Jump to content

προβλημα σε netbook με πληκτρολογιο


TXCELLAS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πριν απο κανα 2 μηνο επεσε καφες πανω στο netbook μου Eee pc 901 assus

απο τοτε δεν λειτουργουν τα κουμπια που επεσε πανω ο καφες αλλα το μηχανημα λειτουργει κανονικοτατα. (συνεπως δεν εφτασε στην μητρικη για να την καταστρεψει)

σημερα πηρα τηλεφωνο στην assus και για να κανω αλλαγη του πληκτρολογιου χρειαζεται να συμπληρωσω μια φορμα με προσωπικα στοιχεια που απο οτι διαβασα..:wacko: ειναι λιγο παραξενοι οι οροι.

ετσι σκεφτηκα αν γνωριζει καποιος που μπορω να βρω ενα τετοιο πληκτρολογιο για να το εγκαταστησω απο μονος..:)

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλέ το από eBay και βάλτο μόνος σου, είναι πανεύκολο!

 

Ενδεικτικά :

http://cgi.ebay.co.uk/ASUS-Eee-Pc-701-900-901-US-Keyboard-White-US-/270731692013?pt=UK_Computing_ComputerComponents_KeyboardsMice&hash=item3f08ddc7ed (για λευκό keyboard)

http://cgi.ebay.co.uk/ASUS-Eee-Pc-701-900-901-US-Keyboard-Black-US-/280660916223?pt=UK_Computing_ComputerComponents_KeyboardsMice&hash=item4158b1b7ff (για μαύρο keyboard)

 

Τα συγκεκριμένα έρχονται από Αγγλία οπότε δεν περνάνε τελωνείο (υπάρχουν και φθηνότερα αλλά έρχονται από Κίνα). Με 14£=15,5€ τελική σου έρχονται σπίτι και το βάζεις μόνος σου. Απλά ξεκουμπώνεις το πλαστικό κάλυμμα, συνδέεις την καλωδιοταινία, ακουμπάς το πληκτρολόγιο και ξανακουμπώνεις το κάλυμμα, 5 λεπτά δουλειά... Απλά πρέπει να εχεις paypal για το ebay. Ό,τι άλλο θές μας λές.

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια μολις χαλασε χθες και το δικο μου το 1001ΗΑ

και οπως ειδα το co.uk εχει καλυτερη τιμη, απο τον ιδιο πωλητη

:lock:

 

twitter.com/jojoGPS

Link to comment
Share on other sites

και γω ευχαριστω!!!το ανοιξα τελικα μονος και το εκανα..τωρα ψαχνω να το παραγγειλω!:):)

απο την assus ζητουσαν μεχρι και το ΑΦΜ μου..:p

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

εκανα backup και θα το ανοιξω και γω, ψαχνω να βρω πως απενεργοποιειται το internal keyboard

για να δουλεψω προς το παρον με virtual keyboard αλλα η μονη λυση που βρηκα ειναι να το ανοιξω

και να βγαλω το καλωδιο. κανενας πιο "software" τροπος υπαρχει?

:lock:

 

twitter.com/jojoGPS

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Χαίρεται, δεν ανοίγω νέο θέμα γιατί έχω σχετική ερώτηση...

 

Σε netbook που όντως έχει χαλάσει το πληκτρολόγιο και θέλει αλλαγή, μπορώ να πάρω οποιοδήποτε πληκτρολόγιο και να βάλω?

 

Το netbook μου είναι γνωστής αλυσίδας ηλεκτρονικών ειδών με το χαρακτηριστικό Χ (για να μην κάνουμε και διαφήμιση:lol:) και στο ebay που ψάχνω δεν βρίσκω ένα πληκτρολόγιο που να είναι universal ...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται, δεν ανοίγω νέο θέμα γιατί έχω σχετική ερώτηση...

 

Σε netbook που όντως έχει χαλάσει το πληκτρολόγιο και θέλει αλλαγή, μπορώ να πάρω οποιοδήποτε πληκτρολόγιο και να βάλω?

 

Το netbook μου είναι γνωστής αλυσίδας ηλεκτρονικών ειδών με το χαρακτηριστικό Χ (για να μην κάνουμε και διαφήμιση:lol:) και στο ebay που ψάχνω δεν βρίσκω ένα πληκτρολόγιο που να είναι universal ...

