Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαααααααλιστα οκ λέω να το χτυπήσω τότε , να το παραγγείλω από σκρουτζομάγαζο δηλαδή . Ούτως 'η 'αλλως μου αρέσει αρκετά.

Αν και δεν μου χει απαντήσει ακόμα η samsung (και ούτε προκειται) για το αν το χουν αποσύρει ...

 

Δε νομίζω να το έχουν αποσύρει, διότι πέρα από τα μικρά σκρουτζομάγαζα,

εξακολουθούν να το πουλάνε κανονικά και οι μεγάλες αλυσίδες (πχ ΠΛΑΙΣΙΟ)

Επίσης όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω, λίαν συντόμως περιμένουμε και επίσημο firmware update σε android 4 !!!.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχω το κινητο 4 μηνες και ειμαι αρκετα ευχαριστημένος.

"Προβληματακια" μου εχει βγάλει (όπως, θεωρώ, όλα τα smartphones λιγο-πολύ), αλλά όχι κάτι σημαντικό.

Παραδειγμα:

-> Οταν το φορτισω και αφαιρέσω το φορτιστή η μπαταρία γρήγορα πέφτει στο 94-97%. Αν του κανω restart, μπορει και να πάει στο 90%. Δεν ξερω γιατι τα κανει αυτα, αλλα γενικά παντως σε αντιθεση με τα παραπανω μπαταρία εμενα μου κρατάει 3 μέρες με μετρια χρήση.

-> κολλαει καποιες φορες στο internet και δεν βγαινει, ή το αντιθετο ή κολλάει στην λειτουργια πτησεως.

-> αργει καποιες φορές να φορτώσει τις φωτογραφιες μου στην Συλλογη.

-> καποιες φορες δεν ακουγεται ο ειδικος ηχος κλησης συγκεκριμένης επαφης που εχω, αλλα ο γενικός ηχος κλήσεις για όλες τις επαφες.

Αν καποιος εχει τα ιδια προβληματα ή ξερει καμια λύση, θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη του.

 

Σαν γενική εντυπωση πάντως ειμαι ευχαριστημένος από το κινητο μου και μην ξεχνάμε, ότι ίσως και καποια από τις εφαρμογες που εχουμε κατεβάσει να μας δημιουργεί τα προβλήματα και να μην το εχουμε αντιληφθει.

 

Καλη χρονια

Link to comment
Share on other sites

-> Οταν το φορτισω και αφαιρέσω το φορτιστή η μπαταρία γρήγορα πέφτει στο 94-97%. Αν του κανω restart, μπορει και να πάει στο 90%. Δεν ξερω γιατι τα κανει αυτα, αλλα γενικά παντως σε αντιθεση με τα παραπανω μπαταρία εμενα μου κρατάει 3 μέρες με μετρια χρήση.

 

Όταν το κινητό φορτιστεί στο 100%, σταματήσει να φορτίζεται άλλο για να μην πάθει ιη μπαταρία υπερφόρτιση κλπ. Οπότε παρόλο που είναι συνδεδεμένο, δεν φορτίζεται αλλά ξεφορτίζεται σιγά σιγά. Οπότε γιαυτό είναι κάπου 94-97% όταν το βγάζεις.

 

-> κολλαει καποιες φορες στο internet και δεν βγαινει, ή το αντιθετο ή κολλάει στην λειτουργια πτησεως.

 

Το πρώτο μου συμβαίνει σπάνια όταν δεν έχω καλό σήμα 3G. Δες τη firmware έχεις. Αν έχεις XXLD8 το δεύτερο μου συνέβαινε και εμένα. Κάνε αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση (XXLK6).

 

-> αργει καποιες φορές να φορτώσει τις φωτογραφιες μου στην Συλλογη.

 

Δοκίμασε το Quickpic από το Play Store, για εμένα είναι μακράν καλύτερο από τη "Συλλογή"

 

-> καποιες φορες δεν ακουγεται ο ειδικος ηχος κλησης συγκεκριμένης επαφης που εχω, αλλα ο γενικός ηχος κλήσεις για όλες τις επαφες.

 

Δες αν υπάρχει αναβάθμιση για το firmware:) Μου συνέβαινε και εμένα πιο παλιά.

 

 

Καλή χρονιά και σε σένα. Ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

-> Οταν το φορτισω και αφαιρέσω το φορτιστή η μπαταρία γρήγορα πέφτει στο 94-97%. Αν του κανω restart, μπορει και να πάει στο 90%.

