Jump to content

Xperia X8 : Custom roms (2.3.2 CM, 2.2.1 CM)


iliadelo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι..αυτο εκανα και στην αρχη για να το διαγραψω αλλα ολο μου λεει "failed".. τεσπα θα δω τι θα κανω, μπορει να κρατησω τον μαμα γιατι και 8,5ΜΒ ο αλλος μου φαινονται πολλα.. ευχαριστω παντως :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι..αυτο εκανα και στην αρχη για να το διαγραψω αλλα ολο μου λεει "failed".. τεσπα θα δω τι θα κανω, μπορει να κρατησω τον μαμα γιατι και 8,5ΜΒ ο αλλος μου φαινονται πολλα.. ευχαριστω παντως :)

 

To system πρέπει να είναι mounted as r/w για να μπορείς να διαγράψεις..

Link to comment
Share on other sites

χμμ και πως το μετατρεπουμε? γιατι φανταζομαι δε θα ειναι ετσι..

 

Στον root explorer θα δεις πάνω αριστερά τη φράση mounted as r/o. Πάτα το mount as R/W και θα αλλάξει..

Link to comment
Share on other sites

στον root explorer παω απ το μενου του κινητου κανονικα και ανοιγω το εικονιδιο ετσι? θελω να πω δε μπαινω απο CWM, ή κατι τετοιο..? ρωταω γιατι πηγα στο εικονιδιο, το ανοιξα αλλα τιποτα δεν το βρηκα :/
Link to comment
Share on other sites

στον root explorer παω απ το μενου του κινητου κανονικα και ανοιγω το εικονιδιο ετσι? θελω να πω δε μπαινω απο CWM, ή κατι τετοιο..? ρωταω γιατι πηγα στο εικονιδιο, το ανοιξα αλλα τιποτα δεν το βρηκα :/

 

Ναι βρε! Ανοίγεις κανονικά το root explorer και θα δεις την πρόταση αυτή πάνω αριστερά..

Link to comment
Share on other sites

και ομως ρε συ..δε το βρισκω. βασικα, root explorer και root browser το ιδιο ειναι? γιατι εγω το 2ο εχω, ετσι λεει το εικονιδιο..
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι το ίδιο. Αν ήταν το ίδιο δε θα είχαν διαφορετικό όνομα.:p

Προφανώς θα έχει σε κάποιο διαφορετικό σημείο την μετατροπή r/o-r/w. Δυστυχώς δεν τον έχω χρησιμοποιήσει και δεν ξέρω που είναι στον Root Browser αλλά ξέρω που είναι στον ES File Explorer. Κατέβασε λοιπόν τον ES File Explorer και μόλις τον ανοίξεις μπες στις ρυθμίσεις και εκεί που λέει "Επιλογές Root" επέλεξε τον Εξερευνητή Root και αμέσως μετά την Προσάρτηση συστήματος που βρίσκεται ακριβώς από κάτω. Τώρα είσαι έτοιμη να κάνεις ότι θες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να στείλω μήνυμα με 160 χαρακτηρές οποιά έκδοση και ανα εχω βάλει (GingerDX) κάθε μήνυμα είναι στους 62 χαρακτήρες (Μόνο στα ελληνικά).Έχω δόκιμασει και greek keyboart εφαρμογές απο μάρκετ και έχω τσεκάρει όλες τις ρυθμίσεις του κινητού. Edited by gregorgr
Link to comment
Share on other sites

Στη stock εφαρμογή μηνυμάτων, θα βρεις την επιλογή εξοικονόμηση κόστους και θα την επιλέξεις. Αλλιώς κατεβάζεις το handcent sms και το greek pack και είσαι εντάξει..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Είχα την GingerDX-v025 στη συσκευή και έβαλα την GingerDX-v028b αφού πήρα bakup, η 28 δούλεψε κανονικά με κάποια προβληματάκια στην κάμερα και στην προβολή των φωτογραφιών και είπα να γυρίσω στην 25 από recovery, κάνω restore το κάνει αλλά η συσκευή δεν ανοίγει και κολλάει στο sonyericson τι κάνω;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Όχι, δεν είναι το ίδιο. Αν ήταν το ίδιο δε θα είχαν διαφορετικό όνομα.:p

Προφανώς θα έχει σε κάποιο διαφορετικό σημείο την μετατροπή r/o-r/w. Δυστυχώς δεν τον έχω χρησιμοποιήσει και δεν ξέρω που είναι στον Root Browser αλλά ξέρω που είναι στον ES File Explorer. Κατέβασε λοιπόν τον ES File Explorer και μόλις τον ανοίξεις μπες στις ρυθμίσεις και εκεί που λέει "Επιλογές Root" επέλεξε τον Εξερευνητή Root και αμέσως μετά την Προσάρτηση συστήματος που βρίσκεται ακριβώς από κάτω. Τώρα είσαι έτοιμη να κάνεις ότι θες.

