Jump to content

Windows Vista [Pre-Release]


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λιγο ξεκαρφωτη ερωτηση,αλλα η βασικη διαφορα των vista δεν υποτιθεται οτι θα ηταν το winfs?Κατι μου λεει οτι δεν ειναι αυτο που εχουμε τωρα αυτο που προοριζοταν αρχικα για Vista...Κακα τα ψεμματα,τωρα που τα συνηθισα καπως και τα εψαξα,δεν μου φαινεται και για το λειτουργικο που θα τους επερνε 6-7 χρονια να το εξελιξουν...μηπως ειναι τα καινουρια ME?Μηπως η ουσιαστικη διαφορα θα ειναι στα "Vienna"?Τι να πω...δεν εχω ενθουσιαστει τοσο με τα vista,οσο με τα xp οταν ειχαν πρωτοβγει,οτι υπαρχουν διαφορες,υπαρχουν,αλλα παρολαυτα δεν ειναι κατι "πραγματικα" νεο,το WDS,δεν το σωζει,ουτε με wmp11 και νεο movie maker,Ενω ο ΙΕ7 ηδη "ξεπεραστηκε"σε επιδοσεις και χαρακτηριστικα απο τον FireFox2.0(ακομα και να ηθελα να παω σε IE δεν εχει καν ενα migration tool,και αυτο απο υπεροψια της MS)...

Anyway,η αυτοκρατορια της M$ εμιλησε,και η μεταβαση σε αυτα θα γινει καποια στιγμη ειτε το θελουμε ειτε οχι...εκτος αυτου δεν νομιζω πως δικαιολογειται η MS να εχει τοσο τρελες απαιτησεις για το Aero οταν υπαρχουν User Interfaces οπως το

με πολυ λιγοτερες απαιτησεις,δειτε το βιντεο,αξιξει,αυτο ειναι κατι καινοτομο...

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πουθενά, αλλά μόλις ανακάλυψα τυχαία σήμερα ότι υπάρχει boot menu στο dvd εγκατάστασης των Vista. Εμφανίζεται αν τη στιγμή που βγαίνει το μήνυμα: press any key to boot from cd... πατήσουμε δυο με τρείς φορές το space(πιθανόν και με οποιοδήποτε πλήκτρο, αλλά εγώ με αυτό το δοκίμασα). Εμφανίζεται ο boot manager οπου αναφέρεται και το ότι πατώντας το F8 μπορείς να μπεις στο advanced menu, όπου έχει αρκετές επιλογές για την εκκίνηση της εγκατάστασης που μπορεί να είναι χρήσιμες σε περιπτώσεις που δεν μπορεί να γίνει η εγκατάσταση κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

λιγο ξεκαρφωτη ερωτηση,αλλα η βασικη διαφορα των vista δεν υποτιθεται οτι θα ηταν το winfs?Κατι μου λεει οτι δεν ειναι αυτο που εχουμε τωρα αυτο που προοριζοταν αρχικα για Vista...Κακα τα ψεμματα,τωρα που τα συνηθισα καπως και τα εψαξα,δεν μου φαινεται και για το λειτουργικο που θα τους επερνε 6-7 χρονια να το εξελιξουν...μηπως ειναι τα καινουρια ME?Μηπως η ουσιαστικη διαφορα θα ειναι στα "Vienna"?Τι να πω...δεν εχω ενθουσιαστει τοσο με τα vista,οσο με τα xp οταν ειχαν πρωτοβγει,οτι υπαρχουν διαφορες,υπαρχουν,αλλα παρολαυτα δεν ειναι κατι "πραγματικα" νεο,το WDS,δεν το σωζει,ουτε με wmp11 και νεο movie maker,Ενω ο ΙΕ7 ηδη "ξεπεραστηκε"σε επιδοσεις και χαρακτηριστικα απο τον FireFox2.0(ακομα και να ηθελα να παω σε IE δεν εχει καν ενα migration tool,και αυτο απο υπεροψια της MS)...