Καλη χρονια φίλε μου.

Εχω το ίδιο πρόβλημα στα τελευταία 3 android που έχω αγοράσει...

Samsung Galaxy Ace

Samsung Galaxy Pocket

Samsung Galaxy Ace2

Oπότε μάλλον είναι γενικό το κακό... Δεν είναι δικό σου πρόβλημα... :)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια ποτε προβλεπεται να παρουμε Jelly Bean? Εχουμε κανενα νεο?

Χθες εκανα update στο κινητο (οχι φυσικά update του Jelly Bean). Ενα καπου 11 MB update που εγινε μεσα σε 15 λεπτα.

Φανταζομαι οτι ειναι η XXLK6.

Ξερει κανεις τι αλλαζει με την νεα εκδοση;

Δηλαδή τι προβλήματα αντιμετωπίζουμε και αν στην καθημερινη πρακτικη εγω θα δω διαφορα;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια ποτε προβλεπεται να παρουμε Jelly Bean? Εχουμε κανενα νεο?

Χθες εκανα update στο κινητο (οχι φυσικά update του Jelly Bean). Ενα καπου 11 MB update που εγινε μεσα σε 15 λεπτα.

Φανταζομαι οτι ειναι η XXLK6.

Ξερει κανεις τι αλλαζει με την νεα εκδοση;

Δηλαδή τι προβλήματα αντιμετωπίζουμε και αν στην καθημερινη πρακτικη εγω θα δω διαφορα;

Ευχαριστω

 

Jelly Bean με το καλό μέσα στο πρώτο τρίμηνο του 2013. Ιανουάριο, Φεβρουάριο ή Μάρτιο... Μάλλον!

 

Με την XXLK6 διορθώνονται κάτι θεματάκια που μπορεί να είχες συναντήσει (πχ να κολάει σε flight mode, να μην μπορείς να απαντήσεις σε κλήσεις, κλπ κλπ), και είναι πιστεύω πιο smooth. Παρόλαυτα η Samsung δεν δίνει αναλυτικά το changelog.

 

ΥΓ: Αν φανταστείς ότι το Galaxy SII ακόμα να πάρει JB, που το περιμένουν από Νοέμβρη-Δεκέμβρη, αλλά λογικά θα το λάβουν Ιανουάριο, στο Ace 2 μάλλον το Φεβρουάριο θα γίνει η αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Jelly Bean με το καλό μέσα στο πρώτο τρίμηνο του 2013. Ιανουάριο, Φεβρουάριο ή Μάρτιο... Μάλλον!

 

Με την XXLK6 διορθώνονται κάτι θεματάκια που μπορεί να είχες συναντήσει (πχ να κολάει σε flight mode, να μην μπορείς να απαντήσεις σε κλήσεις, κλπ κλπ), και είναι πιστεύω πιο smooth. Παρόλαυτα η Samsung δεν δίνει αναλυτικά το changelog.

 

ΥΓ: Αν φανταστείς ότι το Galaxy SII ακόμα να πάρει JB, που το περιμένουν από Νοέμβρη-Δεκέμβρη, αλλά λογικά θα το λάβουν Ιανουάριο, στο Ace 2 μάλλον το Φεβρουάριο θα γίνει η αναβάθμιση.

 

Ναι μου φανηκε πιο smooth, αλλα αμεσως μετα το update το θεωρησα placebo effect. Νομιζα οτι απλα ετσι μου φανηκε επειδη θα ηθελα να εινσι ετσι!

Link to comment
Share on other sites

Jelly Bean με το καλό μέσα στο πρώτο τρίμηνο του 2013. Ιανουάριο, Φεβρουάριο ή Μάρτιο... Μάλλον!

 

Με την XXLK6 διορθώνονται κάτι θεματάκια που μπορεί να είχες συναντήσει (πχ να κολάει σε flight mode, να μην μπορείς να απαντήσεις σε κλήσεις, κλπ κλπ), και είναι πιστεύω πιο smooth. Παρόλαυτα η Samsung δεν δίνει αναλυτικά το changelog.

 

ΥΓ: Αν φανταστείς ότι το Galaxy SII ακόμα να πάρει JB, που το περιμένουν από Νοέμβρη-Δεκέμβρη, αλλά λογικά θα το λάβουν Ιανουάριο, στο Ace 2 μάλλον το Φεβρουάριο θα γίνει η αναβάθμιση.

