτα που έχω δει, είδα ότι έχεις απλά και επάργυρα, αλλά οι τιμές σου είναι για επίχρυσα.... Κανονικά θα έπρεπε να έχουν γύρω στα 80-100 ευρώ

 

γ) Δεν υπάρχει 0-360 μοίρες πόλωση..... Η πόλωση είναι είτε οριζόντια/κάθετη είτε κυκλική. Υπάρχει και η δυνατότητα για εκπομπή σε 45 μοίρες το οποίο όμως δεν είναι απόλυτο (δεν χρησιμοποιήτε ποτέ)

 

δ) Το αρχειάκη που έχεις για να υπολογίζει τα db με τις αποστάσεις είναι στην κυριολεξία για τα μπάζα......

 

ε) Τα ΑΡ που διαφημίζεις είναι εξωφρενικά ακριβά για τις δυνατότητες τους (80db@11mbit) ....

 

 

Αγαπητέ φίλε,

 

α) και τα όπλα πωλούνται, η χρήση ή η κατοχή τους όμως είναι παράνομη.

Οπότε: Μην αγοράσεις... :happy:

 

β) Τόσο τα κοστολογώ. Είναι για βουνά με αντίξοες συνθήκες, κι όχι για οικιακή χρήση. Κάθε μια "κουρντίζεται" ξεχωριστά με τα κατάλληλα όργανα. Επίσης, δίνω σε όποιον ζητήσει και τα πλήρη μηχανολογικά σχέδια για να την κάνει μόνος του. Αυτό αναφέρεται στην σελίδα, αλλά εσύ δεν το ανέφερες...

Οπότε: Μην αγοράσεις... :happy:

 

γ) Το δίπολο περιστρέφεται σε όποια πόλωση θές, από οριζόντια/κάθετη/10 μοίρες, 20 μοίρες... Όπου εσύ θες. Εξ' ού και το 0...360 μοίρες. Επειδή εσύ δεν το κατάλαβες, ε:

Μην αγοράσεις... :happy:

 

Παρεμπιπτόντως, οι 45 μοίρες για να αποφύγεις (και καλά) παρεμβολές είναι από τις μεγαλύτερες βλακείες που έχει σκαρφιστεί κανείς, γιατί: Αν κάποιος εκπέμπει με οριζόντια πόλωση και εσύ πας να τον πιάσεις με κάθετη, θα τον "πάρεις" με 30 dB κάτω απ' ότι αν ήσουν στην ίδια πόλωση (οριζόντια). Αν γυρίσεις σε διαγώνια πόλωση (45 μοίρες) η πτώση είναι μόνο 6 dB... (οπότε θα "την τρώς" και από αυτούς με κάθετη και από αυτούς με οριζόντια πόλωση :D ).

 

δ) Το αρχειάκι είναι τζάμπα, οπότε:

Μην το κατεβάσεις :happy:

Αν έχεις κάποια παρατήρηση/διόρθωση, είμαι στη διάθεσή σου.

 

ε) Εεεε... :rolleyes: θέλει -80 dBm για 44 MBps κι όχι για 11 που λές... Τα AP εφ' όσον είναι πανάκριβα: Μην τα αγοράσεις. :happy:

Παίξε με τα οικιακά APs. Τα δικά μου είναι για να παίζουν μέσα σε πάρκα κεραιών ανεπηρέαστα...

 

Εν ολίγοις, αν δεν το κατάλαβες, δεν απευθύνομαι σε ερασιτέχνες ή χομπίστες.

Εσύ γιατί είσαι τόσο αρνητικός ΔΗΜΟΣΙΑ? Μπορείς επίσης ΔΗΜΟΣΙΑ να μου το εξηγήσεις?...

 

EDIT: Για να μη θεωρηθεί ότι κάνω εμπορική προώθηση των κεραιών (aka διαφημίζομαι έμμεσα μέσω του myphone.gr), επαναλαμβάνω ότι τα σχέδια της κεραίας είναι διαθέσιμα σε όποιον τα ζητήσει, ΔΩΡΕΑΝ.