Anyway,η αυτοκρατορια της M$ εμιλησε,και η μεταβαση σε αυτα θα γινει καποια στιγμη ειτε το θελουμε ειτε οχι...εκτος αυτου δεν νομιζω πως δικαιολογειται η MS να εχει τοσο τρελες απαιτησεις για το Aero οταν υπαρχουν User Interfaces οπως το

με πολυ λιγοτερες απαιτησεις,δειτε το βιντεο,αξιξει,αυτο ειναι κατι καινοτομο...

1. αν διαβάσεις το τι γράφουμε εδώ: είναι μεγάλη αναβάθμιση. το Vienna θα είναι εξέληξη και όχι ανατροπή των Vista

 

2. για τον ΙΕ7 δεν σχολιάζω ;) το market share και οι επιχειρήσεις δείχνουν ποιος είναι ο καλύτερος browser (όχι σε add-on και παιδιάστικα πράγματα αλλά σε ασφάλεια - passwords, certs etc- και ο πιο συμβατός)

 

3. σου αναφέρω κάποια από τα νέα (πολύ καλά) στοιχεία: XPS (open source vs pdf), αναγνώριση ομιλίας, νέες απίστευτες επιλογές φορητότητας (όσοι έχουν laptop or tablet θα τα λατρέψουν), explorer (με όλα τα Bundled Applications) - όποιος έχει περάσει κάποιες ώρες με το νέο λειτουργικό βλέπει αμέσως τη διαφορά και το γλύτωμα χρόνου.

 

δε σου αναφέρω για τις μεγάλες αλλαγές όπως το διανυσματικό περιβάλλον Aero και το νέο σύστημα χτυσίματος εφαρμογών (Avalon etc). όλα αυτά μπορείς να τα διαβάσεις σε προηγούμενες σελίδες αναλυτικά.

 

Υ.Γ. το Aero δεν έχει τρελές απαιτήσεις, κάθε άλλο. σχεδόν κάθε επιτραπέζιος υπολογιστής του τελευταίου χρόνου το εμφανίζει μια χαρά και ΚΑΘΕ νέος φορητός από το καλοκαίρι και μετά ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

2. για τον ΙΕ7 δεν σχολιάζω ;) το market share και οι επιχειρήσεις δείχνουν ποιος είναι ο καλύτερος browser (όχι σε add-on και παιδιάστικα πράγματα αλλά σε ασφάλεια - passwords, certs etc- και ο πιο συμβατός)
Ο πιο standards-compliant browser ήταν και είναι ο Opera. Επίσης αυτά τα "παιδιάστικα" add-ons που λες εξυπηρετούν πάρα πολύ κόσμο και έχουν γίνει τμήμα της καθημερινότητας του. Το να τα αντιμετωπίζεις με αυτό τον τρόπο, δεν βοηθάει κανέναν, παρά μόνο την Microsoft. Αντίθετα απέχει πολύ από την πραγματικότητα.

3. σου αναφέρω κάποια από τα νέα (πολύ καλά) στοιχεία: XPS (open source vs pdf)
Καλά, το pdf είναι φυσικό να κάθεται στο στομάχι της Microsoft, επειδή είναι κάτι που έχει κατακτήσει όλη την αγορά και δεν το έχει κατασκευάσει η ίδια.

Υ.Γ. το Aero δεν έχει τρελές απαιτήσεις, κάθε άλλο. σχεδόν κάθε επιτραπέζιος υπολογιστής του τελευταίου χρόνου το εμφανίζει μια χαρά και ΚΑΘΕ νέος φορητός από το καλοκαίρι και μετά ;)
Αυτό πάλι, ότι το Aero δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις, τι να σου πω... Από όσους έχουν ασχοληθεί με τα Vista, είσαι ο πρώτος που το λέει.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Alexkass,εχω διαβασει το thread (και οχι μονο εδω),απλα παραθετω την εμπειρια μου με το λειτουργικο μετα απο αρκετο καιρο που το χρησιμοποιω,παραλληλα κιολας με τα xp.

