Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για root και το super one click root δουλεύει μια χαρά.

Για πληκτρολόγιο όσοι θέλουν κάτι διαφορετικό μπορούν να βάλουν αυτό..

 

http://lifehacker.com/5708080/use-the-new-gingerbread-keyboard-on-your-rooted-android-phone

 

Πάντως την βλέπω την δουλειά όταν η Sammy κάνει release το 2.2 στην Ελλάδα κανείς δεν θα το κατεβάζει γιατί όλοι θα τρέχουν unofficial 2.2.1 με Ελληνικό πληκτρολόγιο!!!

Edited by minos197
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πωπω ρε παιδια τι διαβαζω εδω για την καινουργια 2.2.1...Πολυ ενθουσιασμο βλεπω και μακαρι να μας βγει σε καλο. Μαρτυριο πραγματικο να εχουμε τετοια καλουδια χριστουγεννιατικα και το δικο μου το galaxy να ειναι στο service με αγνωστη ακομα ημερομηνια επιστροφης...Τουλαχιστον θα δοκιμαστει η ROM και οταν εχω το τηλ μου θα εχουν βγει ασφαλη συμπερασματα. Κι εχω υποσχεθει κιολας στον εαυτο μου, για ενα σεβαστο χρονικο διαστημα, να μην φλασαρω τιποτα για να ηρεμησω και να γλιτωσω τις λαχταρες...Τρομαρα μου...:ninja:

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Πωπω ρε παιδια τι διαβαζω εδω για την καινουργια 2.2.1...Πολυ ενθουσιασμο βλεπω και μακαρι να μας βγει σε καλο. Μαρτυριο πραγματικο να εχουμε τετοια καλουδια χριστουγεννιατικα και το δικο μου το galaxy να ειναι στο service με αγνωστη ακομα ημερομηνια επιστροφης...Τουλαχιστον θα δοκιμαστει η ROM και οταν εχω το τηλ μου θα εχουν βγει ασφαλη συμπερασματα. Κι εχω υποσχεθει κιολας στον εαυτο μου, για ενα σεβαστο χρονικο διαστημα, να μην φλασαρω τιποτα για να ηρεμησω και να γλιτωσω τις λαχταρες...Τρομαρα μου...:ninja:

 

και εγω τα ιδια λεω φιλε μου καθε φορα, να βαλω μια ρομ να αραξω εκει για λιγο αλλα ολους μας τρωει ο κ#λος μας τελικα...:lol::lol:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

και εγω τα ιδια λεω φιλε μου καθε φορα, να βαλω μια ρομ να αραξω εκει για λιγο αλλα ολους μας τρωει ο κ#λος μας τελικα...:lol::lol:

 

+1 Και από εμένα. Με το μάρκετ δεν εχω πρόβλημα , ούτε με το gmail.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ρε με κολαζετε πρωινιατικα και θα κανω καμμια μ@λ@ΚΙ(@)ΕS πρωινιατικα....:lol::lol:

 

Ειμαι απο εκεινους που ειναι ευχαριστημενοι με ενα lagfix (root εννοειται) και δεν εχω μπει στην διαδικασια καν να συνδεσω στο pc με το kies το κινητο για ενημερωσεις της 2.1 eclair (περιμενοντας υπομονετικα την 2.2 επισημα) γιατι ειμαι με αυτα που εχω ηδη ευχαριστημενος.Αλλα διαβαζοντας αυτα με πιανει κατι να διαβασω περι ODIN flashing και να αρχισω να κατεβασω την 2.2.1 για δωρακι Χριστουγεννων στον Γαλαξια μου! :p :p

 

ps:Γιατρε μου με περιτριγυριζουν πειρασμοι τι να κανω??Να υποκυψω?:O:wacko:

ps2:Αλλαζει κατι απο 2.2 σε 2.2.1 στα γραφικα του κινητου και στην εμφανιση του touchwiz η ειναι το ιδιο?

ps3:Κολαζομαι ακομα περισσοτερο αναμενοντας το τελειωτικο release του Cyanogen mod.:X:shifty:

Edited by ioannis_m
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα,

 

έχω το κινητό εδώ και 1 μήνα με JM2 root μόνο χωρίς 3 button recovery. Αποφάσισα να ακολουθήσω τον οδηγό εγκατάστασης του 2.2 αλλά έπαθα ότι και ο φίλος στην προηγούμενη σελίδα. Κόλλησε το odin στο setup connection και μετά από μισή ώρα και αρκετά εσώρουχα αλλαγή λόγω του ότι χεσ@#$@#$κα εκλεισα odin, εβγαλα καλώδιο και μπαταρία και για καλή μου τύχη το κινητό ξεκίνησε κανονικά. Το κινητό είχε αναγνωριστεί κανονικά από odin και αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχα το kies σαν icon sto trayagent.