Αν κάποιος mod θεωρήσει ότι πρόκειται περί διαφήμισης, σαφώς μπορεί να σβήσει τα σχετικά posts. :)

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Papashark

α) Είναι παράνομο να εκπέμπεις με παραπάνω από 20db, και είναι και αντιιδεολογικό στα WLANs καθότι γεμίζεις θόρυβο την συχνότητα (παρότι τα πιάτα σου είναι αρκετά κατευθηντικά)

 

Χμμμ... αν ρίξεις ισόποσα την ισχύ εκπομπής (για να είσαι στα 20dBm όριο), τότε παραμένεις νόμιμος. Μα τότε τι θα κερδίσεις; Ναι μεν ο πομπός μαζί με την πιο κατευθυντική κεραία εκπομπής να ισοφαρίζουν, αλλά αν έχεις την ίδια κεραία στο δέκτη, ο δέκτης ωφελείται από την κατευθυντική κεραία λήψης (η κεραία του ενισχύει παραπάνω το σήμα συν εξουδετερώνει περισσότερο παρεμβολές από σημεία εκτός της κατεύθυνσης εκπομπής).

 

Ως γνωστόν η ισχύ του λαμβανομένου σήματος Pr συνδέεται με την ισχύ εκπομπής Pt, το κέρδος της κεραίας του πομπού Gt, της κεραίας του δέκτη Gr και τις απώλειες L ελευθέρου χώρου με

 

Pr=Pt+Gt+Gr-L (τα νούμερα σε dB)

 

Αν κρατάς Pt+Gt=20dBm για να είσαι νόμιμος και G=Gt=Gr (ίδιες κεραίες στα δυο άκρα), το Pr αυξάνει αν μεγαλώνεις το G και μικραίνεις το Pt, non? Δεν θέλει κόπο (ισχύ), θέλει τρόπο (κεραίες). :happy:

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Papashark

α) Είναι παράνομο να εκπέμπεις με παραπάνω από 20db, και είναι και αντιιδεολογικό στα WLANs καθότι γεμίζεις θόρυβο την συχνότητα (παρότι τα πιάτα σου είναι αρκετά κατευθηντικά)

 

Πως μπορείς σε μια τόσο κατευθυντική εκπομπή να γεμίζεις με θόρυβο τη συχνότητα;

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sigmacom

 

Για να μη θεωρηθεί ότι κάνω εμπορική προώθηση των κεραιών (aka διαφημίζομαι έμμεσα μέσω του myphone.gr), επαναλαμβάνω ότι τα σχέδια της κεραίας είναι διαθέσιμα σε όποιον τα ζητήσει, ΔΩΡΕΑΝ.

Αν κάποιος mod θεωρήσει ότι πρόκειται περί διαφήμισης, σαφώς μπορεί να σβήσει τα σχετικά posts. :)

 

 

Apo th stigmi pou ta sxedia diati8entai dorean, kata thn apoliti prosopiki mou apopsi den nomizo na einai kako pou anafereis to link, outos h allos, oi keraies kai ta APs ta opia dia8eteis, den einai gia erasitexnes h hobbistes, alla gia pio sovares efarmoges, kati to opio pistevo pos einai kalo na to gnorizoume kai na to exoume os simeio anaforas.

 

H zizitisi borei na sinexistei sta kanonika plaisia pou ths armozoun, arkei h ka8e pleyra na exei EPIXIRIMATA gia tis 8eseis ths, eyxaristo :)

Link to comment
Share on other sites

ε) Εεεε... θέλει -80 dBm για 44 MBps κι όχι για 11 που λές... Τα AP εφ' όσον είναι πανάκριβα: Μην τα αγοράσεις.

Παίξε με τα οικιακά APs. Τα δικά μου είναι για να παίζουν μέσα σε πάρκα κεραιών ανεπηρέαστα...

 

Καταρχήν τα 22 ή 44 mbps στο b,είναι έξω από τις προδιαγραφές του πρωτοκόλλου,οπότε μου φαίνεται ότι τα -80dBm πάνε για τα 11 και όχι για 44.Ακόμη εμείς εδώ στην Πάτρα, παίζουμε με το πιο απλό οικιακό AP που μπορείς να φανταστείς, μεσα σε μαγάλο πάρκο κεραιών χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε sigmacom,

 

α) Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι είναι ατυχές το παράδειγμα σου για τα όπλα, η αγορά της πλειοψηφίας των όπλων απαιτεί άδεια οπλοκατοχής, εξαιρούνται τα κυνηγετικά. Όταν διαφημίζεις όπλα είσαι υποχρεωμένος να αναφέρεις ότι απατείτε άδεια για την αγορά και την κατοχή τους. Έτσι και εσύ θα έπρεπε να αναφέρεις ότι το νόμιμο όριο εκπομπής EIRP είναι 20db. Δυστηχώς η τακτική που ακολουθούν διάφοροι "επαγγελματίες" στο χώρο των WiFi, που είναι παρόμοια με την δική σου, έχουν γεμίσει θόρυβο και τεράστιες αχρείαστες ποσότητες db σε Αθήνα Θεσσαλονίκη......

