Jump to content

Windows Vista [Pre-Release]


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια χαρά θα στα τρέχει τα Aero. Δεν υπάρχει πρόβλημα!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παίδες έχω κάποιες ερωτήσεις πριν σετάρω τα new win...

Έχω 2 σκληρούς με 2 λειτουργικά.(Xp)

Και στην αρχή διαλέγω...

Μπορώ να κάνω ένα partition στο 2ο σκληρό(Slave) και να βάλω εκεί τα Vista χωρίς να χαλάσω τίποτα και μετά να μπορώ να διαλέγω σε ποιά win να μπεί? Ή αλλάζει τπτ με τα Vista?:worry:

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Prosoxi stous xristes Macromedia Fireworks 8 kai Dreamweaver: to AERO ginetai auto-disable molis anoixoun auta ta 2 programmata
Link to comment
Share on other sites

όπως και με το quick time στα beta2, RC1 (δεν ξέρω στα RTM).

 

μικρό το κακό.

 

Μπορώ να κάνω ένα partition στο 2ο σκληρό(Slave) και να βάλω εκεί τα Vista χωρίς να χαλάσω τίποτα και μετά να μπορώ να διαλέγω σε ποιά win να μπεί? Ή αλλάζει τπτ με τα Vista?

 

όχι. απλά αναβάθμισε τα XP του δεύτερου σε Vista, αν είναι NTFS. αλλιώς κάμε backup τα αρχεία σου και κάμε καθαρή εγκατάσταση.

 

Υ.Γ. μπορείς με το Partition magic ΑΛΛΑ όλα αυτά είναι σκιτζίδικα... τίποτα δεν είναι τόσο καλό όσο το utility των windows.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

όπως και με το quick time στα beta2, RC1 (δεν ξέρω στα RTM).

 

μικρό το κακό.

 

 

 

όχι. απλά αναβάθμισε τα XP του δεύτερου σε Vista, αν είναι NTFS. αλλιώς κάμε backup τα αρχεία σου και κάμε καθαρή εγκατάσταση.

 

Υ.Γ. μπορείς με το Partition magic ΑΛΛΑ όλα αυτά είναι σκιτζίδικα... τίποτα δεν είναι τόσο καλό όσο το utility των windows.

 

Δν μπορώ να διαμορφώσω το boot.ini στον master σκληρό ώστε να διαλέγω και να μπορώ στα Vista? Δν έχει τέτοια κόλπα εδώ...?

 

π.χ τώρα έχω δύο σκληρούς και δύο λειτουργικά και φτιάξει το boot.ini ώστε να διαλέγω σε ποιό λειτουργικό να μπώ... Γενικά το upgrade δν το εμπιστεύομαι... Γιατί πολλά πράγματα δν θα δουλεύουν...

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που τα περισσότερα από όσα ρωτώνται έχουν απαντηθεί, και πολλές φορές και περισσότερες της μιας φοράς. Δε λέω, Προφανώς εδώ είμαστε για να βοηθούμαστε και να βοηθάμε ο καθένας όσο μπορεί, αλλά αφού πολλοί είστε τόσο ενθουσιασμένοι και ευχαριστημένοι, γιατί για κάποια μικρά, ή μεγάλα έστω, προβλήματα δεν ψάχνετε και λίγες σελίδες πιο πίσω ή δεν εκτελείτε μια αναζήτηση;

 

By the way, από πρόγραμμα προστασίας για ιούς, το νέο AVG 7.5 με γλυκάκι είναι αυτό που παίζει χωρίς να απαιτεί σχεδόν καθόλου πόρους, ενώ του άλλαξαν και το παρουσιαστικό και είναι όμορφο. Το ΝΟΝΤ καλό, αλλά αν και ελαφρύ στα ΧΡ εδώ μου φάνηκε Πιο βαρύ.

