Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φορτωνω μεσω rom manager το custom recovery, παω να βαλω την τελευταια cyanogen και μου βγαζει error status 7. Τι παιζει; Στο rom manager εχει δυο εκδοσεις custom recovery για p500
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Περασαμε σ εναν φιλο μου μια ROM, συγκεκριμενα αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1529777&fb_source=message . Εχει δυο θεματα ομως, δεν εμφανιζει το τελικο σιγμα πουθενα στο κινητο και τονουμενα γραμματα και οταν παει να κανει move αρχειο στην sd card, κανει rebbot το κινητο. Οσοι γνωριζετε βοηθηστε παρακαλω.
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά παιδιά.

Έχω το Ρ500 και στο sms μου δίνει δυνατότητα για 60 χαρακτήρες.

Ξέρει κανένας πως τους κάνουμε περισσότερους ?

Νομίζω οτι γίνεται έτσι ?

Το τηλ. είναι αρουτάριστο.:)

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο περίεργο λόγο είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα μετά την αναβάθμιση σε 2.3 και δεν καταφέραμε να βρούμε πως διορθώνεται. Παίζοντας με όλες τις ρυθμίσεις κάποια στιγμή διορθώθηκε αν και η τελευταία ρύθμιση που είχα πειράξει δεν είχε κάποια σχέση. Ούτε από την LG είχα κάποια απάντηση, μου είχαν πει πως στέλνει by default 160 ελληνικούς χαρακτήρες ανά sms. Ίσως μετά από μερικά reboot να στρώσει.
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε τα μηνύματα, πάτα το πλήκτρο μενού -> ρυθμίσεις -> δημιουργία. Και αφού άλλαξα αυτό, δεν θυμάμαι σε τι, παρατήρησα ότι έστρωσε. Αλλά πραγματικά πιστεύω πως ήταν τυχαίο γιατί δεν έχει κάποια σχέση αυτή η ρύθμιση. Αφορά τα mms.

Τις τελευταίες μέρες αλλάζοντας kernel, ενώ έδειχνε πως στέλνω 160/sms στην πραγματικότητα ήταν 70/sms. Δεν στο λέω σαν πρόταση ή πιθανή αιτία. Θέλω να πω πως αντιμετώπισα για μία ακόμα φορά απρόβλεπτη συμπεριφορά στο συγκεκριμένο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο κι όμως αληθινό.

Πήγα όπως είπες, ρυθμίσεις-δημιουργία και επέλεξα απο ελεύθερη που ήταν, προειδοποίηση.

Και οι χαρακτήρες γίναν 160. Καλό ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό για να είναι αληθινό.

Ενώ στην αρχή σου γράφει 160, με το που γράφεις 2 γράμματα, κατεβαίνει στα 68. Δήλαδή δίνει 70 χαρακτήρες.

Πάλι καλά. Πρίν έδινε 60.

Link to comment
Share on other sites

:( Κρίμα. Από όσο θυμάμαι οι κοινοί χαρακτήρες του ελληνικού και του αγγλικού αλφάβητου είναι που κατεβάζουν τους υπολειπόμενους χαρακτήρες στους 70/sms. Εμένα πάντως το είχε το πρόβλημα αλλά διορθώθηκε από μόνο του. Αν δεν θέλεις να πειραματίζεσαι πέρνα αυτό το πληκτρολόγιο ή αυτήν την εφαρμογή για sms/mms ή φυσικά οτιδήποτε αντίστοιχο σε βολεύει καλύτερα.

 

edit: Δοκίμασε να γυρίσεις τη γλώσσα στα αγγλικά και ξανά στα ελληνικά.

Edited by gms
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

πρώτη φορά γράφω στο φορμουμ.... και πειραζω το LG mou

διάβασα αρκετά και αποφάσισα να 'πειράξω' το my LG p500, και να βάλω την έκδοση 4.0.4 IceCreamSandwhich ICS που βρηκα στο xda

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1633209 το ολοκλήρωσα με την πρώτη, μέσα σε 30 λεπτά... είναι πολύ απλό...

παρακάτω περιγράφω τα βήματα (αντιγράφοντας τον αρχικό οδηγό) είχα αναβαθμίσει σε επίσημη έκδοση 2.3

αρχικά Backup Σώζεις Όλες Τις Πληροφορίες ΠΟΥ Θες MHNYMATA, επαφές φώτο...κλπ

επειτα κατεβασα τη νεα custom rom την μετονομασα σε update.zip kai την εβαλα χυμα στο ροοτ της SD.

έπειτα κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων σύμφωνα με το http://www.knowyourcell.com/lg/lg-optimus-one/optimus-one-guides/597086/how_to_hard_reset_the_lg_optimus_one.html

 

ΜΕΤΑ έβαλα την εφαρμογή από το google play που μου έδωσε δικαιώματα superuser

-Κατεβάζουμε το Superoneclick (SuperOneClickv1.9.5-ShortFuse.zip)

-Κάνουμε unzip σε ένα φάκελο και τρέχουμε το αρχείο SuperOneClick.exe.

-Όταν ανοίξει το πρόγραμμα αρκεί να πατήσουμε το κουμπί ROOT.Αφού τελειώσει η διαδικασία είμαστε έτοιμοι.

