Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην το λές. Θα ήθελα να κάνω greenify και τις εφαρμογές συστήματος αλλά όλο μου έλεγε pending όταν το έβαλα...

 

 

 

Προτίμώ την cm10 μιας και δουλεύουν σχεδόν όλα εκτός από camcorder. Στο επόμενο update θα δουλεύει και αυτό. Επίσης διάβασα για κάποια bugs του τύπου δεν μπορεις να στειλεις μήνυμα, λαγκάρει λίγο στο scroll και τέτοια στην cm10.1.

 

Pending ειναι οταν καποιες εφαρμογες ανοιγουν μονες τους και τρεχουν. Τις ξαναπαγωνεις πατωντας το κουμπι Pause. Δεν ξερω αν θα φτιαχτει το camcorder ο αλλος πηρε τηλεφωνο στην Samsung και τουλεγαν οτι ναναι..

LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ξερετε αν υπάρχει τροπος να κανω swap sd γιατι μπερδευει την εξωτρικη καρτσ η jb...χωρις να είμαι root??? Παρακαλω μια οδηγία απο κάπου
Link to comment
Share on other sites

Παιδια περασα τη JB MF1 eur και περα απτην κλασικη τεραστια καταναλωση μπαταριας που ειδα , με καθε restart κοβει και ενα 5% μπαταρια ακομα!Τι παιζει και γινεται αυτο εχετε καμια ιδεα? Μπορω να περασω καποια JB που ναχει λιγοτερη καταναλωση?

 

Δε ξερει κανεις να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

Για την τεραστια καταναλωση μπαταριας δεν ειμαι και τοσο σιγουρος.

Πρωτη σε καταναλωση ειναι μακραν η οθονη, αρα δεν φταιει το λειτουργικο, οσο το γεγονος οτι "σκαλιζουμε" το κινητο τον πρωτο καιρο που δοελευουμε νεο λειτουργικο. Λογικο. Θα δουμε την αυτονομια σε βαθος χρονου.

Οσο για το αλλο, μπορω να σε βεβαιωσω οτι αυτο το drop της μπαταριας το εβλεπα σε καθε restart και με gingerbread και μαλιστα συνεχεια. Και 10% εχω δει στη συσκευη αυτη.

Μονο στο iPad και σε τηλεφωνο LG δεν την εχω δει την πτωση αυτη. Μετα απο επανεκκινηση η μπαταρια ειχε ακτιβως ιδιο ποσοστο με πριν.

Τωρα για το φαινομενο αυτο στην συσκευη μας, δεν ξερω. 'Η καλιμπραρει καλυτερα η μπαταρια μετα απο επανεκκινηση ή η ιδια η επανεκκινηση "τρωει" μπαταρια. Αυτη ειναι η θεωρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου θυμισει πως βλεπουμε τον counter με τα φλασαρισματα ?

 

edit

Οκ, το βρηκα, ευχαριστω !

Edited by papkos
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερει κανεις να μου πει?

 

Το boot της συσκευης χρειαζεται ενεργεια συνεπως και καταναλωση μπαταριας..1-2 % το κατεβαζει συνηθως. Μεγαλη καταναλωση μπαταριας ειναι το wifi και το 3g. Καλο ειναι να μην ταχεις ανοιχτα ολη μερα. Επισης στις ρυθμισεις των κλησεων βαλε μονο δικτυα GSM.Τελος κατεβασε την φωτεινοτητα του κινητου αρκετα ειναι αιτια καταναλωσης. Απο κει και περα υπαρχουν προγραμματα και tweaks που σωζουν λιγη μπαταρια. Χωρις Wifi και 3g ανοιχτο η μπαταρια μου φτανει 4-5 μερες.