Να προχωρησω σε root???? η να περιμενω jelly bean??

Link to comment
Share on other sites

Να προχωρησω σε root???? η να περιμενω jelly bean??

 

Είσαι σίγουρος ότι θες να περιμένεις 2-3 μήνες για αναβάθμιση σε JB...:worry:

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι θες να περιμένεις 2-3 μήνες για αναβάθμιση σε JB...:worry:

 

δεν ξερω...περιμενα 6 μηνες τωρα...ειναι το root ισαξιο με την αναβαθμιση!?!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμμία σχέση το root με την αναβάθμιση σε JB.Δεν ξέρω αν έχεις άλλη Android συσκευή,αλλά θα σου πω ως κάτοχος του S3 ότι η 4.1.2 που φοράω σε σχέση με την 2.3.6 που φοράει το ace2,δεν έχει απολύτως καμμία σχέση.

Επειδή η συσκευή επιλέχθηκε από πολλούς για τον διπύρηνο επεξεργαστή της,η μέχρι στιγμής επίδοση της δεν δικαιολογεί τις προσδοκίες.Όταν με το καλό αναβαθμιστεί σε JB τότε θα πρέπει να την κρίνουμε αντικειμενικά και τότε θα δούμε custom roms και διάφορα mods που θα δώσουν άλλον αέρα στο ace.

Μέχρι στιγμής αυτά μας δίνει η Samsung και μ' αυτά πορευόμαστε.Το δε root απλά σου δίνει μεγαλύτερη ελευθερία και οι custom rooms καλύτερες επιδόσεις.Ούτε υποχρεωτικό είναι να τα κάνει κάποιος,ούτε το τηλ. θα έχει επιδόσεις σαν το S2 για παράδειγμα.

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

"[Android 4.1.2] Galaxy S II / Galaxy Note January / February [Android 4.1.2] Galaxy Advance March. MID-END models Q2."

 

Tweet από Sammobile

 

Οπότε την άνοιξη το περιμένουμε τελικά... Απαράδεχτη κλασσικά η Samsung!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει και αντίστοιχο ποστ σε άλλο θέμα για άλλο τηλ., δέστε εδώ ένα μαγαζί, έχει αγοράσει κανείς;

 

http://www.2808.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=69723

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει και αντίστοιχο ποστ σε άλλο θέμα για άλλο τηλ., δέστε εδώ ένα μαγαζί, έχει αγοράσει κανείς;

 

http://www.2808.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=69723

 

Έκανα σήμερα παραγγελία και μου είπαν ότι η τιμή αυτή είναι χωρίς Φ.Π.Α.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα σήμερα παραγγελία και μου είπαν ότι η τιμή αυτή είναι χωρίς Φ.Π.Α.

H καλύτερη τιμή που βρήκα (και το αγόρασα) ήταν 220€ (με φπα)

Παρατηρώ επίσης ότι το λίνκ που δίνεις παραπάνω είναι πια νεκρό και το εν λόγω μαγαζί αφαίρεσε το ACE2 από τις λίστες του

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Καποιος που εχει περασει την jelly bean με ροοτ,υπαρχει η δυνατοτητα για γυροσκοπικες φωτογραφιες(360?)
Link to comment
Share on other sites

H καλύτερη τιμή που βρήκα (και το αγόρασα) ήταν 220€ (με φπα)

Παρατηρώ επίσης ότι το λίνκ που δίνεις παραπάνω είναι πια νεκρό και το εν λόγω μαγαζί αφαίρεσε το ACE2 από τις λίστες του

 

Ναι, πήρα και γω τηλ. και μου είπαν το ίδιο και λίγο αργότερα διόρθωσαν τις τιμές τους

 

το τηλέφωνο υπάρχει, ακριβό βέβαια:

 

http://www.2808.gr/index.php?subcats=Y&status=A&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&pkeywords=Y&search_performed=Y&cid=0&q=Samsung+i8160+Ace+2&x=21&y=14&dispatch=products.search

Link to comment
Share on other sites

 

Με την XXLK6 διορθώνονται κάτι θεματάκια που μπορεί να είχες συναντήσει (πχ να κολάει σε flight mode, να μην μπορείς να απαντήσεις σε κλήσεις, κλπ κλπ), και είναι πιστεύω πιο smooth. Παρόλαυτα η Samsung δεν δίνει αναλυτικά το changelog.

