Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mία από τα ίδια κι εγώ... :confused:

Εγώ δοκίμασα να τις κάνω move με το titanium.

Eνώ δείχνει ότι πάνε,... χάνονται...

 

Τελικα μετα από μερικα restart εμφανιζονται παλι....μυστηρια πράγματα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελικα μετα από μερικα restart εμφανιζονται παλι....μυστηρια πράγματα

 

Πάντως επειδή τώρα κατάλαβα τι λέτε αυτό εμένα μου το έκανε και στην προηγούμενη έκδοση (GB ) android. Πίστευα ότι μάλλον είναι θέμα κάρτας μνήμης επειδή εμένα είναι και αρκετά παλιά

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Κατι μου θυμιζει συτο.

Το παθαινα με αρχεια πολυμεσων που ειχα στην καρτα SD.

Ειδικα καθε που αποσυνεδεα το κινητο απο τον υπολογιστη μου.

Τελικα το ελυσα.

Παρατηρησα οτι καποια αρχεια στην καρτα ηταν corrupt κσι δεν μπορουσα και να τα μεταφερω στον υπολογιστη.

Τραβηξα (με ολο το σεβασμο!) ενα format στην καρτα και ολα εφτιαξαν.

Δοκιμαστε την τυχη σας με ενα format.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μετα από μερικα restart εμφανιζονται παλι....μυστηρια πράγματα

 

Εγώ στη θέση σου θα έκανα και ένα backup την κάρτα στον υπολογιστή καλού κακού..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα έκανα και ένα backup την κάρτα στον υπολογιστή καλού κακού..

 

Μιας που λες για back up (είναι λίγο offtopic), πιο πρόγραμμα προτείνεται για back up των δεδομένων των προγραμμάτων σε περίπτωση που θέλουμε να περάσουμε άλλη έκδοση android ή custom rom, γιατί την πρώτη φορά που το έκανα έχασα όλα τα τα δεδομένα από τα παιχνίδια που είχα. Είναι εύκολο να γίνει;

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Μιας που λες για back up (είναι λίγο offtopic), πιο πρόγραμμα προτείνεται για back up των δεδομένων των προγραμμάτων σε περίπτωση που θέλουμε να περάσουμε άλλη έκδοση android ή custom rom, γιατί την πρώτη φορά που το έκανα έχασα όλα τα τα δεδομένα από τα παιχνίδια που είχα. Είναι εύκολο να γίνει;

 

Titanium backup οτι καλυτερο υπαρχει κατα την ταπεινη μου γνωμη. Κανει backup τις εφαρμογες, τα δεδομενα τους, και τα δεδομενα συστηματος και εχει και πολλες αλλες λειτουργιες. Απαιτει root.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους. Εχω παρει κα εγω το Galaxy Ace 2. Δεν εχω κανει αναβαθμιση, φοραει την εκδοση του out of the box.

 

Το προβλημα μου ειναι οτι μου χαλαει τις micro sd καρτες. Ειχα την πρωτη καμια εβδομαδα και ξαφνικα μου λεει οτι αφαιρεθηκε αποτομα κλπ. Ενω φυσικα ουτε καν ειχα πειραξει κατι. Λεω ελλατωματικη θα ειναι, πηρα μια δευτερη. Σημερα το ιδιο, η καρτα αχρηστευτηκε δεν την διαβαζει ουτε pc ουτε reader ουτε τιποτα.

 

Οι καρτες και οι 2 ηταν Kingston 16GB class 10. Τι φταιει γιατι θα τρελαθω!?

Link to comment
Share on other sites

Titanium backup οτι καλυτερο υπαρχει κατα την ταπεινη μου γνωμη. Κανει backup τις εφαρμογες, τα δεδομενα τους, και τα δεδομενα συστηματος και εχει και πολλες αλλες λειτουργιες. Απαιτει root.

