Jump to content

[Επίσημο] Nokia 701


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νέος κάτοχος Nokia 701!!!

 

Καλοριζικο :)

Απο που το πήρες και πόσο αν επιτρέπεται?

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 885
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το αγόρασα από κινητομάνια στα 236 παραεισαγωγή από ουγγαρία αλλά έχει full ελληνικά μέσα

 

παρεπιπτόντως ήμουν κάτοχος sony erricson ray και το δώσα για να πάω πάλι σε Nokia

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν υπαρχοει μονο το Andoid/iOS. Ειχα για πολλους μηνες το C7 και μετα το 701 για κανα 2μηνο.

 

Τα βασικα τα κανει ολα καλα το Symbian και σιγουρα η Belle ειναι πολυ ομορφη με ωραια widget. Και ναι μου λειπουν 2-3 πραγματακια απο τις ευκολιες του Belle. Ομως κακα τα ψεμματα τα αλλα 2 λειτουργικα προσφερουν πολυ καλο market με αξιολογες εφαρμογες/παιχνιδια που δυστηχως το ΝΟΚΙΑ store δεν θα φτασει ποτε λογω της ιδιας της ΝΟΚΙΑ.

 

Παντως να ειμαι ειλικρινης η Belle ειναι συνεχεια στο μυαλο μου....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά θα ξαναπάρω Nokia symbian belle σύντομα μιας και μου λείπουν το ενεργό screensaver(το no led στο s2 δεν είναι το ίδιο), οι χάρτες της Nokia(εχω όλα τα maps στο android αλλά η συνήθεια βλέπεις),η καλή αυτονομία και διάφορα άλλα όπως πχ. ο πομπός fm η οι φάκελοι στα sms,οπότε περιμένω να πέσουν τα ελληνικα 701 η 700 και μάλλον θα πάρω κάποιο.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά θα ξαναπάρω Nokia symbian belle σύντομα μιας και μου λείπουν το ενεργό screensaver(το no led στο s2 δεν είναι το ίδιο), οι χάρτες της Nokia(εχω όλα τα maps στο android αλλά η συνήθεια βλέπεις),η καλή αυτονομία και διάφορα άλλα όπως πχ. ο πομπός fm η οι φάκελοι στα sms,οπότε περιμένω να πέσουν τα ελληνικα 701 η 700 και μάλλον θα πάρω κάποιο.

 

για αυτό τον λόγο γύρισα και εγώ στην Nokia και στο symbian γιατί θέλω ένα κινητό που να τα κάνει όλα σωστά, μια ζωή που είχα nokia μπορεί να μην είχαν τις εφαρμογές του ios η του windows phone ή του android αλλά έκανε πάντα τα βασικά σωστά.

Πολύ καλό ραδιόφωνο, καλη αυτονομία μπαταρίας σε σχέση με τα άλλα smartphones, σωστή διαχείριση μηνυμάτων και κλήσεων, πάντα πολύ καλές κάμερες, πάντα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, Nokia Maps φυσικά με φοβερό δέκτη gps, bluetooth, office, mail κτλ κτλ. Τα βασικά δηλαδή αλλά να δουλεύου άψογα. Πραγματικά η belle είναι άλλη φάση το χω λατρέψει πλέον. Μπορεί πάντα στα android να είχα super εφαρμογές αλλά τα βασικά δεν ήταν σωστά οργανωμένα. Για gps έπρεπε να αγοράσεις πρόγραμμα για να χεις offline maps που και πάλι ποτέ δεν ήταν σαν τα nokia maps

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος και γω. Προβλέπεται δημιουργικό απόγευμα με πολύ διάβασμα :)

 

Eίδα τον οδηγό Ασύρματο LAN (WiFi) και προορισμοί αλλά στο 701 είναι λίγο διαφορετικά. Για να μην συνδέομαι μέσω του παρόχου τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω?

π.χ. Δεδομένα δικτύου κινητής τηλεφωνίας = Απενεργοποιημένα (?)

Να επιτρέπεται χρήση συνδ.δεδ. = ?

Προορισμοι δικτύου - Διαδίκτυο έχω βάλει πρώτη προτεραιότητα το wifi και 2 της cosmote (αυτό σημαίνει ότι αν δεν βρίσκει το wifi θα συνδέεται με την cosmote?

Υπηρεσίες wap = cosmote (Μπορώ να προσθέσω και δω το wifi ως προτεραιότητα 1?

