Jump to content

Xperia X8 : Custom roms (2.3.2 CM, 2.2.1 CM)


iliadelo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σε όλους και καλως σας βρισκω .Δεν ειχα ασχοληθει ποτε με κινητα και εδω βρηκα τα παντα !! εχω ενα xperia x8 και εγκατεστησα την gingerxperia.V.3 εκδοση 2.3.5 εκανα root το τηλ και εγκατασταση με xRecovery το προβλημα ειναι οτι δεν εχω dualtouch στο κινητο τι δεν εκανα καλα? Σημ. εκανα τα ιδια σε ενα αλλο xreria x8 και ολα λειτουργουν κανονικα καποια βοηθεια ? ευχαριστώ για την φιλοξενια !
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα σε όλους και καλως σας βρισκω .Δεν ειχα ασχοληθει ποτε με κινητα και εδω βρηκα τα παντα !! εχω ενα xperia x8 και εγκατεστησα την gingerxperia.V.3 εκδοση 2.3.5 εκανα root το τηλ και εγκατασταση με xRecovery το προβλημα ειναι οτι δεν εχω dualtouch στο κινητο τι δεν εκανα καλα? Σημ. εκανα τα ιδια σε ενα αλλο xreria x8 και ολα λειτουργουν κανονικα καποια βοηθεια ? ευχαριστώ για την φιλοξενια !

 

Καλως ηρθες:)

Περασες ακριβως τις ιδιες rom και τις ιδιες εκδοσεις;

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε iliax8ευχαριστώ για την αμμεση απαντηση σου περασα κατευθειαν οπως σου ειπα την gingerxperia v.3 τιποτα περισσοτερο πρεπει να περασω και κατι αλλο? περασα και το Universal tweak τιποτα !! μαλον κατι δεν κανω καλα, εσυ ποια rom και εκδοση προτείνεις? να ψαξω να βρω ! εχω απο το απογευμα και τζιφος :mad:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε iliax8ευχαριστώ για την αμμεση απαντηση σου περασα κατευθειαν οπως σου ειπα την gingerxperia v.3 τιποτα περισσοτερο πρεπει να περασω και κατι αλλο? περασα και το Universal tweak τιποτα !! μαλον κατι δεν κανω καλα, εσυ ποια rom και εκδοση προτείνεις? να ψαξω να βρω ! εχω απο το απογευμα και τζιφος :mad:

Ρώτησα μήπως είχες βάλει κάποια άλλη gingerxperia για παράδειγμα v2 που μπορεί να μην είχε σαν module το dualtouch.

Οπότε αφού έβαλες την ίδια και δεν έπαιξε τι να πω!

Εγώ κλασικά θα πω την gingerdx που θα τη βρεις στην αρχική σελίδα σε αυτό το τόπικ.

Την έχω βάλει από την έκδοση v10 και μέχρι την 21 που είμαι τώρα δουλεύει απροβλημάτιστα.

Αν προτιμήσεις τη συγκεκριμένη θα βάλεις και ένα tweak με βελτίωσεις επίδοσεις αλλά και εμφάνιση stock xperia από τον jimdem582 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319051

Επίσης μπορείς να μπεις και στο φορουμ των xda developers μήπως βρεις από κει το dualtouch και το βάλεις μόνος χειροκίνητα

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω βάλει την Ginderdx v020 απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1188486 και το JimdemDroid Tweak και το εχω κανει overclock όπου δουλευει σταθερα εως τα 691 .

 

Γενικά παρατηρώ το εξης θέμα. Οταν εχω λιγη μνημη διαθεσιμη κατω απο 23 mb το κινητο σερνεται. Απεγκατηστω εφαρμογες και ερχεται στα ισια του .

 

Αλλα το ποιο κουλο γίνεται οταν το κινητο το αφησω 2-3 μερες χωρις να το σβησω PowerOff αρχιζει και τραβαει κολληματα και αργει να ανοιξει απλες εφαρμογες οπως τον τηλεφωνικο κατάλογο ιδιαιτερα αν η μπαταρια ειναι κατω απο το 30 % .

