Jump to content

Πρόβλημα σύνδεσης με ΑDSL Forthnet & Zoom modem!


bill_viper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα συμφορουμίτες!

Είμαι ένας καινούριος "ευτυχής" κάτοχος σύνδεσης ADSL!

Βέβαια τα προβλήματα μου άρχισαν με το που πήγα να συνδεθώ! :(

Έχω σύνδεση στα 384 με Forthnet (η οποία έχει ενεργοποιηθεί,όπως και η γραμμή από τον ΟΤΕ) αλλά το usb μόντεμ της Zoom αρνείται πεισματικά να συνδεθεί!Φαντάζομαι ότι κάποιες ρυθμίσεις δεν θα έχω κάνει σωστά!

Κάποιος που να έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα να μου έδινε αναλυτικές οδηγίες με τί ρυθμίσεις πρέπει να κάνω?! :)

Ευχαριστώ φίλοι μου!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα bill βλεπω σε συνδεσανε :)

Για δες εδω

μπορει να σε βοηθησει.Δυστυχως για το zoom modem δεν γνωριζω αλλα αν θελεις κατι γυρω απο dsl ισως μπορω να βοηθησω μιας και στην αρχη αντιμετωπισα και εγω προβληματα αλλα σιγα σιγα εμαθα καποια πραγματα.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bel (10 Μάρ. 2004 , 23:44)

 

Καλησπερα bill βλεπω σε συνδεσανε :)

Για δες εδω

μπορει να σε βοηθησει.Δυστυχως για το zoom modem δεν γνωριζω αλλα αν θελεις κατι γυρω απο dsl ισως μπορω να βοηθησω μιας και στην αρχη αντιμετωπισα και εγω προβληματα αλλα σιγα σιγα εμαθα καποια πραγματα.

 

Επικοινώνησα με την Τεχνική Υποστήριξη αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσαν να μου δώσουν κάποια λύση! :(

Είμαι σε αναμμένα κάρβουνα,να ξέρεις ότι έχεις DSL και να μην μπορείς να το εκμεταλευθείς! :( Αχ!!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Παρε και στο Helpdesk της 4net εχει 24ωρη εξυπηρετηση και εχουν τις ρυθμισεις για τα περισσοτερα modem.
http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bel (11 Μάρ. 2004 , 00:17)

 

Παρε και στο Helpdesk της 4net εχει 24ωρη εξυπηρετηση και εχουν τις ρυθμισεις για τα περισσοτερα modem.

 

Aλλά όχι για το δικό μου! :(

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ναι,και τα προβλήματα συνεχίζουν!Ενώ συνδέομαι κανονικά μετά από κανά 3ωρο μου βγάζει μία μπλε οθόνη (όχι την κοινή των Windows που σου λέει πατήστε ένα πλήκτρο για συνέχεια) η οποία γράφει ότι κάποιο hardware is not correctly installed και μάλλον ότι οφείλεται σε κάποιο αρχειάκι 'ndis.sys' που βρίσκεται στο folder με τους drivers του modem και παγώνει ο υπολογιστής!

Μήπως φταίει το γεγονός ότι το μόντεμ είναι αγορασμένο από Αγγλία?

Έβαλα κανονικά τις ρυθμίσεις της Forthnet στα VPI/VCI αλλά στο Encapsulation μου είπαν ότι θέλει VC MUX πράγμα το οποίο δεν το έχει το μόντεμ,έχει μόνο NULL και LLC!:(

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...