Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 800


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, έχω τα εξής προβλήματα τα οποίο δεν ξέρω τι είναι.

 

Πριν αρκετό καιρό είχα πάει στο Nokia Care Suite πιστεύοντας πως έχει γίνει realeased η 7.8 και αμαθή όπως ήμουν πάτησα στο Multi Software Uptader και είδα ότι είχε κάποιο Uptade και απ' ότι είδα μου πέρασε την 1750.0805.8773.12220. Πράγματι είχε κάποιες έξτρα εφαρμογές από μόνο του το κινητό σε σχέση με παλιά, μου σβήστηκαν τα πάντα από μηνύματα φωτογραφίες κλπ, αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημά μας. Δεν έδωσα σημασία, έμαθα ότι δεν είναι η 7.8 τελικά και είπα να περιμένω μέχρι να βγει επίσημα για να μη ξανακάνω πατάτα...

Έχοντας το μικρόβιο μέσα μου όμως θέλησα να την βάλω μόνος μου πάλι ντε και καλά.

 

Τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν είναι τα εξής:

 

1). Όταν συνδέω το κινητό με το zune μου βγάζει το εξής μήνυμα: Connection Error, We Can't create a connection from your phone to the internet. You can still sync content between your computer and your phone

και έτσι όταν πάω να πατήσω uptade στο zune μου βγάζει κάποιου είδους σφάλμα και δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

2). Στο Product Support Tool του Nokia Care Suite πλέον στο programming μου έχει μόνο την επιλογή Refurbish

3). Στο Multi Software Update στο Product λέει RM-801 Not Supported και από κάτω λέει Not supported product detected: Connection USB1

 

Είμαι σε απόγνωση πλέον και ψάχνω αριστερά δεξιά μπας και βρω κάποια λύση αλλά είτε είναι πάρα πολύ πολύπλοκες, είτε δεν πιάνουν.

 

Έχει κανείς ιδέα τι παίζει να είναι όλα αυτά και αν με μπορεί να με καθοδηγήσει με κάποιο τρόπο για να τα διορθώσω...

 

Να σημειώσω πως έχω κατεβάσει απο το navifirm την 7.8 (12460), την έχω κάνει copy paste στον φάκελο που πρέπει να μπει για να την αναγνωρίσει το Nokia Care Suite, αλλά όταν πατάω στο programming έχει μόνο το Refurbish και στο New Version είναι κενό. Άμα στο φάκελο βάλω τη 12220 τότε στο new version δείχνει την ίδια...

 

Ευχαριστώ πολύ :)

Edited by grmako
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κωστα αν μπορουσες να διαλεξεις απο αποψη οθονης φορητοτητας και χαρακτηριστικων...σε περιπου ιδια τιμη με 50Ε διαφορα...θα επαιρνες το 800 ή το 900;

 

το 800 το βρηκα 180Ε καινουριο!

250 το 900

 

πως λειτουργουν οι γνωστες εφαρμογες;

insta,twitter,whatsapp,skype,viber,

 

Το 900 μπορεί να λειτουργήσει σαν κύριο τηλέφωνο λόγο μεγέθους οθόνης.

Το 800 είναι καλύτερο σαν δεύτερη συσκευή.

Οι εφαρμογές που αναφέρεις έχουν λίγο περίεργη συμπεριφορά.

Το insta αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει καν.

Το tweeter το παρακολουθώ μέσα από την εφαρμογή επαφές. Δεν ξέρω τι γίνεται με τις ειδοποιήσεις του. Αν θες στείλε μου ένα μήνυμα να δω αν ίσα κάνω ειδοποίηση.

Υπάρχει και η εφαρμογή του Twitter αλλά και πάλι δεν ξέρω τι παίζει με ειδοποιήσεις.

Το Facebook κι αυτό από τις επαφές. Αν έχεις μήνυμα σου έρχεται μέσα από την εφαρμογή sms και στο tilt του προφίλ σου εμφανίζει τον αριθμό των μηνυμάτων που δεν έχεις διαβάσει.

Whatsup δεν χρησιμοποιώ αλλά νομίζω ότι δουλεύει καλά.

Στο Viber όταν σε καλούν έρχεται μια ειδοποίηση. Πατάς πάνω της και τους αρχίζει να χτυπάει :)

Αν δεν ακούσεις την ειδοποίηση χάνεις την κλήση αλλά βλέπεις στο banner του εικονιδίου της εφαρμογής ότι είχες κλήση.

