Jump to content

Blade : IMEI backup & Επαναφορά stock recovery (FTM)


kogos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χμμμμμμμ. με το κλεισιμο τοθ megaupload δεν μπορω να κατεβασω τα αρχεια... τα εχει κανεις ρε παιδια?
skorpio
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χτες (ξανα)διαβάζοντας αυτό το άρθρο ανακάλυψα οτι το ιμει μου είναι άλλο στο *#06# και άλλο πίσω από την μπαταρία... :wacko:

αν δεν το αλλάξω-διορθώσω, επειδή μου φαίνεται βουνό η διαδικασία, πειράζει σε κάτι; :O

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

προσπαθώντας να κάνω firmware update μέσα από τα windows στο 99% μου βγαίνει αυτό

 

NV cannot be backuped/restored without BSN

 

το imei το έχω πάρει back up και είναι οκ,το κάνω restore στην συσκευή το επανελέγχω και δεν υπάρχει πρόβλημα από εκεί :(

Link to comment
Share on other sites

αυτό το σφάλμα το εμφανίζει όταν δεν έχεις user rights... είσαι σίγουρος ότι πάτησες "Administrator" στην αρχή;

 

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις αυτό το channel1.nvm που δεν θα σου εμφανίσει πρόβλημα, αλλά θα σου αλλάξει το ΙΜΕΙ, μετά φυσικά μπορείς να το ξαναλλάξεις με ένα HEX Editor και να βάλεις αυτό της συσκευής σου (που αναγράφετε στο sticker κάτω από την μπαταρία).

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ολα οκ με το αρχειο που μου εδωσες

 

 

 

ευχαριστω πιο πολύ όμως για την αμεσοτητα και την διευκρινιστηκότητα των απαντήσεων σου :)

Edited by login
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 8 months later...
ΠΡΟΣΟΧΗ: τα παρακάτω βήματα δεν είναι για να κάνουμε flash ότι βρεθεί μπροστά μας... μην ακολουθήσετε τον παρακάτω τρόπο update εκτός κι αν σας ζητηθεί... Τα παρακάτω αφορούν μόνο περιπτώσεις αντίστοιχες του leonard και μόνο μετά από συμβουλή.

 

@leonard. Θα κάνουμε flash το κινητό χωρίς να έχει το κινητό επάνω την μπαταρία και χωρίς να έχει ξεκινήσει το κινητό. Ο τρόπος αυτός χρησιμοποιείται μόνο από τεχνικούς για να γίνουν update πολλές συσκευές μαζί. Η όλη διαδικασία αν και μοιάζει με αυτή του πρώτου ποστ, είναι πολύ διαφορετική... οπότε μην μπερδευτείς με το πρώτο ποστ, απλά ακολούθησε τα παρακάτω βήματα.

 

Κατέβασε τα παρακάτω 3 αρχεία τα οποία αποσυμπιέζεις σε ξεχωριστούς φακέλους στο PC σου :

*) fix_program.zip

*) tpt.zip (MD5:40DA9C0C9CF63609895CAA585A739FD1)

*) driverinstaller.zip

 

τα αρχεια δεν υπάρχουν πια και πρέπει να το κάνω να δουλέψει ώστε να το στείλω για σερβις γιατί τα έχει παίξει η οθόνη αφής!

Link to comment
Share on other sites

Για να επαναφερεις το κινητο σε stock δεν θες οθόνη αφής. Απλά flashαρεις stock recovery, βάζεις το επίσημο update και είναι έτοιμο. Το cwm δεν θέλει αφη Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το είχε δώσει παλαιότερα ένας άλλος φίλος: http://www.wind.gr/files/1/%CE%A5%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7%20%CE%9B%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/PSTW_DL_P729BWINDV1.0.0B01Temp20110412.zip

Πρέπει να είναι όμως και στην επίσημη σελίδα της zte

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ωραία το βρήκα, έχω flashαρεις stock recovery και όταν το ανοίγω μου βγάζει το FTM τι κάνω απλά το συνδέω και τρέχω το αρχείο από windows?

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
ΠΡΟΣΟΧΗ: τα παρακάτω βήματα δεν είναι για να κάνουμε flash ότι βρεθεί μπροστά μας... μην ακολουθήσετε τον παρακάτω τρόπο update εκτός κι αν σας ζητηθεί... Τα παρακάτω αφορούν μόνο περιπτώσεις αντίστοιχες του leonard και μόνο μετά από συμβουλή.

 

@leonard. Θα κάνουμε flash το κινητό χωρίς να έχει το κινητό επάνω την μπαταρία και χωρίς να έχει ξεκινήσει το κινητό. Ο τρόπος αυτός χρησιμοποιείται μόνο από τεχνικούς για να γίνουν update πολλές συσκευές μαζί. Η όλη διαδικασία αν και μοιάζει με αυτή του πρώτου ποστ, είναι πολύ διαφορετική... οπότε μην μπερδευτείς με το πρώτο ποστ, απλά ακολούθησε τα παρακάτω βήματα.

