Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kyrillos 2 ερωτησεις.

Σκεφτεσαι να βγαλεις νεα εκδοση βασισμενη στην ιταλικη ρομ; Εχω την αισθηση οσο περναει ο καιρος πως ειναι πολυ καλυτερα απο την αγγλικη που ειχα εως τωρα.

Επισης υπαρχει καποιο bug εστω και ασημαντο στις ρομ που κανεις εσυ;

 

Αν βγει το update για ολες τις ευρωπαικες χωρες ναι. Το μονο bug νομιζω ειναι καπου στα 13 toggles που εχω βαλει extra καποιο απο αυτα δε δουλευει αλλα ειναι ασημαντο, δηλαδη δεν ειναι κατι που υπηρχε στην στοκ και δε δουλευει αλλα κατι που προσθεσα εγω και απο τα 5 το ενα δε δουλευει οποτε δε θεωρειται ακριβως bug. Θα το κοιταξω και θα σου πω σιγουρα. Παντως προτιμω την CM10.2 με χιλια.

 

Edit: Το toggle για το powersave mode δε δουλευει αλλα μαλλον θα το φτιαξω.

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν βγει το update για ολες τις ευρωπαικες χωρες ναι. Το μονο bug νομιζω ειναι καπου στα 13 toggles που εχω βαλει extra καποιο απο αυτα δε δουλευει αλλα ειναι ασημαντο, δηλαδη δεν ειναι κατι που υπηρχε στην στοκ και δε δουλευει αλλα κατι που προσθεσα εγω και απο τα 5 το ενα δε δουλευει οποτε δε θεωρειται ακριβως bug. Θα το κοιταξω και θα σου πω σιγουρα. Παντως προτιμω την CM10.2 με χιλια.

 

Edit: Το toggle για το powersave mode δε δουλευει αλλα μαλλον θα το φτιαξω.

 

Δώσε μια πρόταση ρυθμίσεων για τη cm 10.2.. Επεξεργαστη.... Μνήμη κλπ..να το αφήσω ondemad??

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μια πρόταση ρυθμίσεων για τη cm 10.2.. Επεξεργαστη.... Μνήμη κλπ..να το αφήσω ondemad??

 

Ωραία καλά που μου το θύμησες να το προσθέσω αύριο στον οδηγό εγκατάστασης CM που έγραψα. Για CPU βάλε Abyssplug! Και για IO Scheduler βάλε Deadline!! Τικάρεις και στα 2 το Set on boot.

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε νεο update cyanogen 10.2 για το απλο ace 2.Ελπιζω πολυ συντομα και για το NFC.

 

Αντε να αρχισουνε τα τεστ να μας πειτε εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία 2.3.6 είναι η LL2, κατέβασε την από εδώ: http://d-h.st/Yyn , και πέρνα την σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2118119 . Αν θες και root, κατέβασε την pre-rooted LL2, που την περνάς και είναι ήδη rooted από εδώ http://d-h.st/yfg.

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Κατι ακομα.

 

Αυτος ο οδηγος για απομακρυνση εφαρμογων: http://markhenderson.ws/phones/bloatware-safe-to-remove-from-the-ace-2-i8160.html

Ειναι εγκυρος?

 

τελος, διαβασα σε προηγουμενες απαντησεις πως στις 10+ δεν υποστηριζεται ραδιοφωνο. Αυτο ισχυει ακομα?

 

Τελος, η 10.2 ειναι γρηγοροτερη απο την 2.3.6?

 

Ρωτω μονο για το γρηγοροτερη γιατι το ομορφοτερη ή πληρεστερη απο αποψη επιλογων μου ειναι αδιαφορο για την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ειναι οπως το εθεσες. Σε μια custom rom με νοιαζει να ειναι ολα οκ οπως ειναι στην επισημη και αν δουλευει κατι παραπανω εχει καλως.

Η cm ειχε ενα προβλημα με το στερεοφωνικο handsfree σαν να πιανει το 100% η cpu και μου το εκλεινε οποτε την παρατησα οριστικα. Αν ποτε κανεις νεα εκδοση παντως θα την δοκιμασω σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ειναι οπως το εθεσες. Σε μια custom rom με νοιαζει να ειναι ολα οκ οπως ειναι στην επισημη και αν δουλευει κατι παραπανω εχει καλως.

