Jump to content

Μεταφορα Internet απόσταση 2 Km


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπερα. Ειμαι καινούργιος στην μεγάλη σας παρέα, και συγχωρήστε με αν ανοιξα θέμα σε λάθος θέση. Το πρόβλημα μου, - καθότι σχετικά ασχετος -, ειναι οτι θελω την βοήθεια σας για να λειτουργήσω 2 τεμ. AirMax5 της AirLive ωστε να μεταφέρω το internet απο το σπίτι μου σε αποθήκη, που βρίσκεται σε απόσταση 2Km (σε απολυτη οπτική επαφή). Οι οδηγίες σας να ειναι βημα-βημα ωστε να γίνουν κατανοητές. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Υπάρχουν κεραίες μεγάλης εμβέλειας αλλά για τόση απόσταση δεν ξέρω ποσο μπορεί να πάει το κόστος.. Για λεπτομέρειες και τιμές είναι προτιμότερο να απευθυνείς σε κάποια εταιρεία που ασχολείται με δίκτυα - κεραίες!
Link to comment
Share on other sites

ψαξε για να μπεις στο awmn η το αναλογο της περιοχης σου

φαντασου με ενα κοστος γυρο στα 300 ευρω (1 κεραια omni και ενα πιατο ) συν 2 routers

χοντρικα δουλευει σε αποστασεις μεχρι τον οριζοντα (οσο βλεπει το ματι σου) αλλα εξαρταται και απο αλλους παραγοντες

οπως τι καιρο εχει τι υγρασια καθως επηρεαζει την διαθλαση του σηματος

 

http://awmn.net/

http://awmn.net/content.php?r=122-WiND-Project&

και η καλυψη

Edited by komos
Link to comment
Share on other sites

αν όντως μιλάς για απόλυτη οπτική επαφή, ίσως κεραίες omni να σου λύσουν το θέμα σου σχετικά εύκολα. Αν όχι, πας σε άλλα συστήματα.

 

edit: η κεραία που σου παραθέτω είναι για εσωτερικό χώρο, αλλά θα βρεις παρόμοια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η απόσταση των 2 χλμ που αναφερεις ειναι μέσα στα όρια μεταφορας σηματός και λογικά δεν θα έχεις κάποιο θέμα από την στιγμή που θα ακολουθήσεις τις οδηγίες εγκατάστασης.

Τρέχοντας μία στα γρήγορα το manual στο site πρέπει να προσέξεις έτσι ώστε να υπάρχει απόλυτη ευθυγραμμήση στην οπτική επαφή των δύο συσκευών έτσι ώστε να μην υπάρχει απώλεια σήματος.

Όσον αφορά τις κεραίες, οι συσκεύες έχουν ήδη εσωματωμένες κεραίες πέριπου 25 dB και δεν θα χρείαστεις κάτι άλλο.

Έτσι και αλλίως τα παραπάνω μηχανήματα δεν έχουν κάποια SMA υποδοχή για επιπλέον κεραία.

Πάντως αν θέλουμε να μιλήσουμε για κατευθυντικότητα στο σήμα wifi οι κεραιές που θα πρεπει να κοιτάξεις είναι οι κεραίες yagi.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...