Edited by vega2003
Link to comment
Share on other sites

H πίκρα μου είναι ότι, ενώ το 701 έχει αρκετά ισχυρότερο hardware από τα προηγούμενης γενιάς symbian^3, δεν βλέπουμε ακόμη εφαρμογές και παιχνίδια που να τα εκμεταλλεύονται και ίσως και να μη δούμε ποτέ...
Link to comment
Share on other sites

εγω το πήρα λίγο πριν τις γιορτές και το έχω ψάξει αρκετά το κινητό, πολύ καλό για την τιμή του και στα συν το "νοκια" και το λειτουργικό με τα όσα "αυτονόητα" αναφέρθηκαν που σε αντροιντ και ιος χρειάζονται 10 διαφορετικές εφαρμογές για να τα κάνουν... το μόνο μείον είναι η μειωμένη αυτονομία (στανταρ για όλα τα σμαρτφόουνς-για μένα που ερχομουν απο s40 nokia με αυτονομία σχεδόν εβδομαδα!) αν και είναι από τα δυνατά smartphones με σχεδον 3 ημέρες κανονική χρήση και αρκετές οικονομίες (energy saver profile)

όσο για τις εφαρμογές, νομίζω ότι τώρα που όλη η σειρα θα πάρει το belle θα αναβαθμιστουν οι περισσότερες εφαρμογές όπως το πολυποθητο skype (λες να αποκτήσει και βιντεοκλήσεις;!) + κατι που εχει ακουστει οτι θα βαλουν σε όλα τα συμπιαν το office της microsoft...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχα το nokia c7 και λεω να παω στο 701.αξιζει η μεταβαση?και επειδη θα το παρω απο κινιτομανια λογικα οταν θελω να κανω αναβαθμιση θα την κανω μεσω phoenix.σωστα?
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχα το nokia c7 και λεω να παω στο 701.αξιζει η μεταβαση?και επειδη θα το παρω απο κινιτομανια λογικα οταν θελω να κανω αναβαθμιση θα την κανω μεσω phoenix.σωστα?

 

Για εμένα, όπως έχω πει και πιο πάνω, ναι, αξίζει-σε περίπτωση που δεν πληρώσεις πολλά χρήματα παραπάνω βέβαια. Το hardware του 701 είναι πιο δυνατό και αυτό φαίνεται αρκετά. Κατά τα άλλα και τα δύο είναι εξίσου ποιοτικότατα.

Link to comment
Share on other sites

2-3 μερες ειναι αρκετα φιλε για smartphone.εγω εχω android και καθε βρδυ θελει φορτιση και σκεφτομαι να παω σε νοκια γιατι βαρεθηκα να κοιμαμαι το βραδυ με το αγχος οτι το πρωι θα χει τελειωσει η μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα, όπως έχω πει και πιο πάνω, ναι, αξίζει-σε περίπτωση που δεν πληρώσεις πολλά χρήματα παραπάνω βέβαια. Το hardware του 701 είναι πιο δυνατό και αυτό φαίνεται αρκετά. Κατά τα άλλα και τα δύο είναι εξίσου ποιοτικότατα.

 

γυρω στα 20 ευρω θα δωσω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει και παρά-αξίζει η μετάβαση από android σε symbian belle!! Ξέρει κάποιος πως μπορώ να δω το ποσοστό της μπαταρίας στο Belle?
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το swype και βλέπω ότι ελληνικά έχω μόνο στην κανονική διάταξη. Στην Portrait όταν πάω να κάνω εισαγωγή γλώσσας με πετάει στο Nokia store στην αρχική οθόνη. Δεν υποστηρίζει Ελληνικά ? Θα πρέπει να το διαγράψω για να έχω το αρχικό πληκτρολόγιο της Belle?
Link to comment
Share on other sites

γυρω στα 20 ευρω θα δωσω εγω.

 

Ούτε να το σκέφτεσαι, βουρ στον πατσά!

 

@thanospc, εγκαθιστάς το Nokia battery monitor από το Nokia store.

 

@vega2003, μετά την εγκατάσταση του swype, πρέπει να έχεις εγκαταστήσει και την ελληνική γλώσσα. Δεν θυμάμαι καλά, αλλά νομίζω την ελληνική γλώσσα για το swype την κατέβασα από το Nokia beta labs. Στο 701 δουλεύει μια χαρά.