 

Παρατήρησε κανείς ότι μετά την αναβάθμιση (XXLK6) κρατάει σημαντικά περισσότερο η μπαταρία ή είναι η εντύπωση μου;

Link to comment
Share on other sites

Άρα,έχουμε το πιο πρόσφατο ελληνικό firmware που είναι:

 

GT-I8160 - Greece

 

PDA: I8160XXLK6

CSC: I8160OXXLK1

Version: 2.3.6

Date: 2012-11-19

Regions: Austria, Belgium, France, Germany, Hungary, Italy, Spain, United Kingdom

 

Download

 

Νομιζω πως εχω καποιο προβλημα. Συνδεσα τη συσκευη μου με το kies σημερα και μου εβγαλε οτι υπαρχει διαθεσιμη ενημερωση. Μεχρι εδω ολα καλα γιατι ειχα την ΧΧLI2 εκδοση. Αν δεν κανω λαθος ομως μετα την αναβαθμιση θα επρεπε να εχω την XXLK6 εκδοση. Στο kies ομως μου λεει οτι εχω αυτη την εκδοση: PDA:LL2 / PHONE:LL2 / CSC:LL1 (DBT) και μεσα στη συσκευη στις ρυθμισεις εκει που λεει ποια εκδοση εχω γραφει: I8160XXLL2. Βγηκε καινουργια έκδοση μηπως;

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως εχω καποιο προβλημα. Συνδεσα τη συσκευη μου με το kies σημερα και μου εβγαλε οτι υπαρχει διαθεσιμη ενημερωση. Μεχρι εδω ολα καλα γιατι ειχα την ΧΧLI2 εκδοση. Αν δεν κανω λαθος ομως μετα την αναβαθμιση θα επρεπε να εχω την XXLK6 εκδοση. Στο kies ομως μου λεει οτι εχω αυτη την εκδοση: PDA:LL2 / PHONE:LL2 / CSC:LL1 (DBT) και μεσα στη συσκευη στις ρυθμισεις εκει που λεει ποια εκδοση εχω γραφει: I8160XXLL2. Βγηκε καινουργια έκδοση μηπως;

 

Ναι η LL2 είναι καινούρια. Μήπως είχες περάσει την Γερμανική LI2 και για αυτό έχεις την αναβάθμιση σε LL2, γιατί στην Ελλάδα νομίζω δεν έχει έρθει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι η LL2 είναι καινούρια. Μήπως είχες περάσει την Γερμανική LI2 και για αυτό έχεις την αναβάθμιση σε LL2, γιατί στην Ελλάδα νομίζω δεν έχει έρθει ακόμα.

 

Ισως την ειχε απο μονο του την γερμανικη LI2 γιατι εγω δεν εχω πειραξει κατι ακομα στο λειτουργικο. Ουτε root δεν εχω κανει ακομα. Το πηρα απο σκρουτζομαγαζο οποτε πολυ πιθανον να μην ειναι ελληνικης εισαγωγης... ;)

Παντως δεν εχω παρατηρησει καμια διαφορα ακομα με την καινουργια εκδοση...

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , το κινητό στο μαγαζί που ρώτησα μου παν οτι ειναι "ευρωπαικής εισαγωγής" , όχι ελληνικής. Αυτό συνεπάγεται κάποιο πρόβλημα ? Πρέπει να προσέξω κάτι πριν το αγοράσω ?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , το κινητό στο μαγαζί που ρώτησα μου παν οτι ειναι "ευρωπαικής εισαγωγής" , όχι ελληνικής. Αυτό συνεπάγεται κάποιο πρόβλημα ? Πρέπει να προσέξω κάτι πριν το αγοράσω ?

 

'Ισα ίσα που θα παίρνεις τις αναβαθμίσεις και πιο νωρίς :) Δεν υπάρχει θέμα.

 

Ισως την ειχε απο μονο του την γερμανικη LI2 γιατι εγω δεν εχω πειραξει κατι ακομα στο λειτουργικο. Ουτε root δεν εχω κανει ακομα. Το πηρα απο σκρουτζομαγαζο οποτε πολυ πιθανον να μην ειναι ελληνικης εισαγωγης... ;)

Παντως δεν εχω παρατηρησει καμια διαφορα ακομα με την καινουργια εκδοση...

 

Μια χαρά είσαι τότε, μην πειράξεις κάτι, απλά κάνε κανονικά τις αναβαθμίσεις μέσω OTA/KIES.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...