Η αποψη μου ειναι οτι αυτο που βλεπουμε τωρα, δεν ειναι τιποτε αλλο απο αναβαθμισεις και συντηρηση...

οσον αφορα τωρα το XPS - το επιχειρημα open source - δεν νομιζω οτι ειναι καταλληλο,μιας και αν λαμβαναμε υποψιν μας τετοιους παραγογοντες θα χρησιμοποιουσαμε ολοι openoffice και προφανως linux.Θελω να με καταλαβεις δεν ερχομαστε σε αντιλογο,συμφωνω οτι ειναι κατι νεο,απλα δεν ειναι κατι το οποιο αξιζε να σε βαλουν στην αναμονη για 6 χρονια,κ να στο πουλανε σε εξωφρενικες τιμες για τα updates και το aero(και επειδη εχει βασιστει στο Windows Presentation Foundation aka. Avalon τι εγινε?το xgl δεν εχει παραπανω δυνατοτες?).Ασε που το aero εκτος των υψηλων του απαιτησεων "τσεκουρωνει" το συστημα κιολας σε θεματα αποδοσης.

Απλα εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι ωραια ειναι τα vista,αλλα στην τελικη υπερεκτιμημενα,με πολλες απαιτησεις,πολυ "αντιπειρατικοκεντρικα"[γλωσοπλαστης ε??:p ],με καποια νεα προσοντα(aero,defender,κτλ) αλλα οχι αρκετα...

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο standards-compliant browser ήταν και είναι ο Opera. Επίσης αυτά τα "παιδιάστικα" add-ons που λες εξυπηρετούν πάρα πολύ κόσμο και έχουν γίνει τμήμα της καθημερινότητας του. Το να τα αντιμετωπίζεις με αυτό τον τρόπο, δεν βοηθάει κανέναν, παρά μόνο την Microsoft. Αντίθετα απέχει πολύ από την πραγματικότητα.

Καλά, το pdf είναι φυσικό να κάθεται στο στομάχι της Microsoft, επειδή είναι κάτι που έχει κατακτήσει όλη την αγορά και δεν το έχει κατασκευάσει η ίδια.

Αυτό πάλι, ότι το Aero δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις, τι να σου πω... Από όσους έχουν ασχοληθεί με τα Vista, είσαι ο πρώτος που το λέει.

απόδειξέ μου το 1ο. σου απαντώ: Market share

 

για το δεύτερο απλά σου λέω ότι είναι open source σε αντίθεση με το pdf. δε δήλωσα κάτι άλλο. αλλά αυτό και μόνο έχει κάνει αρκετούς "windows" IT να το σηζητούν.

 

για το αέρο ειλικρινά ΔΕΝ καταλαβαίνω αν ζεις το 2006. δεν υπάρχει πισί φορτητός που να μην το τρέχει και σχεδόν όλοι οι επιτραπέζιοι. γίνεσαι γραφικός με το να λες ότι θέλει απαιτήσεις. ναι! για τον μονοπύρηνο 2,4 με 512 ram και 64άρα κάρτα γραφικών... δεν υπάρχει. αλλά μιλάμε για τέλος του 2006...

 

Απλα εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι ωραια ειναι τα vista,αλλα στην τελικη υπερεκτιμημενα,με πολλες απαιτησεις,πολυ "αντιπειρατικοκεντρικα"[γλωσοπλαστης ε?? ],με καποια νεα προσοντα(aero,defender,κτλ) αλλα οχι αρκετα...

 

μιλάς σωστά :)

 

θα μπορούσαν σίγουρα να έχει αρκετά παραπάνω ή να το θέσω αλλιώς. όλες σχεδόν τις καινοτομίες που φέρνουν τα έχουμε ήδη στα XP powered πισί μας. (από το instant search μέχρι και wmp11, defender, dvd-rip etc).

 

αν έβγαιναν 1 χρόνο πριν και κάτι (που θα τότε ήταν προγραμματισμένο αλλά λόγω αλλαγής προγράμματος από τις ρίζες πήγες ένα έτος, και μετά 2 μήνες πιο μετά) θα ήταν must-have.

