Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 800


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εχω ενα προβλημα,

Πηρα τη συσκευη και δε μπορω να στειλω μηνυμα sms.

Δε μου αποθηκευει τον αριθμο κεντρου μηνυματων.

Το πηγα στη νοκια κλαμπ για αναβαθμιση λογισμικου και το προβλημα εξακουλουθει!

Αν καποιος μπορει να με βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ :rolleyes:

 

Sim δοκίμασες να αλλάξεις;

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν περίμενα ότι αυτές οι αλλαγές στην αρχική οθόνη με την 7.8 θα βελτίωσαν τόσο πολύ την λειτουργικότητα της συσκευής.

Σε 2 οθόνες έχω τα πάντα. Τακτοποιημένα κατά ομάδες σε τετράδες.

Επειδή έστησα την συσκευή από την αρχή, ξανακοιταξα κάποιες εφαρμογές που παλιότερα τις απερριπτα. Μερικές έχουν βελτιωθεί αρκετά πχ ο Rap Dialer που τώρα ανοίγει χωρίς καθυστέρηση και είναι πολύ καλός.

Βρήκα και κάποιες ακόμα που μου έλειπαν και είμαι κομπλέ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα ότι αυτές οι αλλαγές στην αρχική οθόνη με την 7.8 θα βελτίωσαν τόσο πολύ την λειτουργικότητα της συσκευής.

Σε 2 οθόνες έχω τα πάντα. Τακτοποιημένα κατά ομάδες σε τετράδες.

Επειδή έστησα την συσκευή από την αρχή, ξανακοιταξα κάποιες εφαρμογές που παλιότερα τις απερριπτα. Μερικές έχουν βελτιωθεί αρκετά πχ ο Rap Dialer που τώρα ανοίγει χωρίς καθυστέρηση και είναι πολύ καλός.

Βρήκα και κάποιες ακόμα που μου έλειπαν και είμαι κομπλέ.

 

πολύ ωραία η αρχική σου πάντως... Αντε πότε θα έθρει και επίσημα να την πάρουμε και εμείς...(αν και εγώ φοβάμαι πότε θα την πάρω επειδή το τηλ. είναι από Αγγλία-ξεκλείδωτο) πες καμιά καλή εφαρμογή επί ευκαιρίας...

Ααα εγώ βρίσκω χρήσιμη μία που κατέβασα προχθές, marketplace deals. και μια αστεία το face swap.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αν εχω καταλαβει καλα απο αυτα που διαβαζω, μου εχει δημιουργηθει μια απορια.

για να κανουμε update υπαρχουν 3 τροποι

1. οταν βγει μεσο zune.

2. κατεβαζουμε απο navifirm και εγκαθιστουμε.

3. nokia care suite.

 

το 1 με το 2 τι διαφορα εχουν? το nokia care suit δεν ειναι επισημο? Αν ναι γιατι να περιμενουμε το update μεσω zune?

 

ευχαριστω και σορι αν εχω καταλαβει λαθος, αλλα εχω μπερδευτει.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αν εχω καταλαβει καλα απο αυτα που διαβαζω, μου εχει δημιουργηθει μια απορια.

για να κανουμε update υπαρχουν 3 τροποι

1. οταν βγει μεσο zune.

2. κατεβαζουμε απο navifirm και εγκαθιστουμε.

3. nokia care suite.

 

το 1 με το 2 τι διαφορα εχουν? το nokia care suit δεν ειναι επισημο? Αν ναι γιατι να περιμενουμε το update μεσω zune?

 

ευχαριστω και σορι αν εχω καταλαβει λαθος, αλλα εχω μπερδευτει.

 

Μόνο το Nokia care χρειάζεται.

Υπάρχουν σ αυτό όλα τα επίσημα updates. Κάνεις download αυτό που σ ενδιαφέρει και τέλος.

Απλά χάνεις ότι είχες στην συσκευή σου αφού το backup που είχες στο zune δεν αναγνωρίζει το νέο firmware που είναι διαφορετικό από το προηγούμενο.

Εκλαμβάνει το κινητό σαν νέα συσκευή και κρατά νέο backup.