Η cm ειχε ενα προβλημα με το στερεοφωνικο handsfree σαν να πιανει το 100% η cpu και μου το εκλεινε οποτε την παρατησα οριστικα. Αν ποτε κανεις νεα εκδοση παντως θα την δοκιμασω σιγουρα

 

Βάλε την v9 αν θες καλή είναι. Για πες αυτό το θέμα που είχες με την CM λίγο πιο αναλυτικά για να κάνω bug report.

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Κατι ακομα.

 

Αυτος ο οδηγος για απομακρυνση εφαρμογων: http://markhenderson.ws/phones/bloatware-safe-to-remove-from-the-ace-2-i8160.html

Ειναι εγκυρος?

 

τελος, διαβασα σε προηγουμενες απαντησεις πως στις 10+ δεν υποστηριζεται ραδιοφωνο. Αυτο ισχυει ακομα?

 

Τελος, η 10.2 ειναι γρηγοροτερη απο την 2.3.6?

 

Ρωτω μονο για το γρηγοροτερη γιατι το ομορφοτερη ή πληρεστερη απο αποψη επιλογων μου ειναι αδιαφορο για την ωρα.

 

Η CM δεν έχει ραδιόφωνο αλλά υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές εφαρμογές για αυτό. 'Οχι δεν είναι τόσο έγκυρος, θα σου γράψω αύριο ποιες μπορείς να βγάλεις. Η CM10.2 είναι 20 φορές πιο γρήγορη και πιο ολοκληρωμένη σε όλα απότι η 2.3.6...

 

Βγηκε νεο update cyanogen 10.2 για το απλο ace 2.Ελπιζω πολυ συντομα και για το NFC.

 

Αντε να αρχισουνε τα τεστ να μας πειτε εντυπωσεις.

 

Την έβαλα στο κανονικό. Δεν έχω δοκιμάσει πολλά ακόμα γιατί γράφω αύριο αλλά δεν δουλεύει ακόμα το change control από τα ace 2 settings. Θα στείλω αναλυτικό review αύριο. Η έκδοση για το P όπου ναναι έρχεται.

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Εχω καταβολευτει με την ιταλικη εκδοση και δεν θελω να την βγαλω εκτος και αν υπαρξει καμια εκδοση deodexed και φυσικα με πολλα toggles (ουσιαστικα ο φακος με νοιαζει και να εχω στον ηχο δυνατοτητα επιλογης και για ηχο+δονηση)

Το προβλημα με το στερεοφωνικο bluetooth ηταν πως αφου ακουγα λιγα τραγουδια (οταν ειναι σε λειτουργια αναβοσβηνει ενα λαμπακι στο handsfree) ξαφνικα σταματουσε η μουσικη, το λαμπακι ηταν συνεχως αναμενο και μετα απο λιγο χανοταν η συνδεση (για dsp χρησιμοποιω παντα το viper4android στη δευτερη επιλογη που εχει οταν κανεις εγκατασταση drivers νομιζω high quality λεει αν μπορει να ειναι εκει το προβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

εδώ και αρκετό καιρό είχα βρει τρόπο με τη χρήση του autolux brightness και του Tasker να αλλάζει η φωτεινότητα της οθόνης μου ανάλογα με το φως του περιβάλλοντος. Αγόρασα τα δυο προγράμματα και δούλευαν άψογα.

Μετά από ένα update χάθηκαν οι ρυθμίσεις και ψάχνω μέρες τώρα να ξαναβρώ τον οδηγό αλλά δεν μπορώ.

Καμιά βοήθεια???

Link to comment
Share on other sites

Η CM δεν έχει ραδιόφωνο αλλά υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές εφαρμογές για αυτό. 'Οχι δεν είναι τόσο έγκυρος, θα σου γράιες μπορείς να βγάλεις. Η CM10.2 είναι 20 φορές πιο γρήγορη και πιο ολοκληρωμένη σε όλα .