 

* Από Firewall διαφωνώ ότι το ενσωματωμένο είναι άριστο. Όπως και στα ΧΡ, το μόνο που κάνει είναι οι "This program tries to act as a Server" καταστάσεις, η αποδοχή δηλαδή Incoming Connections. Π.χ. το να προσπαθήσει να επικοινωνήσει κάποιος μαζί σου μέσω του Τροϊκού ιού που πιθανόν να έχει περάσει. Αυτό που ΑΚΟΜΗ ψάχνω, είναι Τείχος Προστασίας για Outgoing Connections που είναι και το πιο σημαντικό. Εκεινο είναι π.χ. που μπορείς μετά να περάσεις 1002 εφαρμογές με "γλυκάκια" και να τους απαγορεύεις να συνδεθούν στο δίκτυο για να αναγνωρίσουν ότι είναι κλεψιμέικες κλπ. Συνδέσεις ΠΡΟΣ τον έξω κόσμο δηλαδή, που το προεγκατεστημένο Τείχος Προστασίας Δεν Κάνει. Προσωπικά ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ να βγεί το NETLIMITER για το νέο μας Λειτουργικό. Είναι πολύ ελαφρύ και η απλούστερη λύση για να έχεις Και τείχος προστασίας εισερχομένων/εξερχομένων, ΚΑΙ κόφτη για τα Ρ2Ρ προγράμματα ή οτιδήποτε άλλο.

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να δοκιμάσω τα 64μπιτα που έχω σε RC2

ή θα συναντήσω πολλά προβλήματα;

 

Θα ελεγα να μη το κανεις... Ουτε η RTM δεν ειναι "ετοιμη" στα 64bitα.

 

To COM SURROGATE εξαφανιζετε εαν βγαλετε του Divx drivers που εχετε βαλει.!:D Καντε το Xvid να σας παιζει και τα Vivx και τελειωσατε.

Η Divx γνωριζει για το προβλημα αλλα δεν εχει βγαλει fix ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Emena mou to vgazei alla den exw kanei install to DiVX.. stamatisa na to xrisimopoiw apo tin ekdosi 5... exw valei xvid na mou ta paizei ola apo tin arxi!

 

Kai pali mou to vgazei! Pou simenei den einai provlima tis DiVX alla tou Nero pou polli swsta eipe enas simpasxontas pio panw.

 

Paratirw oti to AnyDVD pou to exw se trial akoma den kanei autostart sta VISTA alla koitazontas sto "msconfig" einai mesa sta programmata pou prepei na kanoun start .. kanenas allos me to idio problem?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω το Nero, που λες Demi, αλλά και πάλι έχω το ίδιο πρόβλημα με το COM Surrogate (που καταντά εκνευριστικό!)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα δεν μου το βγαζει πια.

Εχω στησει και ΝΕΡΟ :p Αρα δεν ειναι ο ΝΕΡΟ!!:p

Σας ειπα τι ειναι...

Μηπως εχετε στησει K-Light και μαζι εχει στησει και DivX drivers?

Link to comment
Share on other sites

Καλά συγνώμη, γιατί σβήνονται τα μηνύματα όλη την ώρα; Σε μάζωξη διανοιών είμαστε ή στο Πεντάγωνο; Και λίγο καλαμπούρι επιτρέπεται. Νομίζω.

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανακάλυψα ότι δε μπορώ μπώ σε κάποιες κατηγορίες του control panel (network & sharing center π.χ). Κάθε φορά που προσπαθώ να το ανοίξω ο explorer κρασάρει και κάνει επανεκκίνηση (ο explorer όχι ο υπολογιστής). Έχει αντιμετωπίσει κανείς αυτό το πρόβλημα; Υπάρχει καμιά λύση;
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα εχτες και εγω τα Vista και ξεκινησα το setup αλλα τπτ αφου τα χα γραψει σε ταχυτητα x8.Τα γραψα λοιπον σε x4 και ξαναδωκιμασα.Ξεκιναει λοιπον κανονικα το setup και στο τελευταιο σταδιο,εκει που λεει finalizing setup ή κατι τετοιο,σταματαει να διαβαζει το drive και σταματαει εκει.Να προσθεσω οτι δε κολλαει ολο το pc γτ μπορω και πατω Χ και σταματαω την εγκατασταση.Στο pc εχω 2 σκληρους.Ενα SATA 160GB και ενα IDE200GB.Προσπαθγσα να κανω εγκατασταση στο δευτερο partition του SATA.Το pc το βλεπει σαν Ε στο My Computer αν παιζει ρολο και ολα τα partitions ειναι primary.