 

ΈΠΕΙΤΑ εγκαθιστούμε από το google play την εφαρμογή Rom Manager

-Τρέχουμε την εφαρμογή και επιλέγουμε Flash ClockworkMod Recovery για το LG Optimus One P500 (oxi to old BB kai αφου κατεβάσει την CWM η διαδικασία φλασαρίσματος θα γίνει αυτόματα)

 

Πώς να εγκαταστήσουμε thn Custom Rom

αφου εχει ολοκληρωθει η διαδικασια φλασαρισματος της Flash ClockworkMod Recovery απο το μενου επιλεγεις να εγκαταστησεις την custom rom from SD και στο νέο παράθυρο που ανοίγει επιλέγεις (με τικ ) ώστε να κάνεις data/factory reset + wipe cache + wipe dalvik. μετα μπουταρει και σε πάει σε text περιβάλλον όπου

-.η περιήγηση γινεται με:

Πάνω/Κάτω -> Vol up/down

Select : Menu key (το πιο αριστερά κουμπί) λέει ο οδηγός αλλά σε μένα γίνεται με το πλήκτρο τέρμα δεξιά (μεγεθυντικός φακός)

Back : Back (το 3ο κουμπί από αριστερά).

αρχικά κάνουμε τα εξης:data/factory reset + wipe cache + ( ο οδηγός λέει και wipe dalvik. αλλά δεν το βρήκα και δεν το έκανα...?)

μετα κανουμε install zip from sdcard (εκει επιλέγουμε το φλασάρισμα του update.zip δλδ της custom rom)

-Τελος ξεκινάμε την διαδικασία φλασαρίσματος της custom rom.

αφού τελειώσει...2-3 λεπτσ βγάζει σχετικό μήνυμα... επιλέγεις power off kai ... κλείνει.... απλά το ξαναανοιγεις και μια νέα εικόνα...σου λέει οτι εγκαθιστά το νέο λειτουργικό....5-10 λεπτά και έχει ξεκινήσει.....

αυτα... φαίνεται να δουλεύει

..θα εχω νεα σε 1-2 μερες αφού βαλω επάνω διάφορα...

 

πριν το βάλεις δες στη σελίδα τους... γράφουν τι δεν δουλεύει!!!..και είναι αρκετουτσικα ...

 

Καλησπερα.. εχω περασει CM7 για να βαλω τη rom αυτη.. δεν πρεπει μα αλλαξω και την baseband του κινητου? Αν ναι .. πως γινεται? Ευχαριστω..

 

Εδω και λιγες μερες ςχω παρατηρησει ενα προβλημα με το κινητο. Ενω το φορτιζω και το αφηνω με 100% μπαταρια.. χωρις να το πειραξω μετα απο λιγη ωρα πεφτει η μπαταρια γυρω στο 90% ξερει κανεις τι φταιει?

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να κανω root αλλα κολλαει στο <RUNNING PSNEUTER> ..επειδη δεν ειμαι και πολυ σχετικος αν μπορει καποιος ας βοηθησει!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,για όποιον ενδιαφέρεται έχω ένα κινητό p500 με 1 χρόνο εγγύηση ακόμα το οποίο πουλάω.Βρίσκομαι θεσσ

αλονίκη.Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει..

Link to comment
Share on other sites

καταφερα το root τελικα με το supersonick 2.3.3 !!..Υπαρχει κανενα κολπο να μεταφερουμε τις εφαρμογες facebook,g mail στην sd?..Δοκιμασα link2sd κτλ αλλα τις συγκεκριμενες που ηταν απο την αρχη στο συστημα δεν μπορει να της μεταφερει!!...

 

παιδια sos το κινητο εσβησε ξαφνικα και δεν ανοιγει,,το κανα ροοτ και ειχα αλλαξει μονο kernel ,παιζει να φταει αυτο??...

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά θέλω κάποιος να με βοηθήσει να περάσω την CM 9 ICS στο LG P500.. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ? αν ναι ας μου στείλει ένα PM !!!!!!

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου εμενα στην CM9 otan την εβαλα δεν εχω σημα, τι παίζει... :/

 

Λογικά, είσαι με τη παλιά baseband. Πρέπει να αναβαθμίσεις στη καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά..ψάχνω ποιά rom ταιριάζει περισσότερο στο κινητό μας...έχω την cm7 nightly αλλά δεν είμαι απόλυτα ευχαριστημένος κυρίως λόγω κακής διαχείρισης ram...επειδή βρίσκω πολλές,έχετε κάποια που να χρησιμοποιείτε με επιτυχία;;αν έχει adobe flash support ή/και με αφήνει να επιλέξω εγώ ποιές εφαρμογές θα εκκινούν αυτόματα και ποιές όχι,θα ήταν ακόμα καλύτερα.....
Link to comment
Share on other sites

 

ωραία ευχαριστώ, τωρα μηπως μπορειτε να μου πειτε τη καλητερη rom της CM9 για να τη βαλω αν γινετε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Μου επεσε το κιν και εσπασε η οθονη.Γνωριζει κανεις απο που μπορουμε να παραγγειλουμε οθονη και πισω μερος?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...