 

 

Οκ αυτό με ψαρωσε. Θα τις δοκιμάσω και τις δύο., οπότε περιμένω τον οδηγό σου για τις εφαρμογές και μετά βλέπω και την 10.2 για να εχω ολοκληρωμένη άποψη

Link to comment
Share on other sites

στο τελευταιο build της 10.2 εκτος από το charge control στο galaxy ace2 setting που ανεφαιρε και παραπάνω ο kyrillos οτι δεν δουλευει, πρόβλημα έχει και το blue tooth το οποίο δεν μπορεί να στείλει αλλα μόνο να λάβει
Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κ παλι παιδια!Θα δοκιμασω μονο με απλο clear cache!

 

Πειραματιζομενος εδω κ 3 μερες με την εν λογω rom(Cyanogenmod 10.2) ,βρηκα αλλα 2 bugs.

1)Οταν εχεις συνδεδεμενο το κινητο στον φορτιστη κ επιλεξεις απενεργοποιηση, το τηλ αντι να σβησει....κανει επανεκκινηση.Το δοκιμασα 3 φορες.

2)Πιο σοβαρο.Και παλι οταν εχεις συνδεδεμενο το κινητο στον φορτιστη και απενεργοποιησεις το wi-fi ,μετα δεν μπορεις να το ενεργοποιησεις.Ο διακοπτης στο κεντρικο μενου των επιλογων γκριζαρει(σαν να μην ειναι πλεον διαθεσιμος) και το wi fi δν ενεργοποιειται με τπτ!

 

Kyrille αν μπορεις ,εσυ που εισαι γνωστος developer και μπορεις να ποσταρεις στο dev section του XDA, επισημανε κι αυτα τα 2.

 

στο τελευταιο build της 10.2 εκτος από το charge control στο galaxy ace2 setting που ανεφαιρε και παραπάνω ο kyrillos οτι δεν δουλευει, πρόβλημα έχει και το blue tooth το οποίο δεν μπορεί να στείλει αλλα μόνο να λάβει

 

Μαλιστα.Αρα τα bugs παραμενουν.

Οσο για το δευτερο bug που ειχα αναφερει στο πιο πανω quote μου, το επιβεβαιωσαν κ αλλοι χρηστες στο XDA!Οταν εχεις συνδεδεμενο το κινητο στον φορτιστη και απενεργοποιησεις το wi-fi ,μετα δεν μπορεις να το ενεργοποιησεις.Καποιες φορες δουλευει ,αλλα οχι παντα.

Link to comment
Share on other sites

1) Πήγαινε στις επαφές

2) Πάτα το κουμπί μενού και επέλεξε "εισαγωγή/εξαγωγή" => "διαχείρηση επαφών κάρτας SIM"

3) Πάτα το κουμπί μενού και νομίζω έχει επιλογή "εισαγωγή όλων", αν σε ρωτήσει που, επέλεξε google account/gmail.

 

Γενικά καλό είναι να αποθηκεύετε τις επαφές στο google account, ώστε αν βάλετε άλλη ρομ, πάρετε άλλο κινητό και τέτοια, να μπουν αυτόματα.

 

Αν βγει update ναι, απλά το περνάς από cwm απλά και ωραία, χωρίς να κάνεις κάτι άλλο ή να χάσεις δεδομένα.

 

Ευχαριστω για την απαντηση! Το βημα 2 το εχω δοκιμασει αλλα δεν βλεπει επαφες στη sim, την οποια την εβαλα σε αλλο κινητο και τις ειδε. Ετσι τις εκανα επαφες gmail και μετα τις μετεφερα στο samsung. Το ερωτημα ειναι: οι επαφες αποθηκευονται στο τηλεφωνο ή αυτο βλεπει μονο επαφες gmail και ουτε καν της sim

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Βαλάντης, καλοχρησιμοποίητο λοιπόν.... :)

 

Έχω το Bug που περιγράφει ο arroyo στο θρεντ της 10.2, ποστ 2476 με την κάμερα. Το έχω συνηθίσει βέβαια και δεν μ'ενοχλεί πιά, αλλά τέλος πάντων υπάρχει. Κυρίως το κάνει όταν ζητάω κάμερα από την οθόνη κλειδώματος, συνέβαινε και με MF και με MG.