 

Η διαδικασία είναι σχετικά εύκολη, απλά θέλει χρόνο γιατί πας βήμα βήμα επειδή δεν είμαστε εξοικειωμένοι.

Αν κάποιος ακολουθήσει το βίντεο που κυκλοφορεί για το Lumia 900 θα τα καταφέρει.

Η μεγαλύτερη φασαρία είναι να εγκαταστήσεις το Nokia care.

Όταν το καταφέρεις και δει την συσκευή σου πας κάτω αριστερά και επιλέγεις update.

Σου βγάζει ένα πίνακα όπου πρέπει να βάλεις τα στοιχεία του firmware που έχεις για να σου βρει αν υπάρχει update γι αυτό.

Εσυ δεν κάνεις αυτό, αλλά από την επιλογή που έχει κάτω δεξιά από τον πίνακα που πρέπει να συμπληρώσεις, ψάχνεις να βρεις το firmware της cosmote.

Όταν το βρεις το κάνεις download και περιμένεις να κατέβει.

Συμπληρώνεις τα στοιχεία του στον πίνακα και όταν κατέβει πατάς start και γίνεται το update.

Εννοείται οτι η συσκευή είναι συνδεδεμένη από την αρχή της διαδικασίας.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

1.Εγκατασταση Νokia Care Suite 5(2012.45.4.5)

2.Πατας Product support for store 5.0

3.Πας κατω δεξια,πας Programming-Recovery

4.Πας file-open product βρησκεις το μοντελο αναλογα το firmware και το χρωμα το βρησκεις το τονιζεις να γινει μπλε χρωμα και πατας open.

5.Ειτε θα στο βρει αυτοματο το Nokia Care το καταλληλο firmware,ειτε πατας find online ψαχνεις για τη δικια σου συσκευη πατας download και αφου κατεβει και εχοντας σβησει το κινητο αλλα συνδεδεμενο με το pc παντα πατας volume Down+power button παρατεταμενα μεχρι να αισθανθεις το ''τρανταγμα'' και πατας επιτοπου start και περιμενεις να βγει μια μπαρα στη μεση του κινητου μετα απο λιγα δευτερολεπτα και παρακολουθεις μεχρι να τελειωσει παραλληλα και στο pc και στο κινητο να γεμισει η μπαρα.

Αφου ολοκληρωθει πατας οκ στο pc το κινητο κανει επανεκκινηση και εισαι ετοιμος.:)

Δεν χρειαζεται να συμπληρωσει τιποτα στον πινακα κατευθειαν start,αφου ακολουθησει το 5μπτο βημα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να το κάνεις γίνεται. Εγώ το τηλέφωνο το συνέδεσα κλειστό. Φυσικά άνοιξε στην πορεία και πάτησα κατευθείαν start όταν ολοκληρώθηκε το download.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη βοηθεια. ειναι οπως τα ειπατε. το εκενα το μεσημερι σε lumia 900 και εβαλα την τελευταια.

προς το παρον ολα λειτουργουν κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη βοηθεια. ειναι οπως τα ειπατε. το εκενα το μεσημερι σε lumia 900 και εβαλα την τελευταια.

προς το παρον ολα λειτουργουν κανονικα.

 

Της κοσμοτε έβαλες ε;

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και 'γω τελικά την 7.8 euro1 CV GB, δεν άντεξα :p και με το σκεπτικό να έχω διαθέσιμο το nokia music αλλά τελικά έφαγα ήττα γιατί βλέπει τη χώρα απ'την sim. Δε περίμενα ότι θα υπήρχε τόση διαφορά στην οργάνωση της home screen, την είχα υποτιμήσει κάπως. :happy: Έβαλα και το bluetooth share, το ringtone maker δε με αφήνει ακόμα.

