Jump to content

Kαταγγελία στην ΕΕΤΤ για λανθασμένες-παράνομες χρεώσεις


darkwizard
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας παραθέτω εδώ το e-mail που έστειλα στην ΕΕΤΤ σχετικά με λανθασμένες χρεώσεις που είχα με την πρόσβασή μου στο site 0.facebook.com.Επικοινώνησα πολλές φορές με το 13830 χωρίς να βρεθεί λύση και οι παράνομες χρεώσεις συνεχίζονται ακόμα...

 

Σύμφωνα με ανακοίνωση της εταιρίας http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=9075 η πρόσβαση στο site 0.facebook.com ΔΕΝ χρεώνεται εφ'όσον η πρόσβαση γίνεται μέσω του σημείου πρόσβασης του Vf live! (wap) ή Vf live! Prepay (wapkarta).Έχοντας εγκατεστημένες τις ρυθμίσεις που προαναφέρθηκαν (με σημείο πρόσβασης wapkarta.vodafone.gr και όλες τις επιπλέον ρυθμίσεις που αναφέρονταν στο έγγραφο .doc το οποίο έλαβα έπειτα από επικοινωνία με το κέντρο εξυπηρέτησης πελατών 13830) η πρόσβασή μου στον ιστότοπο 0.facebook.com χρεώθηκε με αφαίρεση όγκου δεδομένων από το προπληρωμένο πακέτο http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5661 το οποίο είχα ενεργοποιήσει και ήταν ακόμη σε ισχύ.Η διαπίστωση των λανθασμένων και παράνομων χρεώσεων γίνεται καθημερινά από τις 10/6/2010 μέχρι και σήμερα 17/6/2010.Στο διάστημα αυτό επικοινώνησα επανειλημμένα με το κέντρο εξυπηρέτησης πελατών 13830,χωρίς ωστόσο να υπάρξει παραδοχή του λάθους και πρόθεση ενδεχόμενης αποζημίωσης.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι το πακετο internet mobile small οπου ειμαι και εγω συνδρομητης λεει οτι εχει 80 mb δωρεαν εγω ηξερα οτι εχει 40 mb δωρεαν ξερετε αν εχει γινει καποια αναβαθμηση ? εμενα μου εχουν πει οτι εχει 40 mb τι γινεται ? :O:O:O
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι το πακετο internet mobile small οπου ειμαι και εγω συνδρομητης λεει οτι εχει 80 mb δωρεαν εγω ηξερα οτι εχει 40 mb δωρεαν ξερετε αν εχει γινει καποια αναβαθμηση ? εμενα μου εχουν πει οτι εχει 40 mb τι γινεται ? :O:O:O

 

Και εγώ το έχω αυτό το πακέτο.. (φαντάζομαι συμβόλαιο έχεις, αφού είναι μόνο για συμβόλαιο αυτό, σωστά?)

Έχει αναβαθμιστεί εδώ και κανά 3μηνο και από 40 πήγε 80mb. Βασικά όλα τα πακέτα mobile internet έχουν αναβαθμιστεί :) Μπορείς να καλέσεις και στο 13830 να το επιβεβαιώσεις αν θέλεις. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Link to comment
Share on other sites

Με καταγγελιες στην ΕΕΤΤ οταν υπαρχουν καραμπινατες λαθος χρεωσεις γινεται τιποτα?

 

Για τις οποίες δεν βρήκες λύση μιλώντας με τη voda?

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Με καταγγελιες στην ΕΕΤΤ οταν υπαρχουν καραμπινατες λαθος χρεωσεις γινεται τιποτα?

 

Εξαρτάται από το τί εννοείς καραμπινάτες. Έχει αρμοδιότητα να λάβει μέτρα η ΕΕΤΤ κατά κάποιου παρόχου (πχ σύσταση, πρόστιμο) όχι όμως και να υποχρεώσει τον πάροχο να αποζημιώση τον καταναλωτή. Για το θέμα αυτό αρμόδια είναι τα πολιτικά δικαστήρια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για τις οποίες δεν βρήκες λύση μιλώντας με τη voda?

 

Σχετικα με το ιντερνετ .... δεν εχω κανει ακομα παραπονο αλλα νομιζω οτι εχω χρεωθει 28ΜΒ παραπανω...διοτι πολυ απλα σχεδον ενα χρονο με βαση τον μετρητη του iphone δεν ειχα πεσει ποτε μα ποτε εξω στον δωρεαν ογκο και τον Ιουλιο ο μετρητης εδειχνε 100ΜΒ και απο το 13830 μου ειπαν 128 απο της 1/7 ... και δεν γινεται να εχει πεσει ο μεητρητης 28 ΜΒ ολοκληρα εκτος!

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε στο τελος του μηνα την αναλυτικη να δεις.

Εμενα με ειχαν χρεωσει πανω απο 300€ με ιντερνετ και με την αναλυτικη βρηκα ακρη και μου τα πιστωσαν τα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μην κουράζεστε με την ΕΕΤΤ, δεν ξυπνάνε με τίποτα τα παληκάρια από τον ύπνο τους !!!

Θα λάβετε μια τυποποιημένη απάντηση ότι έλαβαν την καταγγελία σας και μετά μην τον είδατε τον Παναή...

Αφού δεν κάνουν τίποτα ας πάνε σπίτια τους να μην τους πληρώνουμε κιόλας...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
τίποτα! το πρόβλημα παραμένει,απλά η vodafone μου επέστρεψε τα λεφτά που έχασα κάνοντας χρήση της υπηρεσίας(μερικά ευρώ).
Link to comment
Share on other sites

τίποτα! το πρόβλημα παραμένει,απλά η vodafone μου επέστρεψε τα λεφτά που έχασα κάνοντας χρήση της υπηρεσίας(μερικά ευρώ).