 

Η free version ή η Pro, και μετά από κάποιο factory reset κάνεις απλά επαναφόρά πριν να βάλεις το gmail σου ή απαιτεί διαδηκασία;

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα το κινητο και θα ηθελα να κανω αλλη μια ερωτηση. Εχω ενα αστειο προβλημα με kies. Παταω αναβαθμιση(σε mg2 πολωνικο)και δεν χωραει η οθονη για να πατησω να αρχισει :P.Τι μπορω να κανω? Edited by SpirosRonto
Link to comment
Share on other sites

Η free version ή η Pro, και μετά από κάποιο factory reset κάνεις απλά επαναφόρά πριν να βάλεις το gmail σου ή απαιτεί διαδηκασία;

 

Το titanium θέλει να είσαι root και θέλει λίγο μέχρι να το μάθεις.. Αν δεν είσαι root μπορείς να χρησιμοποιησεις το helium..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα το κινητο και θα ηθελα να κανω αλλη μια ερωτηση. Εχω ενα αστειο προβλημα με kies. Παταω αναβαθμιση(σε mg2 πολωνικο)και δεν χωραει η οθονη για να πατησω να αρχισει :P.Τι μπορω να κανω?

 

Δοκίμασε με το κουμπί TAB του πληκτρολογίου και τα βελάκια, στα τυφλά μια δυο θα το πετύχεις που θα πάει.

 

Γεια χαρα σε ολους. Εχω παρει κα εγω το Galaxy Ace 2. Δεν εχω κανει αναβαθμιση, φοραει την εκδοση του out of the box.

 

Το προβλημα μου ειναι οτι μου χαλαει τις micro sd καρτες. Ειχα την πρωτη καμια εβδομαδα και ξαφνικα μου λεει οτι αφαιρεθηκε αποτομα κλπ. Ενω φυσικα ουτε καν ειχα πειραξει κατι. Λεω ελλατωματικη θα ειναι, πηρα μια δευτερη. Σημερα το ιδιο, η καρτα αχρηστευτηκε δεν την διαβαζει ουτε pc ουτε reader ουτε τιποτα.

 

Οι καρτες και οι 2 ηταν Kingston 16GB class 10. Τι φταιει γιατι θα τρελαθω!?

 

Και εγώ έχω 16GB class 10 (Sandisk) αλλά δουλεύει χωρίς πρόβλημα. Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει (κάποια εφαρμογή?) αλλά ξέρω ότι οι κάρτες μνήμης έχουν εγγύηση πολλά χρόνια οπότε μπορείς να τους την επιστρέψεις και να στην αλλάξουν δωρεάν. Αν θες να κάνεις μια προσπάθεια να "αναστήσεις" την κάρτα, κατέβασε το minitool partition wizard, σύνδεσε την κάρτα στο pc με card reader και μέσω αυτού του προγράμματος κάνε format στην κάρτα μνήμης σε fat32.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια παιδια:

 

Η εφαρμογη σημειωματαριο με βολεύει αρκετα.

Ωστόσο όποτε γράφω πενταψήφιους και πάνω αριθμους, η εφαρμογή τους "βλέπει" σαν αριθμούς τηλεφώνων και όποτε πατάω στην σημείωση τους βάζει στο keypad προς κλήση. Πολύ καλό κόλπο αυτό, αλλά έχει νόημα ΑΝ ΗΤΑΝ τηλέφωνα αυτά, αλλά δυστυχώς ΔΕΝ ειναι!

Ξέρει κανείς πως απενεργοποιώ αυτο το feature?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω 16GB class 10 (Sandisk) αλλά δουλεύει χωρίς πρόβλημα. Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει (κάποια εφαρμογή?) αλλά ξέρω ότι οι κάρτες μνήμης έχουν εγγύηση πολλά χρόνια οπότε μπορείς να τους την επιστρέψεις και να στην αλλάξουν δωρεάν. Αν θες να κάνεις μια προσπάθεια να "αναστήσεις" την κάρτα, κατέβασε το minitool partition wizard, σύνδεσε την κάρτα στο pc με card reader και μέσω αυτού του προγράμματος κάνε format στην κάρτα μνήμης σε fat32.

