Jump to content

Mοναξια


mikeff
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποσο μονοι νοιωθετε;Eγω αρκετα μερικες φορες.Δεν ξερω που ζειτε και τι πιστευετε παντως επειδη εχω ζησει και στο εξωτερικο,πιστευω η αθηνα ειναι πολυ "εσωστρεφης" πολη.
Link to comment
Share on other sites

Η Αθήνα πιστεύω είναι μια πόλη που αποξενωνει,σε αλλά μέρη είναι πιο κοντά ο κόσμος μεταξύ Τους...

Είναι και αυτοί οι ρυθμοί που δεν αφήνουν να.κάνεις τίποτα δημιουργικό,ολο δουλεία τρέξιμο σπιτι

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν (υποτίθεται) πως ήταν πάντα το θετικό της Ελλάδας;

Ότι όσο μεγάλες και αν ήταν κάποιες πόλεις της, τουλάχιστον ήταν πιο "φιλόξενες", πιο ευχάριστες και πιο ζωντανές από άλλες μεγαλουπόλεις του εξωτερικού;;

Όχι ότι το πίστευα ποτέ προσωπικά αυτό, αλλά αυτό δε λέγανε όλοι πάντα;

Το πόσο "ζεστοί" είμαστε οι Έλληνες και πόσοι "κρύοι" είναι όλοι οι υπόλοιποι;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν (υποτίθεται) πως ήταν πάντα το θετικό της Ελλάδας;

Ότι όσο μεγάλες και αν ήταν κάποιες πόλεις της, τουλάχιστον ήταν πιο "φιλόξενες", πιο ευχάριστες και πιο ζωντανές από άλλες μεγαλουπόλεις του εξωτερικού;;

 

Aυτα τα λεμε εμεις οι Ελληνες.. δεν προκυπτουν απο πουθενα.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Aυτα τα λεμε εμεις οι Ελληνες.. δεν προκυπτουν απο πουθενα.

 

Καλαααα...εμείς οι Έλληνες λέμε και πως μας χρωστάει τα πάντα όλη η Γη, εννοείται πως ούτε αυτό προκύπτει από πουθενά.

Απλά, μιας και το θέμα το άνοιξαν προφανώς Έλληνες, τι είναι αυτό που βρίσκουν τόσο διαφορετικό από παλιά.

Γιατί εγώ δε βλέπω πουθενά καμια ιδιαίτερη αλλαγή.

Ναι ΟΚ, κλείσανε 4-5 μπουζουκομάγαζα αλλά εγώ τον ίδιο κόσμο βλέπω στις καφετέριες, τις ίδιες ατέλειωτες ώρες ρούχλας κτλ.

Τι είδαν να έχει αλλάξει σε αυτό;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

φαουλ δικο μου...

 

δεν ειχα καταλαβει τον "τονο" με τον οποιο το εγραφες.

 

αρα συμφωνουμε

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Tι σημασια εχει αν το θεμα ανοιχτηκε απο ελληνες η μη;Kαι μετα μιλατε για φιλοξενια.Oι καφετεριες παντα γεματες θα ειναι,αλοιμονο.Oπως και το τρενο,η ομονοια κλπ..
Link to comment
Share on other sites

Ίσως φταίει ότι βρισκόμαστε σε περίοδο κρίσης και ο κόσμος δεν πολυβγαινει, αντιμετωπίζει προβλήματα...

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχουν οι καφετεριες αν ειναι τιγκα ρε παιδια και αν κλεινουν τα μαγαζια?

Επικοινωνουμε?

Αισθανομαι ακομα πιο μονος...lol

 

Εdit

Με τιποτα δεν πιστευω οτι ειμαστε πιο φιλοξενος λαος απο αλλους.

Κι αν ημασταν,παει.

Εκ των πραγματων δλδ,υπαρχει η δικαιολογημενη ξενοφοβια,γινεται της κακομοιρας,πολεμος κανονικος,που ευτυχως δεν γινεται τοσο αντιληπτος ακομα σε αλλες πολεις.

Η αθηνα που μεγαλωσα και τοσο αγαπω,ειναι πλεον φοβερα ψυχοφθορα,δεν υπαρχει ενα ομορφο σημειο,μια ωραια γειτονια,ενας ανθρωπος να μιλησεις ελληνικα...

Εκτος αν μενεις σε πλουσιογειτονια...

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε πλεον "μονοι" γιατι φοβομαστε τους παντες,ακομα και την σκια μας.....

 

Ετσι οπως εχουμε καταντησει και εκει που οδευουμε αυτο δεν θα αλλαξει,απλα θα κλειστουμε ακομα περισσοτερο στον εαυτο και την οικογενεια μας και πραγματα οπως φιλία αληθινη θα παψει να υφισταται οπως παλια.

Απλα γιατι θα κραταμε παντα μια πισινη γιατι την εχουμε πατησει ηδη αρκετες φορες στο παρελθον με "φιλους",θα κραταμε αποστασεις με ενα καφεδακι και χαβαλες να περναει η ωρα αλλα οχι πραγματικη φιλια...εγω εχω ηδη αρχισει και το εφαρμοζω αυτο....μεχρι να βρεθει καποιος πραγματικα που να αξιζει την φιλία μου.;)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε πλεον "μονοι" γιατι φοβομαστε τους παντες,ακομα και την σκια μας.....

 

Σωστος.