 

Κατέβασε τα παρακάτω 3 αρχεία τα οποία αποσυμπιέζεις σε ξεχωριστούς φακέλους στο PC σου :

*) fix_program.zip

*) tpt.zip (MD5:40DA9C0C9CF63609895CAA585A739FD1)

*) driverinstaller.zip

 

Ακολούθησε τα παρακάτω βήματα:

 

1) βγάζεις την μπαταρία από το κινητό.

 

2) πατάς το power ΠΑΝΤΑ με την μπαταρία βγαλμένη. Το κινητό φυσικά δεν θα ξεκινήσει. Αφήνεις το power.

 

3) Πατάς το volume+ και το volume- μαζί. Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΤΟΣ ΚΙΝΗΤΟΥ. Κρατώντας τα πατημένα (μόνο volume- και volume+, όχι power button), συνδέεις το USB. Προσοχή και πάλι, δεν πατάς το power... ΜΟΝΟ τα volume+ και volume-, ΠΑΝΤΑ χωρίς μπαταρία. Κανονικά θα πρέπει το κινητό να μπει σε DFU mode (diagnostic interface). Από τα windows θα ακούσεις τον ήχο πως αναγνωρίστηκε καινούργια συσκευή, και από τον device manager θα δεις κάτι σαν το παρακάτω. Το κινητό θα είναι φυσικά κλειστό. Σε περίπτωση που χρειαστείς drivers, τρέξε το αρχείο driverinstaller.exe που κατέβασες.

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=20127&stc=1&d=1304794751

Να θυμάσαι σε ποια COM λέει πως έχει συνδεθεί το κινητό, σε εμένα είναι στην COM3 όπως βλέπεις.

Αν δεν μπορείς να μπεις σε DFU mode, τότε παράτα τα. Αν δεν μπορείς να μπεις σε DFU mode, πήγαινέ το για επισκευή και θα κάνουν αλλαγή συσκευής γιατί δεν θα μπορούν ούτε στην ZTE να βρουν τι έχει το κινητό... οπότε θα το αλλάξουν.

 

4) Από το folder fix_program, τρέχεις το USDL_P726CV1.00.00.exe και πατάς το θαυμαστικό μέχρι να σου εμφανίσει administrator, και πατάς ΟΚ

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=19947&stc=1&d=1304430726

 

5) Πας Option-->port config και βάζεις στο Line1-DIAG το COM PORT που είδες από πριν (εμένα ήταν COM3 για παράδειγμα). Όλα τα άλλα line θα πρέπει να είναι NULL

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=19948&stc=1&d=1304430726

 

6) Πατάς το SW Directory και επιλέγεις το folder tpt που έχει μέσα χύμα τα αρχεία που είχε το tpt.zip. Αφήνεις όλες τις υπόλοιπες ρυθμίσεις όπως τις βλέπεις στην εικόνα.

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=21394&stc=1&d=1311794365

 

7) πατάς Start all και περιμένεις να τελειώσει

 

Μετά το τέλος τις διαδικασίας, μπορείς να βγάλεις το κινητό από το USB, να βάλεις την μπαταρία και να το ξεκινήσεις κανονικά... Αν όλα έχουν πάει καλά θα έχεις πλέον μία gen2 συσκευή, με αναβαθμισμένο android, 512ΜΒ κλπ... και με το CWM εγκατεστημένο και έτοιμο προς χρήση για όταν το χρειαστείς.

 

Αν θες να γυρίσεις σε gen1, just ask... αν και δεν βλέπω πλέον τον λόγο να θες να γυρίσεις σε gen1

 

Περιμένω νέα σου

φιλε μου τα 3 αρχεια σου ειναι καταστραμενα,αν θελεις ξαναναιβασε τα.ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τα αρχεια δεν υπαρχουν,και το κινητο μου(zte skate) εχει κολληση στο ανδροειδη.Οτι πληκτρο και αν πατησω δεν κανει τιποτα.Αν μπορεις απαντησε μου.Σε συχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ίντερνετ για να τα ανεβάσω γιατί ο ΟΤΕ έκανε μαγκιές στην περιοχή μου. Με τη πρώτη ευκαιρία θα τα ανεβάσω, αλλά θυμίζω πως δεν έχουν δοκιμαστεί σε skate αλλά μόνο σε blade

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ίντερνετ για να τα ανεβάσω γιατί ο ΟΤΕ έκανε μαγκιές στην περιοχή μου. Με τη πρώτη ευκαιρία θα τα ανεβάσω, αλλά θυμίζω πως δεν έχουν δοκιμαστεί σε skate αλλά μόνο σε blade

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε kogos.Αv εχεις κατι υποψιν σου και για skate,θα ηταν οτι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...