 

Θέλω να ξαναδοκιμάσω γιατί ΠΡΕΠΕΙ να βάλω froyo (χρειάζομαι κάποιες δυνατότητες λόγω δουλειάς) αλλά το σκέφτομαι. Να προσέξω κάτι άλλο?

 

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το κινητό αν εξαιρέσεις κάποια lagaρίσματα και το καημένο λειώνει στη δουλειά (remote desktop - internet - ταινίες - μουσική - φωτό - tethering).

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα,

 

έχω το κινητό εδώ και 1 μήνα με JM2 root μόνο χωρίς 3 button recovery. Αποφάσισα να ακολουθήσω τον οδηγό εγκατάστασης του 2.2 αλλά έπαθα ότι και ο φίλος στην προηγούμενη σελίδα. Κόλλησε το odin στο setup connection και μετά από μισή ώρα και αρκετά εσώρουχα αλλαγή λόγω του ότι χεσ@#$@#$κα εκλεισα odin, εβγαλα καλώδιο και μπαταρία και για καλή μου τύχη το κινητό ξεκίνησε κανονικά. Το κινητό είχε αναγνωριστεί κανονικά από odin και αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχα το kies σαν icon sto trayagent.

 

Θέλω να ξαναδοκιμάσω γιατί ΠΡΕΠΕΙ να βάλω froyo (χρειάζομαι κάποιες δυνατότητες λόγω δουλειάς) αλλά το σκέφτομαι. Να προσέξω κάτι άλλο?

 

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το κινητό αν εξαιρέσεις κάποια lagaρίσματα και το καημένο λειώνει στη δουλειά (remote desktop - internet - ταινίες - μουσική - φωτό - tethering).

 

Ευχαριστώ

 

Κοιτα προσωπικα απο το να τρεμει το φυλλοκαρδι μου θα ενεργοποιουσα το 3 button combo απο τον οδηγο του πρωτου ποστ. Κατα τ'αλλα up to you :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Μερικές πρώτες αλλαγές που είδα με την 2. 2. 1. Καλύτερες όλες οι εφαρμογές email. Με gmail πλέον επισυνάπτεται οποιαδήποτε αρχείο και με το απλό email καλυτερη απεικόνιση. Το YouTube είναι καινούργιο. Μπορείς να αλλάξεις ταπετσαρία στην οθόνη κλειδώματος η οποία λειτουργεί καλύτερα. Αυτα μέχρι στιγμής.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα,

 

έχω το κινητό εδώ και 1 μήνα με JM2 root μόνο χωρίς 3 button recovery. Αποφάσισα να ακολουθήσω τον οδηγό εγκατάστασης του 2.2 αλλά έπαθα ότι και ο φίλος στην προηγούμενη σελίδα. Κόλλησε το odin στο setup connection και μετά από μισή ώρα και αρκετά εσώρουχα αλλαγή λόγω του ότι χεσ@#$@#$κα εκλεισα odin, εβγαλα καλώδιο και μπαταρία και για καλή μου τύχη το κινητό ξεκίνησε κανονικά. Το κινητό είχε αναγνωριστεί κανονικά από odin και αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχα το kies σαν icon sto trayagent.

 

Θέλω να ξαναδοκιμάσω γιατί ΠΡΕΠΕΙ να βάλω froyo (χρειάζομαι κάποιες δυνατότητες λόγω δουλειάς) αλλά το σκέφτομαι. Να προσέξω κάτι άλλο?

 

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το κινητό αν εξαιρέσεις κάποια lagaρίσματα και το καημένο λειώνει στη δουλειά (remote desktop - internet - ταινίες - μουσική - φωτό - tethering).