 

 

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να καταστρεφει μια micro sd καρτα καποιο application? Ειναι δυνατο κατι τετοιο?

 

Το μονο απο που τρεχει ψιλοσυνεχεια ειναι το All-In-One Toolbox για να κανω boost στη μνημη και να "σκοτωνω" τα background apps που τρεχουν.

Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιώσω ότι δείχνει σαν να "στρώνει" με τη χρήση το τηλέφωνο. Μου φαίνεται πιο "αποκρίσιμο" κάθε μέρα... Εκτός αν συνηθίζω το lag? Λίγο lag στο άνοιγμα της εφαρμογής "τηλέφωνο" και "επαφές" το έχει ακόμα, αλλά η λίστα με τις εφαρμογές ανοίγει αμέσως και η κύληση είναι γρήγορη χωρίς κολλήματα.

Απο μπαταρία σε χρήση δικτύου φαίνεται ίδιο, είμαι πχ στην δεύτερη μέρα με αρκετά τηλέφωνα και λίγο ίντερνετ με 3g και ακόμα στο 41%, αλλά το WiFi την τρώει περισσότερο από πριν ενώ το σήμα δεν είναι καλύτερο.

Η μνήμη κυμαίνεται από 70-110ΜΒ ελεύθερα ανάλογα την ώρα που το βλέπω.

 

Ναι το ψηφιακό zoom είναι λίγο "άχρηστο" και όντως μπορείς να κάνεις μιά κανονική φωτογραφία και crop το κομμάτι που θέλεις. Απλά σε zoom κάνει καλύτερη φωτομέτρηση γιατί βγάζεις τα περιττά εκτός κάδρου και τέλος πάντων, είναι βαρετό το άνοιξε editor, crop, save as...

Οι πανοραμικές. Εκεί είναι το ολ δε μόνεϊς... :)

Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιώσω ότι δείχνει σαν να "στρώνει" με τη χρήση το τηλέφωνο. Μου φαίνεται πιο "αποκρίσιμο" κάθε μέρα... Εκτός αν συνηθίζω το lag? Λίγο lag στο άνοιγμα της εφαρμογής "τηλέφωνο" και "επαφές" το έχει ακόμα, αλλά η λίστα με τις εφαρμογές ανοίγει αμέσως και η κύληση είναι γρήγορη χωρίς κολλήματα.

Απο μπαταρία σε χρήση δικτύου φαίνεται ίδιο, είμαι πχ στην δεύτερη μέρα με αρκετά τηλέφωνα και λίγο ίντερνετ με 3g και ακόμα στο 41%, αλλά το WiFi την τρώει περισσότερο από πριν ενώ το σήμα δεν είναι καλύτερο.

Η μνήμη κυμαίνεται από 70-110ΜΒ ελεύθερα ανάλογα την ώρα που το βλέπω.

 

Εχω και εγω την ιδια απορία: lagάρει όντως λιγότερο, ή εγώ έχω γίνει "αναίσθητος" στα lags;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, παρατηρησα σημερα το εξης.

Στο κινητο μου εχω εγκαταστησει, όπως όλοι μας, καποιες εφαρμογες. Καποιες απο αυτες από καιρου εις καιρόν δεχονται αναβαθμίσεις, οπότε καθε φορά που μπαινω στο internet μου εμφανίζει μηνυμα ότι καποιες εφαρμογες μου εχουν ενημερώσεις.

Καλά ως εδώ.

Σήμερα παρατήρησα στον υπολογιστη στη σελιδα του Google play,

ότι μια εφαρμογή που έχω βάλει, ενώ ενημερωθηκε χθες, δεν μου ηρθε ενημερωση και μαλιστα μπαίνοντας από το κινητό στο Play μου παρουσιαζε την εφαρμογή ως ενημερωμενη. Περιεργο.

