Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν ειναι χτυπημενο δεν ξερω αν σου χαμηλωσουν τους δασμους...

 

αν ειναι κανονικο θα φορολογηθεις μα βαση την εργοστασιακη αξια που ειναι γυρω στα 21000ε μειον εκπτωση παλαιοτητας, χονδρικα υπολογισε 8000ε φορο.

Δεν είναι χτυπημένο.Eυχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

filaraki afto pou les gia to s2000 isxuei sta sigoyra?diladi 8 xiliarika?

ligo mou fenaite gia 2000 kuvika amaxi k cabrio...an k den gnwrizw alla apo ti akouw...

makari pantws giati anamesa se afta eimai tt - s2000 - bmw

samatas
Link to comment
Share on other sites

wraios malebuffy,apla den xerw k thelw na mathw...elpizw na mathenw swsta.sorry re an ginwmai spastikos alla esy apo pou ta gnwrizeis?exeis ferei?

giati apo ti lene k kala ta cabrio thewroude eidi polyteleias mias k den se xrisimevei gia kati allo...padws an einai opws ta les,eimai sigoura gia honda s2000..mia xara exw vrei me 12000 2001 modelo to 40% pou leseinai 5000 xiliarika + extra +pinakides gyrw sta 20000...swstos daskale?kati allo pou prepei na prosexw?afto me to trakarismeno den katalava...an einai xtypimeno?gnwrizw oti tha to parw kalytera apo germania..alla borei k sto telwneio kaluteri timi?

sorry an se zalisa...alla exw axwthei me to thema...mia k tha ferw sigoura..alla na min to metaniwnw meta pou tha to pairnw telwneio,,katalavemai!

samatas
Link to comment
Share on other sites

nai re nikola...http://www.autoscout24.de ble einai k atrakaristo

esy nikola ti exeis na peis gia telwneio..mias k amaxi tha vrethei to thema einai poso tha mas vgei meta edw....

 

Kάτι τέτοιες αγγελίες είναι ύποπτες. Γιατί το πουλάει τόσο φθηνά όταν οι άλλοι το δίνουν 16-17Κ+?

Ένας βασικός κανόνας στο internet λέει πως ότι μοιάζει πολύ καλό για να είναι αληθινό...δεν είναι! Πρόσεχε πολύ.

 

Ο φόρος είναι 40% επί της αξίας αγοράς εκτός και αν η CIF που έχει το τελωνείο στα αρχεία του είναι υψηλότερη (πάντα φορολογείσαι για το μεγαλύτερο από τα 2 ποσά). Ισχύει ό,τι σου είπαν, χονδρικά θα πρέπει να έρθει στις 8Κ.

 

Διάβασε τις πρώτες 5-6 σελίδες του thread. Θα σου λυθούν πολλές απορίες. Κάμποσες φορές έχει γραφτεί και το τηλέφωνο της υπηρεσίας αξιών. Ρώτα εκεί για να είσαι σίγουρος το τί θα πληρώσεις.

 

Αν τελικά φέρεις από έξω σε παρακαλώ γράψε εδώ για την εμπειρία σου.

 

Edit: Το τηλέφωνο της υπηρεσίας αξιών είναι 2104536532

Link to comment
Share on other sites

thanks...malebuffy!!!kati akoma...40% tis axias pou exw to exw parei egw apo germania(p.x 13000 pou to vrika to 40% 5500 peripou + ti allo...) i tin timi xodriki pou eixe tote to aftokinito...k an boreis exigise mou ligo kalytera pws to vgazeis gyrw sta 8 xiliarika...fusika mazi me pinakides k asfalistra les,e?

na se kala padws me voithises...oso gia auto pou les min anisyxeis giati tha paw germania na to parw k oxi apo edw...k pali thanks..

samatas
Link to comment
Share on other sites

ενα συμμαθητης μου πηρε s2000 αγορα απο δανια 19870 και μαζι με τελωνιο και πινακιδες του βγηκε στα 28000 ευρω.δεν θυμαμαι τι μοντελο ειναι αλλα δεν εχει esp.
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Οπως και να έχει με 8-9000 ευρώ για να βρείς ένα s2000 απο εξωτερικό,που παίζονται πολύ χαμηλότερες τιμές,πάλι συμφαίρει απο οποιονδήποτε μαντρά,ή ιδιότη στην Ελλάδα
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ DATABASE

 

ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΧ

ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΑΔΕ ΚΥΒΙΚΑ ΤΟΣΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΧΤΡΑ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΤΑΑΔΕ ΕΥΡΩ ΤΟΣΑ

 

ΦΙΛΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

kalo afto pou leei o kwstas...gia na mathenoume k na ypologizoume sigoura pragmata!

a kai kati akoma otan kaneis eisagwgi k vazeis kokkines pinakides gia tous diaforous logous pou dikaiouse...tote sto telwneio poso plirwneis?

to sigouro einai oti glitwneis to telos taxinomisisk poso einai afto?

milame gia 1800 tt turbo quatro cabrio.

samatas
Link to comment
Share on other sites

AΓΑΠΗΤΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΑΝ ΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΣΑΝ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟ SUBARU TO OUTBACK 2.5 AUTOMATIC ΕΔΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΑ 29000 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΤΙ ΦΟΡΟ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΦΕΡΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΩΣ ΠΑΛΙΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη θα παρεις κοκκινες πινακιδες.δεν θυμαμαι ομως για ποσο διαστημα.οταν θα περασει αυτο το διαστημα θα πληρωσεις νομιζω ενα μικρο φορο και θα παρεις κανονικες
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνψρίζει κανείς που μπορώ να βρώ πληροφορίες για αδασμολόγητα αυτοκίνητα που αφορούν πολύτεκνες οικογένειες?