Στο Skype πρέπει να έχεις την εφαρμογή στο παρασκήνιο όπως στα android.

Εμένα μ αρέσει ο browser των wp. Είναι γρήγορος, έχει καλή προσαρμογή του κειμένου στην οθόνη και ποστάρεις στο φόρουμ με μεγαλύτερη άνεση απ ότι με τον browser των android.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά να κάνω και εγώ δυο ερώτησης που ίσος να έχει απαντηθεί αλλα είναι τόσες η σελίδες που μου είναι αδύνατον να ψάξω και να πετύχω κάτι...

η πρώτη είναι αν ανοίγει το marketplace από το zune γιατί εμενα δεν ανοίγει καθόλου :cry: και η δεύτερη αν γενικός γίνετε να περάσουμε εφαρμογούλες από τον θείο :X στο lumia 800 όπως γίνετε σε συσκευές android

ευχαριστώ πολύ!

 

edit:

και κάτι ακόμα...

πέρασα κάτι εφαρμογές και ξαφνικά μου εμφάνισε αλφαβητική ταξινόμηση εφαρμογών μπορώ με κάποιο τρόπο να το αφαιρέσω αυτό γιατί δεν μου αρέσει?

Edited by lousifer2008
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά να κάνω και εγώ δυο ερώτησης που ίσος να έχει απαντηθεί αλλα είναι τόσες η σελίδες που μου είναι αδύνατον να ψάξω και να πετύχω κάτι...

η πρώτη είναι αν ανοίγει το marketplace από το zune γιατί εμενα δεν ανοίγει καθόλου :cry: και η δεύτερη αν γενικός γίνετε να περάσουμε εφαρμογούλες από τον θείο :X στο lumia 800 όπως γίνετε σε συσκευές android

ευχαριστώ πολύ!

 

edit:

και κάτι ακόμα...

πέρασα κάτι εφαρμογές και ξαφνικά μου εμφάνισε αλφαβητική ταξινόμηση εφαρμογών μπορώ με κάποιο τρόπο να το αφαιρέσω αυτό γιατί δεν μου αρέσει?

 

 

οχι

 

επισης οχι

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Για τις εφαρμογές γίνεται εφόσον το lumia σου,ειναι από αυτά που ξεκλειδώνουν.http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1381 επισης υπάρχει και μια τιμή στο μητρώο που απενεργοποιεί τα γράμματα που εμφανίζονται όταν βάλεις πάνω από κάποιο αριθμό εφαρμογών στα wp7 αλλά και πάλι θέλει unlocked συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

οχι

 

επισης οχι

 

Για τις εφαρμογές γίνεται εφόσον το lumia σου,ειναι από αυτά που ξεκλειδώνουν.http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1381 επισης υπάρχει και μια τιμή στο μητρώο που απενεργοποιεί τα γράμματα που εμφανίζονται όταν βάλεις πάνω από κάποιο αριθμό εφαρμογών στα wp7 αλλά και πάλι θέλει unlocked συσκευή.

 

α μάλιστα πολύ ωραία :cry:

αν κατάλαβα καλά από ένα ψάξιμο που έκανα γιατί δεν ξέρω καλά αγγλικά αν λοιπόν το lumia μου τελείως σε 2.4 δεν γίνετε να ξεκλειδώσει και από ότι βλέπω σε 2.4 τελειώνει :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους εχει παρουσιαση σε κανεναν απο εσας θεμα με το εικονιδιο της μπαταριας μου βγαζει απλα ενα ερωτηματικο και οταν φορτιζει και οταν δεν φορτιζει και μεν εκει καμια ιδεα;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Σε μια φιλη μου ειχε συμβει εκανε φορματ και δεν εστρωσε οποτε το πηγε nokia care και το εφτιαξαν εκει..
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που δεν βλέπω να το σχολιάζει κανείς. Γνωστός στη δουλειά είχε στείλει το 800 του στη Γερμανία για επισκευή και του το γύρισαν με την 7.8. Όπως μας το έδειχνε λοιπόν, παρατηρήσαμε ότι τα πλακάκια έχουν μεγαλώσει σε μέγεθος, αφού το βελάκι στα δεξιά μετακινήθηκε στο κάτω μέρος αφήνοντας χώρο στα δεξιά της στήλης. Από μια λογικό, αφού για να μπορούν να μικραίνουν και να σπάνε στα τέσσερα τα πλακάκια, πρέπει να είναι αρχικά λίγο πιο μεγάλα – αλλιώς τα μικρά πλακάκια θα ήταν τόσο ψείρες που δεν θα φαινόταν τίποτα.

