Jump to content

Ερωτήσεις σχετικά με το Matlab


troublemaker1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα! Κάνω μια εργασία στο MAtlab GUI και θέλω μια μικρή βοήθεια. Έχω 3 edit, ένα button και μια Axes. Δίνω κάποιες τιμές στα edit και με κώδικα που έχω γράψει πατώντας το button θέλω να εμφανίσει την γραφική στο axes. Δηλαδή το αποτέλεσμα των πράξεων που έχω μέσα στον κώδικα να εμφανίζεται σαν γραφική στην axes. Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να το κάνω αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά edit εννοείς editors και axis θέλεις κάποιες συγκεκριμένες τιμές αξόνων,σωστά;

Αν είναι έτσι και θες όλα σου να εμφανίζονται σε μία γραφική τότε κάνεις αυτό στο περίπου:

 

figure; % Aνοίγες νέο figure

hold on; % Ενεργοποιεί την επιλογή για απεικόνιση πολλών πραγμάτων στο ίδιο figure

grid on; % Βάζει πλέγμα

plot(x1,y1); % Το πρώτο set δεδομένων σου

plot(x2,y2); % Το δεύτερο set δεδομένων σου

........

axes([xmin xmax ymin ymax]); % Οι παράμετροι xmin κτλ είναι τα όρια των αξόνων που θες να εμφανίζονται

 

Δες και το help της κάθε εντολής,θα σε βοηθήσει.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που απάντησες αλλά αυτο που κάνω ειναι μέσα σε μια φορμα GUI. Εχω 3 EditBox και πατώντας το button θέλω να εμφανίζει την γραφική στο Axes. Όλα αυτά μέσα στην ίδια φόρμα την οποία τρέχω εγώ. Αυτό ποθ μου έγραψες εσύ είναι απ'οτι κατάλαβα εκτός GUI.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που απάντησες αλλά αυτο που κάνω ειναι μέσα σε μια φορμα GUI. Εχω 3 EditBox και πατώντας το button θέλω να εμφανίζει την γραφική στο Axes. Όλα αυτά μέσα στην ίδια φόρμα την οποία τρέχω εγώ. Αυτό ποθ μου έγραψες εσύ είναι απ'οτι κατάλαβα εκτός GUI.

 

Συγνώμη τότε, δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθώς μόνο μέσω κώδικα ξέρω matlab από την σχολή...

Ας ελπίσουμε να ξέρει να σε βοηθήσει κάποιος άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να εμφανίσω την γραφική που είναι μέσα σε ένα axes, σε ένα καινούργιο figure πατώντας ένα κουμπί??
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας παιδιά! Έχω κάποιες απορίες σχετικά με το matlab.Φτιάχνω μία εργασία στο simulink ,όπου έχω ένα κύκλωμα,το οποίο, προσπαθώ να το αποθηκεύσω στο word!Αν σας είναι εύκολο μπορείτε να μου εξηγήσετε πως γίνεται;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα! Έχω κάνει ένα πρόγραμμα στο matlab και θέλω όλα τα αρχεία να τα κάνω σε ένα .exe για να τρέχει σε Η/Υ χωρίς matlab. Βρήκα κάτι στο ίντερνετ, δημιούργησα ένα αρχείο αλλά σε Υ/Η χωρίς matlab δεν τρέχει. Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορεί να γίνει αυτό?

 

Κανείς καμιά βοήθεια????

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...