Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 800


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χτες περασα την 8858 με force update. Όλα καλα απλά ακομα το firmwire είναι το 8773 και δεν με αφήνει να βάλω εφαρμογές προφανώς. Πως το φτιάχνω;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω χωρις θηκη το εχω..κανενα θεμα εως τωρα..ποτε δεν βαζω θηκες..

 

Κι εγώ έτσι το έχω. Χρησιμοποιώ μόνο ένα πατς επειδή κουβαλάω 2 τηλέφωνα.

Ο κίνδυνος βρίσκεται στην πτώση. Αν πέσει κάποια γωνιά θα γίνει επίπεδη και θα γρατζουνιστει η οθόνη.

 

Γενικά είναι καλή συσκευή. Θα ήθελα κάποιες συγκεκριμένες εφαρμογές.Επίσης οι υπάρχουσες από το market θα έπρεπε να ανοίγουν πιο γρήγορα.

Η αργοπορία είναι για μένα θέμα λογισμικού και όχι specs. Σε Android συσκευές με παρόμοια specs, οι ίδιες εφαρμογές ανοίγουν πολύ πιο γρήγορα.

Αντιθέτως οι oem εφαρμογές λειτουργούν άψογα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

κινητο ειναι..αλλα τα υλικα του δεν δειχνουν να εχουν προβλημα χωρις θηκη.το μονο αρνητικο για μενα ειναι τα κουμπακια που δεν ειναι τοσο στιβαρα..
Link to comment
Share on other sites

παιδάκια αγόρασα το κινητό πριν μια 2 εβδομάδες από αμαζον για κάτι λιγότερο από 200 ευρώ. Το έχω εδώ και μια εβδομάδα και για τα λεφτά που έδωσα είναι απλά κινητάρα μιας και σε όλα είναι πολύ πάνω από τον ανταγωνισμό. Να ναι καλά που πάτωσε η σειρά και τα δίνουν τσάμπα :lol::lol:

 

Με το που το άνοιξα, το έβαλα στο Pc και κατευθείαν αναβαθμίστηκε σε 7.8..Το κινητό είναι απίστευτα smooth, δε κολλάει ποτέ και από εφαρμόγες που γκρινιάζουν οι άλλοι δεν έχω κανένα παράπονο.. Αλήθεια σε ποιο άλλο κινητό βρίσκεις τσάμπα offline navigator ? Επίσης έμεινα μ***κας, από το ενσωματωμένο bar code reader, που ανακάλυψα σήμερα..

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι στις φωτογραφίες, όχι ότι είναι χάλια αλλά περίμενα από τα 8Mp κάτι καλύτερο. Και το περίεργο είναι η ποιότητα βίντεο είναι πάρα πολύ καλή! (για κινητό πάντα αλλά και σε αυτά τα λεφτά).

 

Έρχομαι από android κινητό και έχω και nexus 7. Γενικά δεν είμαι κολλημένος και κοιτάω να πέρνω όσο το δυνατόν καλύτερα features στη καλύτερη τιμή.. Μετά από μία εβδομάδα και λαμβάνοντας υπόψιν το Hardware που κουβαλάει το 800 μπορώ να πω ότι η microsoft έχει για μένα αυτή τη στιγμή το καλύτερο λειτουργικό για κινητά.. Πανέμορφο, διαφορετικό και απίστευτα smooth.. Mακάρι να συνεχίσει να πατώνει για να πάρω σε κανα χρόνο και το 920 για 200 ευρώ :D

Edited by grproductions
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πρωί πέρασα το Nokia City Lens πάντως (που περιέργως δεν είχε το δικό μου, αλλά είχε του γείτονα!)
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αρχικά καλώς σας βρήκα

 

Θα ήθελα να κάνω ερώτηση για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το lumia 800.

 

Μου έκλεισε από μπαταρία, το έβαλα να φορτίσει και δεν ανοίγει με τίποτα. Που και που δονείται, ενώ εμφανίζεται που και που το logo της nokia αλλά ως εκεί.

 

Δοκίμασα να κάνω και soft reset με τα κουμπιά ανοίγματος και ήχου αλλά ούτε αυτό δούλεψε...

 

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αρχικά καλώς σας βρήκα

 

Θα ήθελα να κάνω ερώτηση για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το lumia 800.