 

Απλά, σε όσους την έχουν ήδη την 7.8, δεν σας φαίνονται λίγο χοντροκομμένα και αντιαισθητικά τα νέα large πλακάκια;

Nokia 7110 (2000) -> Samsung E700 (2004) -> Nokia N73 (2007) -> Nokia Lumia 800 (2011) -> ?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που δεν βλέπω να το σχολιάζει κανείς. Γνωστός στη δουλειά είχε στείλει το 800 του στη Γερμανία για επισκευή και του το γύρισαν με την 7.8. Όπως μας το έδειχνε λοιπόν, παρατηρήσαμε ότι τα πλακάκια έχουν μεγαλώσει σε μέγεθος, αφού το βελάκι στα δεξιά μετακινήθηκε στο κάτω μέρος αφήνοντας χώρο στα δεξιά της στήλης. Από μια λογικό, αφού για να μπορούν να μικραίνουν και να σπάνε στα τέσσερα τα πλακάκια, πρέπει να είναι αρχικά λίγο πιο μεγάλα – αλλιώς τα μικρά πλακάκια θα ήταν τόσο ψείρες που δεν θα φαινόταν τίποτα.

 

Απλά, σε όσους την έχουν ήδη την 7.8, δεν σας φαίνονται λίγο χοντροκομμένα και αντιαισθητικά τα νέα large πλακάκια;

 

Μια χαρά είναι.

Έτσι κι αλλιώς ελάχιστα είναι αυτά που χρειάζεται να τα έχεις σε medium & large size. Συνήθως μόνο όσα είναι ζωντανά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση μέσω του Nokia Care Suite και όταν μπαίνω στο marketplace δεν μπορώ να δω την επιλογή που είχα παλιά για το Nokia Collection. Έχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα;

 

Επίσης δεν βλέπει τις αποκλειστικές εφαρμογές της nokia...

Link to comment
Share on other sites

Με το zune trick πέρασα μόλις την 7.8.

Πάω από εδώ όμως να περάσω με qr reader το ringtone maker και μου λέει πως η εφαρμογή δεν υποστηρίζεται για το τηλέφωνο.

Κανονικά δεν θα έπρεπε να δουλεύει;

Link to comment
Share on other sites

παιδια γιατι στο zune δεν μπυ ανοιγει το marketplace;εχω ενεργα μονο την συλλογη,το τηλεφωνο και το quickplay.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το sole αγορασμένο αρχές Σεπτεμβρίου και σκέφτομαι να το πουλήσω για να πάρω το lumia 800 αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει...Θέλω να μου πείτε δηλαδή τι παιχνίδια μπορώ να βρω(από τα γνωστά και όχι μόνο όπως temple run,angry birds,hill climb racing),να μου πείτε αν είναι και free.Θέλω να μου πείτε τη ποιότητα κατασκευής,τα χρώματα οθόνης και το πόσο καλή είναι η κάμερα του.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση μέσω του Nokia Care Suite και όταν μπαίνω στο marketplace δεν μπορώ να δω την επιλογή που είχα παλιά για το Nokia Collection. Έχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα;

 

Επίσης δεν βλέπει τις αποκλειστικές εφαρμογές της nokia...

 

Βρήκα λύση απλά ήθελε να μπω στα παιχνίδια για φορτώσει τις ρυθμίσεις και έφτιαξε :confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. στην 7.8 την επίσημη για το 800 τι firmware revision number πρέπει να έχουμε? τι αριθμό αναθεώρησης υλικολογισμικού δλδ?
Link to comment
Share on other sites

8858 χαρακτηριζει σε καθε περιπτωση την 7.8 - τα 5 τελευταια ψηφια εξαρτωνται από τον παροχο ή αν η συσκευη ειναι unbranded (country variant)

8773 είναι η 7.5 tango

Δες εδω http://www.nokia.com/global/support/software-update/lumia-software-update/availability-in-europe/

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε, έχεις δίκιο το είδα και από αλλού. Οντως τα προτελευταία 4 νούμερα πρέπει να είναι τα 8858 για να ειναι οκ.

