Jump to content

Πανελλήνιες 2005


killing_you2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ipparxos (19 Σεπ. 2004 , 20:38)

 

H απλούστερα εκείνοι γραφουν περισσότερο σε τέτοια θέματα...

 

 

Σωστός! Βέβαια δεν νομίζω ότι είναι μόνο αυτό. Συνήθως όσοι ασχολούνται με την τεχνολογία έχουν υψηλότερο IQ απο το μέσο όρο ή τουλάχιστον ίσο με αυτόν. Σε αντίθετη περίπτωση δεν θα την καταλάβαιναν και αν δεν την καταλάβαιναν δεν θα ασχολούνταν με αυτήν. Στον άνθρωπο συνήθως αρέσει αυτό που καταλαβαίνει.

Επιπλέον, ασχολούμενος κάποιος με την τεχνολογία οξύνει την κριτική του σκέψη και εξασκεί το μυαλό του περισσότερο απο κάποιον που για παράδειγμα βλέπει όλη μέρα ποδόσφαιρο ή κάποια που ασχολείται όλη μέρα με τα καλλυντικά της. Αυτό όμως τον βοηθά και στο σχολείο ειδικά στα θετικά μαθήματα που χρειαζονται μυαλό και κριτική σκέψη.

Πιθανότατα γι'αυτό οι περισσότεροι myphonαδες έχουμε κλίση στις θετικές επιστήμες και καλύτερη επίδοση στο σχολείο απο το μέσο όρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Michelle (19 Σεπ. 2004 , 21:16)

 

Σωστός! Βέβαια δεν νομίζω ότι είναι μόνο αυτό. Συνήθως όσοι ασχολούνται με την τεχνολογία έχουν υψηλότερο IQ απο το μέσο όρο ή τουλάχιστον ίσο με αυτόν. Σε αντίθετη περίπτωση δεν θα την καταλάβαιναν και αν δεν την καταλάβαιναν δεν θα ασχολούνταν με αυτήν. Στον άνθρωπο συνήθως αρέσει αυτό που καταλαβαίνει.

Επιπλέον, ασχολούμενος κάποιος με την τεχνολογία οξύνει την κριτική του σκέψη και εξασκεί το μυαλό του περισσότερο απο κάποιον που για παράδειγμα βλέπει όλη μέρα ποδόσφαιρο ή κάποια που ασχολείται όλη μέρα με τα καλλυντικά της. Αυτό όμως τον βοηθά και στο σχολείο ειδικά στα θετικά μαθήματα που χρειαζονται μυαλό και κριτική σκέψη.

Πιθανότατα γι'αυτό οι περισσότεροι myphonαδες έχουμε κλίση στις θετικές επιστήμες και καλύτερη επίδοση στο σχολείο απο το μέσο όρο.

 

Να το δεχθώ με την υποσημείωση ότι η ευφυΐα είναι μονάχα ένα από τους παράγοντες που διαμορφώνουν τις σχολικές επιδόσεις και όχι ο σημαντικότερος.

 

Αλήθεια μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι ευφυΐα; Είναι διαφορετική από τη νοημοσύνη; Από την ευστροφία; Μήπως τις περιλαμβάνει; Ποια η σχέση της με την συναισθηματική νοημοσύνη; Με την ευαισθησία; (ευαίσθητος = αίσθησιν έχων, ευκόλως και ταχέως αισθανόμενος)

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ipparxos (19 Σεπ. 2004 , 21:31)

 

Να το δεχθώ με την υποσημείωση ότι η ευφυΐα είναι μονάχα ένα από τους παράγοντες που διαμορφώνουν τις σχολικές επιδόσεις και όχι ο σημαντικότερος.

 

 

Φυσικά δεν είναι ο μοναδικός παράγοντας... Ξέρω πανέξυπνα παιδια που είναι μαθητές του 10 γιατι δεν ανοίγουν βιβλίο και ξέρω και βλάκες που είναι μαθητές του 19 γιατι σκοτώνονται στο διάβασμα απο το πρώι μεχρι το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

kai egw nomizw pws h texnologia einai gia e3ypnus an8rwpus, alla oxi kiolas pws osoi asxoluntai me kati allo (akusame odontiatrikh, filosofia ktl) den exun sto computer moira!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος emperor69 (19 Σεπ. 2004 , 22:44)

 

kai egw nomizw pws h texnologia einai gia e3ypnus an8rwpus, alla oxi kiolas pws osoi asxoluntai me kati allo (akusame odontiatrikh, filosofia ktl) den exun sto computer moira!

