Jump to content

Nintendo 3DS vs Psp 3004/GΟ


Michael17
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλημέρα σε ολους,αυτές τις ημέρες βρίσκομαι σε δίλλειμα ποιες απο τις δυο κονσόλες να πάρω!απο την μια το 3ds ειναι πολλά υποσχόμενο με τους αναμενόμενους τίτλους του και το Psp ειναι πεθαμένξο μιας και θα βγει το vita(δεν περιμενω να βγει αφου η τιμή του ειναι υψηλή αρα δεν με ενδιαφέρε).Το psp βέβαια έχει τιτλους η οποίοι ναι μεν ειναι παλιοί αλλα μπορού να σου προσφέρουν άνετα 1 χρονο και παραπάνω gameplay.Ωστοσο επειδη ειμαι φοιτητής δεν εχω πολυ χρονο,δεν κάθομαι και πολλή στο σπιτι μου :) απλα καποιες φορες θα ήθελα να παιζω οταν ξαπλώνω στο κρεβάτι η οταν πηγαίνω στο χωριο μου...Οποτε βρίσκομαι σε αυτο το δίλημμα ποια να επιλέξω?
Link to comment
Share on other sites

ανιση συγκριση

 

το 3DS ειναι φορητη νεας γεννιας.

 

κανονικα θα επρεπε η συγκριση να ειναι: PSP/GO vs NDS και 3DS vs PS Vita

 

Οποτε για τους λογους που ειπα, 3DS>>>>>>>>>>PSP

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

και παλι ομως το psp δεν ειναι ανταγωνιστικο με τους ήδη τίτλους που εχουν κυκλοφορήσει σε αυτό?ειναι αληθεια για το 3ds οτι προκαλει ημικρανιες?αν το πάρω σιγουρα θα χτυπήσω και μια r4 για να παιζω τα παινχιδια του ds του απλου περα απο ποκεμον και μαριο εχει αλλους αξιόλογους τίτλους?
Link to comment
Share on other sites

νομιζω δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις r4...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ναι, μπορείς.

Δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα αλλά κάπου το είχα διαβάσει. Με τη δική μου πάντως r4 δεν έπαιζε αν και βγήκε fw update και καλά για αυτό.

 

Προσωπικά πάντως δε με ενθουσιάσε το 3D.

Aλλά και πάλι από το PSP, καλύτερα το DS/3DS, ανάλογα βέβαια και με το είδος του παιχνιδιού που προτιμάς. π.χ. God of War δε θα βρεις σε Nintendo και Mario/Zelda δε θα βρεις σε PSP.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

περιμενε το facelift του 3DS

 

Νintendo ειναι αυτη...οπου να ναι θα το βγαλει και θα ειναι ακομα καλυτερο.

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

btw το συλλεκτικο που εβγαλε για τα γενεθλια του zelda , ειναι εκπληκτικο :D

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

btw το συλλεκτικο που εβγαλε για τα γενεθλια του zelda , ειναι εκπληκτικο :D

 

ναι το ειδα

 

τελειο

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά η εμπειρία χρήσης του psp δεν με άφησε ικανοποιημένο και από τίτλους αλλά και από χειρισμό (τον έβρισκα κουραστικό). Για την ώρα με DS, θα έκανα την μετάβαση σε 3DS αν αυτό χάλαγε (με μόνο πρόβλημα την μπαταρία, αναμένω κι εγώ μπας και βγει έκδοση με καλύτερη μπαταρία).

 

Προκαλούνται ημικρανίες σε κάποιους με το 3D, ναι. Ρυθμίζεται κιόλας όμως το 3D στο επιθυμητό βάθος και μπορεί να κλείσει και τελείως. Προτιμήσεις είναι αυτές...

 

Η δική μου πρόταση είναι 3DS παρόλο που το psp αν σπάσει γίνεται η καλύτερη λύση να παίζει κανείς σε φορητό μηχάνημα παιχνίδια psx.

Link to comment
Share on other sites

Ημικρανίες λέει :lol:

Δεν έχετε ιδέα τι είναι οι ημικρανίες, έτσι ????

 

Πήγαινε σε ένα κατάστημα όπως τα Public, πιάστο στα χέρια σου και έχε το με 3D για κανένα τεταρτάκι ... Θα βιώσεις ένα συναισθημα που κυμαίνεται από ελαφριά ζαλάδα έως έντονη κόπωση, και αυτό είναι λογικό γιατί δεν έχεις συνηθίσει στο 3D effect, όσο παίζεις τόσο περισσότερο θα το νιώθεις αυτό το συναίσθημα να εξασθενεί, μετά από 50 ώρες συνολικού παιχνιδιού δεν θα το χεις καθόλου ...

 

Αυτά περί ημικρανιών, έστω και πονοκεφάλων είναι πραγματικά βλακείες, ημικρανία είναι σαν να έχεις καρφώσει ένα κατσαβίδι στο μάτι σου, ενώ το να παίζεις με ένα 3DS είναι απλή κόπωση, σαν αυτή που θα είχε η γιαγιά σου αν της έβαζες να δει ένα FullHD για παράδειγμα, κάτι το οποίο συνηθίζεται ... Δεν προκαλεί ούτε τύφλωση, ούτε ημικρανίες, ούτε σκλήρυνση κατά πλάκας ...

 

Στο θέμα μας, εγώ θα πρότεινα PSP, επειδή είναι φθηνότερο, έχει πολύ περισσότερα παιχνίδια, τα οποία είναι και φθηνότερα .... Ή βασικά για να το θέσω αλλιώς, καλό το 3DS, θα το αγοράσω μόλις ανανεωθεί το παρόν μοντέλο και προσθέσουν μεγαλύτερη οθόνη και δεύτερο αναλογικό, αλλά προς το παρόν είναι απλά ένα ελαφρώς βελτιωμένο PSP, χωρίς να έχουν καταφέρει να το αξιοποιήσουν ακόμα 100% ...

 

Αν στο πίσω μέρος του μυαλού σου είσαι ανοιχτός και σε άλλες επιλογές, θα πρότεινα προσωπικά να μην αγοράσεις τίποτα από τα δύο και να τσιμπήσεις τον Φεβρουάριο με 250 ευρώ ένα PSVita το οποίο αντικαθιστά το PSP και πατάει στην κυριολεξία το 3DS στον λαιμό ... Τέρας δυνατοτήτων, ένα φορητό PS3 στο τσεπάκι σου, με 5άρα οθόνη και διάφορα καλούδια, google it ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

3ds αν και με κουραζε το 3d λιγο που το δοκιμασα (κλεινει ομως τελειως αν θελεις). Ερχονται μερικα πολυ ενδιαφεροντα παιχνιδια συν οτι μπορεις να παιζεις ολα το παιχνιδια του DS. Προσωπικα το PSP μου το ετρωγαν οι αραχνες μεχρι που το εδωσα στο ανιψιο μου, ο παραδοσιακος χειρισμος με τα πληκτρα ειναι πολυ κουραστικος και περιοριζει πολυ το gameplay, η game library του DS ειναι πολυ ανωτερη.
ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕ ΜΑΕΤΖΙΜΑ!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...