 

Ευχαριστώ

 

οταν φλασαρουμε με odin κλεινουμε τελειως το kies

Link to comment
Share on other sites

τι εγινε ρε παιδια πεταξατε ολοι τα αρχεια της DOC XWJPA V8 και βαλατε την καινουρια? :p

δεν εχει κανες να μου στειλει το aosp lockscreen kai extended power menu για την συγκεκριμενη ρομ?

Link to comment
Share on other sites

dimitribak πως εβαλες το κινητο σε recovery και ξεκινησες με το KIES αν δεν εχεις τον συνδυασμο των 3 κουμπιων...;

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

τι εγινε ρε παιδια πεταξατε ολοι τα αρχεια της DOC XWJPA V8 και βαλατε την καινουρια? :p

δεν εχει κανες να μου στειλει το aosp lockscreen kai extended power menu για την συγκεκριμενη ρομ?

 

εγω φοραω την v9 λογικα θα σου κανουν τα λινκ

 

περασε τα με τη σειρα που ειναι

 

http://www.multiupload.com/P2FVQX2PUG

http://www.multiupload.com/IRRC8KKG5Y

http://www.multiupload.com/6O42031MVU

http://www.multiupload.com/XIKZZ0DRZ3

 

dimitribak πως εβαλες το κινητο σε recovery και ξεκινησες με το KIES αν δεν εχεις τον συνδυασμο των 3 κουμπιων...;

αν εχει κανει ρουτ μπορει με το quick boot να το κανε αλλα ποιο σιγουρο πιστευω ειναι να αποκτησει καποιος το συνδιασμο για να κανει οτιδηποτε παρα να στηριχτει μονο σε εφαρμογη

εγω με αυτην την εφαρμογη εχω ησυχασει τα κουμπια απο τα πατηματα...λολ

βεβαια ο συνδιασμος δουλευει σε μενα απο οταν το πηρα

Edited by mantzaros
Link to comment
Share on other sites

Μερικές πρώτες αλλαγές που είδα με την 2. 2. 1. Καλύτερες όλες οι εφαρμογές email. Με gmail πλέον επισυνάπτεται οποιαδήποτε αρχείο και με το απλό email καλυτερη απεικόνιση. Το YouTube είναι καινούργιο. Μπορείς να αλλάξεις ταπετσαρία στην οθόνη κλειδώματος η οποία λειτουργεί καλύτερα. Αυτα μέχρι στιγμής.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Απο που αλλαζει η ταπετσαρια? Δεν εχω δει κατι τετοιο στην 2.2 εκτος αν ειναι feature μονο της 2.2.1

@jimacid και εγω δεν το εχω γμτο. Γιατι δεν το ζητας απο τον doc παρεμπιπτοντως?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Για να περάσουμε την καινούρια rom (2.2.1) χρησιμοποιούμε κανονικά τον guide του tyxerakia από το πρώτο post (για 2.2 με Odin) ή κάνουμε κάτι διαφορετικό?
Link to comment
Share on other sites

dimitribak πως εβαλες το κινητο σε recovery και ξεκινησες με το KIES αν δεν εχεις τον συνδυασμο των 3 κουμπιων...;

 

Δεν το έβαλα σε recovery αλλά σε download mode με adb και μπηκε κανονικα. Μάλλον το kies στο tray agent φταίει και θα ξαναδοκιμάσω χωρίς να είναι ενεργοποιημένο και ο θεος βοηθός.

Link to comment
Share on other sites

εγω φοραω την v9 λογικα θα σου κανουν τα λινκ

 

περασε τα με τη σειρα που ειναι

 

http://www.multiupload.com/P2FVQX2PUG

http://www.multiupload.com/IRRC8KKG5Y

http://www.multiupload.com/6O42031MVU

http://www.multiupload.com/XIKZZ0DRZ3

 

 

 

Thanks, θα κανω ενα backup καλου κακου γιατι ποτε δεν ξερεις...

κατεβασα μονο το τελευταιο μιας και αυτο ηθελα μονο.

επλιζω να ταιριαζει κανονικα.

 

@jimacid και εγω δεν το εχω γμτο. Γιατι δεν το ζητας απο τον doc παρεμπιπτοντως?

 

 

ε ειπα να μην τον πριζουμε για καθε βλακεια που μας κατεβαινει....

αστον αυτον να ασχολειτε με σοβαρo feedback σχετικα με προβληματα και bugfixing.

