Jump to content

metafora arxeiwn apo PC se PC !!!


apoelistiko
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Pos mporo na metafero merika arxeia (3-4 GB ) apo to PC mou se ena allo ?? kati akousa gia sirmata ethernet k.t.l k.t.l

kapoios ??? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο απλος τροπος ειναι μεσω cross καλωδιου ethernet. Επισης μπορεις μεσω σειριακου καλωδιου, οπως και παραλληλου καλωδιου αλλα αυτοι οι τροποι εκτος οτι ειναι παναργοι ειναι και αρκετα προβληματικοι.

Host

Link to comment
Share on other sites

Μέσω cross καλωδίου ethernet. Αν δεν έχεις, τότε με firewire. Αν δεν έχεις ούτε firewire, τότε με ένα καλώδιο USB (προσοχή, όχι απλό καλώδιο USB αλλά με ένα ειδικό για μεταφορά δεδομένων... κοστίζει περίπου 40 ευρώ νομίζω) συνδέεις USB με USB και καθάρισες. Ο ποιό γρήγορος τρόπος είναι με ethernet 1GB, ακολουθεί η σύνδεση firewire και τελευταία και καταιδρωμένη η USB. Για 4 GB... χχχμμμμ με USB θα σου πάρει κάμποσο!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος LNinio ( 3 Μάι. 2004 , 00:51)

 

Μέσω cross καλωδίου ethernet. Αν δεν έχεις, τότε με firewire. Αν δεν έχεις ούτε firewire, τότε με ένα καλώδιο USB (προσοχή, όχι απλό καλώδιο USB αλλά με ένα ειδικό για μεταφορά δεδομένων... κοστίζει περίπου 40 ευρώ νομίζω) συνδέεις USB με USB και καθάρισες. Ο ποιό γρήγορος τρόπος είναι με ethernet 1GB, ακολουθεί η σύνδεση firewire και τελευταία και καταιδρωμένη η USB. Για 4 GB... χχχμμμμ με USB θα σου πάρει κάμποσο!!!

 

 

na se diorthoso legontas oti i usb2.0 einai kata ti grigoroteri apo firewire ;) episis mia ftini enallaktiki einai me iperithres (an milame gia laptops eidika, vevaia tha parei xrono gia toso polla dedomena).

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alxnks ( 3 Μάι. 2004 , 03:46)

 

na se diorthoso legontas oti i usb2.0 einai kata ti grigoroteri apo firewire

 

 

 

θεωρητικα ναι,

ομως στην πραξη το firewire ειναι αρκετα πιο βολικο, και με μικροτερη χρηση επεξεργαστικης ισχυς

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος william blake ( 3 Μάι. 2004 , 09:52)

 

θεωρητικα ναι,

ομως στην πραξη το firewire ειναι αρκετα πιο βολικο, και με μικροτερη χρηση επεξεργαστικης ισχυς

 

 

to paidi apli metafora arxeion thelei na kanei.. de tha kanei dvd ripping parallila, alla kai pali an xasei kai 2% parapano se ipologistiki isxi..so what.. kai to pio voliki den to katalava.. ta idia theloun.. kalodio, programmataki ktl.

gia mena to pio voliko einai iperithres (an milame gia laptops kai iparxei anesi xronou... ta ferneis konta..anagnorisi.. deksi klik, send to nearby computer kai papala). meta einai me ena cross cable kai dimiourgia mini lan, grigoro kai eukolo :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alxnks ( 3 Μάι. 2004 , 10:41)

 

to paidi apli metafora arxeion thelei na kanei.. de tha kanei dvd ripping parallila, alla kai pali an xasei kai 2% parapano se ipologistiki isxi..so what.. kai to pio voliki den to katalava.. ta idia theloun.. kalodio, programmataki ktl.