 

 

Αυτό εννοείται. Μιλάμε πάντα για πλειοψηφίες. Φυσικά υπάρχουν και πανέξυπνοι πχ φιλόλογοι που ξέρουν να χειρίζονται άριστα το pc και είναι γνώστες του αντικείμένου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nelly (19 Σεπ. 2004 , 18:23)

 

Κατά 1/3 σπουδάζω φιλοσοφία,δεν ξέρω αν σου κάνει :p

 

Και από φιλοσοφική είμαστε μόνο 2 από όσο ξέρω στο myphone.

 

 

to 1/3 mu arese...

pantws nata mas! moderator pu spudazei filosofia!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος emperor69 (19 Σεπ. 2004 , 02:32)

 

e mia xara sxolh einai, mhn ginomaste kai ypervolikoi gia th seira. oi goneis sou sto kollhsane to komplex? pantws oi tu myphone vlepw olo se tetoies sxoles xtypame

 

 

Ρε φίλε δεν έχω κανένα κόμπλεξ, απλά μπήκα με 700 μόρια παραπάνω και απλά ήλπιζα κάτι καλύτερο για τη σειρά μου. Τόσο απλά! :!:

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia7610/2.0 (4.0421.4) SymbianOS/7.0s Series60/2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από emufear

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος emperor69 (19 Σεπ. 2004 , 02:32)

 

e mia xara sxolh einai, mhn ginomaste kai ypervolikoi gia th seira. oi goneis sou sto kollhsane to komplex? pantws oi tu myphone vlepw olo se tetoies sxoles xtypame

 

 

Ρε φίλε δεν έχω κανένα κόμπλεξ, απλά μπήκα με 700 μόρια παραπάνω και απλά ήλπιζα κάτι καλύτερο για τη σειρά μου. Τόσο απλά! :!:

 

Kai ayto akoma kalo einai, giati vlepeis oti paidia me ypshles va8mologies protimhsan epishs th sxolh su!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Όντως αλλά θα προτιμούσα να μην την είχαν προτιμήσει και να έπαιρνα 1500 ζεστά κολλαριστά ευρώπουλα... :p :whistle:

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όπως είναι γνωστό, σημασία δεν έχει με τί σειρά μπαίνεις (εκτός και είναι σε top 3 :P) αλλά με τί σειρά βγαίνεις ;)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά φίλε μου πλην όμως δεν έχω τη διάθεση να ξεσκιστώ στο διάβασμα στη σχολή οπότε ας βγω στα 4 χρόνια και βλέπουμε.. :p ;)

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr (20 Σεπ. 2004 , 03:54)

 

Πάντως όπως είναι γνωστό, σημασία δεν έχει με τί σειρά μπαίνεις (εκτός και είναι σε top 3 :P) αλλά με τί σειρά βγαίνεις ;)

 

 

Ακριβώς! :)

Αν δεν το έχω ξαναπεί το λέω τώρα: ο συμφοιτητής μου που έχει το μεγαλύτερο ΜΟ στο έτος μου μπήκε οριακά στο τμήμα (είχε 100 μόρια πάνω από την τότε βάση) και τώρα έχει περάσει όλα τα μαθήματα (ακόμα και αυτά που κάνουν διάφοροι λαλημένοι) και έχει ένα ΜΟ της τάξης του 8,5+ σε ένα τμήμα όπου στα τελευταία 2 έτη ο ΜΟ σου ανεβαίνει κατακόρυφα γιατί στα πρώτα οι καθηγητές είναι πολύ αυστηροί (και λαλημένοι).

Αντίθετα η κοπέλα που πέρασε πρώτη στο έτος μου αν περάσει μάθημα με αξιοπρεπή βαθμό βγάζει ανακοίνωση.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος emufear (20 Σεπ. 2004 , 04:07)

 

Πολύ σωστά φίλε μου πλην όμως δεν έχω τη διάθεση να ξεσκιστώ στο διάβασμα στη σχολή οπότε ας βγω στα 4 χρόνια και βλέπουμε.. :p ;)

 

 

Εγώ πάντως βρίσκομαι σε δίλημμα... Να δώσω προτεραιότητα στη φοιτητική ζωή μου ή να στρωθω στο διάβασμα κ να βγάλω καμιά καλή σειρα εκει μέσα; Δεν μπορώ να αποφασίσω... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και τα 2...

Δεν είναι και το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο! σιγά....

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mariel19 (20 Σεπ. 2004 , 13:04)

 

Κάνε και τα 2...

Δεν είναι και το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο! σιγά....

 

 

Γίνεται; Όλοι μου λένε ότι είναι αδυνατον να τα συνδυάσεις, ειδικά σε αυτή τη σχολή...

