Jump to content

Εκνευριστικό πρόβλημα με την ταχύτητα της panafonet


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τις τελευταίες μέρες έχω ένα πολύ σπαστικό πρόβλημα με την panafonet. Ενώ πρώτα συνδεόμουν πάντα στα 48 kbps ξαφνικά άρχισε να συνδέεται στα 33,2 kbps χωρίς να πειράξω τίποτα στις ρυθμίσεις του modem κ.λ.π. Έκανα 3 φορές απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του modem, του άλλαξα καλώδιο για την σύνδεσή του με το netmod, άπειρα reset στο netmod αλλά συνεχίζει η ίδια κατάσταση. Επίσης πολλές φορές παγώνει η σύνδεση για λίγο ή μόνιμα. Στην περίπτωση που παγώσει μόνιμα πρέπει να αποσυνδεθώ και να ξανασυνδεθώ. Η μέγιστη ταχύτητα στα downloads είναι 4,4 kb/sec ενώ πρώτα το λιγότερο 5 kb/sec και έφτανε μέχρι και 5,5 kb/sec . Πήρα στην panafonet, τους είπα το πρόβλημά μου και μου είπαν μετά από κάποιες ρυθμίσεις που μου υπέδειξαν να κάνω ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα από την μεριά τους. Ενοείται τους είπα ότι έχω ελέγξει πολλές φορές την γραμμή μου και είναι εντάξει, ότι έχω αλλάξει καλώδιο στο modem και ότι έχω δοκιμάσει άλλους 2 ISP ( otenet, tellas ) και με αυτούς συνδέομαι πάντα στα 48 kbps και ότι δεν έχω παγώματα στην σύνδεση κ.λ.π. Το λειτουργικό μου είναι Windows XP Professional Αγγλικά με το τελευταίο service pack εγκατεστημένο. Το modem μου είναι το U.S. ROBOTICS 56K DF USB EXT και ο κωδικός προϊόντος του 005633 . Στο site της U.S. ROBOTICS δεν έχουν ούτε καινούργιους drivers, ούτε καινούργιο firmware. Υπάρχει κάποια λύση;
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Τέτοιου είδους προβλήματα οφείλονται συνήθως στο τηλεφωνικό κέντρο της περιοχής και όχι στον ISP. Ακόμα και αν με άλλους συνδέεσαι κανονικά. Δεν είναι απαραίτητο ότι φταίει ο υπολογιστής σου ή ο ISP. Παρεμβάλλονται άπειρα πράγματα ενδιάμεσα με τέτοιο τρόπο που το troubleshooting γίνεται από δύσκολο ως αδύνατο. Δυστυχώς.
Link to comment
Share on other sites

Paidia,an exeis sindesi Vodafon pairneis kodikous gia Internet,alla exo akousei oti prepei na "pareis" ton kodiko mexri 2 mines meta apo tin mera energopoiisis tin sindesis.Alitheuei auto?

 

Sorry gia to off topic!

Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (21 Φεβ. 2004 , 03:07)

 

Ego edo kai 2 vdomades eho provlima sti sindesi.Sigekrimena 1 stis 2 klisis apotighanei kai apla prepei na kano redial.

 

 

Αυτό το πρόβλημα το έχω και εγώ αρκετές φορές. Ή θα απαντήσει το modem της panafonet και δεν θα συνδεθώ ή θα είναι κατειλλημένες όλες τους οι γραμμές ( όπως χτες που μπόρεσα να μπω μετά από 5 προσπάθειες :mad: ) . Είναι πάντως πολύ γελοίοι. Δεν μπορούν να βάλουν παραπάνω γραμμές τόσο καιρό που υπάρχει το πρόβλημα; Δεν είναι και καμιά φτωχή εταιρία. Τόσα λεφτά έχουν...

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mcde (21 Φεβ. 2004 , 12:44)

 

Τέτοιου είδους προβλήματα οφείλονται συνήθως στο τηλεφωνικό κέντρο της περιοχής και όχι στον ISP. Ακόμα και αν με άλλους συνδέεσαι κανονικά. Δεν είναι απαραίτητο ότι φταίει ο υπολογιστής σου ή ο ISP. Παρεμβάλλονται άπειρα πράγματα ενδιάμεσα με τέτοιο τρόπο που το troubleshooting γίνεται από δύσκολο ως αδύνατο. Δυστυχώς.

 

 

Πως να φταίει το τηλεφωνικό κέντρο της περιοχής μου εφόσον δεν έχω γενικά κανένα πρόβλημα με την γραμμή μου και συνδέομαι κανονικά με άλλους isp; Είπα ότι φταίει η panafonet γιατί έχει προβλήματα τον τελευταίο καιρό...

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Σταματα την panafonet τοτε!

Απο το να σου σπαει τα νευρα καθε λιγο κ λιγακι καλυτερα βαλε αλλον isp!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα ο dimangelid έχει ISDN σύνδεση τηλεφώνου και συνδέει το PSTN modem του πάνω στο netmod του OTE.

 

Σε αυτή την περίπτωση, η ταχύτητα ανάμεσα στο κέντρο του ΟΤΕ και στο netmod του είναι εγγυημένη.