 

β) Δεν λες πουθενά ότι "κουρδίζεις" τις κεραίες, κοινώς ότι μέσα στην τιμή είναι και η τοποθέτηση. Εάν περιλαμβάνετε και η τοποθέτηση ναι η τιμή είναι λογική (δεν θα κρίνω εγώ βέβαια πόσο χρεώνεις τον κόπο σου και την τέχνη σου), όμως δεν το αναφέρεις πουθενά. Για τα βουνά με αντίξοες συνθήκες την πουλάς 50€ παραπάνω, το είδα. Σε σύγκριση με το τι κυκλοφορεί στην αγορά δεν θα έλεγα ότι είναι φυσιολογική η τιμή, για να είμαι πιο συγκεκριμένος, feeder χωρίς κάλυμα δεν έχω δει κανέναν να πουλάει, όλες είναι μέσα σε πλαστικό που στις φωτογραφίες δείχνει πολύ καλύτερο από το δικό σου, και κάνει γύρω στα 40€ όταν εσύ το κοστολογείς 190€. Το "datasheet" είναι το πλήρες μηχανολογικό σχέδιο ? Πρέπει να βελτιώσω την ορολογία μου προφανώς...... Για να φτιάξεις ένα freeder γραμμικής πόλωσης μόνος σου, το κόστος είναι κάτω από 10€ και κυκλοφωρούν σχέδια παντού στο ίντερνετ, κοίτα με τον όρο cantenna.....

 

γ) Μου λές ότι οι 45 μοίρες είναι βλακεία αλλά το 0-360 είναι ΟΚ ? Καλά με δουλεύεις ψιλό γαζί ? :wacko: καταρχάς το 0 με το 180 είναι το ίδιο, και αντίστοιχα από το 180 και πάνω είναι το ίδιο με το 0-180, με το επιχείρημα σου όμως, δήλωσες μόνος σου ότι η προσφερόμενες πολώσεις στην ουσία είναι 2, οριζόντια και κάθετη, ευχαριστώ για την επιβαιβέωση.

 

δ) Εάν βάλεις και ευαισθησία πομποδεκτών τότε θα είναι ανεκτό.

 

ε) Συγγνώμη λάθος, έχεις δίκιο στο συγκεκριμένο κομάτι, δεν το πρόσεξα ότι έχει 80@44 και 85@11 (τόσο έχουν και αυτά που εσύ αποτελείς οικιακά, αλλά δεν είναι της ξεφτίλας όπως τα dlink). Εάν έδινες και περισσότερα στοιχεία θα τα έκρινα, με αυτά που δίνεις όμως δεν είναι αρκετό, επαναλαμβάνω ότι έκανα λάθος στην πρότερη κρίση μου καθότι δεν πρόσεξα το @44, όμως χωρίς στοιχειά δεν μπορώ να πω πολλά.

 

στ) Αφού δημοσίευσες (δημοσιεύω > κάνω κάτι γνωστό στον δήμο-κοινωνία) τότε θα πρέπει να είσαι έτοιμος να δεχθείς δημόσια κριτική. Ακόμα θεωρώ λάθος επαγγελματικά κάποιος να χρησιμοποιεί WiFi για last mile για επαγγελματικούς λόγους, πόσο μάλλον όταν το last mile φτάνει τα 30 χιλιόμετρα όπως λες εσύ.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αρχιμήδη,

 

Στην θεωρία είσαι πάρα πολύ σωστός, και πράγματι αυτό που λες είναι το "μυστικό" της καλής ζεύξεις στο wifi.

 

Όμως στην αγορά δεν κυκλοφορούν συσκευές κάτω από 0db.....

 

Το οποίο σημαίνει ότι με μία κεραία σαν την 32db του sigmacom, άντε να χάσεις και 1-2db από καλώδια, οπότε θα εκπέμπεις 30 σύνολικά....

 

Στην αγορά, 0 db ποιάνουν μόνο τα μηχανήματα της cisco και ότι τρέχει με chipset PRISM 2 ή ανώτερο που είναι σε τιμές εφάμιλες της cisco, εκτός από ερασιτεχνικές εφαρμογές με καρτούλες PCMCIA με prism κάτω από Linux. Όλα τα άλλα κατεβαίνουν μέχρι τα 10db.....