Link to comment
Share on other sites

Nomizo oti kai ta dyo mporoun na ginoun arkei na iparxei enas programmatismos sth zoi,logo tou oti kai ego spoudazo kai briskomai sto etos toy ptyxioy ayto pou prokiptei kate me einai oti mporoun na ginoun ola alla bebaia eksartatai kai ti stoxous bazei kaneis sti zoi tou.Stoxoxs einai na bgo me enan kalo bathmo sta xronia pou prpei gia na mporeso na diekdikiso mia kali douleia sto megalo anatagonismo pou epikratei ekso h na to ""rikso ekso"" kai na kano tin zoi mou mh ipologizontas goneis aderfia pou sterountai aytoi tis xares gia na mporeseis esi na spoudaseis.Ego pantos epeidi exo kataferei na teleioso sta eti pou prepei kai pou exo xarei tin foiththki zoi oso mou to epetrepe h tsepi mou kai oi parees mou nomizo oti san proto stoxo gia enan foithth tha prpei na einai h sxoli tou kai meta h diaskedasi xoris na thelo na fano ksenerotos alla ayth einai h pragmatikotita , giati den tha prpei na ksexname oti dosame panelinies kai diabasame me stoxo to na perasoume se mia kali sxoli tis epilogis mas h esto an den einai epilogismas se mia kali sxoli kai oxi na ""ksesxistoume sta ksenixtia kai stis akolasies"" oxi oti kai ayto den einai oreo alla opos eipa mporei na ginou kai ayta.Elpizo na se bohtisa oso mporo kopelia sto erotima pou etheses kai elpizo h diadromi pou tha epileksis na sou bgei se kalo kai telos kales spoudes.
erwtas me ta aytokinhta
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις κάτι τόσο πολύ μπορείς να το πετύχεις ..

Από την προσωπική μου εμπειρία μπορώ να σου πω... ότι τον πρώτο χρόνο ίσως να καταφέρεις αυτό που λες .. στο πρώτο σου σκέλος...

Μετά θα βαρεθείς... είμαι σίγουρη γι'αυτό...

Από κει κ πέρα θα συμφωνήσω απόλυτα με τον προλαλήσαντα...

Και όλες τις "ακολασίες" τις κάνουμε και τα μαθήματα μας τα περνάμε στο εξάμηνο μας .. (και όχι στις επαναληπτικές εξεταστικές του σεπτέμβρη...)

Από κει κ πέρα.... η ζωή είναι στα δικά σου χέρια...

Κανόνισε την όπως εσύ επιθυμείς!!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

@michelle: σε σχολές σαν τις δικές μας βασικό ρόλο παίζει τελικά ο βαθμός. Από αυτόν εξαρτάται απόλυτα το τι μεταπτυχιακό και σε ποιο πανεπιστήμιο θα πετύχεις. Ακόμα και τα καλύτερα βρετανικά ή αμερικανικά πανεπιστήμια μπορεί να προτιμήσουν κάποιον που σπούδασε πληροφορική στο Ηράκλειο από εσένα, επειδή αυτός έβγαλε 9 και εσύ 8. Σίγουρα μετράει η φήμη του πανεπιστημίου (το ΕΜΠ ας πούμε έχει δυνατή διεθνή φήμη), όμως το καλύτερο τελικά είναι να το συνδυάσεις με ένα μεγάλο βαθμό για σίγουρη ανέλιξη. Οπότε εγώ έχω καταλήξει στο εξής: ναι, θα κάνω τη φοιτητική ζωή μου, όμως επειδή θέλω να φύγω μετά εξωτερικό (εδώ σκεφτόμουνα να φύγω και από τώρα, με είχαν δεχθεί στο Εδινβούργο) πρέπει να κοιτάξω και για έναν καλό βαθμό, ούτε καν δηλαδή απλώς να περνάω τα μαθήματα. Τέλος, πολύ χρήσιμο είναι να αποκτήσεις σχέσεις με τους καθηγητές, και για να γίνει αυτό όπως καταλαβαίνεις πρέπει να έχεις συνεχή επαφή. Αν μπορέσεις να τα κάνεις όλα αυτά μαζί είσαι τέλεια. Θέλω να καταλήξω στο ότι καλή η φοιτητική ζωή, δεν είναι όμως χαζό να ακολουθήσεις πορεία που θα στιγματίσει τη ζωή σου; βλέπουμε αιώνιους φοιτητές του 5, αμφιβάλλω αν έχουν μέλλον από όποια σχολή και να είναι. Αν βέβαια δεν ενδιαφέρεσαι για εξωτερικό ίσως να μην πολυισχύουν αυτά που είπα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος emperor69 (20 Σεπ. 2004 , 15:08)

 

Αν βέβαια δεν ενδιαφέρεσαι για εξωτερικό ίσως να μην πολυισχύουν αυτά που είπα.