 

EDIT:να και μια photo

iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα να μη το κανεις... Ουτε η RTM δεν ειναι "ετοιμη" στα 64bitα.

 

To COM SURROGATE εξαφανιζετε εαν βγαλετε του Divx drivers που εχετε βαλει.!:D Καντε το Xvid να σας παιζει και τα Vivx και τελειωσατε.

Η Divx γνωριζει για το προβλημα αλλα δεν εχει βγαλει fix ακομα.

τα RC1 ήταν καταστροφή :)

 

όπως και όλα τα 64bit... ακόμα και τα XP...

 

γιαυτό και η Μ$ που είχε πει ότι σκοπεύει όλα τα OS της μετά τα XP (ίσως) να είναι 64bit... το άλλαξε για μετά τα Vista... και (δε θέλω να βγω ψεύτης) αλλά θα το αλλάξει και πάλι.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

gia deste auto osoi exete Vista.. http://chris.pirillo.com/2006/09/26/fix-windows-vistas-fonts/

 

episis i lysi gia to SURROGATE:

 

both, XviD and DivX codec are the reasons of "COM Surrogate" error, not Nero. solution? until new version, use ffdshow- alot of people using it don't get the error. hope to see new version of koepi's xvid build soon

Link to comment
Share on other sites

είχα ρωτήσει κάτι παλαιότερα: έχει εγκαταστήσει κάποιος τα vista σε φορητό?

 

αν ναι:

 

1. πόσο μειώθηκε η αυτονομία με το aero

2. τι έγινε με τους drivers (ειδικά για HD sound αν έχει).

 

ευχαριστώ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

gia deste auto osoi exete Vista.. http://chris.pirillo.com/2006/09/26/fix-windows-vistas-fonts/

 

episis i lysi gia to SURROGATE:

Εγώ το ffdshow έχω...αλλά δεν είναι αυτή η λύση!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα και απο μένα.Εγω εχω τα RTM και θέλω να βάλω TV Tuner για να εκμεταλευτώ τον Media Center των Vista.Λειτουργεί κανείς τηλεόραση μεσω του Vista Media center και αν ναι, πια καρτα εχεί
Τελικα πρεπει να ειναι ωραια στον απαλο κοσμο του Souplin
Link to comment
Share on other sites

για απόλυτη συμβατότητα να περιμένεις να βγουν στην αγορά (τότε θα ξέρεις ποια παίζει 100%).

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα και απο μένα.Εγω εχω τα RTM και θέλω να βάλω TV Tuner για να εκμεταλευτώ τον Media Center των Vista.Λειτουργεί κανείς τηλεόραση μεσω του Vista Media center και αν ναι, πια καρτα εχεί

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. Τηλεόραση στα Βίστα; Χιχιχιχιιχιχι. ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ. :-)

 

Δυστυχώς φίλε μου, τίποτα για την ώρα, αλλά ελπίζουμε επειδή παίζουν Ελάχιστες (2-3 :p ) ότι θα βγάλουν κάποια στιγμή οδηγούς για πολλές...

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

όπως έχω γράψει και πιο πριν... (ας διαβάζουμε και το θρεντ) αν η κάρτα υποστηριζόταν από τα MCE τότε λογικά θα συνεχίσει να υποστηρίζεται.

 

αλλιώς δύσκολα τα βλέπω. για τα laptop η συμβατή κάρτα που ξέρω (και είναι αρκετά καλή) είναι αυτή της Hp.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...