 

Μιλάμε σερνεται μπορει να κανει και 2 λεπτα για να παρει ενα τηλεφωνο η να ανοιξει ενα SMS.

 

Φοραει μια καρτα sd transcend Class 10 8Gb που ειναι αδεια και registered Launcher pro .

 

Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιει ;

Link to comment
Share on other sites

Εχω βάλει την Ginderdx v020 απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1188486 και το JimdemDroid Tweak και το εχω κανει overclock όπου δουλευει σταθερα εως τα 691 .

 

Γενικά παρατηρώ το εξης θέμα. Οταν εχω λιγη μνημη διαθεσιμη κατω απο 23 mb το κινητο σερνεται. Απεγκατηστω εφαρμογες και ερχεται στα ισια του .

 

Αλλα το ποιο κουλο γίνεται οταν το κινητο το αφησω 2-3 μερες χωρις να το σβησω PowerOff αρχιζει και τραβαει κολληματα και αργει να ανοιξει απλες εφαρμογες οπως τον τηλεφωνικο κατάλογο ιδιαιτερα αν η μπαταρια ειναι κατω απο το 30 % .

 

Μιλάμε σερνεται μπορει να κανει και 2 λεπτα για να παρει ενα τηλεφωνο η να ανοιξει ενα SMS.

 

Φοραει μια καρτα sd transcend Class 10 8Gb που ειναι αδεια και registered Launcher pro .

 

Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιει ;

 

Επίσης σε κάθε reboot χάνει όλες τις ρυθμίσεις κ γυρνάει στα default . Ακόμα κ το theme αλλάζει.

Τι πρεπει νά κάνω ;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε κάθε reboot χάνει όλες τις ρυθμίσεις κ γυρνάει στα default . Ακόμα κ το theme αλλάζει.

Τι πρεπει νά κάνω ;

 

Εγω αυτο που ειδα με overclock ειναι οτι πηγαινε αργα κ σε μενα.εχει αναφέρει ο jimdem οτι oc και undervolt δε πανε μαζι,οποτε βγαλε το oc και δες πως θα παει

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που ειδα με overclock ειναι οτι πηγαινε αργα κ σε μενα.εχει αναφέρει ο jimdem οτι oc και undervolt δε πανε μαζι,οποτε βγαλε το oc και δες πως θα παει

 

Το έβγαλα και δέιχνει να δουλευει ποιο σταθερα και ποιο γρηγορα τώρα. Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλές Γιορτές και Χρόνια Πολλά

ΝΕΟΣ στην παρέα

 

ψάχνω να βρω κάποια αναβάθμιση για το Χ8 (από 2.1), αλλά όσο ψάχνω τόσο βλέπω ότι όλες οι rom έχουν και κάποιο προβλήματα..... ή νομίζω;

 

Υπάρχει κάποια που είναι σε όλα ok;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...βρισκομαι στο σημειο οπου θα πρεπει να βαλω την rom που εχω κατεβασει στον φακελο backup της καρτας μνημης,αλλα δεν καταφερνω να επιτυχω τιποτα..θα ηθελα καποιος να μου εξηγησει αναλυτικα την διαδικασια...η rom μου ειναι σε μορφη zip..την βαζω οπως ειναι στον μεσα στον φακελο με την ημερμηνια του backup μου..??παρακαλω βοηθηστε αμεσα...:(
Link to comment
Share on other sites

Καλές Γιορτές και Χρόνια Πολλά

ΝΕΟΣ στην παρέα

 

ψάχνω να βρω κάποια αναβάθμιση για το Χ8 (από 2.1), αλλά όσο ψάχνω τόσο βλέπω ότι όλες οι rom έχουν και κάποιο προβλήματα..... ή νομίζω;

 

Υπάρχει κάποια που είναι σε όλα ok;

 

Η Hackdroid 2.2.9 και η GingerDX 2.3.7 μου δουλέυουν μια χαρα . Η μονη δικια μου βλακεια ειναι οτι τις παραφορτοσα σε εφαρμογες και κλασσικα το android θελει να εχεις τουλαχιστον 90mb free για να παιζει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησε το titanium backup απο το market και παρε backup τα παντα, user apps + system data. Μετα κατεβασε την rom που θελεις (gingerdx), αποθηκευσε την στην sd card, στο φακελο xrecovery->backup.