για τα αλλα πιστευω ολοι μας μπορουμε να βοηθησουμε στα διαφορα φορουμς.

 

*ps αν φαω καμια π@π@ρα και δεν ανοιξει το κινητο μου μετα το flash του battery mod με το framework-res της V9 με βλεπω να πηγαινω κιεγω στην καινουρια :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την πάτησα please help. Χρησιμοποίησα τον guide του τυχεράκια για να περάσω την νέα rom 2.2.1 και το Odin έγραψε ότι cannot repartition μετά έβγαλα την μπαταρία για να φύγω από download mode και από τότε μου βγάζει τα σύμβολα τηλέφωνο-τρίγωνο-υπολογιστής. Να σήμειώσω εδώ ότι με τον ίδιο guide είχα περάσει μια χαρά το 2.2 ενώ στο τηλέφωνο μου δεν λειτουργεί το 3butons και μπαίν σε download με adb. Please Helo:cry:
Link to comment
Share on other sites

το μεταφερω εδω αυτο που ρωτησα στο κεντρικο θέμα

 

και επαναλαμβανω την ερωτηση

 

Λοιπόν μέσω odin γίνεται η διαδικασία και μόνο

 

μπορεί κάποιος να εξηγήσει την διαδικασία να το φλασαρουμε στην 2.2.1?

 

ευχαριστω

 

υγ δεν ξερω αν ισχυει ο οδηγος του τυχερακια ... μπορει κανεις να επιβεβαιώσει?

 

 

updated ειμαι κατα την διάρκεια της διαδικασίας...

το odin κατα σειρα μου εχει βγαλει τα παρακατω

 

<ID:0/005> Added!!

<ID:0/005> Removed!!

<ID:0/005> Added!!

<ID:0/005> Odin v.3 engine (ID:5)..

<ID:0/005> File analysis..

<ID:0/005> Enter CS for MD5..

<ID:0/005> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<ID:0/005> Please wait..

<ID:0/005> Checking MD5 finished Sucessfully..

<ID:0/005> Leave CS..

<ID:0/005> Enter CS for MD5..

<ID:0/005> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<ID:0/005> Please wait..

<ID:0/005> Checking MD5 finished Sucessfully..

<ID:0/005> Leave CS..

<ID:0/005> Enter CS for MD5..

<ID:0/005> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<ID:0/005> Please wait..

<ID:0/005> Checking MD5 finished Sucessfully..

<ID:0/005> Leave CS..

<ID:0/005> SetupConnection..

 

στο τελευταίο ειμαι εδω και ΄5 λεπτα και δεν βλέπω να προχωρά....ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ? τι λετε?

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι η ίδια τα αρχεία της ρομ αλλάζουν. Εάν κάτι κολλήσει ξανακανουμε το φλασαρισμα από την αρχή.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

στο τελευταίο ειμαι εδω και ΄5 λεπτα και δεν βλέπω να προχωρά....ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ? τι λετε?

 

Πριν απ' όλα: Έχεις εγκατεστημένο το kies και αν ναι το kies αναγνωρίζει το τηλέφωνό σου;

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

ναι παιδιά το αναγνωρίζει και όπως είδες και στο prnt screen που εκανα βρηκε και την θυρα (COM5)
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

ναι παιδιά το αναγνωρίζει και όπως είδες και στο prnt screen που εκανα βρηκε και την θυρα (COM5)

 

Τότε μην πανικοβάλεσαι. Αποσύνδεσε το κινητό, βγάλε την μπαταρία, περίμενε ένα λεπτό, ξαναβάλτην και λογικά θα σου ανοίξει ξανά το κινητό.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

δεν μου ανοιγει μου βγαζει ενα κινητο στη μεση ενα τριγωνο με ενα θαυμαστικο και εναν υπολογιστη μετα στο κεντρο, ολα αυτ αστο κεντρο της οθονης

 

και στο adb μου βγαζει τωρα device not found

Edited by mylogic_x
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή το έψαξα πολύ το θέμα και δεν είναι δυνατόν να ξεμπρικαριστεί , τουλάχιστον στην διακιά μου περίπτωση , αν έχει κάποιος jtag και μένει Χαλάνδρι ή κάπου κοντά εκεί ας με ενημερώσει είτε να τον συναντήσω να το χρησιμοποιήσω άμεσα είτε να μου το πουλήσει.
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...