 

παλια αυτη η επιλογη μου δουλευε..τωρα οχι :/ ξερει κανεις τι παιζει? ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μια ερώτηση....

Δεν μπορώ να αντιγράψω όλα τα αρχεία του xrecovery στο φάκελο "system\bin" γιατί δεν έχει αρκετό χώρο.

Μπορώ να διαγράψω αρχεία από το φάκελο "system\bin" και αν ναι, ποια?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την floyo στο χ8 αλλα το μαρκετ γινεται μονο του playstore και παυει να λειτουργει παρολο που εβαλα και το fix. Κανεις βοηθεια?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
προσπαθώ να βάλω τη gingerdx στο Χ8 και δε το καταφέρνω με τπτ. το κάνω ρουτ περνάω xrecovery βάζω το zip στο ρουτ της καρτας κανω μπακ απ μεσω xrecovery και μετα install zip from sdcard. ξεκινάει λεει πως την έβαλε επιτυχως κανω factory reset και μετα reboot. τπτ κολλάει στο λογοτυπο και δεν ανοίγει!!!!!!!!!!!!!!!!

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
προσπαθώ να βάλω τη gingerdx στο Χ8 και δε το καταφέρνω με τπτ. το κάνω ρουτ περνάω xrecovery βάζω το zip στο ρουτ της καρτας κανω μπακ απ μεσω xrecovery και μετα install zip from sdcard. ξεκινάει λεει πως την έβαλε επιτυχως κανω factory reset και μετα reboot. τπτ κολλάει στο λογοτυπο και δεν ανοίγει!!!!!!!!!!!!!!!!

 

θα πρέπει με pc companion να βάλεις ξανά τη 2.1 και μετά να τα κάνεις

πάλι όλα από την αρχή. Την πάτησα κι εγώ.:(

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έκανα όλα όπως λέει ο οδηγός,

έβαλα και το cmw recovery 4.0.1.5 amend,

έκανα κανονικά το install, μετά τα wipe και το reboot,

αλλά κολλάει στο αρχικό sony ericson με την τελευταία gdx.

Έβαλα όμως μια παλιά v021 και την εγκατέστησε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Edited by deinosauraki
Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εγώ είμαι root, έχω unlocked bootloader, έχω εγκαταστήσει το Busybox και πέρασα το CWM μέσω xrecovery, όμως τίποτα, δεν μπορώ να μπω σε recovery mode όσες φορές και αν προσπαθήσω. Γνωρίζει κανείς το πρόβλημα για να με βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Τι επιλογές υπάρχουν σε roms ; έβαλα την soul και η γραμματοσειρά είναι ότι ναναι
http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους και καλες γιορτες! θα ηθελα κι εγω καποια γνωμη για το ποια καλη ρομ παιζει τον τελευταιο καιρο; ειδα τον οδηγο, ειδα τις ρομ αλλα σκεφτηκα οτι 2χρονια μετα μπορει να υπαρχει κατι καινουριο.

 

σκεφτομουν να βαλω την fde.. γενικα παει καλα; τα βασικα λειτουργουν; (γιατι ειδα οτι μερικοι λενε για προβληματα στη καμερα, στο φωτισμο, στο wifi, στο market, κλπ..).

 

και τελος, θα ηθελα μια μικρη βοηθεια για το backup.. πως ακριβως το κανουμε μεσω του xrecovery; ακολουθω τα βηματα απο τον οδηγο του πρωτου ποστ, αλλα κολλησα...

Link to comment
Share on other sites

Τι επιλογές υπάρχουν σε roms ; έβαλα την soul και η γραμματοσειρά είναι ότι ναναι

 

καλησπερα σε ολους και καλες γιορτες! θα ηθελα κι εγω καποια γνωμη για το ποια καλη ρομ παιζει τον τελευταιο καιρο; ειδα τον οδηγο, ειδα τις ρομ αλλα σκεφτηκα οτι 2χρονια μετα μπορει να υπαρχει κατι καινουριο.

 

σκεφτομουν να βαλω την fde.. γενικα παει καλα; τα βασικα λειτουργουν; (γιατι ειδα οτι μερικοι λενε για προβληματα στη καμερα, στο φωτισμο, στο wifi, στο market, κλπ..).

 

και τελος, θα ηθελα μια μικρη βοηθεια για το backup.. πως ακριβως το κανουμε μεσω του xrecovery; ακολουθω τα βηματα απο τον οδηγο του πρωτου ποστ, αλλα κολλησα...

 

GingerDX και στους δύο προτείνω. Αν και έχει σταματήσει η εξέλιξή της (τι άλλο να έκαναν) δε νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο!

 

@Anthoulaki1989 αν περάσεις τη GingerDX, θα δεις το ClockWorkMod Recovery και όχι το xRecovery. Είναι ακριβώς τα ίδια βέβαια! Πας στην επιλογή backup & restore και επιλέγεις το backup. Τόσο απλό!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...