 

Μου έκλεισε από μπαταρία, το έβαλα να φορτίσει και δεν ανοίγει με τίποτα. Που και που δονείται, ενώ εμφανίζεται που και που το logo της nokia αλλά ως εκεί.

 

Δοκίμασα να κάνω και soft reset με τα κουμπιά ανοίγματος και ήχου αλλά ούτε αυτό δούλεψε...

 

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων

ριξε εδω μια ματια, εχει ενα θεμα σε καποιες συσκευες, οπως κ να κλεινει η οθονη , να μαυριζει τελειως , οταν κανεις κληση , λογω αιγθητηρα

Link to comment
Share on other sites

ριξε εδω μια ματια, εχει ενα θεμα σε καποιες συσκευες, οπως κ να κλεινει η οθονη , να μαυριζει τελειως , οταν κανεις κληση , λογω αιγθητηρα

 

Καλημέρα

 

Δε μπορώ να καταλάβω που ακριβώς εννοείς, αλλά επειδή το έψαξα λίγο περισσότερο δε βλέπω να υπάρχει εύκολη λύση.

Η αλήθεια είναι ότι το κινητό δε φάνηκε να έχει αρχικώς πρόβλημα με χαμηλή μπαταρία. Εκεί που το χρησιμοποιούσα κόλλησε και έκλεισε μόνο του. Παρά την προσπάθειά μου να το φορτίσω ώστε να ανοίξει, μου εμφανίζει το logo της Νοκια αλλά ως εκεί. Που και που δονείτε κιόλας ανώ μια δυο φορές εμφάνισε και το εικονίδιο της χαμηλής μπαταρίας. Προσπάθησα να κάνω soft και hard reset σύμφωνα με ένα link που βρήκα παραπάνω στο θέμα αλλά τίποτα. Δοκίμασα και αυτό που ανέφερε ένας φίλος επίσης στο ίδιο θέμα, δηλαδή σύνδεση με το pc και στη συνέχεια στον φορτιστή ρεύματος αλλά και πάλι τίποτα. Το μόνο που καταφέρνω είναι να εμφανιστεί το logo της Νοκια, στην προσπάθεια μάλλον να ανοίξει, αλλά ως εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως με το Nokia PC Suite μπορεί να γίνει κάτι σε αυτή την περίπτωση και να επαναφέρει (refurbish) τη συσκευή του ο φίλος μας;

 

Το δικό μου μετά την αναβάθμιση σε 7.8 μου έχει κολλήσει (ναι, κολλήσει) τρεις φορές... Τις δύο συνεχόμενα. Εκείνη τη στιγμή άκουγα μουσική και με καλούσε κάποιος...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Δε μπορώ να καταλάβω που ακριβώς εννοείς, αλλά επειδή το έψαξα λίγο περισσότερο δε βλέπω να υπάρχει εύκολη λύση.

Η αλήθεια είναι ότι το κινητό δε φάνηκε να έχει αρχικώς πρόβλημα με χαμηλή μπαταρία. Εκεί που το χρησιμοποιούσα κόλλησε και έκλεισε μόνο του. Παρά την προσπάθειά μου να το φορτίσω ώστε να ανοίξει, μου εμφανίζει το logo της Νοκια αλλά ως εκεί. Που και που δονείτε κιόλας ανώ μια δυο φορές εμφάνισε και το εικονίδιο της χαμηλής μπαταρίας. Προσπάθησα να κάνω soft και hard reset σύμφωνα με ένα link που βρήκα παραπάνω στο θέμα αλλά τίποτα. Δοκίμασα και αυτό που ανέφερε ένας φίλος επίσης στο ίδιο θέμα, δηλαδή σύνδεση με το pc και στη συνέχεια στον φορτιστή ρεύματος αλλά και πάλι τίποτα. Το μόνο που καταφέρνω είναι να εμφανιστεί το logo της Νοκια, στην προσπάθεια μάλλον να ανοίξει, αλλά ως εκεί.

 

http://discussions.nokia.com/t5/Nokia-Lumia/My-Lumia-800-won-t-turn-on-anymore/td-p/1282979

Link to comment
Share on other sites

Nα υποθέσω ότι σε κανέναν σας δε λειτουργεί το Store σήμερα; :worry:

 

ναι και σε εμενα δεν κατεβαζε εφαρμογες αλλα την επομενη ημερα εφτιαξε.

