Jump to content

Black Metal


VarX
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει κανένας ο οποιός να λατρεύει αυτήν την θεσπέσια μουσική πανδαισία;

 

Ένα είναι το σίγουρο,αυτή είναι η μουσική για λίγους (ευτυχώς) και για εκπαιδευμένα ώτα που δεν αναλώνονται ακούγοντας τα ίδια και τα ίδια για αγάπες,χωρισμούς και κάθε άλλη μπούρδα που κάνει τις εταίριες να τα οικονομούν τρελά.

 

Η μουσική πρέπει να έχει θέμα όλη την ζωή και όχι μόνο για λουλούδια και τρυφερότητες,δεν είναι όλη η ζωή μας μόνο αυτό...

 

Όσοι πιστοί προσέλθετε...οι υπόλοιποι ας περνούν καλά με αυτό που τους εκφράζει και αφήστε μας να ξέρουμε τι θα πεί βάθος και συναίσθημα σε όλο του το μεγαλείο :cool:

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με black metal ποιά συγκροτήματα θα πρότεινες για αρχή;

I believe that lovers should be draped in flowers and layed entwined together on a bed of clover and left there to sleep

left there to dream of their happiness

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τι θα ήθελες να ακούσεις για αρχή..

 

τους πατέρες του Black Metal;

Τότε ξεκίνα με το παλιό και αυθεντικό με τους Bathory,Burzum,Darkthrone,Mayhem

 

Αν θέλεις να ακούσεις την νέα γενιά της μουσικής προτίνω :

Dimmu Borgir,Cradle of filth,Dark Funeral,Limbonic Art,Ancient Rites,Gehenna

 

Το κάθε group έχει το προσωπικό του ύφος και την ατμόσφαιρα την οποία προσφέρει.Αναλόγως τα γούστα ατμόσφαιρα ή σκοταδισμός ή ατέλειωτη μελωδία με απίστευτες συνθέσεις.

 

Προσωπικά ακούω τα πάντα από αυτό το είδος επειδή σέβομαι την ιστορία η οποία διδάσκει στους νεότερους.

 

Για ότι θα ήθελες να ρωτήσεις είμαι εδώ να σου μάθω ότι μπορώ και ξέρω από την μαγεία του Black Metal

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ στα νιάτα μου άκουγα πολύ Venom....

Στους πατεράδες δεν συγκαταλέγονται και αυτοί ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kyramas (18 Απρ. 2004 , 01:05)

 

Πάντως εγώ στα νιάτα μου άκουγα πολύ Venom....

Στους πατεράδες δεν συγκαταλέγονται και αυτοί ?

 

 

μαλλον στους παππουδες τωρα πια!!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Οι Venom ήταν οι πρώτοι που έβγαλαν τραγούδι με το όνομα "Black Metal" και τότε δεν υπήρχε καν αυτή η έννοια στον χώρο του metal.

 

Πολλοί συσχέτησαν ότι οι πρώτοι που βγάλαν το Black Metal σαν είδος ήταν οι Venom,αλλά λαθανσμένα γιατί δεν έπαιξαν ποτέ αυτό το είδος με τα στοιχεία που ξεκίνησε από τους πατεράδες που προανέφερα

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος VarX (18 Απρ. 2004 , 02:22)

 

Οι Venom ήταν οι πρώτοι που έβγαλαν τραγούδι με το όνομα "Black Metal" και τότε δεν υπήρχε καν αυτή η έννοια στον χώρο του metal.

 

Πολλοί συσχέτησαν ότι οι πρώτοι που βγάλαν το Black Metal σαν είδος ήταν οι Venom,αλλά λαθανσμένα γιατί δεν έπαιξαν ποτέ αυτό το είδος με τα στοιχεία που ξεκίνησε από τους πατεράδες που προανέφερα

 

 

ναι αλλα κι ενα in league with satan οι venom το πρωτοεβγαλαν... και μπορει ηχητικα να μην εχει σχεση με τα σημερινα black metal groups αλλα ειναι απο τα κομματια που ανοιξαν το δρομο!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το όλο θέμα το έχω συζητήσει άπειρες φορές και από αναφορές και αφιερώματα από περιοδικά το ξεκίνημα της μουσικής αυτής έγινε αρχικά από Bathory και συνέχισαν οι υπόλοιποι.

 

princess,ακούς Black Metal;

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

ακουω απολα αλλα ειμαι της γενιας που μεγαλωσε με venom, τις αρχες του thrash (slayer, destruction κλπ) κι εχω και μια αδυναμια στους borgir...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Στο live που εγινε στην Αθηνα στις 21/9/03 πηγες;

Ηταν το World Tour για το Death Cult Armaggedon

Εγω πηγα Θεσ/νικη που ανοιξαμε την παγκοσμια αυλαια και μπορω να πω οτι ηταν φοβερη συναυλια!!

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

gradle rules... and by the way mhn snomparete toys venom, arketa themelia exoyn valei gia thn black metal skini
Link to comment
Share on other sites

Maresei kai mena to black metal kai idiaitera i nea genia (Filth,Borgir...).Parolafta akouo efxarista tous palious Mayhem,Burzum, Satyricon klp.

 

Pimos exei kaneis to Chimera apo Mayhem? Ti leei?