Nokia 3310 (5/2002) -> Nokia 3650 (8/2003) -> Nokia N95 (7/2007) -> Nokia Lumia 800 (2/2012) -> Nokia Lumia 620 (11/2013) -> Nokia Lumia 830 (5/2015) -> Samsung S7 edge (5/2017) -> Samsung S20 (5/2020) -> iPhone 13 Pro (11/2022)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και 'γω τελικά την 7.8 euro1 CV GB, δεν άντεξα :p και με το σκεπτικό να έχω διαθέσιμο το nokia music αλλά τελικά έφαγα ήττα γιατί βλέπει τη χώρα απ'την sim. Δε περίμενα ότι θα υπήρχε τόση διαφορά στην οργάνωση της home screen, την είχα υποτιμήσει κάπως. :happy: Έβαλα και το bluetooth share, το ringtone maker δε με αφήνει ακόμα.

 

Το bt share από πού το έβαλες δεν το πήρε το μάτι μου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν είναι εμφανίσιμο στα Nokia Corporation apps. Το πήρα απο qr code.

Nokia 3310 (5/2002) -> Nokia 3650 (8/2003) -> Nokia N95 (7/2007) -> Nokia Lumia 800 (2/2012) -> Nokia Lumia 620 (11/2013) -> Nokia Lumia 830 (5/2015) -> Samsung S7 edge (5/2017) -> Samsung S20 (5/2020) -> iPhone 13 Pro (11/2022)

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν είναι εμφανίσιμο στα Nokia Corporation apps. Το πήρα απο qr code.

 

Thanks

Παιδιά όποιος το θέλει θα το βρει εδώ

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=36818903&postcount=3

Αρκεί ένας qr code reader.

 

Το μόνο κακό είναι ότι μεταφέρει μόνο τραγούδια και φωτο.

Αρχεία office κλπ δεν τα δέχεται.

Επίσης ενώ δέχτηκε να στείλει αγορασμένο τραγούδι, απέρριψε την λήψη όταν έστειλα από άλλο κινητό.

Για φωτο είναι λίγο αργή η αποστολή αλλά το καλό είναι ότι η φωτο πάει στο πραγματικό της μέγεθος.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Της κοσμοτε έβαλες ε;

 

οχι, εχει πιο καινουργια εκδοση με μονο 3 επιλογες βαση χρωματος. εγω εβαλα για το μαυρο που ειναι και το δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Thanks

Παιδιά όποιος το θέλει θα το βρει εδώ

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=36818903&postcount=3

Αρκεί ένας qr code reader.

 

Το μόνο κακό είναι ότι μεταφέρει μόνο τραγούδια και φωτο.

Αρχεία office κλπ δεν τα δέχεται.

Επίσης ενώ δέχτηκε να στείλει αγορασμένο τραγούδι, απέρριψε την λήψη όταν έστειλα από άλλο κινητό.

Για φωτο είναι λίγο αργή η αποστολή αλλά το καλό είναι ότι η φωτο πάει στο πραγματικό της μέγεθος.

 

Ακριβως ετσι ειναι φιλε.

Και μια παρατηρηση ακομη, σε συνδεση bt με το λαπτοπ δεν κανει αποστολη ουτε δεχεται αρχεια...μονο με κινητα κανει ζευξη.

Οπως και να χει παντως ευχαριστουμε για την πληροφορια.

 

Αν καποιος φιλος μπορει να με ενημερωσει.Εμενα το δικο μου 800 οταν το αποκτησα ειχε ηδη την 7.8 (Ιταλικο-μαυρο), υπαρχει κατι που θα πρεπει να περιμενω με την καινουργια ενημερωση;

Link to comment
Share on other sites

οχι, εχει πιο καινουργια εκδοση με μονο 3 επιλογες βαση χρωματος. εγω εβαλα για το μαυρο που ειναι και το δικο μου.

 

Είναι Ελληνική;

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Είναι Ελληνική;

 

νομιζω δεν εχει προβλημα εχουν ολες τις γλωσσες μεσα...απλα δεν ξερω αν αυτη ειναι η επισιμη που θα παρουμε ειναι η ελληνικη που θα παρουμε απο zune

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές, επαφές, συγχρονισμός, εικόνες, ηχοι κλπ χανονται ολα με το update?

Μεσω nokia care suite ναι, αλλιως μεσω zune, οχι.