 

 

Ίσα ίσα που με ενδιαφέρει πάρα πολύ για μεταπτυχιακά.

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, μάλλον αυτό θα κάνω (διάβασμα). Αχ μια αιώνια κούραση είναι η ζωή τελικα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος emufear (20 Σεπ. 2004 , 03:27)

 

Όντως αλλά θα προτιμούσα να μην την είχαν προτιμήσει και να έπαιρνα 1500 ζεστά κολλαριστά ευρώπουλα... :p :whistle:

 

 

οι πρώτοι πόσοι παίρνουν?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sofia (19 Σεπ. 2004 , 12:57)

 

synadelde antoni_wrx:

Οι εγγραφές πρωτοετών, σύμφωνα με ανακοίνωση της γραμματείας, θα πραγματοποιηθούν από 20 έως και 30 Σεπτεμβρίου από 10:00 έως 13:00, στην αίθουσα 1.1.29 στον 1ο όροφο του κτιρίου Ηλεκτρολόγων.

genika pantws min perimeneis na bgazeis akri me ti grammateia,i katastasi einai tragiki :mad: !pantws oson afora tin eggrafi an 8ymamai kala zitane fotografies 4(?),ti bebaiwsi prosbasis kai to epikyrwmeno apolytirio.to deltio epityxias sou lene na to kratisis esy.stin porta tis ai8ousas pou 8a grafteis 8a deis xarti gia tis iatrikes eksetaseis.proswpika den tis piga akoma afou otan graftika i imerominia pou antistoixouse sto gramma mou eixe perasei :( !opote min afiseis tin egrafi gia to telos! :D

 

ευχαριστώ για τις πληροφορίες... ξέρεις αν η βεβαίωση πρόσβασης πρέπει να είναι επικυρωμένη και από ποιόν? (λυκειάρχη/δευτεροβάθμια δίευθυνση εκπαίδευσης)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Michelle (20 Σεπ. 2004 , 13:07)

 

Γίνεται; Όλοι μου λένε ότι είναι αδυνατον να τα συνδυάσεις, ειδικά σε αυτή τη σχολή...

 

Η σχολή και το πανεπιστημιακό ίδρυμα στο οποίο είναι ο καθένας παίζει πολύ μεγάλο ρόλο σε αυτό το "γίνεται;". Τα μεγάλα λόγια είναι εύκολα σε καποιες σχολές και από αυτά έχουμε ήδη χορτάσει....

 

Φροντισε να βρεις εσύ την προσωπική σου ισορροπία ακούγοντας όσο το δυνατόν περισσότερου και υιοθετόντας όσο το δυνατόν λιγότερους.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

κακα τα ψεμματα δυσκολα συνδυαζονται ολα.δειτε τι παιζει πρωτα εκει που περασατε και θα καταλαβετε οτι το 8 -9 που με τοσο ευκολια συζητατε εδω ειναι κατι που θα χρειαστει πολυ προσπαθεια.εγω ολους που ακουω ειδικα στις νεες τεχνολογιες μιλανε για μεταπτυχιακα κτλ ποσοι ομως απο εμας θα το καταφερουν?γιαυτο θα ελεγα να ειστε συγκρατημενοι τουλαχιστον κρατειστε τα ονειρα για τον εαυτο σας και βαλτε μαζι του ενα προσωπικοπ στοιχημα.

 

 

ιπαρχε και εσυ di@uoa? kainourios?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος silentpower (20 Σεπ. 2004 , 16:36)

 

κακα τα ψεμματα δυσκολα συνδυαζονται ολα.δειτε τι παιζει πρωτα εκει που περασατε και θα καταλαβετε οτι το 8 -9 που με τοσο ευκολια συζητατε εδω ειναι κατι που θα χρειαστει πολυ προσπαθεια.εγω ολους που ακουω ειδικα στις νεες τεχνολογιες μιλανε για μεταπτυχιακα κτλ ποσοι ομως απο εμας θα το καταφερουν?

 

 

1) to 8 - 9 htan paradeigma.den elpizw se kati tetoio eidika sth dikh mou sxolh..

 

2) dhladh ti? einai dyskolo na petyxeis master? an perimeneis apo tei khpourikhs na se paroun sto Imperial tote vevaia eisai gelasmenos, genikotera omws giati oxi?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...