 

Ακόμα εάν κάποιος φίλος σκεφτεί να κατεβάσει την εκπεμπόμενη ισχύ EIRP βάζοντας παραπάνω καλώδιο, να ξέρει ότι έτσι χάνει και στην λήψη, οπότε η κεραία με τα παραπάνω db είναι άχρηστη.....

 

Ελπίζω ο φίλος μας ο sigmacom να γνωρίζει πόσο είναι το πρόστιμο και οι κυρώσεις για εκπομπή πέραν της νόμιμης ισχύς.

 

 

 

Αγαπητέ Valerio,

 

Όταν εκπέμπεις καμιά 30αριά db σε μεγάλη απόσταση, μετά από μερικά χιλιόμετρα η δέσμη των 5-6 μοιρών που έχει ένα πιάτο 100εκ., γίνετε μερικές εκατοντάδες μέτρα, στα 30 χιλιόμετρα, μπορεί να έχει και 2 χιλιόμετρα πλάτος.... Άσε που σε ότι βρει στο δρόμο κάνει ανακλάσεις και θορυβεί πολύ λόγω των υψηλών db, μόνο εάν είναι ψηλά και βαράει από βουνό σε βουνό, σώζεται κάπως η κατάσταση, αλλά δεν παύει να είναι παράνομη.

 

Ο νομοθέτης που βασίστηκε στο ETSI για να καθορίσει τα 20db EIRP σαν μέγιστη ισχύ εκπομπής, κάτι ήξερε.....

 

Στην αμερική που ακουλουθούν τους FCC, έχουν παραπάνο db στα κατευθηντικά links, αλλά και πάλι τα 32db δεν τα φτάνουν....

 

 

Τέλος, επισυνάπτω ένα μικρό προγραματάκι που υπολογίζει τα db και τις αποστάσεις. Εάν βάλετε 32db κεραίες που λέει ο φίλος sigmacom, θες και άλλα -4,4db από την κάρτα για να πιάσεις 30χιλιόμετρα με 80db ευαισθησία, δηλαδή συνολικά 27,6 db εκπομπή, σχεδόν 6 φορές περισσότερο από την νόμιμη ισχύ......

 

 

*** Sorry, δεν έχω δικαίωμα να επισυνάψω αρχεία.... :( ***

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσουν οι δημόσιες αντιπαραθέσεις, γι αυτό θα είμαι σύντομος:

 

Αρχικό Μήνυμα από τον Papashark

 

α) Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι είναι ατυχές το παράδειγμα σου για τα όπλα, η αγορά της πλειοψηφίας των όπλων απαιτεί άδεια οπλοκατοχής, εξαιρούνται τα κυνηγετικά. Όταν διαφημίζεις όπλα είσαι υποχρεωμένος να αναφέρεις ότι απατείτε άδεια για την αγορά και την κατοχή τους. Έτσι και εσύ θα έπρεπε να αναφέρεις ότι το νόμιμο όριο εκπομπής EIRP είναι 20db. Δυστηχώς η τακτική που ακολουθούν διάφοροι "επαγγελματίες" στο χώρο των WiFi, που είναι παρόμοια με την δική σου, έχουν γεμίσει θόρυβο και τεράστιες αχρείαστες ποσότητες db σε Αθήνα Θεσσαλονίκη......

 

Δεν το 'πιασες τι ήθελα να πώ, αλλά δεν πειράζει.

 

Αρχικό Μήνυμα από τον Papashark

 

β) Δεν λες πουθενά ότι "κουρδίζεις" τις κεραίες, κοινώς ότι μέσα στην τιμή είναι και η τοποθέτηση. Εάν περιλαμβάνετε και η τοποθέτηση ναι η τιμή είναι λογική (δεν θα κρίνω εγώ βέβαια πόσο χρεώνεις τον κόπο σου και την τέχνη σου), όμως δεν το αναφέρεις πουθενά. Για τα βουνά με αντίξοες συνθήκες την πουλάς 50€ παραπάνω, το είδα. Σε σύγκριση με το τι κυκλοφορεί στην αγορά δεν θα έλεγα ότι είναι φυσιολογική η τιμή, για να είμαι πιο συγκεκριμένος, feeder χωρίς κάλυμα δεν έχω δει κανέναν να πουλάει, όλες είναι μέσα σε πλαστικό που στις φωτογραφίες δείχνει πολύ καλύτερο από το δικό σου, και κάνει γύρω στα 40€ όταν εσύ το κοστολογείς 190€. Το "datasheet" είναι το πλήρες μηχανολογικό σχέδιο ? Πρέπει να βελτιώσω την ορολογία μου προφανώς...... Για να φτιάξεις ένα freeder γραμμικής πόλωσης μόνος σου, το κόστος είναι κάτω από 10€ και κυκλοφωρούν σχέδια παντού στο ίντερνετ, κοίτα με τον όρο cantenna.....