 

Η ταχύτητα στην σύνδεση που βλέπει όταν καλεί το netmod είναι η ταχύτητα που επιτυγχάνει κατά την σύνδεσή του με το netmod. Γι' αυτό συνήθως σε αυτή την περίπτωση είναι σταθερά στα 52Kbps.

 

Στο συγκεκριμένο πρόβλημα παρατηρείται μείωση στην ταχύτητα της σύνδεσης του modem του με το netmod. Γι' αυτό δεν έχει καμία σχέση ούτε η panafonet ούτε το κέντρο του ΟΤΕ.

 

Αυτό που πιστεύω είναι ότι είτε τα έπαιξε το netmod, είτε ότι τρώει κάποια παρεμβολή από άλλη συσκευή, όπως μου είχε τύχει κι εμένα, από την οθόνη που ήταν δίπλα. Μόλις απομάκρυνα το netmod από όλες τις συσκευές, έστρωσε :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος vasilis (21 Φεβ. 2004 , 21:18)

 

Απ' ότι κατάλαβα ο dimangelid έχει ISDN σύνδεση τηλεφώνου και συνδέει το PSTN modem του πάνω στο netmod του OTE.

 

Σε αυτή την περίπτωση, η ταχύτητα ανάμεσα στο κέντρο του ΟΤΕ και στο netmod του είναι εγγυημένη.

 

Η ταχύτητα στην σύνδεση που βλέπει όταν καλεί το netmod είναι η ταχύτητα που επιτυγχάνει κατά την σύνδεσή του με το netmod. Γι' αυτό συνήθως σε αυτή την περίπτωση είναι σταθερά στα 52Kbps.

 

Στο συγκεκριμένο πρόβλημα παρατηρείται μείωση στην ταχύτητα της σύνδεσης του modem του με το netmod. Γι' αυτό δεν έχει καμία σχέση ούτε η panafonet ούτε το κέντρο του ΟΤΕ.

 

Αυτό που πιστεύω είναι ότι είτε τα έπαιξε το netmod, είτε ότι τρώει κάποια παρεμβολή από άλλη συσκευή, όπως μου είχε τύχει κι εμένα, από την οθόνη που ήταν δίπλα. Μόλις απομάκρυνα το netmod από όλες τις συσκευές, έστρωσε :D

 

 

Το netmod είναι ακριβώς δίπλα στην οθόνη και στο ίδιο δωμάτιο είναι οι βάσεις των 2 ασύρματων τηλεφώνων που έχουμε στο σπίτι. Αυτό που μου την έδωσε όμως είναι ότι δημιουργήθηκε εντελώς ξαφνικά το πρόβλημα.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (21 Φεβ. 2004 , 14:57)

 

Σταματα την panafonet τοτε!

Απο το να σου σπαει τα νευρα καθε λιγο κ λιγακι καλυτερα βαλε αλλον isp!

 

 

Αυτό δεν γίνεται γιατί την έχουμε δωρεάν μέσω κινητού, εγώ δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να κάνω δικιά μου συνδρομή και ο πατέρας μου δεν πρόκειται να κάνει :)

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος vasilis (21 Φεβ. 2004 , 21:18)

 

Απ' ότι κατάλαβα ο dimangelid έχει ISDN σύνδεση τηλεφώνου και συνδέει το PSTN modem του πάνω στο netmod του OTE.

 

Σε αυτή την περίπτωση, η ταχύτητα ανάμεσα στο κέντρο του ΟΤΕ και στο netmod του είναι εγγυημένη.

 

Η ταχύτητα στην σύνδεση που βλέπει όταν καλεί το netmod είναι η ταχύτητα που επιτυγχάνει κατά την σύνδεσή του με το netmod. Γι' αυτό συνήθως σε αυτή την περίπτωση είναι σταθερά στα 52Kbps.

 

Στο συγκεκριμένο πρόβλημα παρατηρείται μείωση στην ταχύτητα της σύνδεσης του modem του με το netmod. Γι' αυτό δεν έχει καμία σχέση ούτε η panafonet ούτε το κέντρο του ΟΤΕ.

 

Αυτό που πιστεύω είναι ότι είτε τα έπαιξε το netmod, είτε ότι τρώει κάποια παρεμβολή από άλλη συσκευή, όπως μου είχε τύχει κι εμένα, από την οθόνη που ήταν δίπλα. Μόλις απομάκρυνα το netmod από όλες τις συσκευές, έστρωσε :D

 

 

Έβγαλα το netmod δίπλα από την οθόνη και μπήκε πάλι στα 33,2 kbps. Άλλαξα ξανά καλώδιο στο modem μου για την σύνδεσή του με το netmod και πάλι 33,2 kbps. Τι μπορεί να φταίει;

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dimangelid (21 Φεβ. 2004 , 21:54)

Το netmod είναι ακριβώς δίπλα στην οθόνη και στο ίδιο δωμάτιο είναι οι βάσεις των 2 ασύρματων τηλεφώνων που έχουμε στο σπίτι. Αυτό που μου την έδωσε όμως είναι ότι δημιουργήθηκε εντελώς ξαφνικά το πρόβλημα.

