Jump to content

Xperia Neo V : Αλλαγή του Boot Animation μέσω CWM


rioener
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αλλαγή του Boot Animation μέσω CWM για Xperia NEO V

 

Παρακάτω θα σας παραθέσω ορισμένα boot animations για το Sony Xperia NEO V, καθώς επίσης και τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος ώστε να καταφέρει να αλλάξει το boot animation του κινητού του

 

Τα αρχεία δεν είναι δικό μου upload, εγώ απλώς παραθέτω τη διαδικασία αλλαγής boot animation. Έχω δοκιμάσει αρκετά από αυτά με επιτυχία, με διάφορες rom/kernels.

 

Δε φέρω καμία ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν ζημιά προξενήσετε στο κινητό σας ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα, όποιος επιθυμεί τα εκτελεί με δικό του ρίσκο.

 

(Σημείωση: Για να μπορέσετε να εγκαταστήσετε custom boot animation, συνίσταται η χρήση ClockWorkMod Recovery, αν δεν το έχετε εγκατεστημένο, μπορείτε να ακολουθήσετε το βήμα 3 από εδώ, και επίσης απαιτείται το κινητό σας να είναι root [αν δεν είσαστε, μπορείτε να ακολουθήσετε τα βήματα 1-4 από εδώ)

 

http://img715.imageshack.us/img715/1491/123201261515.jpg

 

1. Κατεβάζουμε όποιο custom boot animation επιθυμούμε από εδώ

2. Μεταφέρουμε το αρχείο που μόλις κατεβάσαμε στη ρίζα της κάρτας sd (μη δημιουργήσετε δηλαδή κάποιον φάκελο και το τοποθετήσετε μέσα) του κινητού σας. Οποιοσδήποτε τρόπος μεταφοράς του αρχείου στην κάρτα sd είναι αποδεκτός (είτε με σύνδεση του κινητού στον υπολογιστή, είτε με κάποιο πρόγραμμα όπως airdroid κλπ)

3. Κλείνουμε το κινητό και περιμένουμε 30 δευτερόλεπτα

4. Ανοίγουμε το κινητό, μπαίνουμε σε recovery mode (μόλις ανοίξουμε το κινητό, πατάμε πολλές φορές το πλήκτρο volume down μέχρι να μπούμε στο ClockWorkMod), και με τα πλήκτρα πλοήγησης (πάνω-κάτω με τα volume buttons, επιλογή με το κεντρικό πλήκτρο home, πίσω με το αριστερό πλήκτρο back) επιλέγουμε Install zip from SD card

5. Επιλέγουμε το αρχείο που κατεβάσαμε στο πρώτο βήμα, και το κάνουμε εγκατάσταση

6. Κάνουμε επανεκκίνηση το κινητό μας, και αν ακολουθήσαμε σωστά τα βήματα, θα πρέπει να δούμε το custom boot animation.

 

Τα αρχεία είναι ανεβασμένα από το χρήστη miguelo210 για το htcmania

 

Καλή ενασχόληση!

 

Δε φέρω καμία ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν ζημιά προξενήσετε στο κινητό σας ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα, όποιος επιθυμεί τα εκτελεί με δικό του ρίσκο.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα 4 απο τον καταλογο. Μολις εκανα εγκατασταση ενα. Μια χαρα φαινεται να δουλευει. Αν θελω να κανω εγκατασταση ενα αλλο, διαφορετικο απλα κανω την ιδια διαδικασια; Υπαρχει τροπος να τα αφαιρεσω και να επιστρεψω στη "μαμα" κατασταση;

Σε ευχαριστουμε φιλτατε.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα 4 απο τον καταλογο. Μολις εκανα εγκατασταση ενα. Μια χαρα φαινεται να δουλευει. Αν θελω να κανω εγκατασταση ενα αλλο, διαφορετικο απλα κανω την ιδια διαδικασια; Υπαρχει τροπος να τα αφαιρεσω και να επιστρεψω στη "μαμα" κατασταση;

Σε ευχαριστουμε φιλτατε.

 

Ναι, την ίδια διαδικασία ακολουθείς! Για να επιστρέψεις στη "μαμά" πρέπει να περάσεις πάλι τον kernel που χρησιμοποιείς.

Νά'σαι καλά φίλε μου!

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εχω παρατηρήσει ενα bug απο τοτε που άλλαξα το Boot Animation. Χωρις να ειμαι σίγουρος οτι ευθύνεται αυτό, εχω δει τον μετρητή της μπαταρίας μετα απο επανεκκίνηση του τηλεφώνου, να μηδενίζεται. Ξερει κανεις πως μπορω να επιστρέψω στην αρχική κατάσταση ωστε να δω αν το bug ειναι απο αλλαγη αυτη ή το πρόβλημα προέρχεται απο κάπου αλλού;
Link to comment
Share on other sites

Ξανα φλάσαρε τον kernel που χρησιμοποιείς.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Ξανα φλάσαρε τον kernel που χρησιμοποιείς.

 

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Ξέρεις με ποιο τρόπο μπορώ να φλασαρω τον kernel; Θα εχω κάποιες επιπτώσεις αν το κανω; Θα αλλάξει κατι αλλο στο τηλέφωνο;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Ξέρεις με ποιο τρόπο μπορώ να φλασαρω τον kernel; Θα εχω κάποιες επιπτώσεις αν το κανω; Θα αλλάξει κατι αλλο στο τηλέφωνο;

 

Έχεις κλειδωμένο bootloader? Αν όχι, τότε μπορείς να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό (εγκατάσταση kernel). Αν ναι, τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το flashtool

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κλειδωμένο bootloader? Αν όχι, τότε μπορείς να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό (εγκατάσταση kernel). Αν ναι, τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το flashtool

 

Εχω κλειδωμένο bootloader. Το flashtool το ειχα χρησιμοποιήσει στον οδηγο του lουsou76 αλλα επειδή δεν εχω τις γνώσεις γενικα και επιδη το πρόβλημα μου δεν ειναι και τοσο σοβαρό, λεω να κάτσω στα αυγα μου προς το παρόν!:O

Σε ευχαριστώ φιλε μου και παλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
φιλε εγω που εχω δλδ την .62 δεν θα μου δουλεψει?πρεπει να το κανω downgrade στην .42?

 

Αν δεν είσαι root στην .62 και δεν έχεις εγκατεστημένο το CWM, δε θα σου δουλέψει, και επειδή δεν υπάρχει one click root στην .62 όπως στην .42 προτείνω να ακολουθήσετε τα βήματα 1-4 από τον οδηγό του lousou...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει αντίγραφο, και όπως αναφέρω παραπάνω δεν είναι δικό μου το upload... Οπότε παρακαλώ να κλείσει το παρών μέχρι νεοτέρας...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...