 

Δεν είναι το ίδιο. Αν έχεις firewire μπορείς με ένα απλό καλώδιο 6pin-6pin να κάνεις κάτι σαν μικρό δίκτυο με τα δύο μηχανήματα πάρα πολύ εύκολα. Tην δυνατότητα αυτή την έχει από μόνο του το λειτουργικό (winxp) και εμφανίζεται με το που θα βάλεις μια απλή κάρτα firewire. Ούτε drivers, ούτε ειδικά καλώδια, ούτε ειδικά προγράμματα, ούτε τίποτα. Πάντως για μένα η καλύτερη λύση είναι το ethernet, όχι τόσο λόγω ταχύτητας (θα πρέπει να βάλεις Gigabit ethernet για να είναι γρηγορότερο από το firewire) αλλά κυρίως επειδή μπορεί να φανεί περισσότερο χρήσιμο αργότερα.
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα λαπ και οι μητρικες στα desktop εχουν πια υποδοχή δικτύου. Με ενα απλό cross καλώδιο τα πισιά βλέπονται αμέσως και κανεις τη δουλειά σου ταχύτατα και βολικά.

 

Εναλλακτικά (αν δεν υπάρχει υποδοχή δικτύου) το καλώδιο USB link ειναι βολικό αν δεν θες τεράστιες ταχύτητες.

 

Για firewire κλπ δεν εχω δοκιμασει. Γενικά επέλεξε τη λύση που απαξ και την εφαρμόσεις θα έχεις τις περισσότερες δυνατότητες διασύνδεσης. Πχ με LAN θα εχεις share συνδέσεις, resources κλπ. Με υπερυθρες απλά μεταφέρεις.

 

Τα υπόλοιπα στα είπαν σωστά οι φίλοι.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος apoelistiko δεν μας ανέφερε από τί σε τί υπολογίστή θέλει να μεταφέρει τα αρχεία, καμιά φορά θα μπορούσε να είναι πιο συμφέρον να κάνει μια μεταφορά (προσωρινή για την αντιγραφή) του σκληρού δίσκου που περιέχει τα αρχεία σε κάποια κενή θέση καλωδίου IDE. Θα μπορούσε επίσης (αν ήταν μόνο για αυτά τα αρχεία όπως και για την προηγούμενη λύση) να συμπιέσει και να χωρίσει τα αρχεία σε CD. (Ομολογώ λίγο χρονοβόρο, θα ήθελε 6 CD για 4GB) αλλά θα ήταν μία λύση που δεν θα τον ανάγκαζε να τρέχει για αγορές. Επίσης, αν οι υπολογιστές χρησιμοποιούν διαφορετικό κωδικό pagefile θα πρέπει να προσέξει την ονομασία των αρχείων.

Όπως και να είναι, συμφωνώντας με τον mcde για το καλώδιο ethernet θα ρώταγα σε τί υπολογιστές, με τί Hardware και λειτουργικό θέλει να κάνει την μεταφορά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η λύση να συνδέσεις τον σκληρό του ενός στο αλλο μηχάνημα και να κάνεις copy από δίσκο σε δίσκο.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ioannis_z_ioanni ( 6 Μάι. 2004 , 02:43)

 

Ο φίλος apoelistiko δεν μας ανέφερε από τί σε τί υπολογίστή θέλει να μεταφέρει τα αρχεία, καμιά φορά θα μπορούσε να είναι πιο συμφέρον να κάνει μια μεταφορά (προσωρινή για την αντιγραφή) του σκληρού δίσκου που περιέχει τα αρχεία σε κάποια κενή θέση καλωδίου IDE. Θα μπορούσε επίσης (αν ήταν μόνο για αυτά τα αρχεία όπως και για την προηγούμενη λύση) να συμπιέσει και να χωρίσει τα αρχεία σε CD. (Ομολογώ λίγο χρονοβόρο, θα ήθελε 6 CD για 4GB) αλλά θα ήταν μία λύση που δεν θα τον ανάγκαζε να τρέχει για αγορές. Επίσης, αν οι υπολογιστές χρησιμοποιούν διαφορετικό κωδικό pagefile θα πρέπει να προσέξει την ονομασία των αρχείων.

Όπως και να είναι, συμφωνώντας με τον mcde για το καλώδιο ethernet θα ρώταγα σε τί υπολογιστές, με τί Hardware και λειτουργικό θέλει να κάνει την μεταφορά.