Edited by Cater
LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας. Έχω αγοράσει ένα Samsung Galaxy Αce 2 i8160 που είχε Android OS, v2.3 (Gingerbread) και φυσούσε, είχε δυνατότητα αναβάθμισης σε v4.1.2

έτσι και έγινε! Το αναβάθμισα σε V4.1.2 ωραία! Και ενώ το κινητό μου είχε ram 555 απο τα 768 για χρήση, τώρα με το v4,1.2 έχει 482 και ενώ θα περίμενα να πηγαίνει καλύτερα μιας και έχει το καινούργιο λογισμικό αυτό σέρνεται, μάλλον είναι ποιο βαρύ το λειτουργικό του! Φυσικά καλά να πάθω.

 

Τώρα θέλω να βάλω αυτό πού είχα πριν, δηλαδή το v2.3 γνωρίζει κανείς πως γίνετε αυτό ευχαριστώ. Αν υπάρχει κάτι σε videaki ακόμα καλύτερα μια εικόνα 100 λέξεις!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

4-5 ημερες; Υπερβολικο ακουγεται.

4 ημερες με αυστηρα χρηση σαν feature phone μπορει.

Θα συμφωνησω ομως με τονθεμα οθονη. Αυτο που ξεζουμιζει σλυπητα την μπαταρια εινσι η οθονη

Link to comment
Share on other sites

4-5 ημερες; Υπερβολικο ακουγεται.

4 ημερες με αυστηρα χρηση σαν feature phone μπορει.

Θα συμφωνησω ομως με τονθεμα οθονη. Αυτο που ξεζουμιζει σλυπητα την μπαταρια εινσι η οθονη

 

Ειπα 4-5 μερες χρησιμοποιωντας το μονο σαν τηλεφωνο και τπτ αλλο. Δλδ κλησεις μνματα.Το 3G και το wifi πολυ παραπανω. Στην μπαταρια παιζει ρολο και ο kernel.

Edited by Cater
LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

Το boot της συσκευης χρειαζεται ενεργεια συνεπως και καταναλωση μπαταριας..1-2 % το κατεβαζει συνηθως. Μεγαλη καταναλωση μπαταριας ειναι το wifi και το 3g. Καλο ειναι να μην ταχεις ανοιχτα ολη μερα. Επισης στις ρυθμισεις των κλησεων βαλε μονο δικτυα GSM.Τελος κατεβασε την φωτεινοτητα του κινητου αρκετα ειναι αιτια καταναλωσης. Απο κει και περα υπαρχουν προγραμματα και tweaks που σωζουν λιγη μπαταρια. Χωρις Wifi και 3g ανοιχτο η μπαταρια μου φτανει 4-5 μερες.

 

Ολα αυτα τα εχω κανει ηδη και φωτεινοτητα στο 10%, σαν tweak ας πουμε εχω το battery doctor που μου αρεσε στο GB. Wifi και 3G και Bluetooth ολα κλειστα bloatware επισης. Εβαλα nova launcher, μηπως αυτο φταιει? Ακομα και γουγλοservices σταματησα :p

Παντως σε restart 1-2% εβλεπα και γω πριν αλλα οχι και 5%.! Απο kernel εχετε καποιο να προτινεται? Μπορω να flashαρω με Odin οπως και τη rom?

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα τα εχω κανει ηδη και φωτεινοτητα στο 10%, σαν tweak ας πουμε εχω το battery doctor που μου αρεσε στο GB. Wifi και 3G και Bluetooth ολα κλειστα bloatware επισης. Εβαλα nova launcher, μηπως αυτο φταιει? Ακομα και γουγλοservices σταματησα :p

Παντως σε restart 1-2% εβλεπα και γω πριν αλλα οχι και 5%.! Απο kernel εχετε καποιο να προτινεται? Μπορω να flashαρω με Odin οπως και τη rom?

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

 

Προτεινω go power master μαζί με ολα τα παραπάνω που έχουν αναφερθει...πάντως υπομονή σε λιγο καιρό η μπαταρία στρώνει πολύ ακόμα και στα restart. ....

Link to comment
Share on other sites

Για την τεραστια καταναλωση μπαταριας δεν ειμαι και τοσο σιγουρος.