 

τώρα απλά είναι μια αναβάθμιση που σίγουρα σου προσφέρει καλύτερη ποιότητα εργασίας (πρώτη στην αξιολόγηση μεταξύ χρηστών πισί ανά τον κόσμο, περισσότερο και από το fast internet και τις υψηλές επιδόσεις) από τα XP (το όλο πακέτο με τα add-ons που έχουν τα XP δεν είναι και το πιο αξιόπιστο). σίγουρα είναι μια απάντηση στoν FF2 (ο ενσωματωμένος ΙΕ7) και στα νέα Χ (βέβαια εκεί σηκώνει πολύ κουβέντα για το θέμα "κόπιας"... ειδικά στο UI η Μ$ σίγουρα πρέπει να φανταζόταν τα Vista X :p ).

 

στο θέμα της πειρατίας, πρώτος εγώ στο φόρουμ έγραψα για το zombie-pc και το τι συμβαίνει αν κάποιος δεν έχει WGA=true system (όταν διέρευσε η πληροφορία σε σάιτ του εξωτερικού). εδώ έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά είτε το θέλουμε είτε όχι. έτσι απλά αντιλαμβανόμαστε καλύτερα την "ιδέα" του open source και του software επί πληρωμή (βέβαια αν κάποιος αγοράσει τώρα πισί θα δεχθεί δωρεάν την αναβάθμιση ή στη μισή τιμή ανάλογα την έκδοση των windows XP).

 

τέλος για να κλείσει το θέμα μιας και οι περισσότεροι από εδώ μπαίνουν στο θρεντ για να μάθουν κάτι για το τι είναι τα Vista και πώς να τα βάλουν στο πισί (κλπ κλπ) και όχι για να διαβάζουν τις δικές μας ιστορίες περί ουσίας και "ανουσίας" :)

 

Υ.Γ. προσοχή! σε διάφορα σάιτ εμφανίζεται ένα μπέρδεμα: Vista SP1 είναι το "Fiji" και Vista R2 είναι το "Vienna". το SP1 θα έχει νέο πυρήνα και θα βασίζεται πάνω στο νέο server OS Windows Longhorn (θα υπάρχει HD-DVD αναπαραγωγή ενσωματωμένη, WinFS κα). για το R2 απλά θα είναι κάτι τελείως νέο (πχ ακούγεται ότι θα καταργηθεί τελείως το Start Menu, θα εξεληχθεί περισσότερο το WinFS κα).

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

απόδειξέ μου το 1ο. σου απαντώ: Market share

 

για το δεύτερο απλά σου λέω ότι είναι open source σε αντίθεση με το pdf. δε δήλωσα κάτι άλλο. αλλά αυτό και μόνο έχει κάνει αρκετούς "windows" IT να το σηζητούν.

 

για το αέρο ειλικρινά ΔΕΝ καταλαβαίνω αν ζεις το 2006. δεν υπάρχει πισί φορτητός που να μην το τρέχει και σχεδόν όλοι οι επιτραπέζιοι. γίνεσαι γραφικός με το να λες ότι θέλει απαιτήσεις. ναι! για τον μονοπύρηνο 2,4 με 512 ram και 64άρα κάρτα γραφικών... δεν υπάρχει. αλλά μιλάμε για τέλος του 2006...

:!: Πρώτον καλό θα είναι να μην ξανάκανεις χαρακτηρισμούς, γιατί απαγορεύονται από τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης.