Για να επιστρέψεις στο πληκτρολόγιο της belle, μάλλον πρέπει να απεγκαταστήσεις το swype, δεν νομίζω να έχει επιλογή για την χρήση του ενώ έχει εγκατεστημένο το swype. Εκτός και αν χρησιμοποιήσεις κανένα πρόγραμμα που κλείνει το swype και δεν το φορτώνει στο κινητό.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Πήρα την συσκευή από κινητομάνια και έκανα update μέσα από το ovi suite και έχασα τα ελληνικά η συσκευή. Λογικά έπρεπε να την κάνω με αυτό το phoenix που λέει ο φίλος παραπάνω..υπάρχει τρόπος να το γυρίσω στα ελληνικά?και αν ναι ποιος είναι αυτός γνωρίζει κανένας? Βέβαια η μια λύση είναι να το πάω στο κατάστημα και να μου βάλουν ελληνικά αμέσως έτσι μου είπαν ή να το έχω στα αγγλικά και να γράφω greeklish :P
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ voodooman. Kατέβασα το swype απότο Nokia store και είναι έκδοση 1.0. Εδώ http://betalabs.nokia.com/apps/swype-for-symbian-2-0/download_and_installation έχουν την 2.1. (προτείνει η εγκατάσταση να γίνει στον c:\ , Εκεί έβαλα και τα λεξικά που κατέβασα)

 

Δουλεύει αλλά νομίζω ότι το αλφαριθμητικο πληκτρολόγιο είναι το πιο γρήγορο για μηνύματα...

 

Όταν προσθαφαιρώ εφαρμογές τι γίνεται με το τηλέφωνο? Εννοώ είναι σαν τα winodws που πάντα μένει κάτι πίσω και επιβαρύνει το σύστημα ή σαν την apple που απλά το πετάς και τελειώνεις?

Edited by vega2003
Link to comment
Share on other sites

Nokia Care με 15 ευρώ, ή φλασάρεις Ελληνική έκδοση με Φοίνικα. Εσύ διαλέγεις.

 

Ο φίλος παραπάνω που λέει ότι με 20 ευρώ θα δώσει το C7 και θα πάρει 701, ας το κάνει και με το δικό μου και θα δώσω 40 ευρώ.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Nokia Care με 15 ευρώ, ή φλασάρεις Ελληνική έκδοση με Φοίνικα. Εσύ διαλέγεις.

 

Ο φίλος παραπάνω που λέει ότι με 20 ευρώ θα δώσει το C7 και θα πάρει 701, ας το κάνει και με το δικό μου και θα δώσω 40 ευρώ.

 

και η Nokia Care για να καταλάβω με το phoenix το φλασάρει??

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Να το ρωτήσω πάλι μιας και δεν το απάντησε κανείς

1.

Eίδα τον οδηγό Ασύρματο LAN (WiFi) και προορισμοί αλλά στο 701 είναι λίγο διαφορετικά. Για να μην συνδέομαι μέσω του παρόχου τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω?

π.χ. Δεδομένα δικτύου κινητής τηλεφωνίας = Απενεργοποιημένα (?)

Να επιτρέπεται χρήση συνδ.δεδ. = ?

Προορισμοι δικτύου - Διαδίκτυο έχω βάλει πρώτη προτεραιότητα το wifi και 2 της cosmote (αυτό σημαίνει ότι αν δεν βρίσκει το wifi θα συνδέεται με την cosmote?

Υπηρεσίες wap = cosmote (Μπορώ να προσθέσω και δω το wifi ως προτεραιότητα 1?

 

2.

Όταν προσθαφαιρώ εφαρμογές τι γίνεται με το τηλέφωνο? Εννοώ είναι σαν τα winodws που πάντα μένει κάτι πίσω και επιβαρύνει το σύστημα ή σαν την apple που απλά το πετάς και τελειώνεις?

Link to comment
Share on other sites

Να το ρωτήσω πάλι μιας και δεν το απάντησε κανείς

1.

Eίδα τον οδηγό Ασύρματο LAN (WiFi) και προορισμοί αλλά στο 701 είναι λίγο διαφορετικά. Για να μην συνδέομαι μέσω του παρόχου τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω?

π.χ. Δεδομένα δικτύου κινητής τηλεφωνίας = Απενεργοποιημένα (?)

Να επιτρέπεται χρήση συνδ.δεδ. = ?