Πρωτη σε καταναλωση ειναι μακραν η οθονη, αρα δεν φταιει το λειτουργικο, οσο το γεγονος οτι "σκαλιζουμε" το κινητο τον πρωτο καιρο που δοελευουμε νεο λειτουργικο. Λογικο. Θα δουμε την αυτονομια σε βαθος χρονου.

Συμφωνώ 100% με αυτό που λες...

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχω αναφέρει τίποτε ακόμη περί μπαταρίας...

Ακόμη το σκαλίζουμε καθημερινά...

Αμα δε το αφήσουμε ήσυχο δεν πρόκειται να έχουμε μία αντικειμενική άποψη για τη μπαταρία...

:)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Προτεινω go power master μαζί με ολα τα παραπάνω που έχουν αναφερθει...πάντως υπομονή σε λιγο καιρό η μπαταρία στρώνει πολύ ακόμα και στα restart. ....

 

Τι εννοεις στρωνει?

Link to comment
Share on other sites

Απο το μεσημερι παιζω με το κινητο της γυναικας μου.

 

Διαβαζοντας ενα προηγουμενο ποστ για την ΜΒ4, σκεφτηκα να το γυρισω σε εκεινη κι ετσι να το ρουταρω, να του αλλαξω csc (οπως εγραψε πως εκανε ο φιλος μας) και μετα μεσω KIES να κανω την αναβαθμιση ομορφα και ωραια.

 

Αλλα,

 

Κατεβαζοντας την επισημη EUR ΜΒ4 διαπιστωσα οτι δεν περιελαμβανε στην λιστα αλλαγης του CSC το EUR (πολυ θα ηθελα να μας πει ο φιλος μας πως το εκανε). Ετσι επαιξα με αυτο το Firm για λιγο και διαπιστωσα οτι ειναι πολυ πιο γρηγορο απο το MF1 και χωρις κανενα σημαντικο προβλημα.

 

Βαζοντας την MF1 με το odin (αναγκαστικα) οι υποψιες μου για διαφορα στην ταχυτητα εγιναν βεβαιοτητα, πολυ πιο αργο το κινητο......

Ταυτοχρονα στη MF1 υπαρχει το EUR στην λιστα του CSC και αφου το ξαναεκανα root μπορεσα να την αλλαξω κανονικα.

 

Και στα δυο firm η ram κανονικα στα 624.

 

Εχει κανεις παρατηρησει κατι παρομοιο σχετικα με την ταχυτητα - αλλα και με το csc ?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα για ενα αλλο κινητο samsung οτι το "com.sec.android.providers.downloads" κανει πολυ μεγαλη καταναλωση μπαταριας καθως επισης και υπερθερμανση αφου το CPU δουλευει Μax. Δεν ξερω αν κατι τετοιο εχει την ιδια επιρροη και στο δικο μας.
LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις στρωνει?

 

Η αυτονομια σε μενα αλλάζει συνέχεια προς το καλυτερο. ..μάλλον το firmware χρειαζεται κάποιες μέρες λειτουργίας για να δουλεψει σωστά

Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομια σε μενα αλλάζει συνέχεια προς το καλυτερο. ..μάλλον το firmware χρειαζεται κάποιες μέρες λειτουργίας για να δουλεψει σωστά

 

Μακαρι να συμβαινει κατι τετοιο γιατι ουσιαστικα θυσιασα μπαταρια για ζουμ καμερας και ψιλοξενερωνω:happy:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τωρα που το παρατησα το κινητο στην ησυχια του, βλεπω οτι κραταει μπαταρια! Χαχα! Παρατησα και τον task killer, παρατησα και την εκκαθαριση RAM και το βλεπω πιο ομαλο!

Παιδια ειναι παντως νωρις ακομα να κρινουμε την αυτονομια.

Και για ποιο ζουμ μιλαμε; Για ψηφιακο ζουμ? Μα συγνωμη, αλλα αυτο ειναι αχρηστο.