 

Από εκεί και πέρα, αυτό που έγραψα για τον Opera, είναι κάτι που δεν το λέω εγώ. Ασχολήσου για λίγο με κάτι που δεν είναι Microsoft και θα το δεις. Εγώ σου λέω για standards (τα οποία η Μicrosoft έχει γράψει επανειλημμένα εκεί που δεν πιάνει μελάνι) κι εσύ μου απαντάς με το market share. Για το aero, διάβασες πραγματικά τι έγραψα; Γιατί πολύ αμφιβάλλω. Συγκεκριμένα, έγραψα:

Αυτό πάλι, ότι το Aero δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις, τι να σου πω... Από όσους έχουν ασχοληθεί με τα Vista, είσαι ο πρώτος που το λέει.
Από αυτό, έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν ζω στο στο 2006, ότι είμαι γραφικός και διάφορα άλλα. Χωρίς να ξέρεις ούτε τι μηχανήματα χρησιμοποιώ, ούτε τι γνώσεις έχω, ούτε τίποτα. Μάλλον ήθελες απλά να γράψεις την άποψη σου, ανεξάρτητα από το τι είχα γράψει εγώ. Γιατί αναφέρθηκα μόνο στις αντιδράσεις των χρηστών, δεν έγραψα καν τη δική μου άποψη. Βέβαια δεν έχω την τάση να θεωρώ πως οτιδήποτε προωθεί η Microsoft σαν διαστημική τεχνολογία, ότι είναι κιόλας. Αντιθέτως συμφωνώ με τον ALekz182 ότι τα Vista δεν δικαιολογούν τα χρόνια που αφιερώθηκαν στην εξέλιξη τους.

 

Δεν ξέρω γιατί προσπαθείς πάντα να υποστηρίξεις τη Microsoft σε οποιοδήποτε θέμα, αλλά δεν θα πρέπει να σου φαίνεται περίεργο που υπάρχουν άλλοι που δεν έχουν την ίδια γνώμη με εσένα. Κάποιο λόγο θα έχουν και δεν θα είναι ότι δεν τη συμπαθούν. Επομένως, από εδώ και στο εξής, όταν γράφεις την άποψη σου, προσπάθησε να είσαι περισσότερο αντικειμενικός.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος προσπαθήσει κατατάξει τους χρήστες των PC's σε 3 γενικές κατηγορίες σχετικά με τις γνώσεις που διαθέτουν για το λειτουργικό σύστημα, αυτές είναι:

1. Std Users

2. Power Users

3. Administrators

Όταν λοιπόν βλέπω από άτομα που θα τα θεωρούσα Power Users ή Administrators να ανοίγουν κουβέντες για τα νέα features των vista, και αντί για το User Account Control, τα 500 νέα group policies, τo AV API, το νέο OPK, τo Network Diagnostics Tool, το Resource Monitor... blah blah... δεν θα συνεχίσω γιατι γίνομαι κουραστικός... να ασχολούνται με το Aero, το WMP11 και το Defender, πραγματικά με κάνετε να θέλω να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο.

Καλά τα WMP/Defender/Aero αλλά αυτά δεν πρέπει να απασχολούν το δικό σας επίπεδο Alexkass και mcde.

 

Τα νέα features των Vista σε μαζεμένα σε 4 κατηγορίες για τους Home Users στο site των vista (και όχι ανελυμένα στο technet):

Improve Security and Compliance: Details

Optimize Your Desktop Infrastructure: Details

Enable Your Mobile Workforce: Details

Find and Use Information: Details

Wherever you go, no matter what the weather, always bring your own sunshine.....
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος προσπαθήσει κατατάξει τους χρήστες των PC's σε 3 γενικές κατηγορίες σχετικά με τις γνώσεις που διαθέτουν για το λειτουργικό σύστημα, αυτές είναι:

1. Std Users

2. Power Users

3. Administrators

Όταν λοιπόν βλέπω από άτομα που θα τα θεωρούσα Power Users ή Administrators να ανοίγουν κουβέντες για τα νέα features των vista, και αντί για το User Account Control, τα 500 νέα group policies, τo AV API, το νέο OPK, τo Network Diagnostics Tool, το Resource Monitor... blah blah... δεν θα συνεχίσω γιατι γίνομαι κουραστικός... να ασχολούνται με το Aero, το WMP11 και το Defender, πραγματικά με κάνετε να θέλω να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο.

Καλά τα WMP/Defender/Aero αλλά αυτά δεν πρέπει να απασχολούν το δικό σας επίπεδο Alexkass και mcde.