 

 

enas desktop me windows xp home kai enas laptot me windows xp PRO

Link to comment
Share on other sites

Η πίο γρήγορη λύση (οικονομικά συμφέρουσα και με γρήγορη μεταφορά δεδομένων, αλλά όχι απαραίτητα και γρήγορη στην διαδικασία) για αντιγραφή είναι η μεταφορά του σκληρού από τον ένα υπολογιστή στον άλλον σε μία κενή θέση του καλωδίου IDE και μετά ένα copy - paste. Λογικά θα υπάρχει κάποια κενή θέση στο σύστημα που είναι Desktop, εκτός και αν έχεις τον υπολογιστή σου χιλιοφορτωμένο όπως και εγώ, αυτό που δεν ξέρω γιατί δεν έχω laptop, είναι το πόσο βολικό είναι να απεγκαταστήσεις τον σκληρό και να τον εγκαταστήσεις ξανά...

 

Αλλά αν και οι δύο υπολογιστές είναι δικοί σου, θα χρειαστεί σίγουρα να κάνεις ανταλλαγή δεδομένων και κάποια άλλη στιγμή, επομένως, δεδομένου του ότι οι laptop είναι εφοδιασμένοι με θύρα ethernet, θα ήταν μια μικρή οικονομικά, αλλά και συμφέρουσα επένδυση να αγοράσεις μία κάρτα ehternet για το desktop και ένα cross καλώδιο για να τα συνδέσεις. Στα WinXP η διαδικασία είναι πολύ πιο εύκολη απ' ότι στα 98 π.χ. και το βρίσκω απίθανο να συναντήσεις προβλήματα με pagecodes και τα τοιαύτα που ανέφερα προηγουμένως. Όσο για την ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων μέσω ethernet, προσωπική μου άποψη είναι ότι αν δεν χρησιμοποιείς την σύνδεση για μεταφορά ripαριζμένων DVD ή μεγάλων project ήχου ή εικόνας κάθε τρις και λίγο είναι μια χαρά. Μπορείς όπως προείπε και ο κοκκινοτρίχης πολεμιστής με κοτσίδες να χρησιμοποιείς και κοινες resources όπως την ίδια σύνδεση στο internet π.χ.

 

Βέβαια για να επανέρχόμαστε και στο ζητούμενο, την μεταφορά αυτών των 4 Giga, η πιο άμμεση λύση είναι η μεταφορά του σκληρού. Τα υπόλοιπα έχουν να κάνουν περισσότερο με το "θέλω να έχω και αυτό και να κάνω και το άλλο" παρά με το πρόβλημα που έθεσες από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ioannis_z_ioanni ( 6 Μάι. 2004 , 19:07)

 

Η πίο γρήγορη λύση (οικονομικά συμφέρουσα και με γρήγορη μεταφορά δεδομένων, αλλά όχι απαραίτητα και γρήγορη στην διαδικασία) για αντιγραφή είναι η μεταφορά του σκληρού από τον ένα υπολογιστή στον άλλον σε μία κενή θέση του καλωδίου IDE και μετά ένα copy - paste. Λογικά θα υπάρχει κάποια κενή θέση στο σύστημα που είναι Desktop, εκτός και αν έχεις τον υπολογιστή σου χιλιοφορτωμένο όπως και εγώ, αυτό που δεν ξέρω γιατί δεν έχω laptop, είναι το πόσο βολικό είναι να απεγκαταστήσεις τον σκληρό και να τον εγκαταστήσεις ξανά...

 

 

 

Σωστό για την περίπτωση που έχεις 2 desk, αλλά όταν έχεις και laptop τότε η καλύτερη λύση είναι με ethernet (πολύ εύκολη με την χρήση απλά ενός cross καλωδίου) ή με χρήση firewire!

Ειδικά στα Windows XP δεν υπάρχει κανένα κόλλημα. Απλά δηλώνεις ποιούς φακέλους (ή σκληρούς δίσκους) θέλεις να μοιραστείς και... τέλος!!! Με firewire είναι ποιό γρήγορη η μεταφορά και αποκλείονται τα... κολλήματα!!

Γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...