Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά για κοιτάξτε λίγο εδώ κάτι τιμές... μα καλά είναι πραγματικές;;;;

 

Ferrari

 

Jaguar

 

Saab

αν είναι πραγματικές να πάρω κι εγώ καμιά δεκάρα να έχω να αλλάζω

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λες harryal βρωμανε....

 

Τελικα με το τελωνιο τι λεει; Εχουμε βρει με τον πατερα μου μια CLK200 με Hardtop με μολις 20000 μεσα απο το εργοστασιο, 9 μηνων που το ειχε ενας πρωιν υπαλιλος. Ομως για ποσο καιρο θα μειενι εκει; Για να το φερουμε τωρα δεν συμφερει, ομως αμα δεν πληρωνουμε τελωνιο απο 1-1-06 τοτε θα ανεβουμε τα χρηστουγεννα. Μπορω να κοιταξω σε καπιο site; Δεν ξερω που θα μπορουσε να αναφερετε αυτο το πραγμα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και στο mobile.de που έκανα αναζήτηση βρήκα κάτι αμαξάρες με 2000 ευρώ.... τι να πω... τόσο μεγάλη απάτη πια;

 

Και εγω εχω βρει κατι Audi TT, Audi A4, BMW 318 Ci, Mercedes Slk, Mercedes CLK, Nissan Navara και ενα σορω ακομα σε απιστευτες τιμες, αλλα αμα βλεπεις (πχ) ενα Audi ΤΤ cavrio με 5000 χιλιομετρα, του 2004 με φουλ εξτρα... ε οπως και να εχει πιο το δεινει τοσο φτηνα το αμαξι την στιγμη που του 2002-2003 τα πουλανε περιπου 20000;

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν πληρωνουμε τελωνιο απο 1-1-06 τοτε θα ανεβουμε τα χρηστουγεννα

 

Τί πράγμα??? :!:

 

Υπάρχει περίπτωση να καταργηθούν τα τελωνεία?

Link to comment
Share on other sites

Τί πράγμα??? :!:

 

Υπάρχει περίπτωση να καταργηθούν τα τελωνεία?

Ακουγετε, αλλα αμα υσχιει δεν ξερω. Ενς γνωστος του πατερα μου του εχει πει οτι απο 1-1-06καταργειτε, αλλα ειναι πραγματι ετσι; Και καπια στηγμη ουτος η αλλος πρεπει να καταργυθουν, αυτην την στηγμη πληρωνουμε προστιμα στην ΕΕ, αλλα λογο του οτι βγαζουμε πιο πολλα απο οσα δηνουμε δεν το καταργουν ακομα, αλλα καπια στηγμη θα μας αναγκασουν

Link to comment
Share on other sites

οταν καταργειται η αρση της απαγορευσης για τα πετρελαιοκινητα εδω και 5 χρονια φαντασου ποτε θα κατατργηθει το τελωνειο
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Πολύ κουραστικό το θέμα του τελωνείου..Έχει καταντήσει πλέον αηδία.

Εγώ προσωπικά προσπαθούσα 2 χρόνια να φέρω ένα GTV από Ιταλία στην αρχή και από Γερμανία στο τέλος , αλλά τελικά αγόρασα από Ελλάδα.

http://i49.photobucket.com/albums/f289/agalmata/CaptureWiz002.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ακουγετε, αλλα αμα υσχιει δεν ξερω. Ενς γνωστος του πατερα μου του εχει πει οτι απο 1-1-06καταργειτε, αλλα ειναι πραγματι ετσι; Και καπια στηγμη ουτος η αλλος πρεπει να καταργυθουν, αυτην την στηγμη πληρωνουμε προστιμα στην ΕΕ, αλλα λογο του οτι βγαζουμε πιο πολλα απο οσα δηνουμε δεν το καταργουν ακομα, αλλα καπια στηγμη θα μας αναγκασουν

Αμεσα δε νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο. Τα πρόστιμα που πληρώνουμε (ή θα πληρώσουμε) είναι πολύ μικρότερα απο τα έσοδα που προέρχονται απο τα τελωνεία. Με βάση λοιπόν αυτή την λογική, η κατάσταση που επικρατεί τώρα, θα συνεχίσει να επικρατεί για αρκετά χρόνια εκτός και αν προχωρήσει η ΕΕ σε άλλες ενέργειες πέραν των προστίμων.. είδωμεν..