 

Τα νέα features των Vista σε μαζεμένα σε 4 κατηγορίες για τους Home Users στο site των vista (και όχι ανελυμένα στο technet):

Improve Security and Compliance: Details

Optimize Your Desktop Infrastructure: Details

Enable Your Mobile Workforce: Details

Find and Use Information: Details

αγαπητέ Ace, όταν τους περιέργαψα τι είναι το UAC όλοι μου είπαν ότι δεν αξίζει κλπ κλπ.

 

τους παράθεσα και κείμενα από IT και πάλι δεν κατάλαβαν τη χρησιμότητα.

 

είναι ακριβώς το ίδιο με αυτούς που λέγανε πριν από λίγα χρόνια ότι: AV? άχρηστο είναι.

 

έγραψα επίσης ότι τα Vista είναι τα πιο ασφαλή windows και με διαφορά (το ομολογούν όλοι, ακόμα και αυτοί που δεν το περίμεναν).

 

τέλος (δεν απαντώ στον mcde γιατί έχει βαλθεί να αντιδρά σε κάθε ποστ μου) όλα αυτά υπάρχουν στο "μπουκέτο" ποιότητα.

 

δλδ: επιδόσεις, εμφάνιση και ασφάλεια που διαφέρει αρκετά από την "ποιότητα" στα XP.

 

Υ.Γ. ο wmp11, ie7, aero, defender, calendar, gadgets, sidebar, 3d flip etc είναι αυτά που θα δει ο νέος χρήστης του πρώτου Level. κάποιος που πραγματικά θα αγαπήσει το νέο OS είναι αυτός που θα δει το παλιό του λαπτοπ με 512ram (μη αναβαθμίσημη) να ξαναζωντανεύει όταν του βάλει ένα στικάκι των 256-512-1GB , αυτός είναι χρήστης δευτέρου level.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. ο wmp11, ie7, aero, defender, calendar, gadgets, sidebar, 3d flip etc είναι αυτά που θα δει ο νέος χρήστης του πρώτου Level. κάποιος που πραγματικά θα αγαπήσει το νέο OS είναι αυτός που θα δει το παλιό του λαπτοπ με 512ram (μη αναβαθμίσημη) να ξαναζωντανεύει όταν του βάλει ένα στικάκι των 256-512-1GB , αυτός είναι χρήστης δευτέρου level.

Ούτε εσύ, αλλά ούτε και ο mcde είστε τέτοιου επιπέδου για να κάθεστε να ασχολείστε με το Aero... Δεν λέω ωραίο είναι, αλλά εμένα προσωπικά η "περιήγηση" στο Aero και στα υπόλοιπα μου πήρε σαφώς λιγότερη ώρα από την ασχολία με το ImageX και το DiskPart :lol: ... ελπίζω από εδώ και στο εξής να συζητάμε πιο ουσιώδη πράγματα από το αν θα τρέχει το PC του κάθε φουκαρά το Aero η όχι. Δεν πιστεύω να βάλει κανείς σοβαρός χρήστης τα Vista για το Aero. (Ίσα-ίσα τα έχω και στο παλιό μου PC, P4 2GHz 1GB Ram GF4600Ti-128MB, που δυστυχώς δεν τρέχει επειδή δέν είναι XDDM o driver της VGA).

Αντε καλή χρονιά να έχουμε, ότι ποθείτε από wallpaper στο Desktop σας να γίνει wallpaper στην ζωή σας :) :) ...

Περισσότεροι καβγάδες μολις κυκλοφορήσει το προϊόν...

Wherever you go, no matter what the weather, always bring your own sunshine.....
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εσύ, αλλά ούτε και ο mcde είστε τέτοιου επιπέδου για να κάθεστε να ασχολείστε με το Aero... Δεν λέω ωραίο είναι, αλλά εμένα προσωπικά η "περιήγηση" στο Aero και στα υπόλοιπα μου πήρε σαφώς λιγότερη ώρα από την ασχολία με το ImageX και το DiskPart :lol: ... ελπίζω από εδώ και στο εξής να συζητάμε πιο ουσιώδη πράγματα από το αν θα τρέχει το PC του κάθε φουκαρά το Aero η όχι. Δεν πιστεύω να βάλει κανείς σοβαρός χρήστης τα Vista για το Aero. (Ίσα-ίσα τα έχω και στο παλιό μου PC, P4 2GHz 1GB Ram GF4600Ti-128MB, που δυστυχώς δεν τρέχει επειδή δέν είναι XDDM o driver της VGA).