Κανε reboot και μπες στο xrecovery, πατωντας συνεχομενα το πληκτρο back.

Στο μενου του xrecovery, επελεξε αυτο που λεει install custom zip, βρες το φακελο που εχεις αποθηκευσει την rom και εγκατεστησε την. Αν ολα πανε καλα θα δεις ενα μηνυμα "instalation complete". Μολις τελειωσει κανε full wipe/clear all data/factory reset.

Κανε reboot και μετα απο 2-3 λεπτα θα πρεπει να δεις το logo της καινουριας rom.

Ξαναεγκατεστησε απο το market το titanium backup και κανε restore οτι χρειαζεσαι.

Δες και αυτο που εχει οδηγιες και λεπτομερειες για την rom.

 

 

Εγω κατεβασα την GingerDX v019 εκανα οτι ακριβως ειπες αλλα το κινητο μου δεν ανοιγει...Μου βγαζει το εικονιδιο της GingerDX ακουγετε ο ηχος της πολλες φορες αλλα δεν ανοιγει...υπαρχει λυση?εκανα λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Εγω κατεβασα την GingerDX v019 εκανα οτι ακριβως ειπες αλλα το κινητο μου δεν ανοιγει...Μου βγαζει το εικονιδιο της GingerDX ακουγετε ο ηχος της πολλες φορες αλλα δεν ανοιγει...υπαρχει λυση?εκανα λαθος?

Πόση ώρα περίμενες με το λογότυπο της gingerdx;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα περίμενες με το λογότυπο της gingerdx;

 

Περιπου δυο λεπτα....παραμενει παγωμενη η εικονα της και ακουγετε ο ηχος καθε 15 δευτερα...επεισης οτι και αν πατησω δεν ανταποκρινετε.για να το κλεισω βγαζω την μπαταρια του

Link to comment
Share on other sites

Περιπου δυο λεπτα....παραμενει παγωμενη η εικονα της και ακουγετε ο ηχος καθε 15 δευτερα...επεισης οτι και αν πατησω δεν ανταποκρινετε.για να το κλεισω βγαζω την μπαταρια του

 

Να υποθέσω ότι την έβαλες με xrecovery;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι την έβαλες με xrecovery;

 

Ακριβως...εβαλα το rar της ginger μεσα στο xrecovery και το ετρεξα απο το install custom zip...ετσι δεν ειναι το σωστο?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως...εβαλα το rar της ginger μεσα στο xrecovery και το ετρεξα απο το install custom zip...ετσι δεν ειναι το σωστο?

Από κάποια έκδοση και μετά απαιτεί το clockworkmod,οπότε κατέβασε τη v13(πέρνα τη με το xrecovery)το οποίο περιέχει αυτό που σου είπα.

Μετά αφου τη περάσεις τη v013 και ανοίξει κανονικά το κινητό τότε θα κάνεις reboot και θα δεις το clockworkmod.

Η διαδικασία να μπεις στο clockworkmod είναι η ιδια,περιμένεις να βγάλει τα γράμματα της sony ericsson αλλά αντί για το πίσω πλήκτρο που πατάγες θα πατάς με το δάχτυλο την οθόνη.

Θα ξαναμπω σε 15 λεπτάκια οπότε περιμένω νέα

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Από κάποια έκδοση και μετά απαιτεί το clockworkmod,οπότε κατέβασε τη v13(πέρνα τη με το xrecovery)το οποίο περιέχει αυτό που σου είπα.

Μετά αφου τη περάσεις τη v013 και ανοίξει κανονικά το κινητό τότε θα κάνεις reboot και θα δεις το clockworkmod.

Η διαδικασία να μπεις στο clockworkmod είναι η ιδια,περιμένεις να βγάλει τα γράμματα της sony ericsson αλλά αντί για το πίσω πλήκτρο που πατάγες θα πατάς με το δάχτυλο την οθόνη.