 

να ρωτησω κατι αλλο, για να εμφανισει το κινητο αν εχει αναβαθμιση πρεπει να το συνδεσω στο zune ή θα ενημερωθω αυτοματα οταν συνδεθω σε wifi?

το λεω γιατι το εχω μια εβδομαδα τωρα με 7.5 αγορασμενο απο wind αλλα ακομα δεν εβγαλε κατι για αναβαθμιση.

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Θα ενημερωθεις μεσω ΟΤΑ για την διαθεσιμη αναβαθμιση, αλλα θα την πραγματοποιησεις με το Zune. Λογικα μεσα στον Φεβρουαριο θα εχει ολοκληρωθει για ολα τα variants του κινητου (Vodafone ή unbranded)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιος φιλος εδω μεσα το bh-111. Αν ναι, εχει καποιο προβλημα.

Εγω προσπαθω να οτ συνδεσω στο Lumia και την πρωτη φορα ολα καλα, οταν ομως το κλεισω και μετα το ξανανοιξω δεν μπορει να συνδεθει. Καμια ιδεα σχετικα με το τι παιζει;

SE k700i, SE k750i, SE W850i, Qtek 8310, Samsung F700v, SE K850i, Sharp GX25 Ferrari,Nokia N95, Nokia N95 8gb, iPhone 3G, Blackberry Storm 9500, LG Optimus 2X, LG Optimus 7, Nokia Lumia 800
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εμενα που ειναι country variant αγορασμενο απο amazon ποιο availability πρεπει να κοιταω για να δω για το Update? Της Ελλαδας την λιστα ή της Αγγλιας? To forc update at zune παιζει μονο αν λεει εδω (http://www.nokia.com/global/support/software-update/lumia-software-update/availability-in-europe/) οτι εχει βγει το update?

 

Εχω καταφερει να παω μεχρι την 1750.0823.8852.12430. Ενημερωνεται αυτη η λιστα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πήρα την αναβάθμιση σε 7.8 (το κινητό είναι από Γαλλία, και νομίζω την 8852 ) και το "κοινή χρήση Bluetooth" και "Δημιουργία ήχων κλήσης" δουλεύουν χωρίς πρόβλημα. Επίσης το τηλέφωνο έχει γίνει πολύ πιο χρηστικό με την δυνατότητα να μικρύνεις τα tiles.

Έχω κάποιες ερωτήσεις αν ξέρει κάποιος.

1. Τι διαφορά έχουν οι "Χάρτες ΝΟΚΙΑ" με τους "Χάρτες" ?

2. Ενώ στο λογαριασμό της Microsoft έχω κανονικά χώρα Ελλάδα κάποιες εφαρμογές (ελάχιστες) μου τις βγάζει με γαλλικό όνομα όταν τις κατεβάσω, μπορώ να το αλλάξω αυτό?

3. Μπορούμε να αλλάξουμε ήχο ειδοποίησης μηνυμάτων?

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν ξέρω.

2. Είναι επειδή εχεις Γαλλική rom. Κι εμένα που είχε γερμανική το ιδιο μου έκανε. Εβαλα ελληνικη και έφτιαξε.

3. Όχι δεν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , εχω το lumia 800απο εχθες και οταν ανοιγω το nokia drive δεν μπορει να εντοποισει δορυφορο !!

κανει αναζητηση αλλα δεν ....!!Λογικα δεν επρεπε να βρει που ειμαι ????ανοιγει χαρτη κανει αναζητηση συνεχεια και μεχρι εκει!!κανω κατι λαθος???

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εμενα που ειναι country variant αγορασμενο απο amazon ποιο availability πρεπει να κοιταω για να δω για το Update? Της Ελλαδας την λιστα ή της Αγγλιας? To forc update at zune παιζει μονο αν λεει εδω (http://www.nokia.com/global/support/software-update/lumia-software-update/availability-in-europe/) οτι εχει βγει το update?

 

Εχω καταφερει να παω μεχρι την 1750.0823.8852.12430. Ενημερωνεται αυτη η λιστα?