 

Στην τιμή δεν είναι η τοποθέτηση. Οι περισσότεροι κατασκευαστές κάνουν μια κεραία, πειραματίζονται, κι όταν καταλήξουν στέλνουν τα μηχανολογικά σε ένα μηχανουργείο που τους κάνει 1000-2000 κεραίες και βάλε. Αυτές δεν τις ελέγχουν μια-μια. Τις πετάνε κατ' ευθείαν στο εμπόριο. Εγώ επειδή δεν βγάζω 1000-2000 κεραίες, τις ελέγχω μια-μια με τα ανάλογα μηχανήματα, και κάνω μικρορυθμίσεις (αν χρειαστεί). ΑΥΤΟ, δεν θα το βρείς εύκολα, γι' αυτό και χρεώνεται.

Cantenna είναι για ερασιτέχνες και χομπίστες. Προφανώς δεν ξέρεις από κεραίες (ασχολούμαι επαγγελματικά 12 χρόνια με τηλεπικοινωνίες) αλλά μιλάς. Νομίζω ότι δικαιούμαι λίγο σεβασμό, τουλάχιστον για την εμπειρία μου στον χώρο.

 

Αρχικό Μήνυμα από τον Papashark

 

γ) Μου λές ότι οι 45 μοίρες είναι βλακεία αλλά το 0-360 είναι ΟΚ ? Καλά με δουλεύεις ψιλό γαζί ? :wacko: καταρχάς το 0 με το 180 είναι το ίδιο, και αντίστοιχα από το 180 και πάνω είναι το ίδιο με το 0-180, με το επιχείρημα σου όμως, δήλωσες μόνος σου ότι η προσφερόμενες πολώσεις στην ουσία είναι 2, οριζόντια και κάθετη, ευχαριστώ για την επιβαιβέωση.

 

Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ το post μου. Το να χρησιμοποιείς 45 μοίρες για να αποφύγεις παρεμβολές από τους περισσότερους που δουλεύουν κάθετη ή οριζόντια πόλωση είναι βλακεία.

Το 0...360 μοίρες δείχνει ότι έχεις την δυνατότητα να περιστρέψεις το δίπολο σε όποια γωνία θες, χωρίς να είσαι αναγκασμένος να περιστρέφεις ολόκληρο το πιάτο, όπως οι περισσότεροι κάνουν.

Αν ήθελες θα το καταλάβαινες, αλλά είπαμε: προφανώς κάποτε πρέπει να σου έκανα κάτι πολύ κακό, και μου το φυλάς... :happy:

 

Αρχικό Μήνυμα από τον Papashark

 

δ) Εάν βάλεις και ευαισθησία πομποδεκτών τότε θα είναι ανεκτό.

 

Αν θες δώσε περισσότερες λεπτομέρειες σε παρακαλώ

 

Αρχικό Μήνυμα από τον Papashark

 

ε) Συγγνώμη λάθος, έχεις δίκιο στο συγκεκριμένο κομάτι, δεν το πρόσεξα ότι έχει 80@44 και 85@11 (τόσο έχουν και αυτά που εσύ αποτελείς οικιακά, αλλά δεν είναι της ξεφτίλας όπως τα dlink). Εάν έδινες και περισσότερα στοιχεία θα τα έκρινα, με αυτά που δίνεις όμως δεν είναι αρκετό, επαναλαμβάνω ότι έκανα λάθος στην πρότερη κρίση μου καθότι δεν πρόσεξα το @44, όμως χωρίς στοιχειά δεν μπορώ να πω πολλά.

 

Όλα καλα :happy:

 

Αρχικό Μήνυμα από τον Papashark

 

στ) Αφού δημοσίευσες (δημοσιεύω > κάνω κάτι γνωστό στον δήμο-κοινωνία) τότε θα πρέπει να είσαι έτοιμος να δεχθείς δημόσια κριτική. Ακόμα θεωρώ λάθος επαγγελματικά κάποιος να χρησιμοποιεί WiFi για last mile για επαγγελματικούς λόγους, πόσο μάλλον όταν το last mile φτάνει τα 30 χιλιόμετρα όπως λες εσύ.....