Θα ξαναμπω σε 15 λεπτάκια οπότε περιμένω νέα

 

Βασικα βρηκα την GingerXperiaV10 και την εβαλα...θα την δουλεψω λιγο και το βραδυ θα ξαναδοκιμασω...εθχαριστω πολυ παντως για τις αμμεσες απαντησεις σου....Αν δεν ξαναμιλησουμε σου ευχομαι καλα χριστουγεννα,καλη πρωτοχρονια και να εισαι παντα καλα να βοηθας και εμας τους καημενους...thanks

Link to comment
Share on other sites

Βασικα βρηκα την GingerXperiaV10 και την εβαλα...θα την δουλεψω λιγο και το βραδυ θα ξαναδοκιμασω...εθχαριστω πολυ παντως για τις αμμεσες απαντησεις σου....Αν δεν ξαναμιλησουμε σου ευχομαι καλα χριστουγεννα,καλη πρωτοχρονια και να εισαι παντα καλα να βοηθας και εμας τους καημενους...thanks

Καλη επιλογη και αυτη η ρομ:)

Για αυτο ειναι τα φορουμ για να βοηθαει ο ενας τον αλλον!!

Καλη χρονια και σε σένα και καλα Χριστούγεννα με υγεια!!

 

Sent from my MT11i using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιλογη και αυτη η ρομ:)

Για αυτο ειναι τα φορουμ για να βοηθαει ο ενας τον αλλον!!

Καλη χρονια και σε σένα και καλα Χριστούγεννα με υγεια!!

 

Sent from my MT11i using Tapatalk

 

Ηλια δεν μπορουσα να περιμανω μεχρι το βραδυ και την εβαλα...ολα οκ...απλα κατι τελευταιο...τα addons του kernel που ειναι για αυτη την rom(διπλα απο το λινκ της rom)να τα περασω?8α ειναι πιο γρηγορο το τηλεφωνο?και αν ναι,τα περναω με τον ιδιο τροπο που εβαλα την rom?

Link to comment
Share on other sites

Ηλια δεν μπορουσα να περιμανω μεχρι το βραδυ και την εβαλα...ολα οκ...απλα κατι τελευταιο...τα addons του kernel που ειναι για αυτη την rom(διπλα απο το λινκ της rom)να τα περασω?8α ειναι πιο γρηγορο το τηλεφωνο?και αν ναι,τα περναω με τον ιδιο τροπο που εβαλα την rom?

Δε θα δεις τρελη διαφορά αλλα βαλτα!αυτο περιέχει και το undervolt που το κανει λιιιιγοοοο πιο γρηγορο,απλα μη συνδυασεις μαζι με αυτό και το overclock!

Θα εχεις και ζουμ με τα δάχτυλα!

Ναι με clockwork οπως περνας τις ρομ

Θα μπεις μετα στο τοπικ του Χ8 κ βρες τον jimdem,στην υπογραφή του εχει ενα λινκ.εχει κανει βελτιώσεις για τη gingerdx!

 

Sent from my MT11i using Tapatalk

Edited by iliasx8

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπερα σε ολους.Εχω ενα προβλημα με την νεα rom "ginger DX" που περασα προσφατα στο Χ8 μου.Ολα στο κινητο δουλευουν αψογα.Οταν ομως συνδεω το κινητο στον υπολογιστη,το μονο που πετυχαινω ειναι να μου πει πως η καρτα SD αφαιρεθηκε..:(.Αν καποιος γνωριζει κατι παρακαλω ας βοηθησει.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια βοηεθια...εχω περασμενη στο κινητο την froyo 2.2.9 ...πηγα να του περασω την gingerdx ...παω λοιπον να κανω reboot μεσω xrecovery ανοιγει το κινητο...δεν με αφηνει να μπω στο xrecovery , εμφανιζεται η οθονη παω να το ξεκλειδωσω και να βαλω την σιμ και μου λεει sorry . the process com.android.phone has stopped unexpectedly. please try again και αναγκαζομαι να το κλεισω,,,τι μπορω να κανω για να φτιαξει ??? :cry:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...