εμένα ήταν 8852 και αυτό μάλλον γιατί πέρασα την αναβαθμηση με το γνωστό κόλπο. διάβασα ότι μπορει να προκύψει αυτό το θέμα με το firmware και παρόλο που πέρασε η 7.8 είχε μία έλλειψη, δεν είχε επιλογή google-bing σαν αρχική στον explorer και το market μου έβγαζε σφάλματα. να το προσέξουν όποιοι βαλαν 7.8 με το κόλπάκι. εγώ ξαναγύρισα στην 7.5 και θα περιμένω κανονικά την ειδοποιηση από zune. δεν εχει έρθει ακόμη. Στον παροχο εμένα λέει CV UK SW.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό να μην έχει έρθει ακόμα; Στον πάροχο μου λέει SV SW variant. Edited by manasta
Link to comment
Share on other sites

εμένα ήταν 8852 και αυτό μάλλον γιατί πέρασα την αναβαθμηση με το γνωστό κόλπο. διάβασα ότι μπορει να προκύψει αυτό το θέμα με το firmware και παρόλο που πέρασε η 7.8 είχε μία έλλειψη, δεν είχε επιλογή google-bing σαν αρχική στον explorer και το market μου έβγαζε σφάλματα. να το προσέξουν όποιοι βαλαν 7.8 με το κόλπάκι. εγώ ξαναγύρισα στην 7.5 και θα περιμένω κανονικά την ειδοποιηση από zune. δεν εχει έρθει ακόμη. Στον παροχο εμένα λέει CV UK SW.

 

Η 7.8 απλα δεν περαστηκε ποτε, μην γραφουμε λοιπον ανακριβειες για το "κολπο αναβαθμισης" και μπερδευουμε και τους υπολοιπους

Το 8852 είναι ενα ενδιαμεσο update και αλλωστε στην σελιδα που σε παραπεμπει το link που σου εδωσα, κατεβαινοντας χαμηλα για χωρα United Kingdom, βλεπεις οτι για το δικο σου κινητο (UK CV=country variant), αυτη ειναι προς το παρον η τελευταια εκδοση - η 7.8 δεν εχει δοθει ακομα.

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Η 7.8 απλα δεν περαστηκε ποτε, μην γραφουμε λοιπον ανακριβειες για το "κολπο αναβαθμισης" και μπερδευουμε και τους υπολοιπους

Το 8852 είναι ενα ενδιαμεσο update και αλλωστε στην σελιδα που σε παραπεμπει το link που σου εδωσα, κατεβαινοντας χαμηλα για χωρα United Kingdom, βλεπεις οτι για το δικο σου κινητο (UK CV=country variant), αυτη ειναι προς το παρον η τελευταια εκδοση - η 7.8 δεν εχει δοθει ακομα.

 

εγω παντως στο lumia 900 μου με το κολπακι την περασα και εχει οτι γραφει το site της νοκια για τα country variant παντως..

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κανείς το WhatsApp?

Το πέρασα χθες και παρατηρώ μεγάλη αύξηση στην κατανάλωση όταν η συσκευή είναι σε sleep mode.

Εννοείται ότι η εφαρμογή δεν είναι ανοικτή στο background.

Πριν σε 8 ώρες το βράδυ έχανα 4% (0.5% ανά ώρα), ενώ τώρα σε 14 ώρες έχασε 19% δηλαδή 1,3% ανά ώρα.

Μήπως κρατά το wifi ανοικτό;

Το 4% ήταν με data on και συγχρονισμούς κανονικά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κανείς το WhatsApp?

Το πέρασα χθες και παρατηρώ μεγάλη αύξηση στην κατανάλωση όταν η συσκευή είναι σε sleep mode.

Εννοείται ότι η εφαρμογή δεν είναι ανοικτή στο background.

Πριν σε 8 ώρες το βράδυ έχανα 4% (0.5% ανά ώρα), ενώ τώρα σε 14 ώρες έχασε 19% δηλαδή 1,3% ανά ώρα.

Μήπως κρατά το wifi ανοικτό;

Το 4% ήταν με data on και συγχρονισμούς κανονικά.

 

οταν ανοιγεις το whatsapp εχεις δει οτι ανοιγει και το "walkman" και ψιλοεμποδιζει το κινητο να μπει σε "sleep mode"

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως στο lumia 900 μου με το κολπακι την περασα και εχει οτι γραφει το site της νοκια για τα country variant παντως..

 

Και τι σχεση εχει το δικο σου lumia 900 με το 800αρι του konstantinos και οσα αναφερει στο post του για την αναβαθμιση???

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...