Jump to content

Android - Συγχρονισμός-μεταφορά δεδομένων (επαφών, ημερολογίων, κλπ)


gassim
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 425
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήγαινε: Επαφές - Εισαγωγή/Εξαγωγή - Εξαγωγή στο χώρο αποθήκευσης (εξωτεριή κάρτα SD). Δίνεις όνομα αρχείου και μετά κάνεις εισαγωγή από το ίδιο μενού.
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε: Επαφές - Εισαγωγή/Εξαγωγή - Εξαγωγή στο χώρο αποθήκευσης (εξωτεριή κάρτα SD). Δίνεις όνομα αρχείου και μετά κάνεις εισαγωγή από το ίδιο μενού.

 

το εκανα αυτο και μου βγαζει ολες τις επαφες που εχω στο gmail. και μου τις φωρτωνει

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν χρησιμοποιεις αυτο?

https://play.google.com/store/apps/details?id=mobilehome.backup&hl=el

 

παιρνεις μετα το backup

το βαζεις στην νεα συσκευη

εγκαθιστας την εφαρμογη στη νεα συσκευη και κανεις restore

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα android χρησιμοποιώ αυτό για buckup και restore.. TRUSTGO

τα κάνει buckup και στο "σύννεφο" και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

ελπίζω να σε βοήθησα.

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

κανω την διαδικασια με το mobile back up αλλα μου παιρνει μεσα ολες τις επαφες που εχω sto gmail δλδ τις επαφες των mail.οχι μονο αυτες που εχουν τηλεφωνικο αριθμο.να καταργησω τον λογαριασμο google που εχω συγχρονισει το τηλ.?

το trustgo ειναι antivirous? ή οχι.

παιδια βοηθεια και ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το trustgo ειναι antivirous? ή οχι.

 

ναι είναι antivirus αλλά έχει και καλό μηχανισμό buckup... τουλάχιστον εμένα με βόλεψε.

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

κανω την διαδικασια με το mobile back up αλλα μου παιρνει μεσα ολες τις επαφες που εχω sto gmail δλδ τις επαφες των mail.οχι μονο αυτες που εχουν τηλεφωνικο αριθμο.να καταργησω τον λογαριασμο google που εχω συγχρονισει το τηλ.?

το trustgo ειναι antivirous? ή οχι.

παιδια βοηθεια και ευχαριστω

 

το mobile backup αποθηκευει τις επαφες ανεξαρτητου περιεχομενου(email η τηλεφωνικους αριθμους)

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας,

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ένα μεγάλο πρόβλημα που έχω. Έφυγα από την Samsung και πήγα στην LG, διότι η πρώτη έβγαλε από το KIES την δυνατότητα συγχρονισμού επαφών και ημερολογίου με Outlook. Δυστυχώς τώρα το έκανε και η LG.

Ψάχνω να βρω μία εφαρμογή που να μου κάνει τα εξής:

1) Να συγχρονίζει και επαφές και ημερολόγιο του Outlook με το κινητό.

2) Ο συγχρονισμός να γίνεται με το κινητό και όχι με την εφαρμογή που εγκαθιστώ στο κινητό (πχ DejaOffice)

3) Να γίνεται σύνδεση με usb καλώδιο (το λέω διότι πολλά που βρήκα ήταν με wifi αλλά είτε ΔΕΝ κατάφερνα να κάνω σύνδεση παρόλο που το firewall ήταν off και την ip την έβαζα σωστά, αφήστε που όσα μου δούλεψαν με WIFI έκανε πολλές φορές disconnect – ίσως φταίει και το γεγονός ότι έχω πάνω από 3000 επαφές και έκανε time out)

4) Ενδεχομένως να κάνει και sync με Gmail contacts και Gmail Calendar

5) Να έχει κάποιο progress bar, διότι δεν καταλαβαίνω καμιά φορά αν έχει κολλήσει ή αν συνεχίζει να δουλεύει.

6) Να είναι δωρεάν αν είναι εφικτό.

 

Προσωρινά βρήκα http://www.androidpcsync.com/ αλλά είναι επί πληρωμή και πολλά δεν τα κάνει.

 

Περιμένω απαντήσεις σας.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ένα μεγάλο πρόβλημα που έχω. Έφυγα από την Samsung και πήγα στην LG, διότι η πρώτη έβγαλε από το KIES την δυνατότητα συγχρονισμού επαφών και ημερολογίου με Outlook. Δυστυχώς τώρα το έκανε και η LG.