 

Επίσης ενοχλητικό, τώρα που το θυμήθηκα. Συνδέεις το τηλέφωνο με το PC, βγάζει το μήνυμα για ενεργοποίηση δίσκων USB και για την ενεργοποίηση ελέγχου σφαλμάτων. Αν καθαρίσεις την οθόνη από άλλα μηνύματα, φεύγουν και αυτά και μετά για να έχεις πρόσβαση στην κάρτα μνήμης από το PC πρέπει να το βγάλεις και να το ξαναβάλεις. Χαζό δεν είναι; Θα μου πεις γιατί δεν το έχω βάλει σαν ΜΤΡ αν θυμάμαι καλά την επιλογή; Γιατί ούτε αυτό δούλευε αυτόματα κάθε φορά.

 

 

Και μιά ερώτηση ακόμα: Σε ένα άλλο τηλέφωνο, ήταν δώρο με την συσκευή το NDrive. Το άλλο τηλέφωνο δεν το χρησιμοποιώ σαν τηλέφωνο πιά και η μπαταρία του δεν αντέχει, οπότε δεν το χρησιμοποιώ ούτε σαν GPS. Αν πάρω το NDrive backup με το Titanium και το κάνω restore στο ACE2, λέτε να παίξει ή τσάμπα κόπος;

Edited by amyroukai
Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy Ace 2 I8160 vs κινεζικη ΤΕΤΡΑΠΥΡΗΝΟ και 1gb ram; τι εχετε γνωμη;
Με τον κινέζο ξεχνάς αναβαθμίσεις και ξεχνάς και modding εκτός από λίγα μοντέλα ΖΤΕ και Huawei που έχουν Cyanogen. Αν δεν σε ενοχλεί το ζήτημα, έχει κινεζάκια με πολύ καλά χαρακτηριστικά και πολύ λίγα λεφτά.
Link to comment
Share on other sites

Με τον κινέζο ξεχνάς αναβαθμίσεις και ξεχνάς και modding εκτός από λίγα μοντέλα ΖΤΕ και Huawei που έχουν Cyanogen. Αν δεν σε ενοχλεί το ζήτημα, έχει κινεζάκια με πολύ καλά χαρακτηριστικά και πολύ λίγα λεφτά.

Εγω που πηρα το thl w100s δεν το μετανιωσα καθολου μα καθολου. Ο κινεζος μου τα σπαει! Εβαλα ομως προχθες την cm 10.2 στο ace 2, που το εχω δωσει στο γιο μου, και πραγματικα το κινητο αναστηθηκε. Βαλε και τα 50 € παραπανω το samsung...

Link to comment
Share on other sites

παιδια σωστε με....περασα την CM 10.2 και δεν μου βλεπει την external card...εκει εχω βαλει το back up των επαφων μου και απο κινητο δεν μπορω να πλοηγηθω εκει....τι θα κανω???? Για την ακριβεια την βλεπει το συστημα την εξωτερικη καρτα αλλα δεν εχει το CM 10.2 οπως το JB τον φακελο "Αρχεια μου" για να περιηγηθω εκει...την βλεπει ως SDcard1....ενω την εσωτερικη που μονο εκει μπορω να πλοηγηθω την λεει SDcard0

 

Ok...ευρηκα

Edited by aljimis
Link to comment
Share on other sites

ακομα ενα bug που βρηκα σημερα στην CM 10.2. Αν ανοιξεις το gps κ χρησιμοποιησεις προγραμμα πλοηγησης, το wifi ενεργοποιειται στο ασχετο απο μονο του.Που σημαινει οτι αρχιζει κ ψαχνει δικτυα με αποτελεσμα η κατσναλωση μπαταριας κατα την πλοηγηση να ειναι τεραστια.Το επαληθευσα αρκετες φορες.

Μεσα σε 15 μονο λεπτα πλοηγησης, η μπαταρια μου επεσε 30 μοναδες.Επιστρεφω σε original rom προς το παρων και περιμενω να δω αν φτιαζτουν στα νεα updates.