Τι θελω να πω: η καμερα μας εχει 5ΜΡ, σωστο;

Αν, κανοντας ζουμ, παιρνεις παλι φωτογραφια με 5MP τοτε το ζουμ ειναι υπεροχο! (και λεγεται και οπτικο ζουμ και εχει να κανει με τον φακο).

Αν κανοντας ζουμ παιρνεις εικονα 1ΜΡ, τοτε να το βρασω το ζουμ. Χωρια που μπορεις να το κανεις και με οποιοδηποτε photo editor.

Κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Μια κουτή ερώτηση:

Οταν είχα την 2.3 στη λίστα των μαμίσιων προγραμμάτων υπήρχε και ο task manager (με σήμα το piechart)

Τώρα στην 4.1 δεν το βρίσκω πουθενά...

Οταν όμως ανοίγω το titanium backup στη λίστα των διαθέσιμων προγραμμάτων μου το δείχνει κανονικά και μάλιστα με το ίδιο icon.

Που μπορώ να βρω τον task manager ή έστω να ξαναδημιουργήσω shortcut.

 

-----------------

 

Το βρήκα... Απλά πατάς παρατεταμένα το κεντρικό κουμπί και

μεταξύ άλλων σου εμφανίζεται το εν λόγω piechart

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Και εγω τωρα που το παρατησα το κινητο στην ησυχια του, βλεπω οτι κραταει μπαταρια! Χαχα! Παρατησα και τον task killer, παρατησα και την εκκαθαριση RAM και το βλεπω πιο ομαλο!

Παιδια ειναι παντως νωρις ακομα να κρινουμε την αυτονομια.

Και για ποιο ζουμ μιλαμε; Για ψηφιακο ζουμ? Μα συγνωμη, αλλα αυτο ειναι αχρηστο.

Τι θελω να πω: η καμερα μας εχει 5ΜΡ, σωστο;

Αν, κανοντας ζουμ, παιρνεις παλι φωτογραφια με 5MP τοτε το ζουμ ειναι υπεροχο! (και λεγεται και οπτικο ζουμ και εχει να κανει με τον φακο).

Αν κανοντας ζουμ παιρνεις εικονα 1ΜΡ, τοτε να το βρασω το ζουμ. Χωρια που μπορεις να το κανεις και με οποιοδηποτε photo editor.

Κανω λαθος?

 

Ναι η αληθεια ειναι πως βολευει μονο στα βιντεο ουτε καν στις φωτο το ζουμ....ισως αν το αφησω κ γω στην ησυχια του να κρατησει περισσοτερο :p

 

Εχει κανεις υποψη κανα ζαματο κερνελ για jb?? κ αν ειναι ευκολο να μου πειτε κ πως να τον περασω! :/

Edited by ntreik
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται, στην επόμενη έκδοση CM10 (από τον dh.harald) θα φταχτούν τα OMX HW Encoders & Decoders που σημαίνει ότι θα δουλεύει η κάμερα και τα βίντεο!
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί καποιος να μου πει γιατι μετα το επιτυχες swap sd με usb memory. ..οταν περνάω ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ στην sd μετα το restart τις χανω????
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί καποιος να μου πει γιατι μετα το επιτυχες swap sd με usb memory. ..οταν περνάω ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ στην sd μετα το restart τις χανω????

Mία από τα ίδια κι εγώ... :confused:

Εγώ δοκίμασα να τις κάνω move με το titanium.

Eνώ δείχνει ότι πάνε,... χάνονται...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί στη 2.3.6 η εφαρμογή gmail δεν με ειδοποιεί για να εισερχόμενα ενώ εχω επιλέξει να το κάνει.? Μπορεί κάποιος να μου πει αν του δουλεύει

Και ποιες επιλογές έχει εκείνος ώστε να συγκρίνω.,?

 

Πάντως στις ρυθμίσεις λογαριασμού μου εχω επιλέξει να με ειδοποιεί για νέα μηνύματα.!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...