Ψάχνω να βρω μία εφαρμογή που να μου κάνει τα εξής:

1) Να συγχρονίζει και επαφές και ημερολόγιο του Outlook με το κινητό.

2) Ο συγχρονισμός να γίνεται με το κινητό και όχι με την εφαρμογή που εγκαθιστώ στο κινητό (πχ DejaOffice)

3) Να γίνεται σύνδεση με usb καλώδιο (το λέω διότι πολλά που βρήκα ήταν με wifi αλλά είτε ΔΕΝ κατάφερνα να κάνω σύνδεση παρόλο που το firewall ήταν off και την ip την έβαζα σωστά, αφήστε που όσα μου δούλεψαν με WIFI έκανε πολλές φορές disconnect – ίσως φταίει και το γεγονός ότι έχω πάνω από 3000 επαφές και έκανε time out)

4) Ενδεχομένως να κάνει και sync με Gmail contacts και Gmail Calendar

5) Να έχει κάποιο progress bar, διότι δεν καταλαβαίνω καμιά φορά αν έχει κολλήσει ή αν συνεχίζει να δουλεύει.

6) Να είναι δωρεάν αν είναι εφικτό.

 

Προσωρινά βρήκα http://www.androidpcsync.com/ αλλά είναι επί πληρωμή και πολλά δεν τα κάνει.

 

Περιμένω απαντήσεις σας.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Android-sync.com

Κάνει όλα όσα ζητάς, αλλά είναι επί πληρωμή. Το έχω πάντως 2 χρόνια και συγχρονίζει άψογα επαφές, ημερολόγιο, tasks, notes.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι θεωρείται ερώτηση δημοτικού, αλλά κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά:

 

εκτάκτως θα αναγκαστώ να πάρω νέο κινητό. Μου είπαν ότι αν στο νέο κινητό βάλω τον λογαριασμό gmail που έχω στο υπάρχον, θα συγχρονίσει επαφές κ (μάλλον) κ μηνύματα.

 

Όταν όμως μπαίνω στον Gmail λογαριασμό του κινητού μου από το PC, δεν βλέπω να υπάρχει καμμία επαφή αποθηκευμένη!

Και μάλιστα σήμερα πάλι πάτησα "συγχρονισμό" από το κινητό μου.

 

Επειδή δεν θέλω να βρεθώ προ εκπλήξεων, και το υπάρχον κινητό μου από στιγμή σε στιγμή τα "τινάζει", μπορείτε να με βοηθήσετε πως να τα αποθηκεύσω;

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή στο κινητό έχω επαφές άλλες στη Google και άλλες στο κινητό. Πως μπορώ να μεταφέρω όλες τις επαφές που έχω στο κινητό;
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το έχω συγχρονήσει με τη Google αλλά θέλω να πάψουν οι επαφές να βρίσκονται στη Google. Θέλω όλες να βρίσκονται στο κινητό!
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι θεωρείται ερώτηση δημοτικού, αλλά κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά:

 

εκτάκτως θα αναγκαστώ να πάρω νέο κινητό. Μου είπαν ότι αν στο νέο κινητό βάλω τον λογαριασμό gmail που έχω στο υπάρχον, θα συγχρονίσει επαφές κ (μάλλον) κ μηνύματα.

 

Όταν όμως μπαίνω στον Gmail λογαριασμό του κινητού μου από το PC, δεν βλέπω να υπάρχει καμμία επαφή αποθηκευμένη!

Και μάλιστα σήμερα πάλι πάτησα "συγχρονισμό" από το κινητό μου.

 

Επειδή δεν θέλω να βρεθώ προ εκπλήξεων, και το υπάρχον κινητό μου από στιγμή σε στιγμή τα "τινάζει", μπορείτε να με βοηθήσετε πως να τα αποθηκεύσω;

 

Ευχαριστω!

 

και γω θα θελα να το μάθω αυτό! επίσης αν μπορώ να επεξεργαστώ της επαφές μέσω του υπολογιστή..

Edited by Villis
Προσθήκη παράθεσης
Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

Εκτός των πολλών προγραμμάτων που υπάρχουν στο play διαβάστε και τα παρακάτω θέματα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=286275

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305866

 

Γενικός κανόνας είναι οι επαφές να είναι αποθηκευμένες στο gmail account κι όχι τοπικά στη συσκευή. Και να είναι ενεργοποιημένος ο συγχρονισμός.

OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Στο τζιμεηλ στο πισι πανω αριστερα

Εχει πεδιο επαφες

Απο εκει κανεις ο,τι θες

Ομαδες κλπ

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλημέρα, δεν ξέρω εάν είναι το σωστό θέμα αλλά θα το ρωτήσω και με παραπέμπετε εκεί που πρέπει.