Εχω τσεκαρει οτι ΔΕΝ εχω ενεργοποιημενο το "σαρωση παντα διαθεσιμη" στις συνθετες επιλογες του Wifi.

Αν επιλεξω να παραμενει ανοιχτο το wifi μονο οταν ειναι συνδεδεμενο και οχι παντα(στις επιλογες αναστολης) ,μηπως διορθωθει ετσι το προβλημα?

Edited by bill66542
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι αυτό είναι επιλογή της google αν επιτρέπεις να χρησιμοποιεί και άλλα δίκτυα πλην δορυφόρων όταν ψάχνει για gps ή όχι.
Link to comment
Share on other sites

να αναφερω και εγω,δεν ξερω αν ειναι bug,η κανω εγω κατι λαθος..

εχω τη cm 10.2 (4/1/2014) και σε αυτο το build,αλλα και στο προηγουμενο παθαινω το εξης,

εχω περασμενες τις επαφες απο την σιμ στην μνημη του κινητου ωστε να βαλω φωτογραφιες στα ατομα που θελω,το κανω και μετα απο καποιο καιρο,οσες επαφες ειναι με φωτογραφια χανεται η φωτο και εκτος αυτου μου λειπουν και πολλες επαφες,με αποτελεσμα να ξανακανω την ιδια διαδικασια,κανω κατι λαθος εγω;ειναι bug?τι απολαυτα;

Link to comment
Share on other sites

να αναφερω και εγω,δεν ξερω αν ειναι bug,η κανω εγω κατι λαθος..

εχω τη cm 10.2 (4/1/2014) και σε αυτο το build,αλλα και στο προηγουμενο παθαινω το εξης,

εχω περασμενες τις επαφες απο την σιμ στην μνημη του κινητου ωστε να βαλω φωτογραφιες στα ατομα που θελω,το κανω και μετα απο καποιο καιρο,οσες επαφες ειναι με φωτογραφια χανεται η φωτο και εκτος αυτου μου λειπουν και πολλες επαφες,με αποτελεσμα να ξανακανω την ιδια διαδικασια,κανω κατι λαθος εγω;ειναι bug?τι απολαυτα;

 

Τις επαφες περνα τες στο google account και βαλε και οποια φωτο θες (sync.me app αν θες facebook φωτογραφιες), δεν μου χουν διαγραφει ποτε. Μαλλον καποια εφαρμογη φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Kyrillos εβαλα την ρομ σου αλλα εχω μια απορια και ενα bug (;)

Μπορουμε να κανουμε εγκατασταση καποιο θεμα; Αν ναι με ποιο τροπο;

Οποτε ενεργοποιω στο toggle του ηχου τον ηχο+δονηση χανετε μετα απο καθε επανεκκινηση. Υπαρχει καμια λυση;

 

Κατα τα αλλα νομιζω πως υποβαθμιζεις την ρομ σου οταν λες πως οι cm ειναι πολυ καλυτερες. Το να εχεις την επισημη ρομ πιο γρηγορη και χωρις κανενα bug το θεωρω τρομερο πλεονεκτημα

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι αυτό είναι επιλογή της google αν επιτρέπεις να χρησιμοποιεί και άλλα δίκτυα πλην δορυφόρων όταν ψάχνει για gps ή όχι.

 

Η επιλογη αυτη ειναι για να επιτρεπεις σε εφαρμογες να εχουν προσβαση στην τοποθεσια σου μεσα απο δικτυο wifi ή/και μεσα απο κεραιες κινητης τηλεφωνιας.Δεν σου ενεργοποιει σε καμια περιπτωση αυθαιρετα το wifi.

Δοκιμασα ολους τους πιθανους συνδυασμους μεσα απο συνθετες επιλογες wifi και μεσα απο ρυθμισεις τοποθεσιας, αλλα το wifi συνεχιζει και ενεργοποιειται απο μονο του στο ασχετο.Για μενα που χρησιμοποιω πολυ συνχα πλοηγηση,ειναι μεγαλο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...