 

Εφόσον επεστράφηκαν τα λεφτά το πρόβλημα που παραμένει ποιό ακριβώς είναι?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον επεστράφηκαν τα λεφτά το πρόβλημα που παραμένει ποιό ακριβώς είναι?

 

το πρόβλημα είναι ότι ενώ έβαζα τις ρυθμίσεις που μου έλεγαν,τα mb συνέχιζαν να αφαιρούνται από το προπληρωμένο πακέτο.Έπαιρνα τηλέφωνο κάθε μέρα και μιλούσα με δεκάδες ανίδεους που δεν ξέρουν ούτε τα βασικά,ώσπου κάποια στιγμή κουράστηκα και δεν ασχολήθηκα ξανά.Αναγκάστηκα ωστόσο να καλέσω ξανά το 13830(για κάτι παρόμοιο) όταν αντιλήφθηκα ότι παρ' ότι έιχα ενεργοποιημένο το προπληρωμένο πακέτο (το οποίο ανανεώνεται αυτόματα και υπήρχε διαθέσιμο υπόλοιπο στην κάρτα για την ανανέωσή του)αφαιρέθηκαν μονάδες απ'το υπάρχον υπόλοιπο με αποτέλεσμα να μηδενιστεί το υπόλοιπο μου.Έπειτα λοιπόν από πολύωρη συζήτηση για τα αυτονόητα με κάποιον υπάλληλο του τηλεφωνικού κεντρου,και ενώ στην αρχή αρνούνταν οποιοδήποτε σφάλμα του συστήματος,τελικά "διαπίστωσαν ότι υπήρχε κάποιο πρόβλημα και μου επέστρεψαν τις μονάδες.Ωστόσο αν δεν είχα επικοινωνήσει δεν θα μου είχαν επιστραφεί τα χρήματα παρ'όλο που όπως μου είπε ο υπάλληλος το πρόβλημα αφορούσε όλους τους κατόχους του πακέτου.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε στο τελος του μηνα την αναλυτικη να δεις.

Εμενα με ειχαν χρεωσει πανω απο 300€ με ιντερνετ και με την αναλυτικη βρηκα ακρη και μου τα πιστωσαν τα χρηματα.

 

Είναι εύκολο να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το πως-τι αφορούσε;

 

Έχω πρόβλημα με τη Vodafone, με τη χρέωση μου σε data, οι οποίες έγιναν επειδή άνοιξε το 3G (το οποίο είχα κλειστό), όταν έκανα μεταβίβαση του αριθμού.

Από την εξυπηρέτηση (αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή τη λέξη), προβάλουν το ότι κάπου κατά τη μεταβίβαση ανέφερε πως δέχομαι υπηρεσίες Vodafone live.

Το όμορφο της υπόθεσης είναι πως το 3G χρειάστηκε 3 τηλέφωνα (μέχρι και τηλέφωνο επιβεβαίωσης!) για να το κλείσω, μόλις 20 μέρες πριν...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα και απο μένα και καλή χρονιά,

να ρωτήσω και εγώ κατι θα ήθελα σχετικά με λάθος χρέωση αλλά και με λαθος ενημέρωση (ηθελημένη ή μη) απο το τμήμα εξυπηρέτησης της Voda.

Από αυτά που ξέρω και ενημερώθηκα από το support τους η χρέωση για το mobile internet(300mb έχω) ξεκινάει μόλις γίνει η κατανάλωσή τους και επίσης ισχύει από 1 μέχρι 30-31 κάθε μηνός.

Αρχικά με έχουν χρεώσει στα 198mb υπόλοιπο (με αναλυτικό τσεκάρισμα στον λογ/σμο) με ποσό περίπου 7€ (7/12) και μετά πάλι μια χρέωση περίπου 3€ μετά από 2 ημέρες (9/12).Και το θέμα δεν είναι τα 10€ αυτο που με έχει εξοργήσει είναι το απαράδεκτο τμήμα εξυπηρέτησης.

Επειδή είμαι νέος στη χρήση mobile internet και έχοντας διαβάσει για υπερβολικες χρεώσεις, είπα να τσεκάρω καθημερινά τη χρέωση internet μέσω κλήσεων στο 13830 μιας και δεν υπάρχει άλλος τρόπος ελέγχου(μα δεν έχουν χρήματα να υπάρχει ενημέρωση με μήνυμα ή μέσω του my account) και όντως αυτό γινόταν μέχρι τις 11/12 όπου με κλήση μου μου απάντησαν πως υπήρχε υπόλοιπο περίπου 125mb με update 11/12 και ώρα 05:00.

Στις 13/12 σε νέα επικοινωνία μου είπαν πως έχει καταναλωθεί το υπόλοιπο και πως υπάρχει μια χρέωση κάπου στα 66€ επιπλέον μόνο για το internet και όντως στο λογ/σμο που εκδόθηκε στις 23/12 η κατανάλωση και η extra χρεώσεις έχουν γίνει μέχρι τις 10/12.

Επικοινώνησα για να τους ενημερώσω για την αμφισβήτηση αυτών των χρεώσεων και είμαι σε κατάσταση αναμονής καθώς δεν μου έχουν απαντήσει.

Εγώ πρέπει να πληρώσω τα επιπλέον 66€,επιπλέον φπα και επιπλέον τέλη κινητής?

Πως μπορώ να κατοχυρώσω το δικαίωμα μη πληρωμής?(Υπάρχουν στοιχεία όπως αντίγραφο λογ/σμου,ημερ. επικοινωνίας καθώς και ονόματα υπαλλήλων)

Edited by dejodu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...