Πως μπορώ να σβήσω από το Gmail της παλιές συσκευές μου ; Πάω στη διαχείριση ξετικάρω τις παλιές αλλά αυτές συνεχίζουν να υπάρχουν στη λίστα, υπάρχει τρόπος να διαγραφούν μόνιμα ;

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, δεν ξέρω εάν είναι το σωστό θέμα αλλά θα το ρωτήσω και με παραπέμπετε εκεί που πρέπει.

Πως μπορώ να σβήσω από το Gmail της παλιές συσκευές μου ; Πάω στη διαχείριση ξετικάρω τις παλιές αλλά αυτές συνεχίζουν να υπάρχουν στη λίστα, υπάρχει τρόπος να διαγραφούν μόνιμα ;

 

Από το Gmail ή από το Google Play; Που στο gmail έχει παλιές συσκευές, αν εννοείς εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Από το Gmail ή από το Google Play; Που στο gmail έχει παλιές συσκευές, αν εννοείς εκεί..

Έχεις δίκιο στο Google Play καταλήγει αλλά εγώ το βρήκα ώς εξής:

Gmail==>Λογαριασμός==>Εργαλεία Δεδομένων==>Πίνακας Ελέγχου==>Προβολή Στοιχείων Λογαριασμού==>2η καρτέλα "Android"==>και εκεί δείχνει πως συσκευές είναι συνδεδεμένες με τον λογαριασμό σου.

Το θέμα είναι πως σβήνω από εκεί τις παλιές .

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το έχω συγχρονήσει με τη Google αλλά θέλω να πάψουν οι επαφές να βρίσκονται στη Google. Θέλω όλες να βρίσκονται στο κινητό!

 

.Αν κλειεσεις τον συγχρονισμο(εχεις δικαιωμα να αποτρεψεις συγχρονισμο σε καποια εφαρμογη) θα μπορεσεις να διαγραψεις οσες επαφες θες απο τον gmail λογαριασμο..

προσεχε ομως γιατι αν δεν ειναι κλειστος καθε διαγραφη στον σερβερ θα διαγραφεται και στο κινητο.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το εξής πρόβλημα. Αντέγραψα τις επαφές μου από την sd κάρτα στο τηλέφωνο (Τ5s android 4.2.2). Συγχρόνησα και το google account και οι επαφές πέρασαν στο gmail. Ενώ οι επαφές στο τηλ. εμφανίζονται μονές όταν κάνω search για εύρεση ονόματος η λίστα που εμφανίζεται έχει όλες τις επαφές διπλές (παρόλο που στην επιλογή "επαφές για προβολή" είναι επιλεγμένο μόνο το τηλ. και όλα τα άλλα μη τσεκαρισμένα (λογ/σμοί, sim, προσαρμογή). Επιπλέον ο συγχρονισμός με το google acocunt είναι κλειστός και πάραυτα συμβαίνει αυτό

Αν κάποιος ξέρει κάτι θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Edited by geco007
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τις εχεις διπλοπεράσει κιόλας...

πήγαινε στις επαφές στο gmail με browser, οπου μπορείς να μπεις και να διαγράψεις όσες θες. Μην το κάνεις από τη συσκευή, ίσως να μην σε αφήσει...

 

κοίτα εδω εναν ωραίο τρόπο που κάνει ο φίλος και είναι εύκολος...

εγω τις εχω μόνο google επαφές... σώ-θη-κα !

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

υπάρχει κάποια αξιόπιστη εφαρμογή και δωρεάν...για συγχρονσμό

ΕΠΑΦΩΝ και

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟΥ

με outlook που να μπορείς να βάλεις κανόνες

πχ τα δεδομένα του OUTLOOK υπερισχύουν (one way direction synch...ουσιαστικά)

 

Αν έχετε την καλοσύνη πείτε μου διότι τα έχω χάσει!

 

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

υπάρχει κάποια αξιόπιστη εφαρμογή και δωρεάν...για συγχρονσμό

ΕΠΑΦΩΝ και

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟΥ

με outlook που να μπορείς να βάλεις κανόνες

πχ τα δεδομένα του OUTLOOK υπερισχύουν (one way direction synch...ουσιαστικά)

 

Αν έχετε την καλοσύνη πείτε μου διότι τα έχω χάσει!

 

 

Ευχαριστώ!

 

MyPhoneExplorer

http://www.fjsoft.at/en/

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fjsoft.myphoneexplorer.client

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...