Προορισμοι δικτύου - Διαδίκτυο έχω βάλει πρώτη προτεραιότητα το wifi και 2 της cosmote (αυτό σημαίνει ότι αν δεν βρίσκει το wifi θα συνδέεται με την cosmote?

Υπηρεσίες wap = cosmote (Μπορώ να προσθέσω και δω το wifi ως προτεραιότητα 1?

 

2.

Όταν προσθαφαιρώ εφαρμογές τι γίνεται με το τηλέφωνο? Εννοώ είναι σαν τα winodws που πάντα μένει κάτι πίσω και επιβαρύνει το σύστημα ή σαν την apple που απλά το πετάς και τελειώνεις?

 

νομίζω πως αν απενεργοποιήσεις το να επιτρέπεται χρήση συνδ.δεδ. είσαι κομπλέ

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

thanospc ποιο product code εχει το δικο σου?γιατι και εγω απο κινιτομανια θα το παρω.ειχε και ταινια ασφαλειας που εγραφε νοκια?
Link to comment
Share on other sites

thanospc ποιο product code εχει το δικο σου?γιατι και εγω απο κινιτομανια θα το παρω.ειχε και ταινια ασφαλειας που εγραφε νοκια?

 

όχι δεν είχε ταινία ασφαλείας είναι παραεισαγωγής από ουγγαρία και τα ανοίγουν για να τους βάλουν ελληνικά

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Όταν το φορτίζω είναι φυσιολογικό ένα άσπρο φως που βγαίνει από τη θύρα usb?

 

Είμαι στη δεύτερη φόρτιση. Το χρησιμοποίησα σήμερα για 20 λεπτά ως gps και η μπαταρία πήγε από το 100 % στο 72%. Σαν πολύ γρήγορα δεν πέφτει? Ελπίζω να στρώσει με τη φόρτιση αλλιώς δε βλέπω να βγάζει μέρα με χρηση smartphone.Εχω βάλει το Battery Monitor και έχω παρατηρήσει το εξής, όταν πάω να το κλείσω μου λέει ότι πχ. η μπαταρία είναι στο 60% και όταν το ανοίγω μετά από καμιά ώρα μου λέει ότι η μπαταρία είναι στο 52% . Λες και όσο το είχα κλειστό κάτι έτρεχε και κατανάλωνε την μπαταρία. Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι το πρόγραμμα αλλά μου έκανε εντύπωση.

 

Η επιλογή "αποθήκευση πληροφ.θέσης" στις φωτογραφίες υποθέτω ότι επηρεάζει την κατανάλωση μπαταρίας γιατί ενεργοποιεί το gps? Να το απενεργοποιήσω?

Edited by vega2003
Link to comment
Share on other sites

Όταν το φορτίζω είναι φυσιολογικό ένα άσπρο φως που βγαίνει από τη θύρα usb?

 

Είμαι στη δεύτερη φόρτιση. Το χρησιμοποίησα σήμερα για 20 λεπτά ως gps και η μπαταρία πήγε από το 100 % στο 72%. Σαν πολύ γρήγορα δεν πέφτει? Ελπίζω να στρώσει με τη φόρτιση αλλιώς δε βλέπω να βγάζει μέρα με χρηση smartphone.Εχω βάλει το Battery Monitor και έχω παρατηρήσει το εξής, όταν πάω να το κλείσω μου λέει ότι πχ. η μπαταρία είναι στο 60% και όταν το ανοίγω μετά από καμιά ώρα μου λέει ότι η μπαταρία είναι στο 52% . Λες και όσο το είχα κλειστό κάτι έτρεχε και κατανάλωνε την μπαταρία. Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι το πρόγραμμα αλλά μου έκανε εντύπωση.

 

Η επιλογή "αποθήκευση πληροφ.θέσης" στις φωτογραφίες υποθέτω ότι επηρεάζει την κατανάλωση μπαταρίας γιατί ενεργοποιεί το gps? Να το απενεργοποιήσω?

 

Το λευκό φώς στην θύρα usb σου δείχνει οτί φορτίζει το κινητό. όταν αυτο σταματάει να φωτίζει σημαίνει οτί έχει φορτίσει :) Από μπαταρία τώρα θεωρώ πως αυτό το κινητό σε σχέση με τα άλλα είναι πολύ μπροστά άνετα κάνεις χρήση και κρατάει και 2-3 μέρες

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...