Edited by TechManiac

Nokia 3310 (5/2002) -> Nokia 3650 (8/2003) -> Nokia N95 (7/2007) -> Nokia Lumia 800 (2/2012) -> Nokia Lumia 620 (11/2013) -> Nokia Lumia 830 (5/2015) -> Samsung S7 edge (5/2017) -> Samsung S20 (5/2020) -> iPhone 13 Pro (11/2022)

Link to comment
Share on other sites

νομιζω δεν εχει προβλημα εχουν ολες τις γλωσσες μεσα...απλα δεν ξερω αν αυτη ειναι η επισιμη που θα παρουμε ειναι η ελληνικη που θα παρουμε απο zune

 

Ναι όλες έχουν Ελληνικά. Απλά ρώτησα μήπως βγήκε η δική μας και δεν το πήραμε χαμπάρι.

 

 

 

 

 

Μεσω nokia care suite ναι, αλλιως μεσω zune, οχι.

 

Λογικά αν περάσεις με Nokia care το update του firmware που είχε πριν η συσκευή, μόλις την συνδέσεις στο zune θα έπρεπε να την αναγνωρίσει και να επαναφέρει το backup που είχε κρατημένο.

Εγώ συγχρονιζω με Mac μέσω εφαρμογής της Microsoft και επανέφερε αρκετά πράγματα όπως φωτο Μουσική και λίστες μουσικής.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα και τις επαφές από το 701 μου και τα υπόλοιπα από το HTC Titan μέσω Zune κι είμαι ΟΚ.

Τώρα, περιμένω να βγει η Official για τον Τιτάνα. To 800 είναι το καθημερινό μου εργαλείο (μαζί με το 701 ή το Ε72). Ο Τιτάνας δεν κουβαλιέται στη δουλειά (όπως κι ένας φίλος με Note, τα έχουμε στο τσαντάκι).

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, θα ηθελα να αναφερω μερικα bugs στην 7.8 που εχω, να δω αν τα εχετε και 'σεις. Οταν κλεινω και ξανανοιγω το κινητο η ενταση μου επαναφερεται στο 13. Επισης στο date+time δεν μου εχει τη ρυθμιση για auto sync καθως και το εικονιδιο του location πανω, την ωρα που το 610 με 7.5 το 'χει.

edit: το θεμα του auto sync μαλλον ειναι θεμα rom.

Edited by TechManiac

Nokia 3310 (5/2002) -> Nokia 3650 (8/2003) -> Nokia N95 (7/2007) -> Nokia Lumia 800 (2/2012) -> Nokia Lumia 620 (11/2013) -> Nokia Lumia 830 (5/2015) -> Samsung S7 edge (5/2017) -> Samsung S20 (5/2020) -> iPhone 13 Pro (11/2022)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, θα ηθελα να αναφερω μερικα bugs στην 7.8 που εχω, να δω αν τα εχετε και 'σεις. Οταν κλεινω και ξανανοιγω το κινητο η ενταση μου επαναφερεται στο 13. Επισης στο date+time δεν μου εχει τη ρυθμιση για auto sync καθως και το εικονιδιο του location πανω, την ωρα που το 610 με 7.5 το 'χει.

edit: το θεμα του auto sync μαλλον ειναι θεμα rom.

 

Το πρώτο στην cosmote δεν ισχύει. To δεύτερο ναι.

Το τρίτο δεν το κατάλαβα.

 

Εχετε δει τυχον βελτιώσεις?

Το χρησιμοποιούσα ελάχιστα πριν με την 7.5

Τώρα σαν να μου φαίνεται μικρή βελτίωση στην κάμερα και στην ένταση του ήχου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κωστα αν μπορουσες να διαλεξεις απο αποψη οθονης φορητοτητας και χαρακτηριστικων...σε περιπου ιδια τιμη με 50Ε διαφορα...θα επαιρνες το 800 ή το 900;

 

το 800 το βρηκα 180Ε καινουριο!

250 το 900

 

πως λειτουργουν οι γνωστες εφαρμογες;

insta,twitter,whatsapp,skype,viber,

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...