 

Να συμπληρωσω πως ειμαστε "μονοι" την εποχη που οι ""φιλοι"" μας ειναι χιλιαδες.

Οι "φιλοι" στο facebook, στο WLM, στο Myspace, στo second life....

 

ειρωνικο και οξυμωρο δεν ειναι.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Kαλα,στο facebook ειδικα απορω βλεπω ατομα 24ωρες μεσα κατεβαζουν μουσικη και περιμενουν like..ακου να δεις.Zωη δεν εχουν;
Link to comment
Share on other sites

Kαλα,στο facebook ειδικα απορω βλεπω ατομα 24ωρες μεσα κατεβαζουν μουσικη και περιμενουν like..ακου να δεις.Zωη δεν εχουν;

 

Δεν ξέρω τι εννοείς (αν δηλαδή είναι όλη την ώρα μέσα και ποστάρουν τραγούδια, όντως είναι κουφό), αλλά και εγώ όταν μπαίνω αυτό κάνω: ποστάρω τραγούδια και βλέπω τι έχουν ποστάρει οι φίλοι μου μπας και ανακαλύψω κανα καλό κομμάτι. Εσύ τι κάνεις δηλαδή όταν μπαίνεις;; Παίζεις farmville;

Αυτός δεν είναι και ο λόγος ύπαρξης του Facebook; το να μοιράζεσαι με τους φίλους σου το τι γίνεται στη ζωή σου και το τι σου αρέσει;;

Τώρα αν κάποιοι κάνουν κατάχρηση του fb, αυτό είναι άλλο θέμα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Eσύ το χρησιμοποιείς για επαγγελματικούς λόγους.

Άλλοι όχι.

Πού είναι το παράξενο;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ο καθενας οπως τον ευχαριστει.Παντως με εχει γλιτωσει απο πολλα εξοδα επικοινωνιας(facebook).Bεβαια προτιμω να βγω εξω παρα να τα λεω μεσω fb.Aπλως με μερικους δεν γινεται.Eκτος αν ειχα αεροπλανο:)
Link to comment
Share on other sites

Μην κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια. :)

 

Υπάρχουν άνθρωποι πολύ μοναχικοί που δεν έχουν ούτε να πάνε κάπου ,οι φίλοι τους είναι στα δικά τους μπλεγμένοι (οικογένεια - παιδιά), και δεν έχουν σύντροφο.

 

Παλιά είχαμε τους chatόβιους, που τους έχανες , που τους έβρισκες συνέχεια στους IRC chat servers ήταν.

 

Τώρα έχουμε το FaceBook, το Twitter, το MySpace κ.λ.π.

 

Και για να σκεφθείτε λίγο σας παραθέτω αυτό που έχει γραφτεί περίπου πριν 14 χρόνια.

 

FRIENDS WITHOUT FACES

 

We sit and we type, and we stare at our screens

We all have to wonder, what this possibly means.

 

With our mouse we roam, through the rooms in a maze

Looking for something or someone, as we with in a daze.

 

We chat with each other, we type all our woes

Small groups we do form, and gang up on our foes.

 

We wait for somebody, to type out our name.

We want recognition, but it is always the same.

 

We give kisses and hugs, and sometimes flirt.

In PM's we chat deeply, and reveal why we hurt.

 

We do form friendships - but - how, we don't know

But some of these friendships, will flourish and grow.

 

Why is it on screen that we can be so bold

Telling our secrets, that have never been told.

 

Why is it we share the thought in our mind

With those we can't see, as though we were blind.

 

The answer is simple, it is as clear as a bell.

We all have our problems, and need someone to tell.

 

We can't tell real people, but tell someone we must,

So we turn to the 'puter, and to those we can trust.

 

Even though it is crazy, the truth still remains

They are Friends Without Faces, and odd little names.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Το mirc το θυμαστε οι μεγαλυτεροι καπως?

 

mIrc, Pirch και άλλα, είναι(ήταν) προγράμματα (clients) για IRC Chat Servers.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τόσα καθημερινά προβλήματα σε όλους που αρκετοί και λόγω οικονομικών αλλά και προσωπικών ζητημάτων, προτιμούν να κλείνονται μέσα και να περιορίζουν τις εξόδους. Έτσι, έχουμε καταντήσει λιγάκι πιο μοναχικοί από πριν και για παρέα έχουμε το απρόσωπο facebook.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tο περιεργο ειναι οτι οταν εμενα στην κορινθο σε ενα χωριο,και γενικα στα γυρω χωρια επαιζε πολυ παρεα.Bεβαια πιο κλειστη κοινωνια αν κανεις κατι χοντρο εχεις φαει χ απο ολους.Eδω αθηνα ποσα εκατομμυρια και ομως πιο λιγους φιλους-παρεες εχω γενικα.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τόσα καθημερινά προβλήματα σε όλους που αρκετοί και λόγω οικονομικών αλλά και προσωπικών ζητημάτων, προτιμούν να κλείνονται μέσα και να περιορίζουν τις εξόδους. Έτσι, έχουμε καταντήσει λιγάκι πιο μοναχικοί από πριν και για παρέα έχουμε το απρόσωπο facebook.

 

Παν μετρον αριστον σε ολα ... ετσι πρεπει.. οκ αρκετοι εχουν κολλησει .. απο social networking καναντησε μαζικη αποβλακωση σε μεγαλο ποσοστο..

δικο τους προβλημα ετσι και αλλιως.. ουτε με νοιαζει που σκοτωνει την ωρα του ο καθενας..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...