 

Πάντα δέχομαι την κριτική, αρκεί να είναι καλοπροαίρετη .

Κι όμως, (παρ' ότι συμφωνώ μαζί σου) είναι η εύκολη λύση γι πολλούς. Βλέπεις, όταν ένα 4x2 ΜΒp/s link κοστίζει 12.000.000 δρχ και μετά θες και router, ε το WLAN παίρνει τη θέση του...

(Εδώ η Νομαρχία Θεσ/νίκης τα χρησιμοποιεί...) :whistle:

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

α) Αφού δεν θες δημόσια αντιπαράθεση, γιατί τότε την συνεχίζεις ? Άσε που εγώ δεν το θεωρώ αντιπαράθεση, παρά σχολιασμό ενός προϊόντος που κάποιος ανέφερε σε ένα δημόσιο φόρουμ.

 

β) Εάν δεν περιλαμβάνεις την εγκατάσταση, τότε παραείναι ακριβές οι κεραίες σου. Οι μεγάλες εταιρείες όπως λες, δεν πάνε σε ένα απλό μηχανουργείο και λένε κόψε 1000 κομάτια, αλλά φτιάχνουν μήτρες, καλούπια, μετράνε ανοχές, και απαιτούν το "μηχανουργείο" να φτιάχνει τα κομάτια σύμφωνα με τα spec, έτσι ώστε μετά να μπορούν να εγγυούνται τις αποδόσεις των κεραιών τους, ειδικά αν πουλάνε αμερική, που δίνουν και πιστοποιητικό μαζί με το διάγραμμα απόδοσης της κεραίας. Τα feeder γραμμικής πόλωσης που αγοράζουμε από ελλάδα πίστεψε με είναι πάρα πολύ καλά, αποδίδουν σύμφωνα με τα spec τους και κοστίζουν 75% λιγότερα από τα δικά σου και η ποιότητα τους δεν έχει καμία σχέση με τις φωτογραφίες σου.

 

Εάν θεωρείς επιχείρημα την αναφορά τις 12ετής εμπειρίας σου, τότε πρώτον με προσβάλεις σαν συνομιλητή γιατί δεν είμαστε σε αίθουσα διδασκαλίας για να το παίζεις δασκαλός μου, δεύτερον δεν γνωρίζεις την δική μου εμπειρεία, και τρίτον, φυσικά εάν νομίζεις ότι έτσι υποστηρίζεις τα λεγόμενα σου, τότε λυπάμαι αλλά αυτό είναι και αντιδεολογικό, και το λιγότερο κακομοίρικο....

 

Εάν δε μου ξαναπείς ότι δεν ξέρω από κεραίες χωρίς να μπορείς να αποδήξεις κάτι τέτοιο χωρίς επιχειρήματα, τότε θα σε αποκαλέσω και εγώ αναλόγος.

 

γ) Για να ξαναερμηνεύσω τα λεγόμενα σου, προσφέρεις μια δυνατότητα που είναι εντελώς βλακεία, καθότι μόνο 2 πολώσεις έχουν νόημα, οριζόντια και κάθετη..... Βέβαια το γενονός ότι και το φθηνότερο πιάτο που δέχετε επάνω ένα απλό LNB, του επιτρέπει να γυρίζει 360 μοίρες δεν θα έχει μεγάλη σημασία για σένα..... Δεν έχω δει κανέναν να περιστρέφει το πιάτο, όλοι το feeder περιστρέφουν......

 

δ) Με 12 έτη εμπειρία μου ζητάς να σου δώσω περισσότερες λεπτομέρειες ? τσ τσ τσ....... Τράβα στο forum των "ερασιτεχνών" εκεί στην Θεσσαλονίκη (για να μην πας στο http://www.awmn.gr thw αθήνας) στο http://www.swn.gr και ψάξε να βρεις ένα αρχειάκι "happylinking", βέβαια το έχει φτιάξει ένας ερασιτέχνης, χωρίς 12 χρόνια εμπειρίας, χωρίς τα όργανα σου, χωρίς να κονομάει τίποτα από αυτό, αλλά δουλεύει καλά.