 

no comment? :p

 

επισης ρε παιδια εχει καταφερει κανενας να κανει wireless sync??εχω δοκιμασει τα παντα και δεν τα καταφερνω με τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

30 Ιανουαρίου μας ανακοινώθηκε, σήμερα, 17 μέρες μετά, η 7.8 είναι ακόμα άφαντη. Απαράδεκτη ΝΟΚΙΑ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σιχαίνομαι στα WP και φυσικά στο 800 είναι η ασύρματη μεταφορά φωτογραφιών και βίντεο.

Ειδικά τα βίντεο είναι περιπέτεια λογο μεγέθους.

Ένταξη έχω αργή σύνδεση εδώ που βρίσκομαι αλλά το sky drive είναι για τα μπάζα. Προσπαθώ να στείλω μια φωτο που είναι 500 kb και δεν γίνεται τίποτα κλείνει η οθόνη και μετά άντε πάλι.

Μέσω mail η αποστολή έγινε άμεσα.

Το ίδιο δύσκολο και αργό είναι μέσω αυτών των εφαρμογών που συνεργάζονται με το Dropbox.

Οι αποστολές τέτοιων αρχείων είναι παιχνιδάκι με android συν ότι έχεις 10 διαφορετικές λύσεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σιχαίνομαι στα WP και φυσικά στο 800 είναι η ασύρματη μεταφορά φωτογραφιών και βίντεο.

Ειδικά τα βίντεο είναι περιπέτεια λογο μεγέθους.

Ένταξη έχω αργή σύνδεση εδώ που βρίσκομαι αλλά το sky drive είναι για τα μπάζα. Προσπαθώ να στείλω μια φωτο που είναι 500 kb και δεν γίνεται τίποτα κλείνει η οθόνη και μετά άντε πάλι.

Μέσω mail η αποστολή έγινε άμεσα.

Το ίδιο δύσκολο και αργό είναι μέσω αυτών των εφαρμογών που συνεργάζονται με το Dropbox.

Οι αποστολές τέτοιων αρχείων είναι παιχνιδάκι με android συν ότι έχεις 10 διαφορετικές λύσεις.

 

No one cares...

Nokia 7110 (2000) -> Samsung E700 (2004) -> Nokia N73 (2007) -> Nokia Lumia 800 (2011) -> ?
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα! παντως εγω 2 μερες προσπαθω να συγχρονισω ασυρματα με τεραστια αποτυχια! οποτε εγω care! Πραγματικα υπαρχει καποιος να του εχει ερθει η αναβαθμιση μεσω ΟΤΑ και χωρις να παιδευεται 2 μερες με το force update του zune? Με seveneighter εχει δοκιμασει κανενας? Εγω το εκανα αλλα μετα ειδα οτι επρεπε να βαλεις ολες τις γλωσσες οποτε προτιμησα να κανω restore.
Link to comment
Share on other sites

Το force update του zune έρχεται αν συνδέσεις το κινητό με τον υπολογιστή.. Αποσυνδέσεις τον υπολογιστή από το ίντερνετ και ανοίξεις το wifi.. Πατάς update και αντί να βγάλεις το καλώδιο (θα το έχεις ήδη βγαλμένο) θα κλείσεις το wifi από το κινητό και θα το βρει.. Μετά συνδέσε το pc πάλι και ολοκλήρωσε
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Το force update του zune έρχεται αν συνδέσεις το κινητό με τον υπολογιστή.. Αποσυνδέσεις τον υπολογιστή από το ίντερνετ και ανοίξεις το wifi.. Πατάς update και αντί να βγάλεις το καλώδιο (θα το έχεις ήδη βγαλμένο) θα κλείσεις το wifi από το κινητό και θα το βρει.. Μετά συνδέσε το pc πάλι και ολοκλήρωσε

 

thanks το πετυχα τωρα να δω ποσα θα καταφερω να κανω μπας και φτασω στην 7.8.

 

Update: τωρα κανω αναβαθμιση σε 7.8 σ εχαριστω πολυ three_brothers1. Τοσο καιρο προσπαθουσα με την βλακεια π λενε ολοι να κλεινεις το νετ του υπολογιστη και δεν ειχα καταφερει τπτ. Ευχαριστω και παλι

Edited by touristas13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...