 

universal μόνο για σύνδεση usb .Για να το βάλεις στην θέση του μόνο το δικό του.Εψαξες για πληκτρολόγια σε ελληνικά μαγαζιά; Εγώ που εψαχνα για το δικο μου τοσιμπα βρήκα σε http://laptop-keyboard.gr/ και http://www.reused.gr/ .ΤΟ αγόρασα τελικά απο το δευτερο γιατι και ετοιμοπαραδοτο υπηρχε αλλά ηταν και πιο φτηνο.Πολύ καλοι και γρήγοροι.Στο πλαίσιο ρώτησες;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!

 

Του πλαισίου είναι το netbook.. Αλλά έχω αποφύγει να ρωτήσω μέχρι στιγμής για να μην πάθω εγκεφαλικό με την τιμή! Στο ebay βρίσκω με 15 € και 10 €... Λες να κάνω μια προσπάθεια ε? Θα τσεκάρω και τα 2 site που προτείνεις και βλέπουμε! Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!

 

Του πλαισίου είναι το netbook.. Αλλά έχω αποφύγει να ρωτήσω μέχρι στιγμής για να μην πάθω εγκεφαλικό με την τιμή! Στο ebay βρίσκω με 15 € και 10 €... Λες να κάνω μια προσπάθεια ε? Θα τσεκάρω και τα 2 site που προτείνεις και βλέπουμε! Και πάλι ευχαριστώ!

Στο ebay βρισκεις για το μοντέλο σου;Αν ναι προχώρα.Μην παρεις για άλλο μοντελο γιατί πολλά μπορεί να μην ταιριάζουν,απο το βύσμα μέχρι άλλο να πατας και άλλο να γράφει.Επίσης δεν θα έχουν ελληνικά γράμματα(μικρό το κακό για εμένα πάντως) .

Ρωτα και το πλαισιο,δεν χάνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!

 

Του πλαισίου είναι το netbook.. Αλλά έχω αποφύγει να ρωτήσω μέχρι στιγμής για να μην πάθω εγκεφαλικό με την τιμή! Στο ebay βρίσκω με 15 € και 10 €... Λες να κάνω μια προσπάθεια ε? Θα τσεκάρω και τα 2 site που προτείνεις και βλέπουμε! Και πάλι ευχαριστώ!

 

Αν θέλεις να αλλάξεις το πληκτρολόγιο, πρέπει προφανώς αυτό που θα πάρεις να είναι για το δικό σου μοντέλο, δεν υπάρχει universal λύση (και δε θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι που δεν κάνει για το μοντέλο σου)... Δυστυχώς χλωμό το βλέπω αν είναι turbo x, να μπορείς να βρεις αλλού εκτός πλαισίου και το θέμα είναι ότι είναι πραγματικά πάμφθηνα αυτά που παίζουν στο ebay (σχεδόν για όλα τα brands/μοντέλα)...

 

Εγώ θα σου πρότεινα να ρωτήσεις στο Πλαίσιο πόσο κοστίζει να πάρεις το keyboard για το μηχάνημά σου (αν υπάρχει γιατί παίζει και να μην υπάρχει αν το netbook είναι παλιό κλπ) και να το βάλεις μόνος σου... Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι στο πλαίσιο θα σε χρεώσουν για την τοποθέτηση και πραγματικά είναι πανέυκολο και δεν αξίζει τον κόπο... Ρώτα πόσο κοστίζει μόνο το πληκτρολόγιο και αν σου πουν λογική τιμή, πάρτο και βάλτο μόνος σου... Εναλλακτικά usb universal (κάνει οποιοδήποτε και είναι επίσης φθηνή λύση), απλά θα πρέπει να το κουβαλάς μαζί σου, παρέα με το netbook... Απλά μπορείς να τσεκάρεις να βρεις κάτι μικρό πχ και κομψό και οχι κάτι που προορίζεται κυρίως για desktop, για να ταιριάζει σαν εικόνα με το netbook σου εννοώ και να μπορείς να το μεταφέρεις και σχετικά εύκολα (υπάρχουν διάφορες επιλογές νομίζω)... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...