 

Ένα ΙΧ μπορεί να χωρέσει μέσα αρκετό φορτίο, ειδικά άμα βγάλεις τα καθίσματα, θα κάτσει άμα του βάλεις κανα τόνο, μπορεί και να σπάσει στο δρόμο, βέβαια θα το έχεις πάρει καμιά 10,000 ευρώ αντί να πάρεις ένα επαγγελματικό εργαλείο (βλέπε φορτηγό) και να το πληρώσεις 30,000 ευρώ......

 

Όσο αναφορά την Νομαρχία Θεσσαλονίκης, εάν δεν εκπέμψει με 20db την βλέπω του χρόνου τέτοια εποχή να το πετάει, πρόστιμο δεν θα πληρώσει καθότι νομαρχεία, αλλά κάτι εταιρείες που τα έχουν στήσει προβλέπω να κυνηγάνε κάτι καιροσκόπους που τους τα πούλησαν και δεν τους είπαν ότι είναι παράνομα........

Link to comment
Share on other sites

Α ! και κάτι τελευταίο, ξέρεις ότι είναι συνυπεύθηνος ο πωλητής ασύρματου εξοπλισμού εφόσον τα εισάγει, σύμφωνα με την ΕΕΤΤ ?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Papashark

 

Φίλε Αρχιμήδη,

 

Στην θεωρία είσαι πάρα πολύ σωστός, και πράγματι αυτό που λες είναι το "μυστικό" της καλής ζεύξεις στο wifi.

 

Όμως στην αγορά δεν κυκλοφορούν συσκευές κάτω από 0db.....

 

Το οποίο σημαίνει ότι με μία κεραία σαν την 32db του sigmacom, άντε να χάσεις και 1-2db από καλώδια, οπότε θα εκπέμπεις 30 σύνολικά....

 

Στην αγορά, 0 db ποιάνουν μόνο τα μηχανήματα της cisco και ότι τρέχει με chipset PRISM 2 ή ανώτερο που είναι σε τιμές εφάμιλες της cisco, εκτός από ερασιτεχνικές εφαρμογές με καρτούλες PCMCIA με prism κάτω από Linux. Όλα τα άλλα κατεβαίνουν μέχρι τα 10db.....

 

Ακόμα εάν κάποιος φίλος σκεφτεί να κατεβάσει την εκπεμπόμενη ισχύ EIRP βάζοντας παραπάνω καλώδιο, να ξέρει ότι έτσι χάνει και στην λήψη, οπότε η κεραία με τα παραπάνω db είναι άχρηστη.....

 

Αν δεν μπορείς να ελέξεις την ισχύ του πομπού σου ώστε να κατεβεί αρκετά χαμηλά, μπορείς να το κάνεις αυτό επεμβαίνοντας πριν την κεραία. Μπορείς π.χ. να χρησιμοποιήσεις ξεχωριστή κεραία για εκπομπή και ξεχωριστή για λήψη, ή μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ίδια κεραία εισάγοντας την κατάλληλη απόσβεση προς την κατεύθυνση της εκπομπής μόνο. Αν η κάρτα έχει ξεχωριστές συνδέσεις για κεραία εκπομπής ή λήψης είναι μάλλον εύκολο. Αν στην αγορά δεν υπάρχουν τέτοιες κάρτες, θα πρέπει να κάνεις το διαχωρισμό μόνος σου, με απομονωτές σήματος μονής κατέυθυνσης, διαμεριστές κτλ ώστε είτε να εισάγεις την απόσβεση μόνο στην κατεύθυνση εκπομπής και να αφήσεις ανεπηρέαστη τη λήψη, είτε να συνδέσεις διαφορετικές κεραίες εκπομπής/λήψης.

 

Φυσικά, αυτές δεν είναι φθηνές ή εύκολες λύσεις, αλλά αν δεν γίνεται αλλιώς, θα πρέπει να βάλεις το χέρι βαθιά στη τσέπη...

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

@Papashark: Ωχ, πιά! :mad: Δε νομίζω ότι αφορά κανέναν η (μάλλον ανούσια) αντιπαράθεσή μας. Αφου δε συνεννοούμαστε... Στο κάτω-κάτω υπάρχουν και τα PM! Αν θες τα λέμε εκεί.

 

Γυρίζοντας στο (νέο πια) θέμα:

Εντός πόλεων, πράγματι οι κατευθυντικές κεραίες θα έδιναν σοβαρή λύση στο θέμα του θορύβου. Λογικό δεν είναι? Χαμηλότερη ισχύς (για το όριο των +20 dBm EIRP) και στενότερη δέσμη (ήτοι μεγαλύτερο gain). Βέβαια, σε μακρινές αποστάσεις ο λοβός θα "ανοίξει" πολύ, αλλά το πρόβλημα του θορύβου είναι εντός αστικών περιοχών, όπου οι ζεύξεις είναι πολλές αλλά κοντινές. Οπότε δεν δημιουργείται πρόβλημα, έτσι δεν είναι?