Link to comment
Share on other sites

αν και ακουω περισσοτερο power και heavy δεν λεω οχι και για λιγο black!κυριως opeth και λιγο in flames(black δεν ειναι αυτοι??αν ειπα μ@λ@κι@ μην φωναξετε δεν ασχολουμαι και τοσο πολυ με black οπως προειπα)ενα ομως εχω να πω.....Μακρια απο FIlth οι τυποι ειναι ποζεραδες του κερατα και εμπορευματικοποιημενοι μεχρι το κοκκαλο!

ALWAYS FEAR OF A GOOD SNIPER, UNLESS YOU ENCOUNTER HIM FROM BEHIND

(CS RULES)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος VarX (18 Απρ. 2004 , 03:40)

 

Στο live που εγινε στην Αθηνα στις 21/9/03 πηγες;

Ηταν το World Tour για το Death Cult Armaggedon

Εγω πηγα Θεσ/νικη που ανοιξαμε την παγκοσμια αυλαια και μπορω να πω οτι ηταν φοβερη συναυλια!!

 

 

Χα... ο αντρας μου με ειχε βαλει να ψαχνω εισητηρια απο τις αρχες Αυγουστου μην τυχον και μεινουμε απεξω!!!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Για να μου λες οτι ψαχνατε απο τοτε εισιτηρια φανταζομαι τι θα παθατε οταν μπηκε το King of the.. και το Insight.. :D
The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

και που να δεις τι επαθα οταν μπηκε το mourning palace!!!! (κι αυτος που με κραταγε στους ωμους του ο φουκαρας να δεις τι επαθε!)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Dead Angel (18 Απρ. 2004 , 16:17)

Pimos exei kaneis to Chimera apo Mayhem? Ti leei?

 

Πολυ καλο και δεμενο album και ο Hellhammer παλι παραδιδει μαθηματα πως πρεπει να παιζονται τα drums ;)

 

Ακου και το De Mysteriis Dom Sathanas να δεις τι παιζαν οι θεοι το 1994-τιμα την ιστορια που μεγαλωσε γενειες ;)

 

Οσο για την συναυλια δεν ξερω,μπορει την τελευταια στιγμη να το ακυρωσουν παλι !! :p

 

Κατσε διαβασε και το καλοκαιρι θα πας στο Dynamo :cool:

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

@VarX to de mysteriis το έχω και πραγματικά πορώθηκα. Κάθε μέρα το Freezing Moon παίζω.

Το θέμα είναι ότι ένας φίλος μου έδωσε το Grand Declaration και το μίσησα αμέσως. Πολύ χάλια.Πιο πολύ για ροκ μοιάζει:)

Γι'αυτό ρωτάω το Chimera είναι πιο κοντά στο Grand... ή στο De Mysteriis?

 

 

@pipitop:Εγώ είμαι μεγάλος οπαδός των Filth και δε συμφωνώ με την άποψη σου.

Μην ξεχνάμε ότι αυτοί έβγαλαν το black από το καβούκι του το '93.

Μην ξεχνάμε το καθαρό black metal παρελθόν τους (The Principle...,Vempire,Dusk..).

Tώρα βέβαια το έχουν γυρίσει σε ποιο μελωδικά περάσματα αλλά το βρίσκω πιο καλό έτσι και το γουστάρω αφάνταστα.

Και κυρίως, πρέπει να συμφωνείς ότι black metal χωρίς corpsepaint και τα συναφή δε γίνετε.

Και δε νομίζω ότι έχουν εμπορευματοποιηθεί γιατί βγάζουν ακόμα καλή μουσική και περιμένω με ανυπομονησία το νέο τους άλμπουμ τον Ιούνιο:)

Link to comment
Share on other sites

Dead Angel

το Grand ειναι πολυ στρατιωτικος δισκος αλλα ειναι μερικα κομματια τα οποια ειναι εντελως πορωτικα με τις συνθεσεις τους και οντως ξυπνανε την ορεξη για πολεμο ;)

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Den parakolou8hsa ola ta posts alla epeidh asxoloume genikotera me thn Metal Skhnh kai oxi apokleisthka me thn Black alla pisteuw symfwna kai me to forest (ena metal periodiko pou apagoreuthke an to exeis akousta) Burzum=pozerades=rompes=skoupidia!!!Pisteuw oti o typas einai poly blakas kai mono mourh h3era na poulaei!!!Oso gia thn gnwmh sou peri Foberhs mousikhs pandesias 8a er8w na symfwnhsw ki egw!!!Apla den goustarw ka8olou Burzum!!!
Link to comment
Share on other sites

Ενα θα σου πω αγαπητε μου.

Ο κυριος Varg Vikernes μπορει να εκανε καφριλες με την ολη φαση και να δολοφονησε τον Euronymous (Mayhem) για μια κοπελα,σιγουρα διαβασες την ιστορια απο αυτο το fanzine που αναφερεις,αλλα εγραψε πολυ καλη μουσικη μονος του με βαθυτατα συναισθηματα που αξιζει την προσοχη σου,ασχετα με τα αφιερωματα πανω στο θεμα.

 

Ο τυπος ηταν,για πολλους δυστυχως-για αλλους ευτυχως,ενας πραγματικος "καφρος" με τις πραξεις του αλλα αφησε μεγαλη μουσικη ιστορια στον χωρο του Black Metal.

 

Προσωπικα αξιζει τον σεβασμο μου ως μουσικος σε αυτην την σκηνη

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...