Αντε καλή χρονιά να έχουμε, ότι ποθείτε από wallpaper στο Desktop σας να γίνει wallpaper στην ζωή σας :) :) ...

Περισσότεροι καβγάδες μολις κυκλοφορήσει το προϊόν...

μιας και πιάσαμε το aero να αναφέρω ότι τα Mac OS X δεν είναι αυτά που έφεραν τέτοιοι είδους επιφάνεια εργασίας στην αγορά (όπως αρκετοί macusers υπσοτηρίζουν) αλλά το desktop X (πολύ πριν) για τα pc (εποχή πριν XP).

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι εχουν τα πραγματα, ομως πολυ συζητηση γινεται για το aero ισως επειδη εχει διαφημιστει αρκετα απο αποψης Μαρκετινγκ. Η ουσια ειναι αυτο που αναφερθηκε παραπανω,οτι δηλαδη περιεχει ασφαλεια και μεχρι στιγμης εως οτου τοποθετηθουν τα Βιστα στους υπολογιστες δεν εχω δει η ΜΣ να εμφανισει καποιο πακετο updates.Iδωεμν, ο Ιανουαριος μπηκε σημερα...
Link to comment
Share on other sites

katevasa to dvd me ta windows vista. mesa den exei kanena key opos sta xp. den xreiazetai i prepei na to vro apo kapou allou? genika ti xreiazetai gia na mi kleidosoun argotera ta vista?
Link to comment
Share on other sites

googlαρέ το και κάτι θα βρεις. δεν είναι σωστό να γράφουμε για τέτοια.

 

στο κάτω κάτω σε 25 μέρες και "επίσημα" δεν θα γίνονται αναφορές σε τέτοια θέματα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

einai kai auto mia lysi.An i timi tous tha einai mexri 50 Euro tha to skefto

με 50 ευρώ δεν μπορείς να βγεις ένα βράδυ και θες να αγοράσεις λειτουργικό σύστημα?

 

είναι ό,τι πιο αστείο έχει διαβάσει σήμερα. :)

 

σοβαρά τώρα. ο μόνος τρόπος για να μην έχει ποτέ κάποιο πρόβλημα είναι να αγοράσει την άδεια.

 

τα $200-250 δεν είναι πολλά. αν κάποιος τα διαιρέσει για 5 χρόνια (που λογικά τόσο θα τα έχει) τότε βγαίνει λιγότερο και από τη συνδρομή της πιστωτικής κάρτας. είνια πραγματικά αστεία λεφτά για κάποιον που θα δώσει 800 και 1000 ευρώ για ένα νέο υπολογιστή.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

i selida http://www.overclockers.co.uk exei anakoinwsei tis times gia OEM Vista

den kakes... (kai oxi den xriazetai na agoraseis KAI hardware apo autous)

Link to comment
Share on other sites

i selida http://www.overclockers.co.uk exei anakoinwsei tis times gia OEM Vista

den kakes... (kai oxi den xriazetai na agoraseis KAI hardware apo autous)

όντως πολύ καλή τιμή.

 

http://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=SW-040-MS

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

σε Λίρες Αγγλίας είναι αρα δεν είναι καλή τιμή (ΟΕΜ = Άδεια χωρίς μεταφερσιμότητα)

Άν αλλάζεις PC (Μητρηκή) περίπου κάθε 5-6 χρόνια αξίζει λόγω κύκλου ζωής... αλλίώς... να 'ναι καλά το Action Pack Subscription/MSDN :rolleyes: :D :rolleyes:

Wherever you go, no matter what the weather, always bring your own sunshine.....
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...