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Sigmacom, όντως όσο πιο κατευθηντική είναι η κεραία μέσα στην πόλη τόσο πιο καλά είναι αλλά το πρόβλημα είναι ότι οι "επαγγελματίες" που έκαναν τις εγκαταστάσεις, ήξεραν μόνο τις 24αρες grid, τα Ισραηλινά breezcom που έφερνε παράνομα ο Πουλϊάδης, χωρίς σφραγίδα CE ή FCC, με 500mw εκπομπή με ένα μέτρο από την κεραία. Συνολική εκπομπή περίπου 51db ή 125W (για όσους τους αρέσουν οι συγκρίσεις), για αποστάσεις πολλές φορές ενός χιλιομέτρου.

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις η ακτίνα του AP (καθότι bridge έχω δει ελάχιστα), περνάει την κεραία που είναι από την άλλη μεριά, και συνεχίζει επ' άπειρον....

 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα εταιρεία στην πλατεία νέας Κηφισιάς, με 2 24αρες, μια να βαράει στα 700 μέτρα και μία στα 1200, τον συγκεκριμένο τον πιάνουμε μέχρι το αιγάλεω..........

 

Να μην μιλήσω για το αγαπημένο μηχάνημα (ενισχυτές) των "επαγγελματιών" της Θεσσαλονίκης, που το χώνουνε μαζί με τις 24αρες για να καλύψουν λίγα χιλιόμετρα.....

 

Με λίγα λόγια, εάν το λίνκ είναι πολύ μακρύ, απλά δεν πρέπει να γίνετε, το νόμιμο όριο δεν πρέπει να ξεπερνιέτε. Όταν με το καλό του χρόνου θα αρχίσει τα scan η ΕΕΤΤ θέλω να ελπίζω ότι θα τα κλείσει όλα αυτά που εκπέμπουν τα κερατά τους, και λοιπάμε, αλλά και τα δικά σου θα πρέπει να είναι μερικά από αυτά......

 

Εάν θέλει κάποιος πολύ μακρινό λινκ ας παίξει στο 1 ή στα 2 mbit, που εκεί οι ευαισθησίες φτάνουν τα 90 και πάνω db, με αποτέλεσμα να μπορούν να κάνουν ένα Link μέχρι 10-12 χιλιόμετρα στα νόμιμα όρια, ειδαλλιώς ας πληρώσουν LMDS για να πάνε μακριά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αρχιμήδη,

 

Καλή η θεωρεία, αλλά στην πράξη να κάτσει να φτιάξει κάποιος αυτά που λες στους 2400 είναι εξαιρετικά δύσκολο.

 

Οι μόνες συσκευές δε που έχουν δυνατότητα για ξεχωριστές κεραίες λήψης και εκπομπής είναι αυτές της Cisco, ενώ τα chipset Prism 2 και πάνω έχουν από την σχεδίαση τους αυτή την δυνατότητα, αλλά δεν υπάρχει software που να τα αξιοποιεί, και δυστηχώς δεν το δίνουν και το SDK φθηνά για να το φτιάξουμε μόνοι μας..... (δεν δίνω περίπου 12,000$ !)

Link to comment
Share on other sites

Papashark, όπως λένε και οι Αμερικάνοι, τα φρούντα που κρέμονται χαμηλά τα έχουν κόψει έχουν προ πολλού. Προφανώς δεν μιλάμε για εύκολες λύσεις και σίγουρα δεν αξίζει τον κόπο να τα κάνεις όλα αυτά (είτε αγορά SDK και γράψιμο κώδικα, είτε προσθήκη εξωτερικού hardware σε απλή κάρτα) για μία μόνο ζεύξη. Από την άλλη δεν αποκλείεται αφού δεν το έχει κάνει κανείς άλλος να είναι μια (επιχειρηματική) ευκαιρία να το κάνεις εσύ ή ο φίλος μας ο sigmacom. Μιας και ασχολείσαι, γνωρίζεις καλύτερα ποια είναι η αγορά και οι ανάγκες της ώστε να αξιολογήσεις αν αξίζει τον κόπο... ;)
Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...