Να πω ότι πριν μια βδομάδα έκανα την αναβαθμιση σε Jelly Bean, εχοντας κανει back up στο Kies και μετα την αναβάθμιση δεν είχα χασει καμία εφαρμογή και κανένα δεδομένο από το κινητό μου. Ολες οι εφαρμογη ήταν εκεί και μετα την αναβαθμιση.

Εχε κανείς καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με το κουμπί TAB του πληκτρολογίου και τα βελάκια, στα τυφλά μια δυο θα το πετύχεις που θα πάει.

 

Τελικα το εκανα με odin v1.3 και περασα την ρωσικη mg2 που εχει απο μονη της 624mb.

Οταν ανοιγω το κινητο ειμαι με 300mb ελευθερα χωρις greenify(αν και θα το βαλω)

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μια βοήθεια.... Στο κινητό έχω κάρτα 4gb. Όταν πάω στην αποθήκευση συστήματος μου δείχνει.:μνήμη συσκευής (δε θυμάμαι), συσκευή αποθήκευσης usb 1,10 gb και κάρτα sd συνολικά 3,76 και διαθέσιμα 1,90.

Γιατί αφού έχω φώτο και μουσική στη κάρτα μου τα δείχνει στη usb; Όταν μεταφέρω εφαρμογές στην κάρτα sd μου δείχνει το διαθέσιμο της usb.

Μπορει κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι τι;

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί στη 2.3.6 η εφαρμογή gmail δεν με ειδοποιεί για να εισερχόμενα ενώ εχω επιλέξει να το κάνει.? Μπορεί κάποιος να μου πει αν του δουλεύει

Και ποιες επιλογές έχει εκείνος ώστε να συγκρίνω.,?

 

Πάντως στις ρυθμίσεις λογαριασμού μου εχω επιλέξει να με ειδοποιεί για νέα μηνύματα.!

 

κάποιος απάντηση σε αυτό.?

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω τα παιδιά που αναφέρανε το xposed. Το κινητό το μεταμορφωσε έτσι ακριβώς όπως ήθελα.

Προτείνω σε όσους έχουν την 4.1 να κάνουν root. Περάστε titanium backup και αδρανοποιηστε όλες τις άχρηστες εφαρμογές της Samsung. Με το greenify παγωστε τις χρήσιμες εφαρμογές που τρέχουν όποτε τούς καπνίσει. Κ με το xposed κάντε θαύματα! Εγώ έβαλα να κρατήσει το launcher στη μνήμη και έχει απόκριση όπως του iphone τολμώ να πω.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν βγηκε official 4.1 ε;

απο root δεν ξερω και πολλα αλλα αυτα που λεει ο φιλος Vag2616 ακουγονται ωραια.

και κατι αλλο, προτεινετε μου κανα gps γιατι πχ το navigon δεν νομιζω να το παιρνει

Edited by ri3per
Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν βγηκε official 4.1 ε;

απο root δεν ξερω και πολλα αλλα αυτα που λεει ο φιλος Vag2616 ακουγονται ωραια.

και κατι αλλο, προτεινετε μου κανα gps γιατι πχ το navigon δεν νομιζω να το παιρνει

 

Βγήκε επίσημη JB και παίρνει και το navigon.

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει καποιος αν η πολύ καλη εφαρμογη button led ...ειδοποίηση κλήσεων. .μνματων βγαίνει σε έκδοση χωρίς root? ????
Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω τα παιδιά που αναφέρανε το xposed. Το κινητό το μεταμορφωσε έτσι ακριβώς όπως ήθελα.

Προτείνω σε όσους έχουν την 4.1 να κάνουν root. Περάστε titanium backup και αδρανοποιηστε όλες τις άχρηστες εφαρμογές της Samsung. Με το greenify παγωστε τις χρήσιμες εφαρμογές που τρέχουν όποτε τούς καπνίσει. Κ με το xposed κάντε θαύματα! Εγώ έβαλα να κρατήσει το launcher στη μνήμη και έχει απόκριση όπως του iphone τολμώ να πω.

 

Σε πιο xposed αναφέρεσαι, έχεις κάποιο link?

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...