Ωχ... έχω περάσει κάτι τέτοιο. Κάποια στιγμή το modem είχε παρουσιάσει πολύ περίεργη συμπεριφορα, όπως συνδέσεις που νεκρώνονταν και άλλά τέτοια. Μετά από καιρό και πολλές δοκιμές κατάλαβα ότι έφταιγε η βάση του ασύρματου τηλεφώνου (DECT) που ήταν κοντά. Πραγματικά πήγα σε άλλο δωμάτιο τη βάση και τα προβλήματα εξαφανίστηκαν. Δοκίμασε να βγάλεις από εκεί τις βάσεις αυτές. Εγώ σώθηκα έτσι.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mcde (22 Φεβ. 2004 , 04:04)

 

Ωχ... έχω περάσει κάτι τέτοιο. Κάποια στιγμή το modem είχε παρουσιάσει πολύ περίεργη συμπεριφορα, όπως συνδέσεις που νεκρώνονταν και άλλά τέτοια. Μετά από καιρό και πολλές δοκιμές κατάλαβα ότι έφταιγε η βάση του ασύρματου τηλεφώνου (DECT) που ήταν κοντά. Πραγματικά πήγα σε άλλο δωμάτιο τη βάση και τα προβλήματα εξαφανίστηκαν. Δοκίμασε να βγάλεις από εκεί τις βάσεις αυτές. Εγώ σώθηκα έτσι.

 

 

Πρέπει να τρέχει κάτι γενικά με το pc μου γιατί και τα windows 98 που έχω στο άλλο partition έχουν πρόβλημα με το modem μου ( συγκεκριμένα μόλις πάω από τον Πίνακα Ελέγχου να του κάνω τα διαγνωστικά test κολάει το pc και σβήνει το λαμπάκι usb του modem. Όταν πάω να κάνω το ίδιο στο usb netmod ( που όμως είναι συνδεδεμένο στην σειριακή θύρα ) βγάζει ότι το modem δεν είναι αναμένο ενώ μπορώ να συνδεθώ κανονικά στο internet με αυτό!!! Αν πάω να συνδεθώ με το us robotics μου βγάζει ότι δεν υπάρχει modem και το σφάλμα νομίζω είναι το 630. Στο άλλο pc που έχουμε στο σπίτι έχω ένα εσωτερικό modem και δοκίμασα με αυτό και μπήκε στα 50,6 kbps με windows 2000 professional. Κατεβάζω τώρα τους drivers για το chipset του Motherboard μου και αν δεν βρεθεί λύση μάλλον θα κάνω format και στα δύο partition ( κάτι που μισώ γιατί θα πρέπει να περνάω τα πάντα από την αρχή... )

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα τους drivers για το chipset του motherboard μου ( http://www.giga-byte.com/MotherBoard/Products/Products_GA-7VTXE.htm ) . Μετά το πρώτο restart μπήκε αμέσως με τα xp στα 48.0 kbps . Όταν ξαναέκανα restart ( χωρίς να έχω περιάξει τίποτα στο pc ) άρχισε πάλι να μπαίνει στα 33.2 kbps. Στα 98 παρόλο που έβαλα τους drivers συνεχίζω να έχω πρόβλημα. Υπάρχει άλλη λύση εκτός από το format;
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος akakios (21 Φεβ. 2004 , 13:05)

 

Paidia,an exeis sindesi Vodafon pairneis kodikous gia Internet,alla exo akousei oti prepei na "pareis" ton kodiko mexri 2 mines meta apo tin mera energopoiisis tin sindesis.Alitheuei auto?

 

Sorry gia to off topic!

Thanx!

 

 

Έτσι λέγεται αλλά δεν ισχύει το ενεργοποιείς όποτε θες από το site της panafonet. Πάντως κι εγώ δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με τη σύνδεση μου.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος akakios (23 Φεβ. 2004 , 19:13)

 

Paida gia na kano register stin Panafonet gia na paro kodikous gia Internet mou zitaei "Mitroo sindromiti". Pou tha to vro auto?

Please help!

 

 

Παίρνεις τηλέφωνο 1289

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (EricssonT39/R202)

 

Ekana htes apegatastasi tou service pack ton xp kai mpike tin mia sta 48 kbps kai tin alli sta 46.6 diladi ta sinithismena!makari na eftiaxe!tha to do otan giriso to mesimeri

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Μα από αυτά που είχες γράψει πριν είχα καταλάβει ότι το πρόβλημα υπήρχε πλέον μόνο στα win98 και όχι στα xp. Όπως και να έχει πάντως το να βγάλεις το service pack είναι μια πολύ κακή επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

Paidia esteila ena e-mai sto support center tis Panafonet gia na rotiso gia ton arithmo mitroou kai rotisa ,episis, an dikaiountai kodikous gia dorean Internet oi kataxoi etairikou simvolaiou Vodafon.Kai mou eipan oti oi kataxoi etairikou simvolaiou Vodafon DEN dikaiountai!!

Giati diladi?Ti tous ftaixame?!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...