Είναι πολύτεκνος ο πατέρας μου και σκέφτομαι να το ψάξω λιγάκι.

Εκτός αυτού είμαι στο εξωτερικό και σκέφτομαι μήπως κάνω κανένα καλό συνδυαμό...

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας.

Καλημέρα σε όλους .

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

ειμαι νεος στο φορουμ σας και το βρισκω καταπληκτικο

το προβλημα μου εινα οτι παρολο διαβασα τα σχολια σας οσον αφορα τον εκτελωνισμο καπου εχασα την μπαλλα δλδ

 

θελω ενα αυτοκινητο απο πχ Γερμανια το πληρωνω με ΦΠΑ στην Γερμανια κανονικα και θελω να το εκτελωνισω αρα πρεπει να κανω τα εξης

 

- υπολογιζω την τιμη αγορας με τον συντελεστη ταξινομησης

- το ποσο αυτο με τον συν. παλαιοτητας του ΙΧ

- τα μεταφορικα

- πινακιδες

- ΚΤΕΟ

- ασφαλεια

- τελη κυκλοφοριας

 

τα αρθροιζω και βλεπω σε τι τιμη μου ερχεται απο την Γερμανια και εαν με συμφερει σε σχεση με Ελλαδα

 

σωστα τα λογαριαζω ή μου λειπει κατι

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Εφερα πέρισυ απο Γερμανία ένα SAAB Aero 2,3 6/2001. Το αυτοκίνητο είναι full extra (δε φαντάζεστε τι έχει πάνω πέρα από τα της μάνας του).

 

Αγορά 16.000 ευρώ

Τελωνείο 9.000 ευρώ

ΚΤΕΟ 50 ευρώ

Τέλη κυκλοφορίας (πινακίδες) 450 ευρώ περίπου

 

Σύνολο: 26.000 ευρώ περίπου

 

Να υπολογίζετε πάντα επειδή το έχω ψάξει πολύ, στη χειρότερη θα πληρώσετε περίπου το ποσό αγοράς συν 80%. Οι μάρκες που συμφέρει να φέρει κανείς είναι συγκεκριμένες και κυρίως αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού και όχι παλιότερα από 2001 γιατί εμπίπτουν σε άλλο νόμο περί καυσαερίων και ανεβαίνουν πολύ οι φόροι (έως και 300%)

 

 

 

 

 

 

παιδια καλησπερα

ειμαι νεος στο φορουμ σας και το βρισκω καταπληκτικο

το προβλημα μου εινα οτι παρολο διαβασα τα σχολια σας οσον αφορα τον εκτελωνισμο καπου εχασα την μπαλλα δλδ

 

θελω ενα αυτοκινητο απο πχ Γερμανια το πληρωνω με ΦΠΑ στην Γερμανια κανονικα και θελω να το εκτελωνισω αρα πρεπει να κανω τα εξης

 

- υπολογιζω την τιμη αγορας με τον συντελεστη ταξινομησης

- το ποσο αυτο με τον συν. παλαιοτητας του ΙΧ

- τα μεταφορικα

- πινακιδες

- ΚΤΕΟ

- ασφαλεια

- τελη κυκλοφοριας

 

τα αρθροιζω και βλεπω σε τι τιμη μου ερχεται απο την Γερμανια και εαν με συμφερει σε σχεση με Ελλαδα

 

σωστα τα λογαριαζω ή μου λειπει κατι

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους,

 

Εφερα πέρισυ απο Γερμανία ένα SAAB Aero 2,3 6/2001. Το αυτοκίνητο είναι full extra (δε φαντάζεστε τι έχει πάνω πέρα από τα της μάνας του).

 

Αγορά 16.000 ευρώ

Τελωνείο 9.000 ευρώ

ΚΤΕΟ 50 ευρώ

Τέλη κυκλοφορίας (πινακίδες) 450 ευρώ περίπου

 

Σύνολο: 26.000 ευρώ περίπου

 

Να υπολογίζετε πάντα επειδή το έχω ψάξει πολύ, στη χειρότερη θα πληρώσετε περίπου το ποσό αγοράς συν 80%. Οι μάρκες που συμφέρει να φέρει κανείς είναι συγκεκριμένες και κυρίως αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού και όχι παλιότερα από 2001 γιατί εμπίπτουν σε άλλο νόμο περί καυσαερίων και ανεβαίνουν πολύ οι φόροι (έως και 300%)

 

Kala to posa tha pliroseis exei na kanei kai me ta kivika.....ean itane 1.6 anti gia 2.3 tote tha plirones anti gia 50% to 20%

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...