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

H elliniki kyvernisi os eksipnoi ellines pou eimaste allaksan to foro eisagogis se telos taksinomisis...etsi ante pali apo tin arhi...min perimenete katargisi...Akomi kati..autes oi times ton 4000 euro pou vlepete sto mobile den einai psemmata...alla anaferontai se leasing i se daneio...episis oi mones aksiopistes times einai autes pou ehoun tilefono epikoinonias k oses einai apo mantrades vevaia..k na sas anafero oti OI PRAGMATIKES EUKAIRIES sto sugkekrimeno site pouliountai se liges ores..opote min perimenete apo ellada na kanete douleia...
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ετσι ειναι φιλε μου.μου ειχε τυχει μια ευκαιρια ΒΜW 318 E46 2.0 7/2004 ΜΟΝΤΕΛΟ \

το ειδα πεμπτη βραδυ και δευτερα που βρηκα ατομο που γνωριζε γερμανικα για να μιλησουμε ειχε ηδη πουληθει.τιμη 22000

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Καλα ντε...Δεν τη βρηκες και σε τιμη ξεφτιλα!Πανω κατω τοσο εχουν.

Βεβαια αν πας ο ιδιος Γερμανια ηα αν εχεις καλες ακρες θα διαπιστωσεις οτι οι τιμες των διαφωρων σαιτ που κοιταμε εμεις στο νετ,ειναι μεγαλυτερες εως αρκετα μεγαλυτερες των πραγματικων τιμων πωλησης στη Γερμανια...

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάση τις μισές πρώτες σελίδες του θέματος,δεν άντεξα άλλες. Στις άλλες μισές δεν ξέρω αν έχει ανακαλυφθει αυτή: http://www.bloka.com/d_2.htm ι σελίδα. Μεσοβδόμαδα θα φέρω αυτό : http://www.mobile.de/SIDvP4SgAEcJ1ThAM1K-bp9Ig-t-vaNexlCsAsCsK%F3P%F3R~BmSB11Iindex_cgiJ1130158086A1Iindex_cgiD1100CCarX-t-vctpLtt~BmPA1A1B20B20%81b-t-vCaMkMoRDSeSmVb_X_Y_x_yprrd~BSRA6D1100E17200Evito%FF%A0D1997CPKWDVITOHinPublicA2A0A0A0H80000000D1997/cgi-bin/da.pl?bereich=pkw&top=3&id=11111111185843744& με ατέλεια.
...
Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθει το site που εδωσες. Αυτη η Vito δεν θα παει και πολλα με το τελωνιο μια και σαν επαγκελματικο παει πολυ χαμηλα το τελωνιο, νομιζω περιπου 1500 ευρω
Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθει το site που εδωσες. Αυτη η Vito δεν θα παει και πολλα με το τελωνιο μια και σαν επαγκελματικο παει πολυ χαμηλα το τελωνιο, νομιζω περιπου 1500 ευρω

Δέν θα το φέρω σαν επαγγελματικό.

Επιβατικό είναι, φιμέ τζάμια έχει πίσω, δεν είναι κλειστό.

Σαν άτομο με ειδικές ανάγκες (όπως και οι πολύτεκνοι) δικαιούμε μέχρι 2000 κυβικά την ατέλεια.

Δηλαδή δεν πληρώνω τίποτε άλλο.

:cool:

...
Link to comment
Share on other sites

Το εχεις κανονισει με τον ιδιωκτητη η απλα το θες, εχεις τα λευτα και ελπιζεις να εχει μεινει μεχρι τοτε; Γιατι αμα ειναι να ελπιζεις τοτε ειναι λιγες η ελπιδες σου να το βρεις μετα απο λιγες μερες
Link to comment
Share on other sites

Το εχεις κανονισει με τον ιδιωκτητη η απλα το θες, εχεις τα λευτα και ελπιζεις να εχει μεινει μεχρι τοτε; Γιατι αμα ειναι να ελπιζεις τοτε ειναι λιγες η ελπιδες σου να το βρεις μετα απο λιγες μερες

Έστειλα δικό μου άτομο που μένει Βερολίνο να το δεί, του άρεσε, έδωσε προκαταβολή και την Τετάρτη θα πάει αεροπορικός ο πατέρας μου με 10000+ευρό στην τσέπη να το φέρει.

...
Link to comment
Share on other sites

Toτε εισαι οκ, καλυμενος. Αρκει βεβαια να εισαι συγουρος για το αμαξι, αλλα για να το παιρνεις...
Link to comment
Share on other sites

Toτε εισαι οκ, καλυμενος. Αρκει βεβαια να εισαι συγουρος για το αμαξι, αλλα για να το παιρνεις...

Σίγουρος όσο γίνετε...

Απο εμφάνιση πάντως μου αρέσει και διαθέτη ότι μου χρειάζετε.

Με ολυμπιακή πετάει, 280 ευρό το εισητήριο Θεσσαλονίκη-Βερολίνο.

Γιά να δούμε.

...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...